DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

7-ма серия ('02 - '09)

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2887
Регистриран на: 13.04.2007
Пол: Мъж
Детайли за колата: Тежка

DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от Ненко Вранков » 28 Ное 2015, 10:42

И така... понеже пътувам доста, включително нощем, реших да си добавя една от малкото екстри, която липсва в колата ми /Е65 '03/.
Честно казано след стъклопакета, комфортния салон..Logic 7, това е една от смислените и готини екстри.
Защо пускам темата... преди време в този форум идеята беше само една - да си помагаме със съвети.. труд.. или кой каквото може. Сега покрай идеята ми да си добавя тази екстра за пореден път се убедих, че вече не е така.. всеки го интересува ако ти каже 2 думи и даде съвет, колко ще му платиш, иначи "няма време" да се занимава с теб. Не на всеки работата му е да стои и човърка колите по цял ден, така че смятам е добре да се отнасяме с повече уважение един към друг, но това явно си е мое мислене... Както и да е... няма да се очудя ако темата ми бъде изтрита/редактирана (особено частта с цените).

Какво е необходимо?
Самото огледало с датчика на него. Тук вариантите са няколко - такова с диода за аларма, такова без... такова с дистанционно за гаражна врата.. както и дали ще го закупите втора употреба или ново от дилър на марката, но там цената е около 1140 лв.
Така че аз се спрях на вариант втора употреба. Въпросното огледало става от всички модели - Е60, Е65, Е82, Е90/91/92... Цените на които се среща започват от около 200лв. (добър вариант е и e-bay...).
Kaпачките, които го покриват са единтични с на Е60 (ако взимате огледало от такава кола да си вземете и тях направо), ако ли не, нови в БМВ са 14лв.
Остава лайт модула на автомобила Ви. Добре е да проверите с какъв сте в момента за да знаете на колко тотал ще Ви излезне цялата система. АКо модула Ви е LM_E60.C0E, LMI_AHL или LM2_xx, то имате късмет и всичко ще тръгне, ако ли не трябва да си закупите и модул... Цените естествено варират, като започват от около 100лв... някои обявяват цени и от 300.. но всеки сам си преценява.
Аз си закупих LM2_E6x.C34 (2008-ма година за 120лв.), който заедно с С35 са най-високото ниво и са с над 700 функции, включително Sidemark lights, който на мен много ми липсваше :D

Самото огледало:

Изображение

За свързването му - ако сте го взели от Е65, ще е само с две кабелчета - зелен и зелен с оранжево. Ако е от Е60/Е90 ще е с 3, като Вие ще използвате само 2 от тях. 1-ви пин отива към зелен/оранжев, 2-ри пин към зелен. 3-ти пин го махате.
Въпросните кабелчета ги запоявате към K-CAN шината на RLS (Rain and light sensor), който Ви е в непосредствена близост.
Ето така:

Изображение

Изолирате... и накрая трябва да изглежда така:

Изображение

Изображение

Сега вече, ако датчика работи и вие сте го свързали правилно, трябва на диагностика да го виждате като модул FLA.

Изображение

Сега трябва да кодирате CAS-а автомобила, добавяйки параметър 5AC във VO.
След това ресетвате LM, като един от вариантите е да го презапишете с празен файл. Следва да проверите опцията SMART LIGHTS, по принцип трябва по подразбиране да е станала на active, но ако не е , я променете.
Това е. Сега когато фаровете са на AUTO бутнете лостчето само веднъж напред FLA се активира и ако се движите с над 50км/ч сам ще Ви превключва къси/дълги. Понеже фабрично преди фейслифта екстрата не се вгражда, на таблото нямаме индикацията за автоматични дълги светини, но синята си светва и гасне, като не е нужно да се кодира каквото и да било в таблото. Цялата интервенция е под час...
:driving:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 251
Регистриран на: 8.06.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Panamera 4S

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от skoti79 » 28 Ное 2015, 12:07

:clap: Браво !
Добре описано и обяснено.

Потребител
Аватар
Мнения: 48
Регистриран на: 16.02.2011
Местоположение: Козлодуй
Пол: Мъж
Кара: 530 D

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от ghostbobi » 28 Ное 2015, 14:13

Тук също има информация.
http://www.bmwcoding.com/showthread.php ... m%20Assist
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 12.08.2015
Местоположение: Силистра
Пол: Мъж
Кара: Бмв 730 Е66

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от Евгени Кунев » 28 Ное 2015, 15:15

Колега виждам че доста си навътре с екстрите на е65,имаш ли кодове за откючване на екстри? Или линк за тези кодировки,видях в олх обяви за активиране.Но тези момчета които ги правят са доста надалеч от моя град, (Копирам каква е обявата за тия екстри)Имам момче което ще ги активира но ми каза намери кодове за екстрите които искам .Блатодаря много ако някой може да ми помогне. А ето и обявата >Активиране програмиране на Bluetooth

-Активиране на MP3

-Активиране програмиране на Sport Mode 

-Премахване на звук и грешка ако сте без колан

-Смяна на мелодия при звънене

-Климатика да помни позиция OFF изключен при стартиране на колата

-Авто отключване на врати при изваждане на ключ 

-Затваряне на люка от дистанционното

-Затваряне на люка при дъждовно време 

-Затваряне на огледалата от дистанционното 

-Включване на фаровете от дистанционното 

-Включване на angel ayes при отключване /след 2007 година или ЛМ2 модул/

-Показване на моментната скорост на таблото 

-DRL, Angel Ayes, Navigation, Aux и активиране на други в IDRIVE меню

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 88
Регистриран на: 1.11.2009
Местоположение: в колата
Пол: Мъж
Кара: E-65 730D

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от POYO » 02 Дек 2015, 19:06

Браво, колега,
дано има повече като теб :yes: ако може да споделиш още какво си добавял като екстри, защото с мойта са наборки
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 62
Регистриран на: 11.11.2012
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW E38

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от Svillisimmo » 04 Мар 2017, 20:32

Колеги, във Варна кой се занимава с отключване на екстри/Е65/.Благодаря.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 30.06.2010
Пол: Мъж
Кара: M5 е60, 645i manual
Мечтае да кара: е30 + S85B50 и ASW

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от punish_the_benz » 10 Май 2017, 20:44

Днес си сложих LFA на е63ката, но работи много неадекватно някой има ли идея защо? Повечето пъти като се разминавам с кола не маха дългите, после 20 секунди не ги включва, или пък настигам кола и изобщо не ги спира?
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 26.11.2010
Пол: Мъж
Кара: e90 330i

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от Denis Petrov » 02 Юли 2018, 0:10

здравейте,
тъй като и аз в момента се опитвам да ретрофитна такова огледало, но изпитвам затруднения с подкарването му някой би ли помогнал с малко насоки, а именно случая е следния : огледалото е на място, добавих в VO на CAS и FRM модулите "$5AC" и вече съответно при диакностика с INPA го виждам като модул FLA със статус OK, както и в NCSExpert мога да го прочета и да му взема trace файла. Излязох извън града, по тъмно, със скорост над 50 км/ч, светлините са на Auto, но съответно не сработва.

- дали има и друг модул, в който трябва да добавя към VO съответно "$5AC".
- как точно става ресетването на модул ( колега е написал да се ресетне light modul-а - предполагам има в предвид FRM )
- къде е опцията smart lights, за която също споменава колегата

благодаря ви предварително :]

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 10.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535D

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от fitter » 02 Юли 2018, 0:16

Denis Petrov написа:здравейте,
тъй като и аз в момента се опитвам да ретрофитна такова огледало, но изпитвам затруднения с подкарването му някой би ли помогнал с малко насоки, а именно случая е следния : огледалото е на място, добавих в VO на CAS и FRM модулите "$5AC" и вече съответно при диакностика с INPA го виждам като модул FLA със статус OK, както и в NCSExpert мога да го прочета и да му взема trace файла. Излязох извън града, по тъмно, със скорост над 50 км/ч, светлините са на Auto, но съответно не сработва.

- дали има и друг модул, в който трябва да добавя към VO съответно "$5AC".
- как точно става ресетването на модул ( колега е написал да се ресетне light modul-а - предполагам има в предвид FRM )
- къде е опцията smart lights, за която също споменава колегата

благодаря ви предварително :]


Трябва да се кодират RLS модула и light модула. Мисля , че в темата има описано какво точно се променя в trc файловете им.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 59
Регистриран на: 16.12.2012
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 730D 2004
Мечтае да кара: BMW 760LI 2017 :D

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от mncazzaro » 17 Юли 2018, 1:36

Евгени Кунев написа:Колега виждам че доста си навътре с екстрите на е65,имаш ли кодове за откючване на екстри? Или линк за тези кодировки,видях в олх обяви за активиране.Но тези момчета които ги правят са доста надалеч от моя град, (Копирам каква е обявата за тия екстри)Имам момче което ще ги активира но ми каза намери кодове за екстрите които искам .Блатодаря много ако някой може да ми помогне. А ето и обявата >Активиране програмиране на Bluetooth

-Активиране на MP3

-Активиране програмиране на Sport Mode 

-Премахване на звук и грешка ако сте без колан

-Смяна на мелодия при звънене

-Климатика да помни позиция OFF изключен при стартиране на колата

-Авто отключване на врати при изваждане на ключ 

-Затваряне на люка от дистанционното

-Затваряне на люка при дъждовно време 

-Затваряне на огледалата от дистанционното 

-Включване на фаровете от дистанционното 

-Включване на angel ayes при отключване /след 2007 година или ЛМ2 модул/

-Показване на моментната скорост на таблото 

-DRL, Angel Ayes, Navigation, Aux и активиране на други в IDRIVE меню

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk


https://www.bimmerfest.com/forums/attac ... 1349873975
https://www.bimmerfest.com/forums/showt ... p?t=735614

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 29.12.2018

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от fluid_08 » 07 Авг 2019, 18:19

Здравейте,купих въпросното огледало както и лайт модула с LM2 ex6...който бил от най високо ниво според колегата.Какво е C 35 с което в комбинация имало над 700 функции? И какви са тези функции?
Какво е Sidemark lights?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 660
Регистриран на: 4.01.2011
Местоположение: В.Търново
Пол: Мъж
Кара: E91 LCI/е36 дрифтачка

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от dicho0o » 03 Дек 2019, 19:45

Здравейте,с напътствия от тази тема и малко от чуждестранни форуми успях да сложа и кодирам FLA на е91 фейс със ЦИЦ.
Бихте ли казали как да извадя да се вижда опцията в CIC в меню Lights?Сега не се показва и е винаги активна,като бутна лостчето напред.
Изображение
..На завоя заляга ,конете яко напряга ,задницата бяга ,към мантинелата посяга ,педала до метала ,прекъсвача да откача ,да гърми гърнето ,да разцепва небето..

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 275
Регистриран на: 18.09.2008
Местоположение: Burgas
Пол: Мъж
Кара: BMW-to nastrani

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от diqn_bs » 05 Дек 2019, 19:03

Аз я имам тази екстра обаче незнам как да я ползвам. Знам, че като бутна лоста напред трябва да излезе някакво А на таблото така ли е?
Българска ДРИФТ Федерация
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1057
Регистриран на: 10.10.2008
Местоположение: Видин
Пол: Мъж
Кара: E65 black- sport package

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от racing_team_vidin » 05 Дек 2019, 22:13

Копчето за фарове на А, трябва да е тъмно и само да си включи фаровете, буташ лоста напред и на таблото долу в дясно светва дълги с А, и вече извън града над 60км/ч и без да има улично ще включи дългите

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 275
Регистриран на: 18.09.2008
Местоположение: Burgas
Пол: Мъж
Кара: BMW-to nastrani

Re: DIY High Beam Assist Retrofit (FLA)

Мнение от diqn_bs » 06 Дек 2019, 15:13

По този начин го правя само, че на таблото не светва никакво А :d
Българска ДРИФТ Федерация
Изображение

Следваща

Назад към Е65/E66

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook