Съвет за избор на лаптоп

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Моджо » 08 Апр 2020, 18:21

Всъщност ако е за вкъши посмъртно няма да си зема лаптоп пред ПЦ.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от grkv » 08 Апр 2020, 18:27

А човека просто искаше да си чете новини.бг и детенцето да си пуска анимацийки от ютуб.... :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от DigitalExile » 08 Апр 2020, 18:28

Моджо написа:Всъщност ако е за вкъши посмъртно няма да си зема лаптоп пред ПЦ.



Нормално, един нормален i5 процесор от 2013 година да кажем 4-то поколение е бърз колкото тоя мобилен чипсет 10-то поколение излезнал края на 2019г.

Реално може да си вземеш настолна машина (втора употреба) сглобена през 2013 за 300 лв. и тя да е със същата производителност колкото тоя лаптоп, а ако и добавиш и GT 1050 каквото имаш ти си става и перфектен за игри, но двете неща са много различни, едното е правено да има performance, другото е правено да има батерия и да е мобилно. Вкъщи няма нищо по добро от настолен комп с 2-3 монитора или 1 wide.

Зависи какво си търсиш, аз вкъщи имам и PC и лаптопи просто нямам избор :yes:

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от alx » 08 Апр 2020, 18:37

DigitalExile написа:
alx написа:щом не ти трябва геймърски лаптоп- хващаш първия и5 със 8 гб памет, ссд дето да ти стига и някоя от средните нвидиа видео карти и си ти... няма какво да го мислиш много


Това как го измисли, първо "щом не ти трябва геймърски лаптоп", после "някоя от средните нвидиа видео карти", що му е тая карта само да му грее лаптопа излишно?


щото утре ще реши да стриймва някой 4к филм със хдр10 или долби вижън и ще се озъби ако е някоя по-евтина карта. тоя филм съм го гледАл...

а тая карта ще грее и хаби повече ток само като я насилиш... иначе ще се държи много по-хладно и ще хаби почти същото като по-слабата карта в 99% от времето като цъкаш из интернета насам натам.
алекс
трабант 601с
разни други возила

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от DigitalExile » 08 Апр 2020, 18:38

Разликата в картите е 9% в полза на външната за лаптопа който прати колегата, това няма как да го усетиш. Не живеем през 2014 година, не знам кога последно сте си купивали лаптопи тук.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 613
Регистриран на: 12.06.2013
Пол: Мъж

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от M-coupe » 08 Апр 2020, 18:39

DigitalExile написа:
Моджо написа:Всъщност ако е за вкъши посмъртно няма да си зема лаптоп пред ПЦ.



Нормално, един нормален i5 процесор от 2013 година да кажем 4-то поколение е бърз колкото тоя мобилен чипсет 10-то поколение излезнал края на 2019г.

Как да разбера кое поколение ми е процесора i5 3340m Мерси :lalala:
..Bayerische Motoren Werke..
Изображение


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от steeN » 08 Апр 2020, 18:41

3то :) Първата цифра от 4те
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 613
Регистриран на: 12.06.2013
Пол: Мъж

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от M-coupe » 08 Апр 2020, 18:45

steeN написа:3то :) Първата цифра от 4те

Мерси. В такъв случай и 3то ще му върши работа... Моя е с 8 рам, ссд и много често се случва да съм отворил по 20+ таба в хрома без никакъв проблем :yes:
..Bayerische Motoren Werke..
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 565
Регистриран на: 4.10.2011
Пол: Мъж
Кара: F31 328i

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от exc » 08 Апр 2020, 19:50

И аз съм от поколението "рафтър дата бг"(на много от мп3-ките които слушам си го има) :), сам си сглобявах десктоп компютрите (че и доста често сменях хардуера вътре), но това време мина. Почнал съм със Семпрон и 256МВ RAM, видеото беше май FX5200. CS 1.3 и CM 01/02 летяха. :mhihi:
3D Mark и Prime 95 бяха първите програми, които се слагаха. :)
Но тези времена отминаха. Сега наистина ми трябва да си цъкам ежедневни неща.
Както казах, Уиндоуса ще е оригинален - купих ключ от някакъв сайт(keysworlds.com), който ми излезе в една статия в Калдата за цели 9.50 USD. Надявам се да работи. Все пак и аз за пръв път платих нещо за Windows. :mhihi:
Значи да разбирам, че всички масови марки са горе-долу еднакви като качество в сходен ценови диапазон.
Последна промяна exc на 08 Апр 2020, 20:06, променена общо 2 пъти

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Моджо » 08 Апр 2020, 19:54

Точно това разбирай.
От Acer обаче не съм с добри впечатления, можеш го пропуснеш. Бюджетен де.
Снощи си припомних първия ми личен комп с огромната РАМ от 1 МБ и твърд диск с цели 40 МБ памет. Машина да дрънка, с ДОС, С големите флопита, цели две. А не беше чак толкова отдавна да го Ева. Па ся... Терабайти, многоядрени процесори.. Космоси....
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от SpeedyMan » 08 Апр 2020, 21:27

За работа DELL Latitude. Но са скъпи. Може някой на старо, има варианти с i7.


Задължително:
външно видео, ако ще да е Nvidia нисък клас.
поне 8GB RAM.
Процесорът не е супер важен, особено ако ще го ползваш за това което си писал.

Ако търсиш нов и по-евтин лаптоп - огледай се за някой ASUS ниския клас е добър с някои изключения. Батериите са малки, зарядните са с тънки кабели, но при евтиния клас всички са така.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от drago9205 » 09 Апр 2020, 8:52

Аз лично силно НЕ препоръчвам закупуване на стар лаптоп (и пред мен стоеше като дилема точно в този ценови диапазон, за сестра ми търсихме машина).
Въпреки гръмките реклами на някои магазини как старите "премиум" машини са супер "актуални", аз съм готов да поспоря. Цената изобщо не е оправдана - старите премиум за 1200 лева бяха все машиони с 3-4 поколения по-стари от актуалните.

1-во екраните на старите машини е много вероятно да са трагични спрямо някой нов, а има и вероятности и да почнат да им горят пиксели, да се получават петна и прочее.
2-ро батерията 100% ще държи по-малко (не само заради деградацията, но и защото процесорите смучат повече енергия)
3-то Гаранция от 2-3 години не е за пренебрегване
4-то няма база за сравнение в преносимостта и теглото (не само на лаптопа, но и на зарядното)
5-то много други компоненти, които може да са морално остарели - Стандатно ССД спрямо NVME в новите, по-нови wi-fi карти, ддр3 срещу ддр4 памет и.т.н
6-то няма да има следи от употреба, мърсотии и прочее

П.П. Не отричам старите лаптопи - стига да се намери нещо на 1 година (максимум 2) за тези пари, а ново да е струвало 2.5-3хил. Което се явява трудно.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от SpeedyMan » 09 Апр 2020, 9:17

Е па зависи, 1200 лв. са много, но за 500 се взема приличен.
Лично аз си взех преди 2 години за децата един LATITUDE E6410, който е с външно видео и i7. Платих го 250 лв.
Добавих 60 лв. за да стане 8 GB рам, защото Win10 64-bit не върви добре с 4 GB.
Сложих му малко по-голям HDD 1TB - още 100 лв. и толкоз.

В момента на тази машина съм сложиш DLNA сървър, който има транскодиране и вгражда субтитри в реално време. Изобщо не се задъхва на 1080p х265. Батерията е оригиналната и издържа 4-5 часа при умерено натоварване. Зарядното е с дебел кабел. Има си четец за смарт карти, пръстов отпечатък, ДВД записвачка. Екранът е доста ярък и винаги го ползвам намален почти до край. Разделителната способност не е върха, но си е ОК. Доста лесно се обслужва и почиства, всичко е направено с разум. Мисля, че вече е на 11-12 години. Има светеща клавиатура, но няма камера.


От друга страна имам пак преди 2 години купуван нов ASUS, с 8GB рам, външна NVIDIA с 1 GB рам, ДВД записвачка, 1 ТБ диск, някакъв CELERON с 4 виртуални ядра и също съм доволен, но след втората година му умря батерията, кабелът на зарядното се поскапа, защото е тънък. Лаптопът е добър като цяло, и освен това ми излезе 550 лв. на някаква промоция. В момента бих искал да си купя същия от някъде за същите пари, но струва над 800 лв. подобен.


Като цяло съм по-доволен от стария DELL - имам две WI-FI мрежи, по-новия ASUS работи само на B/G, докато стария DELL може и с AC.
Последна промяна SpeedyMan на 09 Апр 2020, 9:31, променена общо 1 път
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 565
Регистриран на: 4.10.2011
Пол: Мъж
Кара: F31 328i

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от exc » 09 Апр 2020, 9:30

Втора употреба категорично не стои на дневен ред. Там само БМВ, щото няма пари за ново. :)
Голяма ли разликата в скоростта между SSD nvme и pci-express? Гледам, че повечето са с втория интерфейс.
Тоя Dell как е?:
https://www.emag.bg/laptop-dell-inspiro ... 3547_37691
Едно време бяха някакъв символ за качество(поне така знам).
И още едно Леново, въпреки, че е "гейминг":
https://www.emag.bg/laptop-gaming-lenov ... ario_ID=52
И още един въпрос:
Тия, които са с инсталиран Линукс, мога ли да им сложа Уин 10? Да не се омаже нещо при преинсталация, или да има някакви защити в БИОС-а?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Съвет за избор на лаптоп

Мнение от Моджо » 09 Апр 2020, 9:45

Гейминг заради картата само. Делл-а го има на други места хем по-евтино хем + твърд диск 1 тб освен ссд-то.
Ся аз съм си привърженик на делл :))
Хм,хм...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook