Как да регистрирам в КАТ и какво дължа? НОВ ВНОС и т.н.?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Новият ПИКАСО
Новият ПИКАСО
Аватар
Мнения: 5525
Регистриран на: 29.04.2002
Местоположение: гр.София
Пол: Мъж
Кара: The Dark Side of the Force
Мечтае да кара: S
Детайли за колата: E30 325i - RIP
E30 320is - RIP,sold
E24 635csi - sold
E36 316i coupe - sold
E46 320d sedan- sold
E36 325i coupe - sold
E36 318tds SW - sold
E36 316i sedan - sold
E39 525d sedan - sold
E46 320d SW - sold
E61 530xd LCI - sold
E30 318is coupe - sold
E46 320dA SW - sold
MB CLK270-sold
Е46 320Ci
E87
E30 320 cabrio

Как да регистрирам в КАТ и какво дължа? НОВ ВНОС и т.н.?

Мнение от madpetio » 05 Дек 2008, 9:02

МПС закупено от страна членка на ЕВРОсъюза

При покупка от извън България задължително ВИ трябват оригиналните документи на автомобила.Трябва да е отписан от отчет в страната от която го купувате.
За Германия ви трябват двата Брифа/талона/ + печат че е отписан.
За Австрия ви трабва Типеншайна/Typenschein/ + двата жълти талона,като на тях трябва да има печат /abgemeldet/ че е отписано МПС-то.
При покупка от частно лице ви трябва договор /Кауфентраг му викаме ние- KAUFVERTRAG/ При покупка между фирми фактура.
За Италия Талона на автомобила + ЧДП/Certificato Di Proprieta/ + договор/фактура/,като на талона пише Carta di circolazione annullata per definitiva esportazione un Paese U.E. - тва е черен печат,на някой е написано и с химикал.

При покупка от Италия ви трябва КАРТА ВЕРДЕ /застраховка/,ако ще се движите на ход.
Там издават минимум за 6 месеца застраховка която е от 300Евро нагоре!
Несъветвам да купувате кола от Италия и да я карате на ход! Не е невъзможно,но ще имате проблеми и разправий.
Ако МПС-то ще идва към България на автовоз или платформа /тоест е извън пътя/ не ви трябва нищо за него освен талона му.

Времените /цолови/ номера били те от Австрия/зелени/,Германия/червени,жълти/,Словенски,Белгийски и др. трябва да се върнат в КАТ при регистрация.

При покупка на автомобил НОВ ВНОС от България и не е регистриран,или регистриран с времена регистрация/транзитна/от Горубляне,Дупница или кадето и да е Ви трябват същите тези неща както и:
Ако автомобилът е на фирма - фактура от фирмата продавач,Договор от фирмата продавач,Декларация от фирмата продавач,Декларация за ЕКО-Таксата с печат на фирмата.Талона за времена регистрация.Както и времените номера. В КАТ купувача попълва друга декларация.
Ако автомобилът е от частно лице и е нов внос и няма номера - продавача знае какво трябва да направи :mhihi: Ако не знае да смени професията!!!

Ако регистрирате МПС на името на Фирма в КАТ трябва задължително да носите печата на фирмата.

ЕКО-таксата може да е платена от фирмата вносител за което трябва да ви дадат съответния документ.

За година се счита датата на първа регистрация!!!

EKO-TAКСИ

В КАТ ако не е платена ЕКО-таксата дължите за автомобил НАД 10г. 96лв - това с днешна дата от 2012г може да има промени! Като цената "играе"...
Самата регистрация струва общо до 70лв към днешна дата 10.01.2012г. като фирма КАТ си запазва право на промени на цените.

Задължително трябва да имате сключена БЪЛГАРСКА застраховка гражданска отговорност! За цени се обърнете към застрахователен брокер!



При закупуване на автомобил от чужбина сверете номера поне на рамата дали отговаря. ЧЕ после в КАТ има олеле майко! При несъответсвие,нечетливост и т.н. не купувайте!!! За него ще си дойдат правилните хора!


При регистрация на автомобил с АГУ трябва да имате паспорт заверен + паспорт за бутилката и той заверен!
Същото важи и за метановите,урановите,атомните и други видове уредби!

При регистрация трябва да имате комплект,Аптечка,светло-отразителен триъгълник,пожарогасител,жилетка..

При регистрация на МПС, НОВ ВНОС то преминава първоначален технически преглед в КАТ при самата регистрация. КАТ може да не издаде редовен технически преглед,но издава регистрация само с голям талон и в срок от един месец трябва пак през КАТ да мине МПС за да му се издаде редовен преглед и да си получите малкия.Вместо малкия се издава временен.
КАТ имат право да ви върнат за спукано челно стъкло,за износени гуми,за изгоряла крушка на фар,стоп,осветление регистрационен номер,За неизправни спирачки/ръчна/ за несъответствие на силата на спиране между ляви и дясни колела.Лош външен вид, и други.

При покупка на МПС с Българска постояна регистрация.

Трябват ви двата БГ талона на автомобила /малък и голям/
Договор за покупко-продажба нотарялно заверен. Или нотарялно пълномощно.
Валидна застраховка гражданска отговорност.

АКО МПС-то е със Софйски номера и купувача по лична карта е от София не е задължителна смяната на номерата,както и автомобилът да минава каналите на КАТ за сверка на номерата. Минава се само по документи струва точно 20лв.
Задължително е когато МПС-то му се променя адресната регистрация по населено място!
:mhihi:

Всичко споменато при регистрация в КАТ търпи изключения :mhihi:
Има още хиляда варянта ,но това са основните. При различен от споменатите варянти се обърнете към спецялист!


За МПС извън ЕВРОЗОНАТА се изисква технотест. - Незнам дали има промени.
Както и митническа декларация за платени митнически сборове.

За автомобили от Швейцария - погледини темата!
Единственото което мога да кажа като съвет...от Швейцария купувайте автомобили след 2000г. те имат така наречената евро-типовизация и не се изисква технотест. Същото важи и за САЩ и Канада.
Някой модели преди 2000г. също имат но са рядкост.

ВЪВ всеки град в който има КАТ нещата са различни нищо,че закона е един и същ!!!! Спете спокойно все още живеете тук!

ВСИЧКИ ВИДОВЕ РЕГИСТРАЦИЯ и ПРЕрегистрация /сменяне на номера заради населеното място от РК,РВ, В , М да станат СА, Първоначална регистрация,изобщо всички услуги кото предлага фирма КАТ/ могат да се извършат от нотарялно упълномощено лице!!!!

Смяна на двигател отговарящ по регистрация на автомобила се извършва БЕЗ Технотест! Задължително през каналите!!!
Пример: 316 М40 Е36 чупите мотор и слагате друг М40 от друг автомобил не ви трябва технотест.
Трябва ви копие от талона на новия двигател като в него пише че автомобилът е бракуван.Това е при положение че двигателя е от регистрирана с БГ номера кола. И Догвор за покупко-продажба на двигателя който ако е между физически лица може и да не е заверен нотарялно!
Когато двигателя е от Юридическо лице /фирма,морга/ Ви трябва ФАКТУРА!!!

СМЯНА ЦВЯТ
- задължително се минава каналите!!!

При покупка от АНГЛИЯ

както всички "знаете" как се купуват коли от там,това няма да го обяснявам надълго и нашироко щото сигурно 90% от форума купиха БМВ-та Джипки и сте наясно със всичко...
Това го пиша за всички останали,които вземат та решат от тук или от Англия да си купят МПС и после плачат у КАТ-София най-вече.
Написаното е продиктувано от вече 45случай,с който се сблъсвам при регистрация.
МНОГО ВИ МОЛЯ при купуване на автомобил от АНГЛИЯ особено, проверете си от оригиналния талон,който ви дава продавача номерата на РАМА-та и ДВИГАТЕЛЯ да отговорят на това което купувате!
Там смяната на двигател е безпроблемно защото е резервна част,но НЕ И ТУК в България!
Ако двигателя ви е сменен,изискайте /ИНВОЙС/документ който да доказва покупката на монтирания двигател.
Проверете си РАМАТА защото вече 30ти случай имам с пропуснати цифри,букви или надписани!!!
И другото всички застраховки които имате и са сключени в АНГЛИЯ,Германия,ако ще и Патагония при влизане в КАТ НЕ ВАЖАТ!!! Трябва да имате сключена Гражданска Отговорност за да имате Български регистрациони табели!
Оправянето тук в КАТ на всички тези проблеми които не сте догледали ще ви струват много нерви,а Най-вече ПАРИ!!! Защото както е казано,което не се оправя с пари,се оправя с мноооооого пари.... Лошото е че с пари немога да ви оплаша,но някой неща и с пари не се оправят!!!

И ОЩЕ ЕДИН СЪВЕТ ПРИ ПОКУПКА В ЧУЖБИНА! Ако цената на МПС-то е много под пазарната цена /примерно ако струва 2000Е ,а ви го дават за 100Е/ да знаете,че има причина много основателна цената да му е такава!!! Това не е късмет на начинаещия,това е забатачване! Там хората много добре знаят кое колко струва. Тия легенди които се носят ги оставете за джамбазите.
Всяко правило си има изключения,но неразчитайте на изключенията!!! А си отваряйте очите на четири.
Тва ви го казвам аз кадето съм се опарил от такива "оферти" :mhihi:




п.с. Запазва се правото на промени!

ВИНЕТКИ ТАКСИ МАГИСТРАЛИ
Всичко това не ви интересува,ако МПС-то ВИ идва на автовоз,платформа и т.н.
Ако се движите на собствен ход тук е мястото!
Германия - винетки за леки автомобили и МПС до 3.5тона НЯМА
Австрия - Винетка 10дена минимум 8евро, 78Е годишна
Словения - винетка имаше 1месечна минимум 15евро
Хърватска - магистралата е платена общо 20евро
Сърбия - Платена магистрала 18евро общо /сега заради кризата От Ниш до Белград 8Е/ От Белград до границата с Хърватска 3Е/ Лятото заради гастарбайтерите я вдигат на 8Е/
Унгария - винетка минимум 8евро /Реалната цена е 1170форинта което е 4.42евро/
Румъния - винетка цена мининум 3евро /29Е Годишна/
МОСТ РУСЕ 16лв от наща страна 8-9-10евро от другата зависи кой е на смяна :mhihi:
Ферибот - 3евро на човек,лек автомобил двайсе и нещо
Гърция - платени само магистралите
Ферибот до Италия цените зависят от сезона!
Италия - платени магистрали
Турция - платени магистрали
Още един безплатен съвет от мен - Плащайте всичко с карта така няма да ви излъжат,говоря за цигански страни като Сърбия,Румъния,Унгария,Хърватска

Всички цени са позакръглени лекинко.
Цените са за леки автомобили без прикачени ремаркета и т.н.

При влизане в България на ГКПП се плащат такси дезинфекция и други до към 10тина лева - по спомен!
Също трябва и ВИНЕТКА за България,ако не си носите :mhihi:

Цените на горивата зависят :mhihi:
Като по-евтини горива са в Словения от Италия и Австрия
В Румъния също са по-евтини от Германия,Австрия,Италия
В Събрия също са по-евтини понякога дори от България от 2011 цената е дори по-висока!
В Хърватска също са по-скъпи от България.
В Турция са много скъпи!



ПРИ ПРОДАЖБА НА ЧУЖД ГРАЖДАНИН
Прави се първо и задължително нотарялен договор.
Ако страната му не е членка на ЕС се ходи до митница.Прави се износ.
След това в КАТ да се върнат БГ номерата и талоните. Ако иска да си я кара на ход
може да си извади транзитки за износ.
После, ако сте си я зачислявали в данъчното отивате и там с договора да си я отпишете.
Другия варянт да си я закара с номерата до страната си и да ви върне по DHL или друг начин номерата и талоните да си я отпишете в КАТ.
Това е редовния начин.
Същесвуват и се практикуват и други начини,но не е ясно до кога.

Всички такси при регистрация за момента се запазват до 31.12.2009г. след 01.01.2010г най-вероятно ще има промени.

ПРИ ЗАГУБЕН МАЛЪК ТАЛОН на МПС
1.ГОЛЕМИЯ талон /който тряба да ви седи в къщи/
2.лична карта
3.полицата от гражданската
4. 14 лв
5.нерви

За всички казуси по регистрация може да се обръщате към мен. Информацията е безплатна,но донякъде :lol:
Последна промяна madpetio на 12 Ное 2009, 10:46, променена общо 14 пъти
"В крайна сметка влезнах в този спорт, защото обичам да карам коли, но не само да ги карам, а да ги карам възможно най-бързо! Ако трябва да искам да бъда запомнен с нещо, то нека нещото да бъде това!" Колин Макрей

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 338
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: BMW E36 320 96g.

Мнение от betona » 05 Дек 2008, 9:23

Много полезна тема колега :clap:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1932
Регистриран на: 3.03.2006
Местоположение: над града..
Пол: Жена
Кара: звездомобил

Мнение от M2PR » 05 Дек 2008, 9:28

Евала, Пеца !
Наистина е полезна темичката; особено на мен лично в този момент ми е много, защото от няколко дни само разпитвам напред-назад какво трявба да се случи в тоя КАТ и какво се носи :mhihi:
АПНИ, БАБА, 'АПНИ

АЗ СЪМ ТОЛЕРИРАН :)
Аватар
Мнения: 6034
Регистриран на: 15.09.2003
Местоположение: БИАД. Снощи най-културно си излизах от там и някой ме настъпи по ръката
Пол: Мъж
Кара: E53 Х5 3.0d
Мечтае да кара: по пътища без дупки

Re: Как да регистрирам в КАТ и какво дължа?

Мнение от X-citer » 05 Дек 2008, 12:32

madpetio написа:Несъветвам да купувате кола от Италия и да я карате на ход!

!

Що бе Пеца? аз мойта така я докарах :roll:

В таксите можеш да впишеш и Зелената карта дето се купува само за Сърбия и струва 135 Евро. Ако нямате закупена такава може да се купи от фургончетата, които са разположени отстрани на сръбската граница. Най-добре е ако имате предварително сключена такава щото иначе яко се ебават граничарите.
Изображение

Ох, на баба!
Аватар
Мнения: 3297
Регистриран на: 6.02.2007
Местоположение: Берлин
Пол: Мъж
Кара: селскостопанска машина
Мечтае да кара: 4етириосен самосвал

Мнение от bavareca_86 » 05 Дек 2008, 12:54

тази тема е хубаво да отиде в "Полезна информация"и да се заклю4и,
и само да допълня за ферибота понеже не е написал
Калафат-Видин-25 ЕВРО за леки автомобили
и относно винетката за Унгария по спомен беше за един ден
а цената на бензина там е 1,7-1,80 евро,толкова беше септември
Последна промяна bavareca_86 на 05 Дек 2008, 13:02, променена общо 2 пъти
БМВ фен с Е30-ска и малко акъл си е неочаквано добра комбинация
БМВ не е нито най-бързата кола, нито най-луксозната, сигурно не и най-красивата, тя е просто НАЙ-ДОБРАТА!
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

АЗ СЪМ ТОЛЕРИРАН :)
Аватар
Мнения: 6034
Регистриран на: 15.09.2003
Местоположение: БИАД. Снощи най-културно си излизах от там и някой ме настъпи по ръката
Пол: Мъж
Кара: E53 Х5 3.0d
Мечтае да кара: по пътища без дупки

Мнение от X-citer » 05 Дек 2008, 12:55

И това ще стане, но нека да видим дали няма да излезе още някакво инфо
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4028
Регистриран на: 18.01.2007
Местоположение: Punta Cana, Dominican Republic
Пол: Мъж
Кара: ше кола, а я смени за кенеф... :(
Мечтае да кара: E24 650csl, E34 550csl, E31 850csi, 2002tii turbo

Мнение от VesoPesa » 05 Дек 2008, 13:11

мерси :!: :D
доста послезно особенно часта с документите :D

ентусиаст
Аватар
Мнения: 844
Регистриран на: 16.08.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е39 комби

2009

Мнение от Vaio E30 » 20 Яну 2009, 22:33

ферибот румъния-оряхово-35евра за пътниците(2)10е.за да влезеш в митницата и по 20е. на кола за да не те върнат зад тировете или да изкарваш целия багаж ;) ;) ;)
Изображение Изображение


Аватар
Мнения: 421
Регистриран на: 12.03.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39

Re: 2009

Мнение от ///M Body Shop » 20 Яну 2009, 22:51

Vaio E30 написа:за да влезеш в митницата и по 20е. на кола за да не те върнат зад тировете или да изкарваш целия багаж ;) ;) ;)

Аз обикновенно давам по 5е, за тая галимация на Калафат обаче 8)
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 865
Регистриран на: 12.12.2006
Местоположение: Холандското кралство

Мнение от zvezdo88 » 21 Яну 2009, 0:34

bavareca_86 написа:тази тема е хубаво да отиде в "Полезна информация"и да се заклю4и,
и само да допълня за ферибота понеже не е написал
Калафат-Видин-25 ЕВРО за леки автомобили
и относно винетката за Унгария по спомен беше за един ден
а цената на бензина там е 1,7-1,80 евро,толкова беше септември


Преди 2 дни пътувах България - Холандия и ще ви дам малко инфо:
Сърбия - пътни такси се плащат на така наречените ПУТАРИНИ, на
първата си вземате талонче , на втората плащате 13 евро. След това
има още 2 по 5 евро до Унгарската граница . Общо - 23 евро. Бензин - за него незнам , защото никога не зареждам в сърбия,че много лъжат и не препоръчвам.
Унгария - EMATRICA не очаквайте стикер - дават ви една касова бележка с номера на колата ви на нея и гледайте да е верен - Веднага след границата се купува така наречената винетка която е за 4 дни - 6 евро или 1170 ft. Бензин - заредил съм 36.61 литра за 8.893 ft като ми го изчисляваха по 1.10 евро за литър.
Австрия - Продават винетки преди границата 11 евро мисля че струваше , че не си пазя касовата бележка. Дават ти стикер за предното стъкло. Бензин на ОМВ сипвах 26.010 литра за 26.50 евро, което ще рече 1.019 за литър бензин ОМВ Супер. Ако сте решили да почивате и евентуално спане в Австрия , аз спирам след Виена по магистралата на 15 км ако пътувате от България и ако пътувате от Холандия или Германия на 15 км преди Виена. Мястото е ОМВ Tankstelle - Raststation Schewechat S1 A-2320 Schwechat. Има също така хотел мисля , че можете да вземете номера на хотела ако звъннете на бензиностанцията - +43 (01) 7062651 за евентуални резерваций , но аз си спинкам в колата.
Германия - винетки няма или аз поне никога не съм купувал там такова нещо , а съм пътувал около 10 пъти по този маршрут. Бензин от Shell - 37.22 литра за 47.23 евро , което прави по 1.269 евро за литър V-power 95.
Холандия - винетки няма със сигурност а аз зареждам след границата с Германия - Venlo на бензиностанция ESSO - 15.40 литра за 20 евро или 1.299 евро за литър бензин 95.

П.С Гледам тука на касовите бележки :
Кафенце Австрия - 3.20 евро - яко обирджий.
Чаша топла вода в Унгария - 0.50 цента
Другото от България си нося, че излишни пари нямам

Понеже ми бяха спряли телефоните и нямах никакъв номер за първи път ми се наложи да използвам телефони по бензиностанцийте , но имайте впредвид , че в Сърбия и Унгария приемат само техните пари и няма как да се обадите . Натам има почти навсякъде апарати на Т-mobile и до Български мобилен телефон е 1 евро - 1 минута. ( и много ги гълта)
Ако искате да си купите карта с ваучер за Австрия - T-mobile - 20 евро с 10 евро време за разговори и Германия - T-mobile 20 евро - с 10 евро време за разговори - поне такива цени ми обявиха на бензиностанцийте и аз си предпочетох кабинките.

Надявам се да съм бил полезен. :D :winky:
Изображение

UFO Pilot
Аватар
Мнения: 2752
Регистриран на: 2.08.2004
Местоположение: In a galaxy far, far away...
Пол: Мъж

Re: Как да регистрирам в КАТ и какво дължа?

Мнение от Azrail » 12 Ное 2009, 10:46

Темата е обновена.
Още веднъж благодарности на madpetio :yes:
MORE BEER!

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: ildivvy

Последни теми
Facebook