Проблем с разход на масло X3 2.0d

X серия (E84,F48,F39,F47,E83,F25,F26,E53,E70,F15,E71,F16)

Модератор: Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 359
Регистриран на: 31.05.2004
Местоположение: Люлин

Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от Vladi » 30 Дек 2015, 20:09

Здравейте,

Имам следният проблем с BMW X3, 2006 г, 2.0, дизел, и ще съм благодарен ако някой сподели идеи накъде да тръгна за разрешаването му.

Малко предистория - шофирам автомобила от 2.5 години, и никога не съм има проблем с течове на масло, или доливане за 10-12 хиляди изминати километри. Преди 4 месеца забелязах, че нивото намаслото беше намаляло и общо взето за 5 хиляди километра съм долял около 250 грама, което може да се твърди, че е нормално. Точно тогава, се получи проблем с турбото, и трябваше да се рециклира. От този момент нататък, наливам около 200 грама, на всеки 250-300км, което вече си е сериозно (литър на 1000км). За този период съм пробвал БМВ масло 5w40 и Castrol Magnatec 5w40(със същото масло, купувано от същото място съм навъртял 30 000км без никакъв разход, преди да се появи проблемът)

Имам още гаранция на турбото, но се опасявам, че мога ми кажат - "Ами то си работи, колата върви". Проблемът може и да не е оттам, като мога да добавя, че няма течове (Всеки ден паркирам на едно и също място), и няма дим от ауспуха при ускорение.

Благодаря предварително за съвети за последващи стъпки в разрешаването на проблема.
Последна промяна Vladi на 30 Дек 2015, 20:51, променена общо 1 път
The Throttle remains in sport mode, the DSC is off and the smile just gets wider and wider!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от vvasilev1 » 30 Дек 2015, 20:20

То е ясно. Проблемът е в турбината

Sent from my HTC One using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от Borymeckata » 30 Дек 2015, 20:28

И аз мисля така. Можеш сравнително лесно да откачиш маркуча от интеркулера към EGR-а и да погледнеш вътре. Ако е омазан - работата е ясна - лагерите на турбото. Можеш все пак да погледнеш и клапана с филтъра за картерните газове, за всеки случай.

Казваш - нямаш дим от ауспуха при ускорение. Пробвай следното - примерно 200 км. да караш съвсем "пенсионерската", на междуградско шосе нагласваш темпомата на 80 и не пипаш газта поне два часа. И след това го настъпи рязко и докрай - тогава гледай за черен пушек в огледалото. Ще бъда много изненадан, ако и тогава няма нищо...

И моя 3.0d си го "хапва" маслото - ако не доливам, от смяна до смяна (аз го сменявам на 12 - 14 хиляди км.) нивото ми пада от максимума на минимума. Имам масло и в интеркулера, и в маркучите, и в смукателния колектор. Това е положението...
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 359
Регистриран на: 31.05.2004
Местоположение: Люлин

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от Vladi » 30 Дек 2015, 20:54

Ами и аз предполагам, че е в турбото. Мерси за съветите, ще опитам да погледна маркучите за масло. А теста с магистралата съм почти сигурен, че пак няма да изпуши и след дълго каране с 80, защото колата е с DPF и той предполагам обира всичко, дори и да генерира дим двигателя.
The Throttle remains in sport mode, the DSC is off and the smile just gets wider and wider!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от vvasilev1 » 30 Дек 2015, 22:50

Може да го набиват и в топлата част към ауспуха или 50/50.

Sent from my HTC One using Tapatalk

Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 4.06.2010
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: ше AS71

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от firetux » 09 Яну 2018, 17:35

Здравейте, пиша в темата, тъй като имам същия като на автора, завишен разход на масло, на същия автомобил 2007г. Збелязвам, че Х3 с двулитров M47N2 често страда от този проблем и вероятно причината е във филтъра за твърди частици, който предизвиква коксуване на елементи в двигателя. Къде според вас може да бъде проблема, запекли маслени сегменти или опечени гумички на клапаните. Турбината минава стенд и няма никакви течове, видимо не пуши като на масло.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 16
Регистриран на: 26.09.2017
Кара: x6 35д

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от grigor7803 » 09 Яну 2018, 22:25

И аз се присъединявам към групата с преразход на масло :shock: .Същия мотор с доста голям разход на масло и най странното без пушаци.Катализатора и дпф са ми премахнати.Турбинката е проверявана и е перфектна.Два пъти сменях клапан картерни газове с оригинален от бмв и промяна няма.Странното е че в тръбите където е егр-а е сухо.Дефакто маслото не бяга от турбо или от висока картерна вентилация.Експирименти сме правили за гумички като спускаме по наклон на скорост и после рязко газ и няма и няма пушек.Странното е че и 5/30 И 5/40 все еднакво количество си хапва :mhihi: А най странното е че при по дълъг извънградски преход ауспуха отзад става сивкав....чист като момина сълза а и дпф и катализатор са ампутирани и масло си гори в промишлени количества :lol: А по двигатела няма и капка масло.Идея нямам.И не само аз

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3197
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от laviatan » 10 Яну 2018, 12:08

grigor7803 написа:И аз се присъединявам към групата с преразход на масло :shock: .Същия мотор с доста голям разход на масло и най странното без пушаци.Катализатора и дпф са ми премахнати.Турбинката е проверявана и е перфектна.Два пъти сменях клапан картерни газове с оригинален от бмв и промяна няма.Странното е че в тръбите където е егр-а е сухо.Дефакто маслото не бяга от турбо или от висока картерна вентилация.Експирименти сме правили за гумички като спускаме по наклон на скорост и после рязко газ и няма и няма пушек.Странното е че и 5/30 И 5/40 все еднакво количество си хапва :mhihi: А най странното е че при по дълъг извънградски преход ауспуха отзад става сивкав....чист като момина сълза а и дпф и катализатор са ампутирани и масло си гори в промишлени количества :lol: А по двигатела няма и капка масло.Идея нямам.И не само аз

Споко - имам трима клиенти , които са ми и приятели с точно тоя мотор и пак 2006г.

Всяка седмица взимат масло по литър- два . Пробвали са с какви ли не масла от мен, както и с масла взети от тях извън БГ или от къде ли не .
Единия смени турбо с ново , картерни вентилации - тези опити ги е правил и той . При мен с тоя мотор също си хапва масло . Всичко което би могло да е проблем е сменено . Забелязах ,че главно е изразен проблема при Х3 с този мотор и точно тези +/- 1 година производство :yes:


Последно един колега каза,че може да е от клапан филтъра за картерните . Нали нашите са от по-новия модел. Той последния път взе от стария модел само пълнител/кичето/ да сложи в корпуса .
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 16.07.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e46 320d '02
Мечтае да кара: M5

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от elf_78 » 12 Яну 2018, 21:11

Аз съм този който взе кичето от теб. Смених го /филтъра на картерните газове / и няма ефект. Свалиха ми капака на главата и там отдолу са изчистили някакви наслоявания, но пак няма ефект. Само да добавя, че не тече от никъде, не пуши и така между другото смених и турбина и пак няма ефект. Мой приятел със същия мотор и същия проблем ми каза, че след чистене на ДПФ вече не му харчи. Може ли да връща газове ако е частично запушен. Вече не знам какво да правя. Който реши проблема ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да пише.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3197
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от laviatan » 12 Яну 2018, 21:22

Лошо... Не мисля, че дпф-а има връзка. Моята е с махнат. Имам един приятел пак с х3 нашия мотор който е също без дпф. Той като теб смени турбото, няма пушене...а си долива доста.

Изпратено от моят SM-N7505 с помощта на Tapatalk
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

Потребител
Аватар
Мнения: 45
Регистриран на: 16.07.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e46 320d '02
Мечтае да кара: M5

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от elf_78 » 12 Яну 2018, 21:36

Още веднъж ти благодаря Laviatan. Няма вече такива хора като теб. Разбани и отзивчиви. Продължавай все така. И по темата : тогава остава гумички на клапани и киснене на цилиндрите с газ. Давайте мнение за да го решим тоя проблем.

Потребител
Аватар
Мнения: 16
Регистриран на: 26.09.2017
Кара: x6 35д

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от grigor7803 » 12 Яну 2018, 21:55

И аз съм с премахнат фап и катализатор.Сега мисля да сменя гумички на клапаните,въпреки че съм скептично настроен.Предупредиха ме,че си има симптоми при заминали гумички,които липсват при мен.Ясно е че маслото бяга или от тия гумички или от сегменти.При мен категорично не е нито от турбо нито от картерна вентилация......сухо е по турбо пътя,дори на почти нови коли там си има масло а при мен няма.
Гледах клип точно с х3.Руснака обяснява как са сменяли турбини фапове и накрая му сипва някаква добавка за разкоксуване на сегменти и колата се оправи.Ако го намеря ще го постна,въпреки че нещо пак не вярвам де :lol:


Потребител
Аватар
Мнения: 49
Регистриран на: 4.06.2010
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: ше AS71

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от firetux » 13 Яну 2018, 16:56

И аз го гледах този клип. според мен е реклама на продукта, и според мен заради филтъра за твърди частици са запекли сегменти. Но не вярвам с препарат да се оправи, няма как да стигне до маслените сегменти. Бях купил подобен руски препарат, но се отказах.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3197
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: Проблем с разход на масло X3 2.0d

Мнение от laviatan » 25 Яну 2018, 13:47

Подхванах проблема и "сондирам" мнения на доста собственици на Х3 с този 2д мотор. Още двама мой клиенти с този проблем открих.
На единия разхода е литър на 1000 км., на другия колега 1 литър на около 2000. Колите не пушат - сменени клапан филтри картерна . Едната е със сменени гумички клапани , другата е с реновирано турбо . След разговори с тях намерих една обща черта- и двете коли са имали период дълъг без да бъдат карани / ползвани/ . Това го има и при мен . Ползвам е само лятото до морето и 1-2 извънградски прехода. През другото време е по гаражите . Не знам до колко ще е полезно това инфо . Единия колега каза ,че си е мерил компресията - и при него е много добра...
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

Следваща

Назад към X1/X2/Х3/Х4/X5/X6

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook