Проблем с обороти при празен ход на M43B19

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 31.01.2019

Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от gringer » 21 Окт 2019, 11:31

Здравейте,
мъчи ме проблем с оборотите на празен ход. Предимно по време на движение, като освободя от предавка, оборотите падат до 500 (мотора се разтриса), заиграват се малко и се стабилизират. Това не се случва винаги, а когато си иска, не мога да усетя някаква последователност. Когато двигателя е студен няма проблеми, трябва да започне да загрява за се се случи.
Проблема го има от доста време, но беше пренебрежим. Не падаха чак толкова много, и много бързо се стабилизираха, абе средностатистическия шофьор не забелязваше.
Засили се преди месец след монтаж на темпомат (смяна на дроселова клапа). (По дросела не виждам нищо нередно, здрава, отваря и затваря нормално.) От тогава, когато реши и заиграе падат усезателно и 2 - 3 пъти се разклащат преди да се стабилизират.
След смяна на дроселовата клапа наблюдавам и малко по различно палене сутрин, не е от раз както през деня, а сякаш има нужда от още едно превъртане на вала. Не е нещо кой знае какво, но е различно.
Вчера свалих ДИСА клапата, и тъй като мембраната и беше скъсана, и явно работеше когато си иска, от една стара клапа направих тапа и вече съм без ДИСА. Но тази сутрин на път за работа пак приклати по същия начин.
Автомобила е с газ, но проблема го прави и на двете горива, даже от две седмици карам само на бензин. Като грешки дава Check fuel supply system P0170, но само когато се кара на газ. Откакто карам на бензин грешки няма никакви.
Загуба на мощност може би имаше лека, много рядко, но това може да е заради недобре работещата ДИСА, рано е да кажа след слагане на тапата дали се случва пак.

Какво съм правил по-обобщено:
Проверих стъпковото моторче
Смених дебитомер
Смених свещи
Затапих ДИСА клапата (моята беше със скъсана мембрана)
Търсих да не дърпа въздух от някъде

Чудя се дали да не сърна стария дросел да видя какво ще стане...
Дайте идеи какво да проверявам още, че това ме побърква.
Благодаря.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1081
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от The Heartlistener » 22 Окт 2019, 13:36

Изключи първата /регулиращата/ ламбда и покарай така за да видиш ще го прави ли.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 31.01.2019

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от gringer » 22 Окт 2019, 13:43

The Heartlistener написа:Изключи първата /регулиращата/ ламбда и покарай така за да видиш ще го прави ли.

Ще пробвам при първа възможност.
Първо ще пробвам с друг стъпков мотор, че моя само го чистих, а това не гарантира неговата изправност.
Възможно ли е да е от ламбда, и въпреки това да не дава грешка?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1081
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от The Heartlistener » 22 Окт 2019, 17:32

Ламбдата си работи без да дава грешка, но как и какво "казва" на еку-то е друг въпрос. По принцип това винаги се подценява и се кара с некоректно работещи ламбди /заводските/ на стотици хиляди километри. По този начин се натрупват грешни адаптации. Симптомите са такива, изключваш от скорост и се почва играта с оборотите. Разбира се - не казвам че е абсолютно сигурно и в твоя случай. Може да направиш и една диагностика за да се видят живите данни.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 31.01.2019

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от gringer » 22 Окт 2019, 20:15

The Heartlistener написа:Ламбдата си работи без да дава грешка, но как и какво "казва" на еку-то е друг въпрос. По принцип това винаги се подценява и се кара с некоректно работещи ламбди /заводските/ на стотици хиляди километри. По този начин се натрупват грешни адаптации. Симптомите са такива, изключваш от скорост и се почва играта с оборотите. Разбира се - не казвам че е абсолютно сигурно и в твоя случай. Може да направиш и една диагностика за да се видят живите данни.

проблема ми с живите данни е, че не знам в какви диапазони трябва да са. Ако кажеш на какво и при какви условия да видя данните, утре ще ги споделя :)
Имам INPA и ISTA.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1081
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от The Heartlistener » 23 Окт 2019, 13:37

При М43 става въпрос за теснолентова ламбда, така че трябва да мени стойности от 0.1 до 0.9 волта на празен ход, погледни и ламбда адаптациите в диапазона ли са. Най-лесното е това което ти казах - изключи ламбдата и щом имаш INPA изтрий всички адаптации /от меню Error - adaptation/. После покарай.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 227
Регистриран на: 16.12.2018
Местоположение: Гр.Бургас
Пол: Мъж
Кара: Е46 318i
Мечтае да кара: E46 323 купе

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от R.Konkyov » 24 Окт 2019, 14:34

gringer написа:
The Heartlistener написа:Ламбдата си работи без да дава грешка, но как и какво "казва" на еку-то е друг въпрос. По принцип това винаги се подценява и се кара с некоректно работещи ламбди /заводските/ на стотици хиляди километри. По този начин се натрупват грешни адаптации. Симптомите са такива, изключваш от скорост и се почва играта с оборотите. Разбира се - не казвам че е абсолютно сигурно и в твоя случай. Може да направиш и една диагностика за да се видят живите данни.

проблема ми с живите данни е, че не знам в какви диапазони трябва да са. Ако кажеш на какво и при какви условия да видя данните, утре ще ги споделя :)
Имам INPA и ISTA.





Колега гледам че имаш ИНПА , дали ще е възможно да погледнеш живите данни на дебитомера и да ми ги кажеш . Конкретно ме интересува потока (килограмите ) който измерва.

Аз съм със същия двигател м43б19 с газ и аз също го имам този проблем . Изчисти си хубаво дросела с спрей обезмаслител , също и стъпковото моторче и него го разглоби и изчисти ( внимателно го огледай да не е пукнато ,че се пукат и почват да смучат въздух) . Следващото нещо е да си провериш вакуум маркучетата , дори да нямат видимо някакви нарушения препоръчвам да ги смениш. Също така си провери картерната вентилация когато забие в дадена позиция отворена/затворена,може да е причинител на груб празен ход. Гледам ,че си затапил ДИСА клапата , тя е активна във високите обороти , можеш да си намериш втора ръка и да си я сложиш, естествено ако няма да ти пречи че ще е по мудна . След като си направил тези неща можеш чрез инпата да си реснеш адаптациите и да покараш и да видиш как ще е .

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 31.01.2019

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от gringer » 25 Окт 2019, 20:18

Колеги, мисля, че реших проблема.
НО... смячам, че едва ли е бил само един.
Утре ще пътувам повечко и ще мога да изясня някои неща. Тогава ще споделя изводите.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 31.01.2019

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от gringer » 04 Ное 2019, 15:50

След кратко отсъствие, нека споделя как се развива проблема.
Та проблемите свързани с оборотите за сега са поне два.
Стъпковото моторче се оказа, че в част от хода на клапата заяжда, и трябваше разглабяне и по-сериозно почистване. Купих и още едно за всеки случай :lol:
ДИСА клапата беше със скъсана мембрана, от където предполагам е подръпвало въздух.
Тези два проблема са решени, и положението с оборотите е много по-добро, но не перфектно. Все още се случва да паднат, но е много по-рядко и по-бързо се стабилизират. Продължавам да търся причината и за това.

И два леко странични въпроса:
Докато рециклирам ДИСА клапата, приспособих капачка за мястото и, за да може автомобила да е в движение. Една седмица съм карал с тази капачка. Въпроса е нормални ли са пръските масло по капачката?

Следващият въпрос е предимно към колегите каращи на газ. Редно ли е когато карам на газ да святка чека с грешка "Checking fuel supply system", повечето случаи при празен ход, и една за ламбда, която не помня точно, но тя се появява рядко и при високи обороти. При работа на бензин грешките не се наблюдават.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Потребител
Аватар
Мнения: 3
Регистриран на: 26.09.2016
Пол: Мъж
Кара: e46-316i

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от plamen-patzo » 09 Ное 2019, 11:12

Аз съм със същия мотор. Преди време и аз имах проблем със оборотите - особедно на празен ход. Накрая се оказа от дебитомера. Може да го изключиш да видиш дали се оправя ако взе още го прави проблема. И на мен ми даваше подобна или същата грешка.

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 16.07.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е 46, 318i

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от a.atanasoff » 11 Ное 2019, 10:11

Здравейте,

От вчера и при мен се появи същия проблем. Както си карах със 120 по магистралата, колата изведнъж се промени (започна да дава разход 16-20, двигателя започна да работи трудно и шумно). Спярях на една бензиностанция и на свободна оборотите бяха 500, а зад колата мирише на сурово гориво и излизат кълбета пушек (явно вкарва много и не го изгаря).

Преди месец - два ходих на диагностика и ми казаха, че датчика на разпределителния вал ми е развален и Аз го смених с втора ръка оригинален и колата беше перфектна за седмица, но от снощи положението е трагично, чак ми изгасна два пъти.
Днес ще сложа стария датчик, защото с него беше по - добре и ще видя дали с него имам пак проблем. Ако не е Той ще ходя пак на диагностика :(

Поздрави,

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 227
Регистриран на: 16.12.2018
Местоположение: Гр.Бургас
Пол: Мъж
Кара: Е46 318i
Мечтае да кара: E46 323 купе

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от R.Konkyov » 15 Ное 2019, 18:18

a.atanasoff написа:Здравейте,

От вчера и при мен се появи същия проблем. Както си карах със 120 по магистралата, колата изведнъж се промени (започна да дава разход 16-20, двигателя започна да работи трудно и шумно). Спярях на една бензиностанция и на свободна оборотите бяха 500, а зад колата мирише на сурово гориво и излизат кълбета пушек (явно вкарва много и не го изгаря).

Преди месец - два ходих на диагностика и ми казаха, че датчика на разпределителния вал ми е развален и Аз го смених с втора ръка оригинален и колата беше перфектна за седмица, но от снощи положението е трагично, чак ми изгасна два пъти.
Днес ще сложа стария датчик, защото с него беше по - добре и ще видя дали с него имам пак проблем. Ако не е Той ще ходя пак на диагностика :(

Поздрави,





Погледни дебитомера.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.08.2008
Местоположение: Пловдив, Backnang [DE]
Пол: Мъж
Кара: Compact m43tu
Мечтае да кара: E28

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от sobiss » 15 Ное 2019, 19:18

Датчици се купуват нови, не оригинални на 20 години.

Gesendet von meinem NEM-L51 mit Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 16.07.2019
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е 46, 318i

Re: Проблем с обороти при празен ход на M43B19

Мнение от a.atanasoff » 18 Ное 2019, 10:55

sobiss написа:Датчици се купуват нови, не оригинални на 20 години.

Gesendet von meinem NEM-L51 mit Tapatalk


Да, така е!!! Оказа се, че е от датчика, защото като сложих стария нещата са си по старо му, върви но не е това което очаквам. Ще трябва да прежаля 300лв. за датчик на разпр. вал.

Нямам проблем с дебитоменра.

Поздрави,

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook