Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

3-та серия ('98-'05)

Модератори: mitaka7, ©, Dimitroff, Гецата, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 7.04.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46
Мечтае да кара: BMW E90 E92

Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от Nikity93 » 27 Авг 2018, 23:44

Здравейте колеги! Моля за малко помощ от страна на компетентните в тази област и благодаря предварително на всички помогнали по моят въпрос!

Въпросът ми в следният, имам бмв е46 2004 година с двигател N42B18A което е в много добро състояние освен мотора.. Искам да му сложа пак 4 цилиндров мотор понеже имам и газ за 4 цилиндъра, а въпросния мотор е N42B20A. Единият е 115 коня 1.8 а другият е 143 коня 1.9 И двата мотора са с валветроник знам че не са от най хубавите, но моят пуши, а аз си намерих по-големия за 350 лв читав. Въпросът ми към вас е - здрав ли е този мотор по-принцип и дали всичко за него е еднакво както за моя? Имам предвид скоростна кутия, компютър и инсталация и какво трябва да сменя за да го сложа и да запали... Какво ми трябва от другата кола което може да попречи да запали в моята, предполагам че компютъра ще ми трябва, но ме притеснява всичко останало дали е същото и дали ще пасне! Ще ви бъда много благодарен ако ми помогнете! Иначе ми искат за монтажат му 350 лв и това е с прехвърлянето и на газовата на него. Отново благодаря предварително!! :driving:
B[color=#0040FF]M[color=#FF0000]W[/color][/color]

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1848
Регистриран на: 11.02.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i и Карбонова М-ка с педали!
Мечтае да кара: M3

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от dr.peshev » 28 Авг 2018, 9:13

От трън, та на глог!
Моторите са еднакви(боклуци)!
viewtopic.php?f=34&t=232131&start=780
ЕДИНСТВЕНОТО ПО-ХУБАВО НЕЩО ОТ ШВЕДСКАТА ТРОЙКА Е БАВАРСКАТА! :winky:

Оригинални BMW дискове и накладки F10/F11 Цък :yes:
Оригинални BMW якета - Промоция Цък :yes:

Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от Kurtov » 28 Авг 2018, 11:30

Защо не сложиш един м52б28 ?
Вярно, че доста по-скъпо ще ти излезне, но и разликата е голяма в голяма полза за 6-ка.
А ако искаш четири цилиндров мисля, че 1.9 115-8 коня е добър мотор, м43 е, но нека и колегите кажат със сигурност.

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 7.04.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46
Мечтае да кара: BMW E90 E92

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от Nikity93 » 28 Авг 2018, 12:10

Ами на ясно съм че са боклуци но моят мотор харчи 3 до 4 литра на 1000 км и ми идва тежко... А за да го оправя 2 бона ми искат и нагоре.. А този мотор е читав и работи добре и не гори масло.. Другото ковто е моят има нужда от нова еерига ремъци ролки масло и ремонтите а този двигател ще ми легне на 700 или 800 с всичко и после ще я продам каъо я покатам малко... Сеганемога нищо да й взема даже и 2000 а ми легна 7000 с газовия и докарването от германия...
B[color=#0040FF]M[color=#FF0000]W[/color][/color]

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 7.04.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46
Мечтае да кара: BMW E90 E92

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от Nikity93 » 28 Авг 2018, 12:13

Kurtov написа:Защо не сложиш един м52б28 ?
Вярно, че доста по-скъпо ще ти излезне, но и разликата е голяма в голяма полза за 6-ка.
А ако искаш четири цилиндров мисля, че 1.9 115-8 коня е добър мотор, м43 е, но нека и колегите кажат със сигурност.

Знам хо мотора че е добър и читав този м43 но всичко по моя е различно и трябва да сменя всичко и ще ми вземат сумати пари за инсталации скоростна кутия и какво ли още не.. Затова и не искам да не говорим пък за б28...
B[color=#0040FF]M[color=#FF0000]W[/color][/color]

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от Kurtov » 28 Авг 2018, 13:41

Така е, но ако мислиш да караш колата за мен това е решението.
Ако мислиш да я продадеш, е вариант пак n42.
Така бих постъпил аз.

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 7.04.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46
Мечтае да кара: BMW E90 E92

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от Nikity93 » 28 Авг 2018, 15:25

добре колеги ако реша да сложа 6 цилиндров ще пасне ли скоростната кутия на моето и негожата инсталация ? примерно 320 или 323 на е46 пак мотора след фейса добре ли е ? Или другия вариант е да си взема англичанка и да си сменя волана от моята ? :censored: :bang: :wave:
B[color=#0040FF]M[color=#FF0000]W[/color][/color]

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 167
Регистриран на: 12.05.2009
Местоположение: Varna
Пол: Мъж
Кара: Е38, Е53
Мечтае да кара: ново

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от mi6obmw » 29 Авг 2018, 13:26

Повечето английски са гнилочи, на тези години, поради климата. Така, че не те съветвам. По- скоро да и вземеш вътрешностите!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от pimpo » 29 Авг 2018, 14:02

Компютъра на н42б18 и н42б20 е един и същ. Почти всичко по мотора е еднакво. Смяната ще бъде лесна и в твоя случай може би наистина е на-разумното което можеш да направиш. Няколко съвета преди да сложиш новия мотор:
1. Провери гарнитурата на картера за теч. Дори и без теч аз бих я сменил. Евтина е, а после като го сложиш ще има много за разглобяване ако протече.
2. Провери вакуум помпата за теч от О-пръстените. И тях бих ги сменил, дори и без да тече. 25лв е комплект О-пръстени в дару. А ако разровиш, ще им намериш размерите от форума и ще си ги купиш от някоя железария за по левче.
3. Провери клапана на картерната вентилация. Вади се маркуча над смукателния колектор и се гледа за отлагания по него. Ако е чист - няма да имаш грижи, ако е пълен с "карамел" от маслени пари, вероятно клапана е за смяна, заедно с маркучите около него.
4. Смени си обтегача на веригата (оригиналния е проблемен). След 2007 има нов модел, имам един такъв нов излишен ако искаш. Спестява доста главоболия.
Също така н42 се чипосва доооста успешно. Ако прежалиш газта и го чипосаш, няма да си познаеш колата! А разхода при кротко каране си е доста приятен и на бензин.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1081
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от The Heartlistener » 29 Авг 2018, 17:13

Да допълня колегата - за т.н. "нов" мотор - ако никога не са сменяни гумички на клапаните харчлъкът на масло пак ти е гарантиран. Характерна болежка на N42 заради високата работна температура. Сигурно няма колега който да не е минал през това. Така че една превантивна смяна е добра инвестиция ако колата ще се ползва дълго време занапред.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 7.04.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46
Мечтае да кара: BMW E90 E92

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от Nikity93 » 30 Авг 2018, 0:25

pimpo написа:Компютъра на н42б18 и н42б20 е един и същ. Почти всичко по мотора е еднакво. Смяната ще бъде лесна и в твоя случай може би наистина е на-разумното което можеш да направиш. Няколко съвета преди да сложиш новия мотор:
1. Провери гарнитурата на картера за теч. Дори и без теч аз бих я сменил. Евтина е, а после като го сложиш ще има много за разглобяване ако протече.
2. Провери вакуум помпата за теч от О-пръстените. И тях бих ги сменил, дори и без да тече. 25лв е комплект О-пръстени в дару. А ако разровиш, ще им намериш размерите от форума и ще си ги купиш от някоя железария за по левче.
3. Провери клапана на картерната вентилация. Вади се маркуча над смукателния колектор и се гледа за отлагания по него. Ако е чист - няма да имаш грижи, ако е пълен с "карамел" от маслени пари, вероятно клапана е за смяна, заедно с маркучите около него.
4. Смени си обтегача на веригата (оригиналния е проблемен). След 2007 има нов модел, имам един такъв нов излишен ако искаш. Спестява доста главоболия.
Също така н42 се чипосва доооста успешно. Ако прежалиш газта и го чипосаш, няма да си познаеш колата! А разхода при кротко каране си е доста приятен и на бензин.


Много благодаря за информацията колега ще го имам на предвид ако реша със сигурност да сменям двигателя! Само да попитам трябва ли да се настройва компа на Б18 за да се закачи и работи нормално с Б20 или просто закачаш и работи? Ще кача и снимка ако успея на двигателя както и на моят има разлика само във втората помпа за въздух (прехосмукачка и викаха май) понеже б20-ката е 2002, а моят е 2004, но са фейс и двете коли. Най-вече ме притеснява скоростната кутия и всичката електроника да пасне на другив мотор. Относно газта няма кка да я прежаля, но не пречи да сиго чипосам и като карам на бензин да си жуля здраво . По коментара на колегата под теб мога да кажа че съм на ясно с гумичките на клапаните моята също има възможност да е болна от това само, а не от сигменти но ми искат 700 лв за смяната на гумичките а за толкова ще сменя мотора, а моя иска и верига и още други неща. Относно мотора който искам да взема е от англичанка на 160 к мили е.. Ако ще става нещо то ще е скоро, ако е станало са го оправили.. Собственика е дошъл с нея от Англия на ход и ми дава гаранция че всичко е оправил по нея (леко ми е познат) и е авто монтьор и си подържа колите до колкото знам. Информация от него е че е сменена веригата и до колкото знаел и гумичките също (колко може да се вярва никой не знае естествено). Аз няма да регистриеам мотора ще му махна номерата за да не се виждат и ще си го карам за уж 116 коня. Колата е разпродава понеже няма кой да е кара и той си има ауди. По снимките целия мотор от вън е сух, а некато моя омаслен... Отново благодаря за помоща и съветите ви. Ще видя какво ще правя иначе слес демонтаж на моят мотор предлагам мога да взема малко пари от него на части.... Примерно бутала, валове, валветроника с главата и всичко друго ковто остане. Това ми е и генералната идея, да избия някой лев от него.
B[color=#0040FF]M[color=#FF0000]W[/color][/color]

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 7.04.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46
Мечтае да кара: BMW E90 E92

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от Nikity93 » 30 Авг 2018, 0:28

Ето снимка на Б20-ката
IMG-e80298f9a4229a99f692f3454f915e3e-V.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
B[color=#0040FF]M[color=#FF0000]W[/color][/color]

Потребител
Аватар
Мнения: 44
Регистриран на: 6.11.2017
Пол: Мъж

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от bmw-fann34 » 31 Авг 2018, 17:57

Nikity93 написа:Ето снимка на Б20-ката
IMG-e80298f9a4229a99f692f3454f915e3e-V.jpg

колегa ще следя темaтa aко нещо те интересувa с удоволствие ще ти помогнa,може нa лично.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от pimpo » 08 Сеп 2018, 20:54

На препрограмиране на компа, не мога да кажа на 100%. Но съм слагал на моята кола (318i) компютър с ews от 316 и си вървеше без никакви грижи. А и по партномер са еднакви, което смятам е достатъчно само по себе си.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 7.04.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: BMW E46
Мечтае да кара: BMW E90 E92

Re: Садене на двигател на е46 - нужда от помощ и съвети!

Мнение от Nikity93 » 30 Май 2019, 20:21

Колеги да се похваля след много мислене реших и оправих старият двигател нямаше ги всичките 16 гумички на клапаните смених и веригста и оптегачите и водачите и щуцерите абе всичко. Тоталната сума 1200 лв всичко и сега колата е повече от перфектна благодаря на всички за съветите и помоща! Поздрави! :bchug:
B[color=#0040FF]M[color=#FF0000]W[/color][/color]

Назад към E46

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook