Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUNAP

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от astrapower » 01 Авг 2017, 8:08

kopi написа:днес паля колата и ... абе никога не е било такова нещо - едни вибрации, буботене .. нищо фрапиращо ама за всеки случай реших да я закача на диагностката.

DPF-a, Няколко грешки 480A. Бърз тест с ISTA-та и ето -
Untitled.png


Такива цифри досега не бях виждал! Нека някой да коментира :bowdown:
Последното каране на колата беше на магистрала , около 600 км ... още като спрях след това нещо ме усъмни но тогава не му обърнах внимание. :help:

Казваш 600 км. магистрала и би трябвало да е регенерирала, ама най-вероятно не :) Трябва да се види каква е причината. Взимай спешни мерки.

badjo E60 написа:Някъде в Пловдив няма ли вече някои да чисти с Тунап??


С Тунап не знам, но ми попадна преди време един сайт за почистване с препарат, мисля беше нещо от сорта "тераклийн". Пусни едно търсене и ще откриеш....но все си мисля че машинното почистване би дало по-добър резултат, ако филтъра не е тотално задръстен.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 151
Регистриран на: 22.01.2016
Местоположение: Чехия
Кара: E61 LCI 525d
Мечтае да кара: M5 E60

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от kopi » 04 Авг 2017, 0:02

astrapower написа:Казваш 600 км. магистрала и би трябвало да е регенерирала, ама най-вероятно не :) Трябва да се види каква е причината. Взимай спешни мерки.


Взимам мерки. А ти би ли споделил за какви по-точно се сещаш? :?:

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от vld » 04 Авг 2017, 7:11

Като цяло филтъра има определен ресурс, просто керамиката в него се скапва и неможе да върши това за което е предвиден.
Това няма как да се види без да се разцепи разбира се, затова вместо да се залъгвате с почистване го сменете с рециклиран.
Има обяви в ибей и на разни други места, връщате стария и ви дават "нов", така получавате нов ДПФ който ако ви е в ред мотора ще изкара още 200+к км. на сена под 1000лв.
А с това почистване, проби, сваляне качване и накрая махане парите се наполовина, като го направите един два пъти но ефекта е 0.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от astrapower » 04 Авг 2017, 8:06

vld написа:Като цяло филтъра има определен ресурс, просто керамиката в него се скапва и неможе да върши това за което е предвиден.
Това няма как да се види без да се разцепи разбира се, затова вместо да се залъгвате с почистване го сменете с рециклиран.
Има обяви в ибей и на разни други места, връщате стария и ви дават "нов", така получавате нов ДПФ който ако ви е в ред мотора ще изкара още 200+к км. на сена под 1000лв.
А с това почистване, проби, сваляне качване и накрая махане парите се наполовина, като го направите един два пъти но ефекта е 0.


Абсолютно подкрепям колегата. Като дойде време ще го сменя с "рециклиран", няма нищо вечно :)

kopi написа:
astrapower написа:Казваш 600 км. магистрала и би трябвало да е регенерирала, ама най-вероятно не :) Трябва да се види каква е причината. Взимай спешни мерки.


Взимам мерки. А ти би ли споделил за какви по-точно се сещаш? :?:

На първо време да се направи диагностика и да се провери за наличие на грешки в DDE, които най-вероятно са възпрепятствали регенерацията. Тези грешки 480А и 481А са сериозни и най-вероятно причина за тях, е именно непостигане на условия за регенерация. Иначе колегата е прав, сваляне, чистене, монтаж и т.н със съмнителен резултат и цена наполовина на рециклиран и според мен не си заслужава. Просто в даден момент му свършва ресурса, не едни по-рано на други по-късно спред стила на употреба градско/извънградско.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 151
Регистриран на: 22.01.2016
Местоположение: Чехия
Кара: E61 LCI 525d
Мечтае да кара: M5 E60

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от kopi » 04 Авг 2017, 12:00

Направих диагностика и 480А е единствената грешка за DDE която имам. Друго което направих е да изпратя дюзите за стенд - 2 от тях ще се рециклират. Освен това ЕГР клапана се оказа, че не работи - нов. Колектора е перфектно измит, чакам да получа всичко и събирам обратно. Ще форсирам регенерация пък да видим какво ще стане.
Последна промяна kopi на 04 Авг 2017, 17:42, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от astrapower » 04 Авг 2017, 13:19

Мисля че ще се получи след като поправиш нещата. Успех, и да споделиш резултата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 151
Регистриран на: 22.01.2016
Местоположение: Чехия
Кара: E61 LCI 525d
Мечтае да кара: M5 E60

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от kopi » 04 Авг 2017, 17:00

Някой който е поръчвал DPF от eBay, може ли да посочи конкретна обява от която е останал доволен?

Аз намерих нов DPF на полската фирма JMJ https://jmj.com.pl/?lang=en&page=home за 880лв , нещо да ви говори?

EDIT: като се поразтърсих из форумът за JMJ имаше нялко коментара тук и там
Последна промяна kopi на 05 Авг 2017, 16:03, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от astrapower » 05 Авг 2017, 15:23

Да има няколко коментара в т.ч и мои. Явно колегите не търсят много оферти за смяна дпф-и или просто купуват оригинални за 4к.. :), а има и още един вариант просто ги премахват и "решават" проблема. В сайта на JMJ има полезна и нформация относно продуктите им, имат ISO и мисля че продуктите им отговарят на изискванията. Ако се наложи бих се доверил на тях или подобна фирма производител. Имаше и варианти в ebay за връщане стария и закупуване на рециклиран....ако искаш погледни и такъв вариант. Но като цяло няма много инфо/отзиви за качество и т.н....но според мен ще са си ОК. Успех колега и да споделиш на какъв вариант си се спрял. BTW мисля че JMJ се предлагаше от БГ вносител на авточасти.

ПС: Цената е доста прилична, ако изкара поне 100-150 к км.....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 151
Регистриран на: 22.01.2016
Местоположение: Чехия
Кара: E61 LCI 525d
Мечтае да кара: M5 E60

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от kopi » 05 Авг 2017, 16:12

Май се навих да взема този на JMJ и после да продам стария. Така цената на новия ще ми падне на 500-600лв :lalala:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от astrapower » 07 Авг 2017, 7:58

Звучи повече от добре колега. От къде ще поръчаш този "JMJ" ?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1707
Регистриран на: 28.09.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F10 535xi, MHD stage 2, xHP stage 3
Мечтае да кара: без да се ядосва

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от drago9205 » 07 Авг 2017, 14:04

А имат ели представа цялата окомплектовка с датчиците ли върви или се ползват стари датчици и подобни?
Също ми е интересно реално те ако продават цялото "кюмбе" как стои въпросът с катализатора, който също се намира в него?

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от vld » 07 Авг 2017, 14:38

drago9205 написа:А имат ели представа цялата окомплектовка с датчиците ли върви или се ползват стари датчици и подобни?
Също ми е интересно реално те ако продават цялото "кюмбе" как стои въпросът с катализатора, който също се намира в него?

Цялото кюмбе трябва да съдържа същото каквото съдържа оригиналното, температурните сензори и сондата няма как да са комплект с ДПФ-а.
Дайте линк към конкретния продукт да го видим ?
Изображение

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12757
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от vld » 07 Авг 2017, 14:56

Това доколкото разбирам правилно е на цена 350Е+15Е доставка крайна цена 365Е.
http://www.ebay.de/itm/ORIGINAL-Dieselp ... SwgQ9VnZkh
При покупка се задържа депозит 290Е, който се връща щом получат стария оригинален филтър.
700лв. за оригинален филтър + 12 месеца гаранция ми се струва добра сделка :roll:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 151
Регистриран на: 22.01.2016
Местоположение: Чехия
Кара: E61 LCI 525d
Мечтае да кара: M5 E60

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от kopi » 07 Авг 2017, 18:22

С тия "немците" от eBay си писах (Artmaxturbo) и се оказа, че питата не е нова, а и като цяло това което ми наговориха не ми вдъхна доверие. Това, че пазарувате от .de или ,че са му лепнали стикер "Made in Germany" мене лично не ме впечатлява - супер много се спекулира с немското качество. Затова преди няколко поста питах дали някой има опита с DPF-ите от eBay, защото на мен лично са ми под въпрос.

"How does Artmaxturbo proceed?

The diesel particulate filter (DPF) was opened at its seams.

The ceramic, the monolith was removed and burnt out over two working days, 18 hours of common practice.

The monolith was subsequently bubbled over a high-pressure system;
The ash content is zero;

If the ceramic has ever been damaged,
This was replaced by a 1A original ceramic.

After regeneration, the DPF was reassembled.

Mileage based on experience;
With a proper fit, you should get the vehicle, at least as far as your previous first DPF.

(All sensors of the DPF are to be checked and changed if necessary, but replacing the exhaust-gas pressure sensor is part of a proper installation.) Check the circulation of the diesel particulate filter / turbocharger)

Furthermore, it should be noted that the ash content must be set to zero in the control unit.

If you have further questions on the topic of turbochargers and / or diesel particulate filters, please do not hesitate to contact us.

We can make the following offer.

350 € Dieselpartikelfilter + 299 € Security deposit + 17,99 € Dispatch Europe Mainland"

Относно "окомплектовката" - няма такова нещо, DPF-а идва БЕЗ датчици - взимате си нови или използвате стартите. Аз доколкото съм чел е ,че със смяната на DPF-а се препоръчва: смяна на масло, смяна на ламбда сонда и датчика за налягане ... дали е така или не незнам, вие ще си прецените според възможностите и според това дали за вас има някаква логика в това.

Ето линк към DPF-а за който аз говоря -
http://www.primavyfuky.cz/doplnky/filtr ... 201047-18/ (нова пита, 2 години гаранция)
(12 432 чешки крони се равняват на около ~900лв)

Доколкото разбрах КОСЕР внасят продукти на JMJ в България. Какви са цените точно незнам, но със сигорност ще са по-високи. Защо .... :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 16.06.2011
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: F31 28i xDrive Estoril Blue, R259
Мечтае да кара: 911 Turbo S
Детайли за колата: ex. X3 E83 LCI 3.0d

Re: Чистене на филтър за твърди частици (DPF) с препарат TUN

Мнение от astrapower » 08 Авг 2017, 8:42

Това и на мен не ми вдъхва доверие, отваряне и почистване, но следва да се отбележи, че споменават за количество ash след процедурата да е 0 гр. Не го вярвам това да е 100% истина, сигурно се почиства добре, но чак 0 гр.
Между другото за JMJ някъде бях гледал цена за филтъра около сумата която си споменал. Другото е че там вътрешното тяло е ново.

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook