Правила за оказване на първа помощ

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 247
Регистриран на: 27.07.2010
Местоположение: София
Кара: '09 E92 N47; '08 E60 N53B30
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: RIP E39 2010-2019 :(

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от goguma » 13 Дек 2011, 0:42

Искам само да вметна няколко неща от медицинска гледна точка, по-специално за изкуственото дишане и сърдечния масаж:

Масовата заблуда, която се популяризира по всички филми е изкуственото дишане да се прави уста в уста. По-правилното е уста-нос, и ако сте виждали линейка да спасява човек със сигурност сте видяли точно дишане уста-нос. Обяснението е от физиката - при дишане уста в уста, особено ако надуете по-яко, налягането на въздуха в дробовете става високо /тъй като въздухът преминава директно през трахеята в дроба без пречки по пътя/ и се получава масово пукане на алвеоли /алвеолата е основната дихателна единица на белия дроб/. Ако по-продължително надувате здраво уста в уста ще пукнете доста алвеоли, което ще намали ефективната максимална повърхност за дишане на човека, и ще причини множество кръвоизливчета в самия дроб. В същото време, през носа можете да надувате колкото си искате, защото носната преграда, конхите и хоаните /това са структури в носната кухина/ завихрят въздуха и 'убиват' скоростта му, и така въздухът никога не може да си повиши толкова налягането в дробовете и да причини проблем. Може на някои от вас това да ви се стори странно и глупаво, но повярвайте ми, този трик спасява животи.

Все пак, при спешна ситуация човек няма много време да мисли кое е по-правилно, затова действайте както Ви е удобно. Дали уста-в-уста или уста-в-нос - най-важното е да обдишвате пациента и да правите индиректен сърдечен масаж, защото с който и да е от двата метода вероятността да му спасите живота е голяма!!!

И още нещо, което отново е масово сбъркано по филмите, и хората го научават в грешния му вариант - ако сте забелязали как правят сърдечни масаж по филмите - "лекарите" правят едно вдишване уста в уста /вече уточнихме че това е грешно, трябва уста в нос/, след което правят раз-два-три /масажа върху гръдния кош/ и пак надуват уста в уста. Това е огромна грешка и загуба на време, което в спешни случаи нямате. Правилото е на всяко вдишване уста-нос да се правят средно 15-20 повторения на масажа. Целта е след като сте вкарали кислорода в белия дроб и се е получил газообмен, да натиснете гръдния кош, респективно сърцето, толкова пъти, колкото е нужно за да завъртите вече оросената кръв през тялото, за да може тя да достигне жизненоважните органи, и най-вече мозъка, разбира се. За тази цел трябва кръвта да излезе от дробовете, да стигне до сърцето, оттам ляво предсърдие, лява камера, аорта и т.н., сами се сещате че с 2-3 повторения кръвта ще мръдне само няколко сантиметра по артериите и резултатът ще е трагичен, защото никой орган няма да бъде реално оросен със кислород. Затова поне 15-20 повторения.

И последно - да знаете че ако правите як сърдечен масаж, е твърде вероятно да чуете 'хряс' по време на масажа - не изпадайте в паника, просто сте спукали някое ребро, но не се панирайте - това не е смъртоносно, продължавайте масажа докато има надежда за човека, важното е да не вземете да се панирате и да спрете, а иначе реброто после лесно се оправя. Разбира се, не прекалявайте със силата, защото макар спуканото ребро да не е проблем, счупеното вече може и да е - винаги има вероятност счупеното ребро да причини разкъсвания по белия дроб. Внимавайте, но все пак не бива да спирате спешните мерки за спасяване.

Помнете ги тези правила, защото са много важни. Все пак пожелавам на никой да не му се налага да ги прилага, но никой не знае какво му е приготвил Господ в живота, така че по-добре да сме подоготвени :)
Последна промяна goguma на 20 Май 2014, 15:45, променена общо 2 пъти

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 79
Регистриран на: 8.11.2010
Кара: Compakt 323 i

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от stoevro » 07 Яну 2013, 13:24

Супер, темата е полезна и много изчерпатела! Поздравления!
Но в реална ситуация на пътя нещата са доста по различни и много ама много динамични!
Съвета ми е пострадал да не се мести да се разговаря с него докато пристигне компетентна помощ, ако има кръвотечение то да се спре и по възможност винаги да лежи на едната саи страна!
Надявам се, че съм бил полезен поне малко! :yes:
В Света има само три букви за автомобил: B M W
Изображение

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от randity » 19 Яну 2013, 0:12

А ако му е счупен врата и го поместиш директно го пращаш да си ходи ... Наистина, БЧК е много полезно, верно, че седиш като пукел 6 часа, но има защо.
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 70
Регистриран на: 5.02.2013
Пол: Мъж
Кара: BMW e46 320

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от SnipY » 13 Фев 2013, 14:04

Този курс за БЧК се прави преди да вземеш книжка поне преди 3 години като вземах аз беше така внасяха се пари в една банка след което се отива в болницата и там като се съберат хора се провежда този курс и накрая се прави тест за да се провери дали е разбрано нещо но някъде на теста проверяващите в залата направо казват отговорите което е малко излишно и така според мен като знаят че ще получат накрая отговорите повечето не си правят труда да слушат и да гледат кое как и защо се прави.Много полезна тема.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 19.07.2012
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: Е39 528iA
Мечтае да кара: Mustang Shelby 500 GT '67

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от Bimmer_M30B35 » 25 Фев 2013, 11:16

Deo_10 написа:Много полезна тема, но имам едно питане. Колега, на който майка му работи в Пирогов ми е казвал, че ако примерно направиш на някой сърдечен масаж и недай Боже човека почине, могат да те изкарат и теб виновен? Вие чували ли сте такива неща, възможно ли е в България да има такъв огромен абсурд? :roll:


Колега не само масаж...мои приятели са вадили човек от горяща кола със заклещен крак. В резултат на дърпането му чупят крака, след което той ги осъди за това...

Темата на колегата е супер, но когато минавах аз БЧК лектора ни каза следното много важно нещо: Най-добре е да действаш предпазливо да се обадиш на Бърза помощ и полицията - ти не си професионалист и в много от случаите в опита си да помогнеш може да навредиш.
Хубаво е наистина от време на време да опресняваме знанията си, но по мое мнение е много важно, ако се колебаете и се съмнявате в преценката си да изчакате професионалистите. :yes:
Изображение

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от randity » 25 Фев 2013, 12:06

Bimmer_M30B35 написа:
Deo_10 написа:Много полезна тема, но имам едно питане. Колега, на който майка му работи в Пирогов ми е казвал, че ако примерно направиш на някой сърдечен масаж и недай Боже човека почине, могат да те изкарат и теб виновен? Вие чували ли сте такива неща, възможно ли е в България да има такъв огромен абсурд? :roll:


Колега не само масаж...мои приятели са вадили човек от горяща кола със заклещен крак. В резултат на дърпането му чупят крака, след което той ги осъди за това...

Темата на колегата е супер, но когато минавах аз БЧК лектора ни каза следното много важно нещо: Най-добре е да действаш предпазливо да се обадиш на Бърза помощ и полицията - ти не си професионалист и в много от случаите в опита си да помогнеш може да навредиш.
Хубаво е наистина от време на време да опресняваме знанията си, но по мое мнение е много важно, ако се колебаете и се съмнявате в преценката си да изчакате професионалистите. :yes:

Така е колега, но има ситуации при които някак не става да чакаш бърза помощ или както при твоя приятел - пожарна. Това, което е направил пострадалия е много тъпо, защото те са му спасили живота, а той ака отгоре им .. Те са го казали хората, направи добро, изяж ... Както и да е, отплеснах се. Има ситуации, когато трябва да реагираш ти. На извънградски път примерно, далеч от град докато дойде медицинска помощ може да е късно. За това и трябва да се внимава в тези 6 часа в БЧК, в които ти обясняват кое, как и защо.
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 60
Регистриран на: 14.02.2010
Местоположение: Blagoevgrad
Пол: Мъж
Кара: BMW 520i/99г.

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от MegaByte » 19 Фев 2014, 1:36

randity написа:А ако му е счупен врата и го поместиш директно го пращаш да си ходи ... Наистина, БЧК е много полезно, верно, че седиш като пукел 6 часа, но има защо.

Ако му е счупен врата най- вероятно ще е умрял вече, така че няма от какво да се притесняваш. :)
+ това ако можеш избягвай такива ПТП-та, защото после подсъдимия си ти.
Гледам наляво - няма никой, поглеждам надясно - идват още
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 10.02.2014
Пол: Мъж

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от mitaran84 » 12 Мар 2014, 20:59

Много полезно наистина. Аз съм нов във форума и дори в шофирането, но винаги апелирам към колегите ми да се държат разумно на пъря.

BMW са нашите любими машини, и да те са мощни и с голям километраж. Същите обаче могат да убият някой на пътя.

Похвално е, че има теми, където подробно се обяснява как да се помогне на човек в опасност. Бих добавил, следете за годността на лекарствата в аптечката си и ги подновявайте.

Потребител
Аватар
Мнения: 7
Регистриран на: 3.12.2015

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от cvetoslaviliev » 29 Дек 2015, 21:19

За съжаление, плащаме доста пари за БЧК, а там нищо не ни учат.

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 14.08.2010

Re: Правила за оказване на първа помощ

Мнение от petttto » 25 Фев 2016, 18:51

Много важна информация в този форум Изображение

Предишна

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook