7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?!...

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от Knoxville_ » 09 Яну 2018, 8:58

Сигурен ли си, че тази снимка е от малкия талон? В момента имам 2 пред мен и въобще няма такава колона, но са от старите.
Би трябвало или да е голям талон, или от новите (които се разгръщат).

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 198
Регистриран на: 18.11.2011
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 3.2i CSL '03

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от Дидо85 » 09 Яну 2018, 9:06

А дали кметицата не ги говори тези неща, колкото да има какво да каже по медиите, а след някой друг ден всичко ще се забрави и върви както досега? :mhihi:

Иначе това четох последно по въпроса:

Ако автомобилът изкарва черен дим - КАТ го спира от движение, а на шофьора се съставя акт. Това стана ясно в първия ден от работата на устройствата, които Столична община предостави на Пътна полиция, за да се измерват вредните емисии, които колите отделят.

При регистрация на автомобили нов внос в КАТ-София - возилата ще минават задължително през газанализаторите и ако те покажат замърсяване над допустимите норми, колата няма да бъде вписана.

В края на 2017 г. Столична община реши да пребори замърсяването на въздуха в града като закупи 7 газанализатора на КАТ, с които да се проверяват дали автомобилите, които ще се движат в столицата отговарят на екостандартите.

Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че близо 60% от превишението на фините прахови частици се дължи на автомобилите. "За мен е важно по улиците на София да сне се движат автомобили, които не отговарят на екологичните стандарти и изисквания. С тези газанализатори това може да се контролира", коментира градоначалникът.

А проверките започват от днес, посочи шефът на столичния КАТ комисар Тенчо Тенев.

"Газанализаторите са 7, като в КАТ имат 10 канала. Така един газанализатор ще обслужва два канала, а другите два са мобилни и ще се поставят в патрулни автомобили. При констатиране на стойности на замърсяване над допустимите старите автомобили ще бъдат спирани от движение", заяви комисар Тенев.

"Ще правим техническа проверка. Когато се констатират стойности над допустимите, ще бъде съставен акт на водача и автомобилът се спира от движение. Докато не оправи автомобила, няма да бъде пускан", посочи той.

До края на месеца всеки, който желае, може да направи проверка в КАТ дали автомобилът му замърсява въздуха.

От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) пък обещават, че догодина подобни газанализатори ще има във всички областни дирекции на Пътна полиция.

https://dariknews.bg/novini/bylgariia/kat-shte-otkazva-registracii-na-avtomobili-koito-zamyrsiavat-vyzduha-nad-normata-2070570

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от Dextuar » 09 Яну 2018, 9:11

Knoxville_ написа:Сигурен ли си, че тази снимка е от малкия талон? В момента имам 2 пред мен и въобще няма такава колона, но са от старите.
Би трябвало или да е голям талон, или от новите (които се разгръщат).

И аз съм стария, мисля, че той говори за новия тип.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 518
Регистриран на: 28.11.2008

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от abracadabra » 09 Яну 2018, 15:03

На новите талони пише(малките), при мен e : Euro 2 . Само това пише.
Злото е безсилно, когато Доброто е Безстрашно!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от nikola59 » 09 Яну 2018, 15:09

dextuar написа:
Knoxville_ написа:Сигурен ли си, че тази снимка е от малкия талон? В момента имам 2 пред мен и въобще няма такава колона, но са от старите.
Би трябвало или да е голям талон, или от новите (които се разгръщат).

И аз съм стария, мисля, че той говори за новия тип.

В новият тип на малките талони, дясно долу графа (V9) е написано. При мен е EURO5A - само незнам защо това А накрая са го сложили...
Ако се мери стриктно, ама не избирателно, а всичко - камиони, автобуси коли и т.н от превозните средства в държавата ще останат едва ли и половината.... даже по-малко... :mhihi: Някои да не си мисли че това ще стане в близките 20-30 год. или някои е в състояние да го направи ???? :mrgreen: Ако някои си го помисли е непоправим оптимист :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 12
Регистриран на: 11.10.2013
Местоположение: Sofia De Janeiro
Пол: Мъж
Кара: e36 Coupe M44B19
Мечтае да кара: S50B32

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от Lacos7е » 09 Яну 2018, 18:10

Knoxville_ написа:Сигурен ли си, че тази снимка е от малкия талон? В момента имам 2 пред мен и въобще няма такава колона, но са от старите.
Би трябвало или да е голям талон, или от новите (които се разгръщат).


Мда, от новите малки талони са това на снимката. За съжаление нямам досег до някой от старите малки талони да видя как е там, но при мен е точно както на снимката малкият. То с данните от тази графа било възможно да се използва и данъчно облекчение от някакви проценти, но не съм наясно, тъй като при мен е "***". Аз си плащам данък за кола без катализатор до колкото знам, така и в талона като не пише никаква евро норма, доста съмнителна работа ... До колкото прочетох от средата на 2015 се използват новите талони за регистрация, след като бъдат изчерпани всички картончета за старите. :bchug:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от nikola59 » 10 Яну 2018, 12:11

Lacos7е написа: Мда, от новите малки талони са това на снимката. За съжаление нямам досег до някой от старите малки талони да видя как е там, но при мен е точно както на снимката малкият. То с данните от тази графа било възможно да се използва и данъчно облекчение от някакви проценти, но не съм наясно, тъй като при мен е "***". Аз си плащам данък за кола без катализатор до колкото знам, така и в талона като не пише никаква евро норма, доста съмнителна работа ... До колкото прочетох от средата на 2015 се използват новите талони за регистрация, след като бъдат изчерпани всички картончета за старите. :bchug:

Никакви данъчни облекчения за коли над 75 коня (по спомен) няма, и euro 10 да е, все тая. Ама сме загрижени за екологията - само санкции, стимулите и облекченията ги прилагат в нормалните държави.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 6.02.2002
Местоположение: SF
Пол: Мъж
Кара: 1.8TQ, C3204M, mk7.5 4M

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от HITMAN » 19 Яну 2018, 15:50

Миналата седмица бях в КАТ на каналите. Познайте колко коли закачиха на анализаторите или им провериха спирачките. :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4307
Регистриран на: 3.04.2015
Пол: Мъж
Детайли за колата: 440i

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от Dextuar » 19 Яну 2018, 16:48

HITMAN написа:Миналата седмица бях в КАТ на каналите. Познайте колко коли закачиха на анализаторите или им провериха спирачките. :)

Сложен въпрос - зависи според колко време е имало журналЯ там :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 6.02.2002
Местоположение: SF
Пол: Мъж
Кара: 1.8TQ, C3204M, mk7.5 4M

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от HITMAN » 21 Яну 2018, 10:07

Мда, колкото журналя имаше, толкова коли закачиха. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Е30 Fanatic
Аватар
Мнения: 3946
Регистриран на: 8.12.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Ford Ranger 2019
Мечтае да кара: corvette c7 zr1

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от N.Mihaylovski » 22 Яну 2018, 14:55

Въпрос на време е да почнат да мерят.
Редно е като нямаш катализатор или ДПФ да има санкция, колата не е за всеки, кофтито е, че трябваше това да поне да се прави преди - 10-15 години, България плаша глоби от доста години заради мръсния въздух, на първо място сме в ЕС по респираторни заболявания и смъртност, не казвам, че само колите са виновни но и те са виновни.
Пол Роше: „Мощността най-вероятно бе около 1400 к.с., но ние не знаехме точното число, защото динамометърът не можеше да измери повече от 1280 кс”. - BMW 87г. //М3

Потребител
Аватар
Мнения: 12
Регистриран на: 21.04.2017
Пол: Мъж

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от BeTaTesTeR » 31 Яну 2018, 14:12

Според мен въобще не сме стигнали до катализаторите. Нали в момента болката са им фините прахови частици. Фини прахови частици изпускат само дизелите. Добре работещите бензинови двигатели почти не отделят прахови частици, а тези на газ/метан, пък изобщо не отделят. А катализатора няма нищо общо с праховите частици. Той е най-фината цедка, когато всичко по двигателя ти е добре и сместа е оптимална, катализатора под въздействие на високата температура добавя по един кислороден атом към въглеродния и азотния оксид за да ги превърне в диоксиди, които са по-безвредни. Ако нещо по двигателя ти не е наред, не работят ламбда сондите, гори масло/антифриз, ако ще и 5 катализатора да му сложиш полза няма да има и пак ще си пуши. Но естествено неграмотниците по медийте постоянно въртят за тея катализатори и облъчват хората, които си мислят, че тоя катализатор прави някакво вълшебство и щом си го сложат колата им изведнъж няма да пуши и ще стане супер екологична. Ами не, ако си пуши без катализатор ще пуши и с катализатор.
Така, че преди да стигнем до катализаторите предостатъчно е да се справим с всички пушещи коли, които горят масло/антифриз, заминали са им ламбда сондите и т.н. Защото тези пушеци не са, защото нямат катализатор, а защото двигателя им е пълен дроб и катализатора му е последния проблем. Просто трябва да започнат да правят технически прегледи. Не виждам никакъв проблем в по-старите коли, когато човек си поддържа колата, двигателя в добро здраве и не гори нищо освен горивото, ламбда сондите му работят, макар и да няма катализатор, не мисля, че е проблем, така кола почти не замърсява и не отделя прахови частици. Особено пък ако е на газ си е съвсем чиста и следва да си получи еко стикер да си се движи в центъра.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от drifty » 04 Фев 2018, 9:50

BeTaTesTeR написа:Според мен въобще не сме стигнали до катализаторите. Нали в момента болката са им фините прахови частици. Фини прахови частици изпускат само дизелите. Добре работещите бензинови двигатели почти не отделят прахови частици, а тези на газ/метан, пък изобщо не отделят. А катализатора няма нищо общо с праховите частици. Той е най-фината цедка, когато всичко по двигателя ти е добре и сместа е оптимална, катализатора под въздействие на високата температура добавя по един кислороден атом към въглеродния и азотния оксид за да ги превърне в диоксиди, които са по-безвредни. Ако нещо по двигателя ти не е наред, не работят ламбда сондите, гори масло/антифриз, ако ще и 5 катализатора да му сложиш полза няма да има и пак ще си пуши. Но естествено неграмотниците по медийте постоянно въртят за тея катализатори и облъчват хората, които си мислят, че тоя катализатор прави някакво вълшебство и щом си го сложат колата им изведнъж няма да пуши и ще стане супер екологична. Ами не, ако си пуши без катализатор ще пуши и с катализатор.
Така, че преди да стигнем до катализаторите предостатъчно е да се справим с всички пушещи коли, които горят масло/антифриз, заминали са им ламбда сондите и т.н. Защото тези пушеци не са, защото нямат катализатор, а защото двигателя им е пълен дроб и катализатора му е последния проблем. Просто трябва да започнат да правят технически прегледи. Не виждам никакъв проблем в по-старите коли, когато човек си поддържа колата, двигателя в добро здраве и не гори нищо освен горивото, ламбда сондите му работят, макар и да няма катализатор, не мисля, че е проблем, така кола почти не замърсява и не отделя прахови частици. Особено пък ако е на газ си е съвсем чиста и следва да си получи еко стикер да си се движи в центъра.


Аз веднага мога да ти посоча проблем за старите коли, дори пример ще ти дам. Моята настояща кола е опел астра ф, 92ри набор, сега ще прави 26 години. Старая се да си я поддържам, но срещам проблеми със сервизи и майстори... Лятото имах проблем с колата, не работеше добре, беше изгубила мощност и не вървеше, гореше страшно много и всяка сутрин при палене изкарваше черен дим около 30-40 секунди до минута, после вдигаше някакви невъзможни обороти и така вървеше още няколко минути. Та ходих на майстори да я оправят, да си карам както си трябва.. Еми не, никой не успя да я оправи - смених каквото ми казаха, нищо не се промени... По спомен 3ма майстори ми обясняваха всевъзможни причини колата да не работи добре, дърпала въздух, нам какво си - накрая взех от един приятел малко части и почнах да изключвам една по една възможните причини и накрая излезе виновникът.. Та ето ти проблем, няма читави сервизи и майстори, които да поддръжат колите както трябва, а ако и ти не разбираш много от коли, си в задънена улица.. Предполагам на всеки от вас му се е случвала подобна случка и с месеци е висял по майстори да търси повредата по автомобила си, но всички вдигат ръце и се чудят какво става...
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 450
Регистриран на: 17.04.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW M340i X Drive
Мечтае да кара: M ки

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от ionov » 09 Фев 2018, 13:52

Като цяло аз съм за катализатори и ДПФ и да има по колите. Колата трябва да се придържа към заводските си параметри за да бъде в норми. Замърсяването на въздуха със сигурност се дължи повече на отоплението на твърдо гориво, ТЕЦ ове и тн но и колите имат не малък дял. Има рейсове от градският транспорт, които замърсяват много.
От висчко, което казаха по ТВ до момента съм останал с впечатление, че ще се проверяват само дизелите но може и да греша. Дизел, на който му е премахнат ДПФ а със сигурност няма да бъде в нормите. За по-старите дизели, които са само с катализатор не мога да кажа но има ли ДПФ оригинално и той е премахнат, колата става от Евро 4 на Евро 3. Вече какви са заложените норми не знам обаче тази кампания е чисто и просто симулиране на дейност за пред хората. Ако общината искаше наистина да се справи с проблема, щеше да има не 7 а поне 100 такива устройства. Какво е това 7 ... и само 2 по улиците за КАТ. Смешно е това за всеки град камоли за София.
Станат ли по-сериозен факт тези проверки обаче, гаранция ще се появят много предложения за афтърмаркет катализатори, които обаче колко ще изкарват и колко ще са читави е Божа работа.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3197
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: 7газанализатора на КАТ ще проверяват автомобили в София?

Мнение от laviatan » 09 Мар 2018, 12:52

И Албания ни изпревари :mhihi:


Вносът на автомобили, произведени преди 2009 г., ще бъде забранен, обяви албанският министър на туризма и околната среда Бленди Клоши.
Правителството смята, че така ще бъде ограничено замърсяването на въздуха в страната.

Мярката, която влиза в действие през юни, ще засегне автомобили, произведени преди 2009 г. Такива коли изобщо няма да бъдат допускани на територията на Албания - митниците ще забраняват дори транзитното им преминаване през страната, предава факти.бг.

По данни на Световната здравна организация замърсяването на въздуха причинява смъртта на 166 от всеки 100 000 албанци. Властите смятат, че 60% от вредните емисии се дължат на стари автомобили.

Новият проектозакон ще допуска само вноса на коли, които отговарят на екологичния стандарт Евро-5. Старите автомобили с Евро-1 и Евро-2 ще трябва да модифицирани, докато покрият нормите на Евро-3.

Източник : auto.dir.bg
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

ПредишнаСледваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook