BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 19.07.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 318 TDS
Мечтае да кара: BMW 635 Csi

BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от BeeMWe » 05 Юли 2019, 21:53

Здравейте колеги,
Пускам нова тема понеже наистина не откривам подобен проблем, а той се изразява в следното:

Колате е BMW 318 TDS без чипове и разни други доработки.
При каране на по-висока скорост (80 - 100 - 120 + ) понякога започва да забива нос и да прекъсва. След известно време се оправя и след това отново може да се прояви. Възможно е да карам един ден и без изобщо да се появи проблемът, а на следващия да започне отново да прекъсва.
Докато проблемът е налице не забелязвам промяна в оборотите, не мига лампа на дюза, нито която и да било друга лампа.

До момента, единствено съм ходил в Bosh Супер Дизел в София, където момчетата вързаха колата на диагностика - нямаше записани грешки.
След това излезнахме да покараме и проблемът (за мой късмет) се прояви по време на диагностиката и съответно не се отчете промяна в подаването на гориво.
След това свалиха буксата на електронната плочка на ГНП, замериха я и всичко беше наред.
Замериха и умната дюза, която също излезна без проблеми.
Попитах дали проблемът може да е от турбо, турбо пътища, вакууми и т.н. - те твърдо отрекоха.
Накрая заключиха, че проблемът е електрически, но не знаят къде.

Искам да се върна малко назад във времето, когато получих ПОДОБЕН проблем.
Тогава колата отново прекъсваше, забиваше муцуната, но различното от сега беше, че и на място оборотите играеха. Въпреки това симптомите са много подобни.
Тогава единственото, което направихме е, да свалим стартера за рециклиране и преправихме едни кабелчета по самия стартер, които предполагам са някакво замасяване.
При обратното монтиране на стартера и подкарване на колата, проблем вече нямаше и така 3 години до днес, когато отново се появи ПОДОБНО нещо.

Много моля за съвети, къде да търся проблема и къде да се насоча ?
Отново ли да огледам кабелите покрай стартера ?
Някой има ли представа дали наистина тези кабелчета по стартера могат да играят някаква роля за работата на двигателя, а не само за самото запалване ?

Благодаря ви предварително.
Междувременно ако има някакво развитие ще пиша, въпреки че сигурно съм единственият собственик вече на подобен екземпляр :(
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 1.07.2012
Местоположение: София

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от 4iko » 06 Юли 2019, 19:06

Само се разписвам като следящ... но се чудя на въпроса... Имаш опит с нещо, но проблема се е появил отново. Какво те накара да пуснеш тема, а не те накара да погледнеш побългареното?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от vladobate » 06 Юли 2019, 19:15

Таз кола и с джобни батерии да я караш ще движи :) .Има ли подаване на гориво ще работи ДВГ освен ако не губи компресия. От електричество се нуждае компа за да управлява плочката , електромагнитния клапан върху гнп който пуска гориво и авансатора който управлява аванса (предварението на впръскване) нужно при различни режими на ДВГ. От авансатора може да не работи добре ДВГ и май няма и грешка да запише , но пък да забива нос чак не съм сигурен.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 19.07.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 318 TDS
Мечтае да кара: BMW 635 Csi

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от BeeMWe » 06 Юли 2019, 23:31

4iko написа:Само се разписвам като следящ... но се чудя на въпроса... Имаш опит с нещо, но проблема се е появил отново. Какво те накара да пуснеш тема, а не те накара да погледнеш побългареното?


Прегледах направените кабели, на които ти викаш "побългарено", които са ОК и нямат прекъсване този път. Затова и пуснах темата, за да чуя мнения ...

vladobate написа:Таз кола и с джобни батерии да я караш ще движи :) .Има ли подаване на гориво ще работи ДВГ освен ако не губи компресия. От електричество се нуждае компа за да управлява плочката , електромагнитния клапан върху гнп който пуска гориво и авансатора който управлява аванса (предварението на впръскване) нужно при различни режими на ДВГ. От авансатора може да не работи добре ДВГ и май няма и грешка да запише , но пък да забива нос чак не съм сигурен


Тази кола не е от толкова елементарните дизели, които веднъж като се запалят трябва да се блъснат в скала, за да престанат да работят. Истината е, че и в нея електрониката е от значение и прави мизерии.
Пример е, че при запален двигател, когато откачиш акумулатора, той спира да работи.
Както и да е.
Не ми е целта да изпадаме в неградивен спор, а писах с надеждата за съвет и насоки какво да прегледам или евентуално къде да отида, за да бъде прегледано, още повече, че след диагностика не откриха нищо и заключиха с УЖ увереност, че проблемът не е горивото или турбото ...

Знам, че за много хора колата е "смешна" и незаслужаваща внимание, но се надявам, че все още има и такива, които биха взели нещата сериозно и биха помогнали ...

- Междувременно, днес все пак смених маркуча към МАПа и нямаше положителен ефект.
- Проверих всички маркучи по турбо пътищата за скъсвания или хлабави скоби.
- Свалих все пак и помпата от резервоара, която работи и цедката е супер чиста, но все пак я позамих и отново без ефект.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от nickstorm » 07 Юли 2019, 12:13

Горивен филтър сменявал ли си някога? Кабелите как ги провери че не са прекъснати, на око?
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 19.07.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 318 TDS
Мечтае да кара: BMW 635 Csi

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от BeeMWe » 07 Юли 2019, 14:43

nickstorm написа:Горивен филтър сменявал ли си някога? Кабелите как ги провери че не са прекъснати, на око?

Горивен филтър съм сменил преди 8000 км, както и въздушен филтър.
Кабелите нямат нарушена изолация нито в началото нито в краищата.
Днес замерихме умната дюза и при мерене мърдахме кабела - стойност 104 ОМА
На същия принцип замерихме и клапана на ГНП - 15.6 ОМА.
Разклобих всички маркучи по турбо пътищата - здрави, а също и скобите са здрави.
Перката на турбото няма голям луфт и не "играе".
Маркучът към клапана на турбото е здрав.

ЕГР клапан колата няма от 10 години насам.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от metodi80 » 08 Юли 2019, 17:14

Колеги , нека някой от София , който разполага с мой кабел/софтуер (и разбира се има желание ) да окаже съдействие за една читава диагностика на колегата.
Момчето се обърна към мен , но на мен не ми остава никакво време от служебна работа (а и по телефона няма как да окажа надежна помощ).

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 387
Регистриран на: 29.11.2009
Пол: Мъж
Кара: ше BMW E36 318tds Touring
Мечтае да кара: BMW E26
Детайли за колата: Бавно комби с черни облаци

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от raptorxbg » 08 Юли 2019, 20:41

На 95% съм сигурен, че проблема е в плочката на помпата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 19.07.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 318 TDS
Мечтае да кара: BMW 635 Csi

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от BeeMWe » 09 Юли 2019, 23:10

Здравейте колеги,
Вече около 200 км проблемът с прекъсването не се е проявил. По - долу ще направя обзор на това кога и какво направих след появата на повредата.
Малко офтопик - Не знам дали ще бъде интересно, с оглед на това, че 318 tds не е мечтан двигател, а още повече е тема за доста подигравки и несериозно отношение в ред сервизи (тук ако някой препоръчва сервиз може да обсъдим) :cry: :cry: , но аз си харесвам колата и за момента нямам намерение да я сменям.

Първо искам да благодаря на всички отзовали се и най - вече на metodi80, с когото се чухме по телефона и обсъдихме, и който за пореден път се доказа като изключително отзивчив и съвестен (тук може би правя кофти реклама с оглед на заетостта на човека :dunno: )

След проявата на проблема, който се изразява в прекъсване и насичане при висока скорос/обороти и предимно 3-та и 4-та предавка, действах по следния начин:
1. Преди да правя каквото и да било отидох в сервиз за диагностика и преглед ( Bosh Супер Дизел ), с идеята, че е възможно да е някаква грешка, която може да бъде изтрита и всичко да се реши. Беше направена диагностика с OBD Bluetooth букса (след разговор с metodi80 установихме, че съм си дал парите "ей тъй") и при тестово каране проблемът се прояви, но не беше отчетена промяна в горивото. Не бяха отчетени също така и никакви грешки.
След това с мултицет и някаква друга апаратура ми замериха съпротивлението на умна дюза, плочка на ГНП и клапан за определяне потока на горивото.
Заключението на сервиза: "Момче не си за нас ! Всичко ти е наред и е нещо по електрониката."
След посещението в сервиза нещата се задълбочиха, защото започна да ми скача стрелката на оборотите като ненормална !!! :banghead: :banghead:

2. След 2 дни откачих и започнах да разглабям сам и стъпка по стъпка да оглеждам всичко ! За целта разглобих колекторите, за да може по-лесно да достъпя кабилте на умната дюза, клапана и ГНП.
- Разкачих всички букси ( плочка ГНП, клапан гориво, умна дюза, MAP сензор), почистих и напръсках с контактен спрей - тук стрелката на оборотите се оправи (за колегите с оплаквания от скачащата стрелка при ТДС - погледнете си кабела на клапана за определяне на горивото ! Не е задължително да е датчик колянов вал ! )
- Свалих маркуча на MAP сензора и го смених, защото беше малко разчекнат там, където се нанизва
- Прегледах също така кабелите на стартер и алтернатор
- Извадих подкачващата помпа, която не беше разглобявана откакто колата е в мен ( 10 години ), а сигурно и италианецът не беше - тя изглеждаше перфектна за мое учудване, защото очаквах поне цедката да е задръстена, а тя беше меко казано перфектна !!!
Всичко изглеждаше наред и съответно сглобих всичко и излезнах на тестово каране, но проблемът се появи веднага след като се качих на магистралата и настъпах газта !!! :banghead: :banghead: :banghead:

3. На следващия ден отново изкарах всичката карантия покрай двигателя !!!
- Разкачих акумулатора !!!
- Свалих въздушен филтър и кутята, за да имам достъп до турбото. Свалих му маркучите, които се оказаха здрави, както и скобите. Перката на турбината има много трудно доловим луфт, което изглеждаше идеално за 25 годишна кола - съответно проблемът не беше тук !
- Свалих отново колекторите за достъп до кабели и букси, но този път разглобих и кутията зад двигателя и акумулатора, за да достигна до ECU-то и да прегледам всичко кабел по кабел, букса по букса - всичко изглеждаше повече от перфектно !
Чрез замерване с мултицет установих, че няма прекъсване както в самите кабели на умната дюза и клапанът за определяне на горивото, така и в буксите им (замерих от вътрешната страна на женската букса) - очевидно и тук нямаше проблем !!!
Е, отново напразно разглобяване ! - помислих си, защото реално не открих и не направих подмяна или ремонт на нищо. Реално само позабърсах и позачистих :lol:
Запалих колата и стрелката на оборотите отново се беше оправила, но бях сигурен, че в следващите 5 минути пак ще започне да танцува !
Теглих една майна и се прибрах !
Вечерта излезнах с колата с ясното очакване, че проблемът с прекъсването отново ще се прояви и стрелката пак ще полудее, но НЕ !!!
Вече около 200 км от време на време я напъвам, карам по дупки нарочно и я мъча, но както стрелката се оправи, така и прекъсването и насичането вече го няма !!! :yes:

След разговор с metodi80 установих, че диагностиката на Bosh Супер Дизел не е отчела нищо, защото не са използвали, а може би и нямат правилния хардуер и софтуер за тази кола (колеги с е36 дизел - няма какво да правите там за диагностика), а грешки е възможно да е имало !
Явно след разкачането на акумулатора в последния ден, тези грешки са се занулили и може би не се появяват и до ден днешен !!!

Искрено се надявам с това сагата да е приключила и ако е така, за пореден път се главоблъскам с проблем, чието решение е изключително елементарно и бързо !!!
Ако все пак справянето с проблема е имагинерно, ще продължа да спамя тук :lol: :lol:

За финал отново малко офтопик - Ще се радвам ако все пак има колеги, които все още карат 318 tds, да се свържат с мен, за да обменяме опит и информация относно тези колици, защото както казах най-горе - в сервизите ме гледат несериозни и с присмешка и в повечето случаи се блъскам сам !!!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от bum_bum » 10 Юли 2019, 10:12

Супер Дизел и Дару Кар преди 15-тина години искаха да ме ощавят с 3500лв за нова помпа за същия двигател. Проблемът се реши с 2 флакона добавка за нафтата (по ония времена и най-хубавата нафта на бензиностанциите беше пълен боклук).

Тоя пък точно двигател е страхотен от към здравина, икономия и ако щеш и вървеж, ако се чипоса кадърно. Поддържай си го и си го карай с кеф. То не, че има и кой знае какво да му се счупи де. Ако се стопанисва правилно сигурно и милион може да изкара.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 19.07.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 318 TDS
Мечтае да кара: BMW 635 Csi

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от BeeMWe » 11 Юли 2019, 9:16

bum_bum написа:Супер Дизел и Дару Кар преди 15-тина години искаха да ме ощавят с 3500лв за нова помпа за същия двигател. Проблемът се реши с 2 флакона добавка за нафтата (по ония времена и най-хубавата нафта на бензиностанциите беше пълен боклук).

Тоя пък точно двигател е страхотен от към здравина, икономия и ако щеш и вървеж, ако се чипоса кадърно. Поддържай си го и си го карай с кеф. То не, че има и кой знае какво да му се счупи де. Ако се стопанисва правилно сигурно и милион може да изкара.


:OT: :OT: :OT:
Ей заради това вече постепено започвам да си набавям инструменти и неща, за да мога да минимизирам ходенето по сервизи, защото нито един път не е имало, в който след интервенция да не си дооправям сам колата !

И да не ми се обиждат хората със сервизите (опитвам да генерализирам), но трябва да им е ясно, че освен смяната на конкретна част, те боравят и с човешки животи !!!
Днес ще ми забравят тампоните на скоростите, болт на скоростите и болт на стартера, но утре ще забравят да стегнат тампон на носач, шарнир, накрайник, колело .....
:ranting:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 29.08.2007

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от RageBg » 24 Юли 2019, 14:08

:OT: :OT: :OT:
Ей заради това вече постепено започвам да си набавям инструменти и неща, за да мога да минимизирам ходенето по сервизи, защото нито един път не е имало, в който след интервенция да не си дооправям сам колата !

И да не ми се обиждат хората със сервизите (опитвам да генерализирам), но трябва да им е ясно, че освен смяната на конкретна част, те боравят и с човешки животи !!!
Днес ще ми забравят тампоните на скоростите, болт на скоростите и болт на стартера, но утре ще забравят да стегнат тампон на носач, шарнир, накрайник, колело .....
:ranting:



Аз от няколко години достигнах до тия заключения, които правиш в момента , карам си го дизеляка вече 13 години и повече, чакам го да умре ама не се предава гадината.
Не ми остава време да се ровичкам по колата , а и последно време почна нафтичка да понакапва от някъде и не мога да разбера от къде, ама живи и здрави.
А твоя проблем имам чувството че е от дюзи , ама като нищо може и да не е. :dunno:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 19.07.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW 318 TDS
Мечтае да кара: BMW 635 Csi

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от BeeMWe » 26 Юли 2019, 15:49

RageBg написа:
:OT: :OT: :OT:
Ей заради това вече постепено започвам да си набавям инструменти и неща, за да мога да минимизирам ходенето по сервизи, защото нито един път не е имало, в който след интервенция да не си дооправям сам колата !

И да не ми се обиждат хората със сервизите (опитвам да генерализирам), но трябва да им е ясно, че освен смяната на конкретна част, те боравят и с човешки животи !!!
Днес ще ми забравят тампоните на скоростите, болт на скоростите и болт на стартера, но утре ще забравят да стегнат тампон на носач, шарнир, накрайник, колело .....
:ranting:



Аз от няколко години достигнах до тия заключения, които правиш в момента , карам си го дизеляка вече 13 години и повече, чакам го да умре ама не се предава гадината.
Не ми остава време да се ровичкам по колата , а и последно време почна нафтичка да понакапва от някъде и не мога да разбера от къде, ама живи и здрави.
А твоя проблем имам чувството че е от дюзи , ама като нищо може и да не е. :dunno:



Минах вече 2500 км с колата (магистрала, проходи, градско и т.н.) няма никакви проблеми и спомени от тях.
Вече съм почти убеден, че е имало грешки, които вече не съществуват и всичко е наред, а майсторите в сервиза просто не успяха да ги разчетат, защото не използваха правилните средства за това.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 29.08.2007

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от RageBg » 26 Юли 2019, 16:38

btw и аз имам една диагностика , ама не чете живи данни , иначе разни грешки проверява. ABS и т.н.
Carsoft Мисля че се казваше.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 209
Регистриран на: 12.06.2008
Местоположение: sofia
Пол: Мъж
Кара: e36 325tds touring,e46 328ci...
Мечтае да кара: МИГ–29
Детайли за колата: И двете с чип...

Re: BMW 318tds - прекъсва при висока скорост

Мнение от sebulba1 » 26 Юли 2019, 16:41

Моя Tds си го чета с Delphy-то без никакви проблеми.

Изпратено от моят JSN-L21 с помощта на Tapatalk

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook