Тракане при спиране/гумата играе

5-та серия (2010-2016), 5-та серия GT

Модератори: Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от angelov_b » 02 Авг 2017, 9:25

Здравейте,

При смяна на посоката и първоначално натискане на спирачките се наблюдава леко изместване на двете предни гуми, прридружено с еднократно тракане. Чува се само при смяна на посоката (напред-назад при първото натискане на спирачка).
- Проблемът се получава след като покарам малко колата - т.е. като е топла

В линка по-долу може да видите подробности. Някаква идея от какво може да е? При ниска скорост колата трополи на малки неравности, та се чудя може ли проблемите да се свързани. Майсторите твърдят че по оказчването няма забележки колата...

https://youtu.be/SHZ-Jqq9Mec

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 338
Регистриран на: 13.09.2004
Местоположение: София
Кара: '97 520i - продадена
Мечтае да кара: M5

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от M5 » 02 Авг 2017, 11:21

На мен ми звучи като накладки. Наместват се спрямо посоката. Щом при повторно спиране в същата посока го няма този звук, не мисля, че е от окачването.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2276
Регистриран на: 14.01.2005
Местоположение: София Сити
Пол: Мъж
Кара: е30 м50б25
Мечтае да кара: и да си свирка...

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от KPETEH » 02 Авг 2017, 11:41

виж по скоро амортисьори, биалетки, опорни тампони, почни от гайките на стержените в опорните тампони в купето. Звукът изглежда се чува когато колата кляка или се повдига.
"Крайно мнение, породено от висше чувство на справедливост с цел заличаване на простите, тарикате и селяните, които погазват моралните ценности на народа..." "Винаги има време да станеш дебел..."

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2190
Регистриран на: 5.01.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от meha » 02 Авг 2017, 12:56

Ако е метално изпукване и то само веднъж когато смениш посоката-водачи!

Ако гумата ти играе напред назад ,тампони надлъжни носачи.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 334
Регистриран на: 10.01.2014
Кара: 530d F10

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от kodomir » 02 Авг 2017, 13:02

Аз на около 100к км смених предните долни носачи. На 120к км взеха да ми мърдат леко гумите при спиране, смених само тампоните на носачите и се оправи.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от mfandakov » 02 Авг 2017, 16:23

Ходи на друго место,това си иска гледане на место.
Така с гадаене няма да стане,гумата си играе яко.
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2276
Регистриран на: 14.01.2005
Местоположение: София Сити
Пол: Мъж
Кара: е30 м50б25
Мечтае да кара: и да си свирка...

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от KPETEH » 03 Авг 2017, 9:34

щот сте си виждали ваще гуми, нали....
"Крайно мнение, породено от висше чувство на справедливост с цел заличаване на простите, тарикате и селяните, които погазват моралните ценности на народа..." "Винаги има време да станеш дебел..."

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от angelov_b » 03 Авг 2017, 13:05

Първо: Да ви благодаря за бързата реакция и споделяне на мнение.
Второ: Моя грешка е, че не споменах какво съм правил до момента, за да редуцираме евентуален проблемен детейл:

- преди 20 000 км са сменени кормилни накрайници в официален сервиз (оригинални)
- преди 20 000 км са сменени предни дискове и накладки в официален сервиз
- преди 1000 км смених биалетки + тампони на предна стабилизираща щанга) - лемфьордер
- преди 500 км смених предни долни носачи лемфьордер (номер 5 от тази снимка: https://www.etkbmw.com/bmw/images_etk/B0064273.jpg

Всичко това за да елиминирам досадното тропане при ниска скорост и малки неравност. В последствие забелязах и тропането и местенето на гумата от клипа....
Дали проблемите са свързани, и дали това чукане се е появило впоследствие не мога да кажа....защото вече гледам под лупа колата и всяко нещо почна да ми прави впечатление.

Какво предстои:
- В 10-тина сервиза ми казаха че окачването ми няма проблеми....дори домонтираните криви носачи да стегнати като новите....
- имаше мнения за проблем в рейката...
- има съмнение за отхлабено магаре....което трябва да си намеря сервиз, който ще има желание да го провери

Едно обаче е много загадъчно.....сутрин, когато колата е била в покой и не е загряла:
- няма чукането от клипа
- тропа по-малко (или почти не тропа)

Вечер когато се прибера от работа и е загряла:
- чука повече от това, което се вижда на клипа
- тропа на всяка неравност.

Това е засега от мен. Ако намеря проблема задължително ще опиша подробно в темата. До сега съм бил в 4 сервиза във Варна и 7 в София.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от b00st » 03 Авг 2017, 13:20

Не съм специалист, но на твое място бих подозирал и бих проверил:

-Тампони на амортисьорите
-Тампони на пружините

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от angelov_b » 03 Авг 2017, 13:41

Как се проверяват тези тампони?

- Тампоните на амортисьорите, ако говориш за горните към купето....изглеждат здрави и без луфтове, но не сме ги демонтирали.
- Тампони на пружини - не съм се сещал, май и не съм сигурен точно къде са
- Тампони на амортисьори от долната страна където се хващат за напречния носач.....може ли от там да е проблема? - тампона е здрав, поне външно.

Ъпдейт: Колата я минах на тресачка на амортисьори....няма нетипични звуци, а освен това показателите на амортисьорите са като на почти нова кола.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от b00st » 03 Авг 2017, 13:52

angelov_b написа:Как се проверяват тези тампони?

- Тампоните на амортисьорите, ако говориш за горните към купето....изглеждат здрави и без луфтове, но не сме ги демонтирали.
- Тампони на пружини - не съм се сещал, май и не съм сигурен точно къде са
- Тампони на амортисьори от долната страна където се хващат за напречния носач.....може ли от там да е проблема? - тампона е здрав, поне външно.

Ъпдейт: Колата я минах на тресачка на амортисьори....няма нетипични звуци, а освен това показателите на амортисьорите са като на почти нова кола.

http://bmwfans.info/parts-catalog/F10/E ... #6795777_7
4,5,7.
Нямам идея дали е това, просто е възможно звука да идва от там някъде, ако не е рейката.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от angelov_b » 05 Авг 2017, 9:14

Ъпдейт:
Вчера бях в друг сервиз и на канал свалихме всички кори на колата от долу, за да проверим болт по болт:
- тези на носачите, шарнири, амротиьори;
- тези на магарето;

Никъде, нищо не помръдва, не изглеждат и да са били пипани: следователно изключваме тези детейли от заподозрените.

Отделно човека стоеше отдолу, докато аз репродуцирам тракането -> носачите не помръдват и по всичко изглежда, че там проблем няма как да търся.
Сега нямам идея какво може да причинява това тракане и местене на гумите. Не знам и дали проблемите са свързани.

Има ли вариант лагер главините да са зле?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от angelov_b » 06 Авг 2017, 15:12

Ето и клип, на който неприятното тракане се чува:

https://youtu.be/-Iy8yKb26FY

- Едно помръдване на напречния носач се случва между 4-та и 5-та секунда от клипа (видимо също и при 14-та, 15-та секунда)
- Отделно в края на клипа (29, 30-та секунда) мобрудва и тампона на кривия носач, който сменях преди 500 км.

Въпросът ми е смятате ли движението не напречния носач да е причина за хлопането и помръдването на гумите (видимо от предишния ми клип)?

П.с: Подобно на това слагах камера с микрофон около рейката, кормилния прът и карето, както и на горния тампон на амортисьора. Никакви звуци не се чуват от там.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 356
Регистриран на: 11.09.2010
Местоположение: Кричим
Пол: Мъж

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от mfandakov » 06 Авг 2017, 15:36

Това мърдане не е причината,а е последствие.Този носач се кълчи ,но на него линията на работа му е в съвсем друга посока.
Търси друго което причинява това мърдане в посока така че да се измества така носача.
Кривият долу е виновен според мен. :yes: мърда там където е хванат за купето и там е проблема :yes:

Снимай само кривият,без да мърдаш от него камерата.
В града човек експлоатира човека,а в селото е точно обратното!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 58
Регистриран на: 16.03.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Ф10 525D

Re: Тракане при спиране/гумата играе

Мнение от angelov_b » 06 Авг 2017, 17:34

Кривите носачи ги смених преди 500 км. Поръчах си ги от Германия - Лемфьордър. Не би трябвало да е от тях...

Следваща

Назад към F07/F10/F11

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook