Палатки, каравани, RV-та ...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от K_Ilkov » 08 Окт 2019, 18:28

Е сега не ми прехвърляй топката :)
Кемпери се ползват или от хипита или от пенсионери.
Нали ги гледам всяка година - 90%. са пенсионери.
Лошо няма, всяка възраст си има +/-
Аз с удоволствие бих бил шашавия дядо с кемпера :ok: ама има още време

c04 написа:Ето това признавам аз за RV /кемпер/

Такъв един, май Конкорд беше марката се купи в бг-то ... С гараж ...
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от BMW_POWER » 08 Окт 2019, 19:22

И ма мен ми е вариант, ако жената ми бие шута...
Не ме питай, откъде знам

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от K_Ilkov » 08 Окт 2019, 19:31

Само чакаш да каже А и купуваш кемпера :mhihi:
Разбрах те идеално :ok:

Тая година си лафих с един чичак със старо Рено бусче направено на кемпер. Лафа,който ме срина беше "Един приятел ми се хвали колко модерен му бил новия кемпер и какви удобства има. И аз му викам - ми ти си много зле, нали жена ти ще започне да иска да идва с теб"

Та мисли го добре, да не стане по-зле работата :mhihi:

После ще кача една снимка да видиш какво си носеше с рендето, сигурен съм, че ще оцениш ;)
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от ukelichko » 08 Окт 2019, 19:33

K_Ilkov написа:
Borymeckata написа:Знам точно кой ще се включи активно и ще сподели личен опит... :mhihi: :mhihi:

И аз :mhihi:

Нямам какво нова да кажа и просто ще препечатам това, което пратих на колегата Илков на лс.
Моят кемпер е доста стар - 89-та година производство. Митсубиши Франкиа. Нещо такова, защото тук нямам снимки:
Изображение
Изображение Oбнових му интериора и подкарах всичко по него да работи. След това му разказах играта по офроуд пътеки. Малко е бавничък, но по магистрала може да държи около 90-100 преко сили. Иначе пък предавките са му предвидени, за да има сила и да се движи по всякакви наклони. Аз го взех с идеята, да ходя само по диви места и това правя. Не съм ходил на места с асфлт и не мога да дам съвет как е. Гледахме с любимата миналата седмица по-модерни кемпери, но това е лудост. Не си заслужава, ако няма да се ползва поне едни 100 дни в годината. Хубавите машини, които не са разковани от каране и на които всичко работи тръгват от 40К нагоре и пак са на по 10+ години. Същевременно ги дават под наем за 150- 200 лева на ден, че даже и по-евтино. Не си заслужава да затвориш едни пари, особено ако живееш в София и ще го ползваш две седмици в годината. Можеш да си го рентаваш и отпадат всички грижи през останалото време. Иначе ключов момент при покупката на кемпер е, да се провери щателно, дали всички уреди работят перфектно. Цените им дори втора употреба са убийствени. Имам катлог на една немска фирма и нов хладилник на газ е над 1000 евра. Бойлера и печката, които са в комплект са поне 2К евра. Най-умрЕлата тента(маркиза) е 800 кинта. Хидрофорната помпа 250 евра минимум. Котлоните, мивките, врътките са поне на тройна цена от тези за апартамент. Прозорците с щорите и комарниците и те гонят поне 250 лева бройката. Соларната система ако я няма, заедно с акумулаторите и инвертора и тя прескача хилядарка. Така че най-важното е всичко да работи, когато се купува такава машина. Трябва и място и за съхранение, защото това мога да го разбия даже без инструмент. След това ключалката и тя е едни поне 100 лева. А тези кемпери привличат крадците като магнит. Ако е за дивата природа, най-големият враг са клоните и храстите, защото е широк и висок. И ако не е зимна редакция, кемперът е неизползваем зимата. А зимните са още по-скъпи, защото са с дебела изолация, двоен под и подгрев на всички уреди.
Като гледах по-новите кемпери, установих че концепцията си остава същата. Само дето новите изглеждат по-футуристично и са с по-мощни двигатели. Естествено някой светодиоди са заменени с дисплеи и бутоните са тъч, докато моите са цъкалки. Недостатъците си остават същите. Ако го паркираш на асфалт и те подкачат за ток, чиста, мръсна вода и не знам как става за тоалетна, си ОК и можеш да изкараш една година, стига да не те тръшне клаустрофобия :D Ако не, това чудо е създадено да изкараш в него около три дни и след това се налага да изхвърлиш химията на тоалетната. Моята е с 12 литрова касета, новите са с по 18 литрови или нещо подобно. Не можеш просто да го пуснеш да изтече. Измислили са го гадовете, да не смрадиш природата :lol: Трябва да извадиш касетата и да я изсипеш някъде. Тук е по-добре с 12 литровата, защото е по-лека. Сложил съм препарат, който може да се изсипва в почвата и не причинява замърсяване, но ваденето и изливането си е една лайняна история. Никога не съм спирал на къмпинг, където има система, да изсмуче тоалетната направо от кемпера, като не съм сигурен дали някъде по нашите ширини има такава. Да кажем, че това премине някак си. Идва проблемът с мръсната вода. Тя може да се изпусне от кран, но нали ще изтече под кемпера и ще направи смрад и кал. Колкото е по-голям резервоара за мръсна вода, толкова е по-добре. Моят е 60 литра и кара два - три дни с икономично ползване. Има кемпери с по 200 литра. Чистата вода не е проблем, защото можеш да си вземеш допълнително и 100 литра вода в туби и да ги разположиш на всякакви места в кемпера и след това да ги сипваш регулярно в резервоара. Душът в банята е с много малки дюзи и харчи много малко вода. С 40 литра вода можеш да се изкъпеш три пъти. Естествено бързо, не да се "льочкаш" един час, както казват по нашия край. Бойлерът е 10 литра и е на газ. Лятото стопля буквално за 10 минути водата. Печката за отопление и тя е на газ и има обдухване в купето. В късна есен прави баня вътре, но все пак когато навън е около 6-7 градуса. Бутилките с газ също не са като битовите и са по-скъпи. С една бутилка газ при отоление се изкарват около 3 - 4 дни, с готвенето, хладилника и бойлера. Има и кемпери с по две бутилки вързани паралелно. Тези системи са предвидени за чист пропан(или беше обратното) и не работят много добре на пропан-бутан. Налага се от време на време да се прочистят горелките. Хладилникът на газ е амонячен и харчи по спомени около 20 грама на 24 часа. Понеже няма налягане, рядка се налага, ако не работи да се подмени. Обикновено се оправя с вадене и обръщане и прочистване на горелката и топлобменниците. Аз моя така го оправих, след като не намерих никъде сервиз за амонячни хладилници в БГ. Нали съм инДжинерин, монтирах му и едно малко вентилаторче на топлообменника и сега прави лед при 40 градуса навън. Нивелирането. Дори най-малката денивелация на кемпера създава голям дискомфорт. Отделно, че хладилника работи по слабо или даже спира да работи. Продават се комплект две подпорки, върху които се качваш с гумите от едната страна. Понякога се налга и да се изкопае нещо като канал, в който да влязат двете срещуположни гуми. Нося си кирка и лопата. Това когато не си на асфалт. Клатенето. Това чудо се клати ужасно, когато се разхождат вътре хора и е много дразнещо, особено ако си заспал, а любимата и децата правят нещо. Повечето кемпери имат едни подпорки, които се свалят и опират в асфалта и спират клатенето. Асфалт е ключовата дума, защото и да опрат в почва или пясък, след извесно време под тях се утъпква и се налага отново да се доразпуснат и така през цялото време. Е нося си едни ламарини, които подлагам и донякъде се решава проблема. Стъпалото е високо и се продават едни допълнителни стъпала, защото като изпиеш няколко бири на залез и решиш да влезеш е тегаво. Особено ако си до река, море или язовир и си обърнал кемпера към водата, защото и наклонът на терена е в същата посока. Котлоните в кухнята са газови, като има и ебах ти лудия абсорбатор. Пържили сме риба и изсмуква миризмата. Работи по-добре от този в кухнята на къщата ми. Тентата. По-добре е да се опъва с някакъв механизъм, за да се събира по-лесно. Защото като задуха по-силно или започне буря, се чудиш прозорци ли да затвориш, тента ли да прибираш. Веднъж един вятър ми я обърна, та сменявах рейките. Моята не е автоматична и се опъва тегаво, както се и събира. Соларите. Със сто и петдесет вата допълнително монтирана система и 100 ампер часа тягов акумулатор съм на границата. При топло време до обяд, ако нямам някаква голяма консумация през деня, акумулатора е зареден. При мрачен ден, си трябва цял ден и даже не стига. Голям консуматор е сателитната телевизия и самият телевизор, макар че е ЛЕД. Осветлението е ЛЕД и не харчи нищо. Имам инвертор 2500 вата, на принципа колкото повече, толкова повече, но е безсмислено повече 600-800 вата при система като моята. Взех го с идеята да си правим еспресо сутрин с машината. Е, не става. Сутринта акумулатора е почти изчерпан от нощното гледна на телевизия, зареждане на лаптопи и като пусна 1000 вата консумация, пада напрежението и защитата на инвертора изключва. Този проблем го реших, като запаля двигателя и пусна системата да зарежда акумулатора, давам газ и жената прави кафе. :D След това си взехме една "кубинска" кафеварка и спряхме да се занимаваме с глупости. Инвертора ми не е пълна синусуида, но до сега няма уред, който да съм включил и да не е работил. В жегата ползваме един китайски вентилатор за охлаждане. Леглата са удобни и се спи чудесно. Естествено в дивата природа се пълни с паяци и друга гад. И това се решава с един спрей, с който пръскаме преди лягане, затваряме херметично за 10 минути, отваряме, измитаме и всичко е ток и жица :D Това е то кемперния живот сред дивата природа. Забравих да спомена, че печката, хладилника и бойлера са така проектирани, че и да има изтичане на газ, то е отвън, така че системата е дуракоустойчива.
Последна промяна ukelichko на 08 Окт 2019, 19:42, променена общо 1 път
Изображение

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от K_Ilkov » 08 Окт 2019, 19:40

:yes: Тва беше при едно от поредните ми залитания :bchug:

Ето изделието на чичото с Реното :D

IMG_20191008_203648.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от ukelichko » 08 Окт 2019, 19:49

Даааа, по едно време аз пък се бях пощурил за яхта. Някаква малка, с каюта и баня. Исках я за разходки по Дунав. Като ми казаха какъв е разхода на гориво, изобщо не питах за цената :D
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 73
Регистриран на: 10.12.2010
Местоположение: в кучешката колибка
Кара: таралясник

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от Pisobella » 08 Окт 2019, 21:36

Еее това катамаранче е страхотно <3
Изображение
Аз умирам и светло се раждам ... за всяка спам тема!!! xD
click me !!! ---> http://z0r.de/63

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от N.Mihaylovski » 08 Окт 2019, 21:52

ukelichko написа:Даааа, по едно време аз пък се бях пощурил за яхта. Някаква малка, с каюта и баня. Исках я за разходки по Дунав. Като ми казаха какъв е разхода на гориво, изобщо не питах за цената :D

Горивото е нищо 46 фута яхта Бавария харчи 2-3 литра на час, говорим за Ветроходна яхта при скорост 5-6 възела, проблема е поддръжката на самата яхта.
Моторните предполагам за такава ти говориш, там верно е страшно, но за мен или е ветроходна яхта, където се чува въздуха във ветрилата и плискането на вълните, и си пииваш коняка по залез с приятна компания, или моторен катер,като ще е гарга да е рошава :D
И за яхтите и кемперите трябва да имаш време, 1 месец годишно да се ползва няма смисъл, много по добре е да се рентва, освен че не се занимаваш с поддръжката всеки път взимаш по ново.

П.П аз си имам Пикап, ползвам си го като кемпер, само една тента мисля да му купя и сложа на тавана :)
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от alx » 08 Окт 2019, 23:09

c04 написа:Струват ми се интересни кемперите на мен :conf:
Изображение
Ето това признавам аз за RV /кемпер/ :ok:


... защо това отзад а порше а не мерцедес? :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши СПАМ ентусиаст
Аватар
Мнения: 2264
Регистриран на: 8.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30 чат-пат
Мечтае да кара: варел
Детайли за колата: ...
е46 m52b20
е46 m54b30
е83 m54b30
e30 m20b25
е30 m10b18
е46 m54b25
e92 s65b40

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от K_Ilkov » 09 Окт 2019, 7:04

Имаше една реклама на БМВ по въпроса едно време :mhihi:

Pisobella написа:Еее това катамаранче е страхотно <3

Много мераклийски е направено, и вече няколко години си го кара човека.
Има и електромотор :D Каза, че след всякакви лодки, канута и тн. това е измислил и му било супер удобно.

ukelichko написа:Даааа, по едно време аз пък се бях пощурил за яхта. Някаква малка, с каюта и баня. Исках я за разходки по Дунав. Като ми казаха какъв е разхода на гориво, изобщо не питах за цената :D

Хубаво е като се превъзбудиш да има кой да те полее със студена вода :mhihi:

За лодките (то важи за всички мании) нали казват, че собствениците били щастливи 2 пъти - като я купят и като я продадат :mhihi:
Изображение

Цените са такива, че ако имаш хубава не си струва да я продаваш, а ако търсиш хубава не си струва да я купуваш.

...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от Borymeckata » 09 Окт 2019, 7:39

Абе не е чак такава драма с лодките... Един приятел (уке Личко може да го познава...) си купи моторна... яхта да го наречем - тази от снимките, за 4 хиляди лева. Снимките са кофти, но това имам...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

За мен е интересно, че това корито си има всичко, което и по-големите кораби. Има мостик с рул и уреди за управление (имала е дори радар и май нещо като ехолот или сонар, не им разбирам...), има каюта с две койки и илюминатори, има трюм с резервоари за вода и гориво, има машинно отделение с два дизелови двигателя, има си мачта, котва и кнехтове, има си дървена палуба отпред, ходови светлини... Разбира се, всичко е малко. От две години я "прави" и нещо проектът му се закучи, но според мен има потенциал.
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 73
Регистриран на: 10.12.2010
Местоположение: в кучешката колибка
Кара: таралясник

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от Pisobella » 09 Окт 2019, 7:42

Ми аз катамарани много обичам. Като се замисля откакто съм гледала като малка Воден свят са ми станали любими, явно мноогоо съм се впечатлила :") и всякаквите им вариации. Или платноходки изобщо. Пък и има нещо романтично в това да опънеш платната xD ма зорът е го-голям, друго си е да запалиш двигателя и да пърпориш.

Ние имаме една лисичанка и там си пада гребане, макар че вече много рядко се случва да се изкара. За последните 10 години сигурно 2 пъти е имала удоволствието да бъде надувана, като единият път е бил миналата година... ма още я бива :)
Изображение
Аз умирам и светло се раждам ... за всяка спам тема!!! xD
click me !!! ---> http://z0r.de/63

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от c04 » 09 Окт 2019, 10:52

alx написа:
c04 написа:Струват ми се интересни кемперите на мен :conf:
Изображение
Ето това признавам аз за RV /кемпер/ :ok:


... защо това отзад а порше а не мерцедес? :ok:

За по-сигурно :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от BMW_POWER » 09 Окт 2019, 19:51

Pisobella написа:... Пък и има нещо романтично в това да опънеш платната xD ма зорът е го-голям...
:)


Родна реч, омайна сладка... :mhihi:

Аз и хлапето имаме каяци. Тази година купих и тролинг мотор, но дори не ми остана време да го изкарам от кутията. Както и много други неща де...

Аз съм ОК с каравана, ама жената иска луксове. Тук покрай стоянките за RV-та непрекъснато сноват едни малки камиончета и срещу фиктивна сума изпразват мръсотиите.

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: Палатки, каравани, RV-та ...

Мнение от N.Mihaylovski » 09 Окт 2019, 19:56

Аз мислих, че говорим за яхти, и имам това в предвид, това е тази на която аз плавам.
Това е кемпер ама по вода.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook