BMW и Apple

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: BMW и Apple

Мнение от top » 25 Юни 2020, 1:04

Явно е до поколение, защото и майка ми твърди, че нейния телефон прави неща вместо нея.. (Имах неблагоразумието да я въведа в света на iPhone и изведа от Nokia 6300...) Иначе на практика НЕ Имам и UBER и например Takeaway и не са ставали грешки да съм непоискано извозен или излишно нахранен... В тоя смисъл, никой, ако е против прогреса не е длъжен да навлиза в него, както и обратното - за други е интересно и желано, даже очаквано


Sent from my iPhone using Tapatalk

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: BMW и Apple

Мнение от BMW_POWER » 25 Юни 2020, 3:51

top написа:Явно е до поколение, защото и майка ми твърди, че нейния телефон прави неща вместо нея.. (Имах неблагоразумието да я въведа в света на iPhone и изведа от Nokia 6300...) Иначе на практика НЕ Имам и UBER и например Takeaway и не са ставали грешки да съм непоискано извозен или излишно нахранен... В тоя смисъл, никой, ако е против прогреса не е длъжен да навлиза в него, както и обратното - за други е интересно и желано, даже очаквано


Това с "поколението" беше не много тънък намек, ама айде :mhihi: :mhihi: :mhihi: Личният ми телефон се е случвало в джоба да направи нещо. Отвори някое меню, дето не съм и подозирал, че го има. Но телефон с четири цифрен код за отключване да отключи - до тук са пет команди, плюс да набере UBER и да ми поръча такси. Сори, ама утре ще изпрати команда на колата "Запали двигателя и отключи вратите".
Насила ни вкарват в матрицата, наречена за благозвучие "ПРОГРЕС". Следят те, записват те, забраняват или задължават. Луксът да мислиш или правиш каквото пожелаеш нещо зачезна. Само някой да ти открадне телефона и си до тук. Целият ви живот е в него.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 716
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: BMW и Apple

Мнение от Don_Diego » 25 Юни 2020, 9:16

top написа:В тоя смисъл, никой, ако е против прогреса не е длъжен да навлиза в него



Проблема по-скоро е, че в даден момент ще ти го наложат без да те питат искаш или не искаш (малко като с педерастията напоследък, но това е друга тема)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: BMW и Apple

Мнение от TNT » 26 Юни 2020, 11:43

Някои мислите доста ограничено. Представете си какъв плюс ще е такова приложение за фирми ? До тази кола имат достъп всички лица от този отдел - примерно. Директно могат да се навържат всякакви пътни книжки, отчети за километри, гориво и т.н. Ще се знае кой служител шофира. Идва глоба - няма нужда от разследване - то се знае кой е отключил колата. Няма да има "тази кола трябва, ама ключовете са в човека в отпуска в Гърция". Не са една и две фирмите с "общи коли", до които имат достъп 10+ човека.

А дали може да замени напълно ключа ? По-скоро не. Трябва да си има и механика. Тука всички смятате интернета, ама никой не попита какво става, ако няма ключалка и падне акумулатора :mhihi: А всичките глупости "ама ако си изгубиш телефона, ама ако падне и се счупи..." важат и за ключовете.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: BMW и Apple

Мнение от Nickelback » 26 Юни 2020, 11:53

Освен нета има възможности за отключ/заключ и по Bluetooth 4.0+ на база "съвкупление" на кола-човек-телефон през клауда в началото естествено. Преди години правихме едно PoC да показваме на разни мениджърчета нещо подобно, та има варианти :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 11.06.2020

Re: BMW и Apple

Мнение от nxn » 26 Юни 2020, 13:45

Nickelback написа:Освен нета има възможности за отключ/заключ и по Bluetooth 4.0+ на база "съвкупление" на кола-човек-телефон през клауда в началото естествено. Преди години правихме едно PoC да показваме на разни мениджърчета нещо подобно, та има варианти :)

Bluetooth security по трудно, надали някой ще го направи, NFC е доста по добре, но да има много възможности.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: BMW и Apple

Мнение от top » 26 Юни 2020, 14:43

Разбира се че има много варианти и са го измислили. Хипотетично може да възникне проблем а на практика почти не. Не си спомням някога да ми се налагало да си отключвам колата с механичния ключ, даже на още по-стари коли никога не съм го ползвал (конкретно ключа "рибка" на мерцедес). Вече доста са напредвали и телефоните и технологията. Примерно забелязвам, че последните 1-2 години почти не си ползвам електронния подпис-под формата на "флашка" (освен за справки в държавни сайтове и нап), банките си сложиха софтуерни токени и всичко потвърждавам със сканиране на qr код при едната банка или пръстов отпечатък при другата под iOS, което според тях било по-сигурно а за мен по лесно.


Sent from my iPhone using Tapatalk

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: BMW и Apple

Мнение от BMW_POWER » 30 Юни 2020, 23:45

TNT написа:Някои мислите доста ограничено. Представете си какъв плюс ще е такова приложение за фирми ? До тази кола имат достъп всички лица от този отдел - примерно. Директно могат да се навържат всякакви пътни книжки, отчети за километри, гориво и т.н. Ще се знае кой служител шофира. Идва глоба - няма нужда от разследване - то се знае кой е отключил колата. Няма да има "тази кола трябва, ама ключовете са в човека в отпуска в Гърция". Не са една и две фирмите с "общи коли", до които имат достъп 10+ човека.

А дали може да замени напълно ключа ? По-скоро не. Трябва да си има и механика. Тука всички смятате интернета, ама никой не попита какво става, ако няма ключалка и падне акумулатора :mhihi: А всичките глупости "ама ако си изгубиш телефона, ама ако падне и се счупи..." важат и за ключовете.


Стига с тая параноя. Баси и биг брадъра, баси и контрола. Сега следят по телефоните, да не сме отишли и някъде повече от две семейства наведнъж, та да "нарушим дистанцията". Стига с тия реклами на матрицата, излезте от нея. Какъв контрол, какви фирми? Колата ми има GPS и с години назад имам запис, кога, къде, с каква скорост, в колко часа, дори резките ускорения (положителни и отрицателни) се записват. Аз се разписвам в колко съм я взел и в колко съм я оставил. Нали на всяка бензиностанция има камери. Отчети се правят и без всички тези глупости. За да не "открадне шофьора" 2л бензин, стига андрешковщина. По-горе го написа колегата. Ще го направят задължително и ще го плащаш, щеш не щеш. Аз не искам никакви екстри на колата. Искам само автоматик и четири врати. Да, ама ел стъкла, ел огледала, ляти джанти, скрийнове, компютри, не знам си какви измишльотини, плащаш. Утре и ай-колата няма да е екстра, и нея ще я плащаме. Защо?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 11.06.2020

Re: BMW и Apple

Мнение от nxn » 01 Юли 2020, 0:05

BMW_POWER написа:
TNT написа:Някои мислите доста ограничено. Представете си какъв плюс ще е такова приложение за фирми ? До тази кола имат достъп всички лица от този отдел - примерно. Директно могат да се навържат всякакви пътни книжки, отчети за километри, гориво и т.н. Ще се знае кой служител шофира. Идва глоба - няма нужда от разследване - то се знае кой е отключил колата. Няма да има "тази кола трябва, ама ключовете са в човека в отпуска в Гърция". Не са една и две фирмите с "общи коли", до които имат достъп 10+ човека.

А дали може да замени напълно ключа ? По-скоро не. Трябва да си има и механика. Тука всички смятате интернета, ама никой не попита какво става, ако няма ключалка и падне акумулатора :mhihi: А всичките глупости "ама ако си изгубиш телефона, ама ако падне и се счупи..." важат и за ключовете.


Стига с тая параноя. Баси и биг брадъра, баси и контрола. Сега следят по телефоните, да не сме отишли и някъде повече от две семейства наведнъж, та да "нарушим дистанцията". Стига с тия реклами на матрицата, излезте от нея. Какъв контрол, какви фирми? Колата ми има GPS и с години назад имам запис, кога, къде, с каква скорост, в колко часа, дори резките ускорения (положителни и отрицателни) се записват. Аз се разписвам в колко съм я взел и в колко съм я оставил. Нали на всяка бензиностанция има камери. Отчети се правят и без всички тези глупости. За да не "открадне шофьора" 2л бензин, стига андрешковщина. По-горе го написа колегата. Ще го направят задължително и ще го плащаш, щеш не щеш. Аз не искам никакви екстри на колата. Искам само автоматик и четири врати. Да, ама ел стъкла, ел огледала, ляти джанти, скрийнове, компютри, не знам си какви измишльотини, плащаш. Утре и ай-колата няма да е екстра, и нея ще я плащаме. Защо?


Ако сравниш цената на една кола преди 20 години базов модел и сега базов модел цената не се е променила много. Това е нещо, което идва с времето, защото няма как развитието да стои на едно място. Ако не искаш никакви екстри, вземаш базовият модел сега, той не е много по-скъп от базовият 92ра, който е имал единствено радио.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: BMW и Apple

Мнение от TNT » 01 Юли 2020, 13:54

Не знам каква параноя те гони, но в момента половината от големите търговски фирми следят по всевъзможен начин служителите си. ГПС на колата, на таблета и на каквото още може да вържат. В колко си тръгнал, в колко си пръднал, наистина ли вече си при първият клиент или още си пийваш кафенце :dunno: И това не е параноя, а факт. Изпитвал съм го лично. С готин шеф не би имало проблем. С лайнар и комплексар е голям проблем. Това за мен е пълен минус и не само не помага за продажбите, а пречи.

Същата работа е при някои фирми как имат софтуер и си следят служителите колко "active time" имат. Пълна глупост е това следене. Ако човек иска да се скатае... и в дупката на гъза да му сложат устройство, пак няма да е продуктивен. В чужбина не знам как е, но от моя личен опит, всички подобни системи служат само и единствено за заяждане, причина за отказ на бонуси/повишения и т.н.

Най-вероятно тази екстра ще си остане една от опциите просто или ще върви бонус към keyless пакета и Apple CarPlay. За масовият човек не е много смислена, а по-скоро щуротия, която само би оскъпила колата.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: BMW и Apple

Мнение от BMW_POWER » 01 Юли 2020, 16:17

TNT написа:Не знам каква параноя те гони, но в момента половината от големите търговски фирми следят по всевъзможен начин служителите си. ГПС на колата, на таблета и на каквото още може да вържат. В колко си тръгнал, в колко си пръднал, наистина ли вече си при първият клиент или още си пийваш кафенце :dunno: И това не е параноя, а факт. Изпитвал съм го лично. С готин шеф не би имало проблем. С лайнар и комплексар е голям проблем. Това за мен е пълен минус и не само не помага за продажбите, а пречи.

Същата работа е при някои фирми как имат софтуер и си следят служителите колко "active time" имат. Пълна глупост е това следене. Ако човек иска да се скатае... и в дупката на гъза да му сложат устройство, пак няма да е продуктивен. В чужбина не знам как е, но от моя личен опит, всички подобни системи служат само и единствено за заяждане, причина за отказ на бонуси/повишения и т.н.

Най-вероятно тази екстра ще си остане една от опциите просто или ще върви бонус към keyless пакета и Apple CarPlay. За масовият човек не е много смислена, а по-скоро щуротия, която само би оскъпила колата.


Това, че 100% от времето ми и всяко едно мое действие се следи и записва не е параноя. Просто не ми е приятно и не искам някой превъртял или препушил идиот да мине границата. Това е информация, с която всеки с възможности може да злоупотреби. Слава на всевищния, шефовете ми са безкрайно свестни хора. Офисът ми ме знае на 100%. Маймуната преди мен го изгониха, защото спре пред Уолмарт с часове, на обяд ходи да се моли (нищо лично, ама не в работно време) .... И още няколко подобни си заминаха така. Следят ми телефона и знаят къде съм. Правим събране зимата и един колега закъсня. Шефката попита къде е и ние вдигнахме рамена. Тя отиде до компютъра си и след 10 сек се върна. Бил на улицата и след малко се качва. Ще ти кача снимки утре да видиш. Личното ми мнение е, че технологиите отдавна минаха границите на личното пространство.

Имаме от тия умните машинки, дето по нета командваш температурата у дома. От седмица фирмата, дето го монтира ме атакува, да дойдели да го ъпгреднели. Ми няма да ми влязат в къщата. Мобилният оператор ми даде добра оферта за нет и нов телефон и ... си пуснах нет на телефона. Новият S10 го намаза жената. Включих си дейтата и апарата ми започна да грее като луд. Аз не ползвам нищо в нета. Трябва ми заради ММS-ите. Често ми изпращат снимки и все ги карам да ги препращат по мейл. Защо може да грее един телефон, след като не върши никакви действия? Ако го напъна да гледам ТВ или нещо подобно, той ще се разтече :OT:

Пак ти казвам. Въпрос на време е, да стане вградено и да плащаш щеш, не щеш.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: BMW и Apple

Мнение от top » 03 Юли 2020, 21:41

В този линк има даже конкретно какво ще може в iOS 14


https://imagazin.bg/post/kak-ios-14-shte-prevurne-iphone-v-klyuch-za-vashata-kola/


Sent from my iPhone using Tapatalk

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: BMW и Apple

Мнение от BMW_POWER » 04 Юли 2020, 1:14

TNT, ето това е от компютъра в колата ми. Шефовете ми имат практически запис за не знам колко години назад. Знаят с точност до метър и километър. Да, аз съм от "по-старото" поколение и не мога да се примиря да ме вкарат в матрицата на 100%. Навън излизам без телефон и не мисля, че е жизнено важна част от ежедневието ми. Технологиите са хубаво нещо, когато ни подпомагат. Но не одобрявам, когато практически ни контролират :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: BMW и Apple

Мнение от TNT » 07 Юли 2020, 10:04

Еми да. Новата технология няма да промени нищо - просто ще улесни нещата. Така и така ще те следят, поне да не трябва да се отчиташ :lol:
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1745
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: BMW и Apple

Мнение от BMW_POWER » 09 Юли 2020, 3:39

Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook