Лошата миризма от климатика

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

сбъркал колата, но не и форума
Аватар
Мнения: 1494
Регистриран на: 25.10.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е70

Лошата миризма от климатика

Мнение от someone » 27 Юни 2008, 18:29

Спомням си, че начините за премахване на лошата миризма беше обсъждана някъде, но при търсене на фразата "миризма климатик", не ми изкара подобни теми, пускам тази. Мисля, че ще е от полза за повечето колеги, обзаведени с подобня воня, напомняща тази в мъжките съблекални във фитнес зала.

Зная, че има препарати, специално за тази цел, само че цената им е безумна, при положение че трябва човек да премахне миризмата от 8 климатика - 6 нормални клими и два автомобилни. И точно когато се зачудих как да се разделя с над 200 кинта за да си изпълня мисията, ми светна, че всъщност няма причина миризмата да не се премахне от който и да е бактерициден и фунгициден препарат. (Тия думички ги научих от сайта на "Софарма") :mhihi:

И така, справянето с лошата миризма се състои от няколко прости и най-вече евтини стъпки.

1. Отивате в аптеката и си купувате Х броя бутилки салицилов спирт 2%, на скромната цена от 0.70 лв. за 100 мл., където Х отговаря на броя на климатиците, които трябва да почистите.

2. Отмъквате от жена си устройството за пръскане на цветя с вода (едно такова с помпичка) Празна бутилка от препарат за почистване на стъкла също става.

3. Пълните спирта в устройството отмъкнато съгласно т. 2

4. Сваляте всякакви филтри от климатиците и пръскате топлообменника на воля. (За автоклиматиците, се пръска и през отворите на въздуховодите за купето, ама след това забърсвате с мокър парцал, че да не остава беличко)

5. След като напръскате пускате климатика да духа на топло, отваряте всичики възможни прозорци. През следващите 15 минути гледате да не сте наоколо, че после много боли глава.

6. Купувате си нужния брой бири с мезе и сядате да си ги пиете на хладен и най-вече - свеж въздух. :mhihi:

Изпробвано на 8 климатика - работи безотказно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 5.09.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E70
Детайли за колата: 3.0d "07

Мнение от 7878 » 27 Юни 2008, 18:57

Eвала, мерси! Ама не е ли по-добре в основния форум да бъде тази тема, щото не само Е-36 са с климатици. :mhihi:
Човек се учи, докато е прост!
Изображение

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1061
Регистриран на: 26.05.2006
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: Е61 530d
Мечтае да кара: Совалка

Мнение от jullydjs » 27 Юни 2008, 19:43

Евала колега ще по4истя и домашните. Екстра си описал полужението как става

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Мнение от MadChicken » 30 Юни 2008, 15:38

Колега наистина действа описаният метод....току що го направих. Не че до сега кой знай колко лошо е миришело в колата, ама сега като си пусна климатика и е едно такова свежо :) На който му се занимава не е лошо да го направи. Мерси за идеята :winky:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 387
Регистриран на: 21.05.2006
Местоположение: madrid
Пол: Мъж
Кара: F31

Мнение от stoni » 30 Юни 2008, 16:01

тази тема е за важна, вси4ки бмв имат този проблем,даже оня ден ходих в бмв и ми казаха 4е е слабото място на тези коли и няма оправия на мене ми миришат и двете

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Мнение от Nukem » 30 Юни 2008, 16:29

Каде трябва да пръскам на картинката и на кое казваш топлообменник:
Изображение
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

Legendary
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 12.09.2007
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: F10 530d, F25 30iX

Мнение от MadChicken » 30 Юни 2008, 16:39

Аз си смених филтъра на купето и пръсках яко през решетките на парното в купето, след което парното на макс и излизаш моментално от колата, че удря в главата :mhihi:

сбъркал колата, но не и форума
Аватар
Мнения: 1494
Регистриран на: 25.10.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е70

Мнение от someone » 30 Юни 2008, 19:13

Nukem написа:Каде трябва да пръскам на картинката и на кое казваш топлообменник:
Изображение


Там където е кръгчето ти е дръжката на рамката на филтъра. Вадиш го и под него има едно радиаторче. На снимката, така както е дадена, радиаторчето се пада точно зад филтъра. Това е топлообменника. От там минава топлият възух и се охлажда, съответно там се получава конденза, защото това е най студеното място в цялата система. Съответно - става и най влажното и затова там най - много се развиват тези плесени, които вонят. Пръскай там здраво, да измре всичката сган ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 461
Регистриран на: 15.09.2004
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: is-ка S50
Мечтае да кара: E24 Alpina

!

Мнение от SBS_318ti » 30 Юни 2008, 19:28

Супер е темата , ще го пробвам и аз!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 387
Регистриран на: 21.05.2006
Местоположение: madrid
Пол: Мъж
Кара: F31

Мнение от stoni » 30 Юни 2008, 19:31

този радиятор дали е в него микробата или има някаква вана отдолу дето се сьбира водата ,логи4но е в радиятора да няма микроби защото мисля 4е той замрьзва като пуснеш климатика ,аз мисля 4е има нещо под него дето сьбира водата и от там да мирише :shock:

сбъркал колата, но не и форума
Аватар
Мнения: 1494
Регистриран на: 25.10.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е70

Мнение от someone » 30 Юни 2008, 19:56

stoni написа:този радиятор дали е в него микробата или има някаква вана отдолу дето се сьбира водата ,логи4но е в радиятора да няма микроби защото мисля 4е той замрьзва като пуснеш климатика ,аз мисля 4е има нещо под него дето сьбира водата и от там да мирише :shock:


Гадостите са по повърхността на топлообменника основно. Същото е и с домашните климатици. Честно казано не зная от къде точно се стича водата от конденза на колите ни, но ти гарантирам, че не се събира в никаква ваничка - като спреш, можеш да видиш локвичката, която се образува от конденза. На домашните климатици конденза от този топлообменник (който се намира във вътрешното тяло) изтича през една тръба навън. Не се събира никъде.

Също така самият топлообменник не замръзва при нормална работа. Може да замръзне ако има някакъв технически проблем - примерно недостатъчно фреон (имал съм такъв проблем на един от домашните климаици) Но ако замръзне, запушва пътя на въздуха и климатикът спира да духа. Доколкото зная там въздухът се охлажда до 10-12 градуса, не до 0.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 387
Регистриран на: 21.05.2006
Местоположение: madrid
Пол: Мъж
Кара: F31

Мнение от stoni » 30 Юни 2008, 20:28

не е 10 ,12 градуса а е 1 или 2 градуса даже и 0 при новите коли, като сложиш термометьра в духалката и е под 8 градуса колата е за ремонт , това радятор4е трябва да е изпарители или тука му викат Evaporador,по горе писах 4е в петьх ходих в БМВ и ми каза то4но това 4е замрьзва и като го спреш климатика. се разтопява и замирисва ,при работа на климатика няма проблем с миризмата мирише си на свеж студен вьздух,тоест бактерийте са в тази вана под изпарителя в самия изпарителя е много студено да виреят тези гадинки, мисля

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Мнение от Nukem » 30 Юни 2008, 21:02

при работа на климатика няма проблем с миризмата


Toчно така е при мен ,когато работи климатика няма проблем с миризмата,само когато е на вентилация с изключен климатик мирише!
Също майстора ми сложи някакъв за 10лв филтър предполагам някакъв боклук като гледам в дару-->64119069895-65лв.

Чудя се друго дали няма специялизиран спреи,нещо като този с които се чистят плесените от латекс,които се получават от конденз!
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

БМВманиачения
Аватар
Мнения: 5148
Регистриран на: 25.04.2006
Местоположение: ХАСКОВО
Пол: Мъж
Кара: ПЕЧКА понавървяваща
Мечтае да кара: на ядене и пиене

Мнение от bmwfena » 30 Юни 2008, 21:10

Nukem написа:
при работа на климатика няма проблем с миризмата


Toчно така е при мен ,когато работи климатика няма проблем с миризмата,само когато е на вентилация с изключен климатик мирише!
Също майстора ми сложи някакъв за 10лв филтър предполагам някакъв боклук като гледам в дару-->64119069895-65лв.

Чудя се друго дали няма специялизиран спреи,нещо като този с които се чистят плесените от латекс,които се получават от конденз!
има спрей-виждал съм
Изображение

сбъркал колата, но не и форума
Аватар
Мнения: 1494
Регистриран на: 25.10.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е70

Мнение от someone » 30 Юни 2008, 21:15

stoni написа:не е 10 ,12 градуса а е 1 или 2 градуса даже и 0 при новите коли, като сложиш термометьра в духалката и е под 8 градуса колата е за ремонт , това радятор4е трябва да е изпарители или тука му викат Evaporador,по горе писах 4е в петьх ходих в БМВ и ми каза то4но това 4е замрьзва и като го спреш климатика. се разтопява и замирисва ,при работа на климатика няма проблем с миризмата мирише си на свеж студен вьздух,тоест бактерийте са в тази вана под изпарителя в самия изпарителя е много студено да виреят тези гадинки, мисля


Нямам познания по хладилна техника и вероятно затова си наричам нещата с мои си имена. :D Прав си, че това, което съм нарекъл "топлообменник" е всъщност изпарителя. Но дори и да има ваничка под него, тя би трябвало да служи за да се събере конденза, за да може след това да изтече навън. Има логика в това и там да живеят гадости. От друга страна при домашните ми климатици е същото, което ти казваш - когато уха студено - няма миризма, но когато достигне желаната температура и започне само да върти въздуха, започва да вони, а няма ваничка за събиране на вода - само един улей под изпарителя по който стига до маркуча, от където се оттича.

А за това, което казваш, че на новите автомобили въздухът се охлажда до 0 градуса, може и така да е, но пък представи си да те духа един час въздух с тази температура?

Със сигурност има много хора, които могат да кажат много повече и много по - верни неща от мен за климатиците - аз нямам претенции да съм специалист по всичко и особено пък по климатици. Просто намерих начин да премахна гадната миризма от климатиците си на приемлива цена.

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook