Смяна на волана на Е36

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 114
Регистриран на: 28.07.2008
Пол: Мъж
Кара: E90 320d M Sport

Смяна на волана на Е36

Мнение от DaDurty » 09 Дек 2008, 17:14

Колеги днес докато си сменях волана се сетих че с както се вижда слабата камера на телефона, който ми беше под ръка мога да заснема няколко момента за да покажа на хората, които не са го правили нагледно колко е проста процедурата...
Първо става въпрост за смяната на 4-лъчев волан с 3-лъчев като колата е 97 година... знам че има значение за захващането или по точно за букстите на бега и клаксона(три лъчевия който аз поставям е производство 1995г. и нямаше разлики в захващането).
волана, който си беше на колата:
Изображение
oт задната страна на волана има 2 бр. болчета, които се развиват с "еврейски" ключета/звезди, намират се на нивота на лостчетата:
Изображение
след като ги развиете издърпвате вече освободения "airbag":
Изображение
ето какво представляват буксти на гърба на бега които трябва да освободите:
ИзображениеИзображение
след това на пластмасовите между волана и таблото има 2 бр. пласмасови видийки по една от горе и от долу, които развивате за да можете да отстраните поне долната пласмаса за да имате по лесен достъп до двете букси(за клаксона и бега)
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
след това развивате болта който държи волана за кормилния прът с 16ка камък като напъвате обратно на часовниковата страна и издърпвате волана:
ИзображениеИзображениеИзображение
откачате буксите:
Изображение
закачате буксите на новия(за вас) волан:
Изображение
и го поставяте:
ИзображениеИзображение
Аз лично по пътя на логиката откачих акумолатра за да не ми даде грешка после AIRBAG-а и преди да започна отстраняването на стария волан оставих гумите да сочат напред и гледах(ако е възможно) да не сложа новия за колата волан на една страна!!!
Предполагам сега много хора ще кажат, че за това е писано 100 пъти, че форума се е напълнил с глупости... аз лично не намерих някаде да е описано по този начин... ако сметнете че темата е ненужна и няма да помогне на никой моля моделаторите да я премахнат...
We're Going In Hell For This And You're All Coming With Us

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12761
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Мнение от vld » 09 Дек 2008, 17:29

Така описана тема + снимки е полезна и премахва редица излишни въпроси.
Сложих я при полезните и ще я заключа за да не се пълни със спам.
Ако някой направи подобна тема за колите преди фейса ,нека ми пусне едно ЛС за да я прикрепя към тази и да се приключи с воланите.
Изображение

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook