По-добре ли бяхме през соца?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По-добре ли бяхме през соца?

Да
137
41%
Не
144
43%
Не мога да преценя
51
15%
 
Общо гласове : 332
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 412
Регистриран на: 6.04.2007

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от alX3m » 12 Яну 2017, 15:50

Нещо бъркате с цените... средната цена на мегаватчас на борсата е към 200+ евро, а от аец-а към 20-40... Един мегават е 1000 киловата :paranoid:
На Турция няма как да продаваме за 4е, тъй като само добавките и таксите са повече!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от TheDriver » 12 Яну 2017, 17:08

alX3m написа:Нещо бъркате с цените... средната цена на мегаватчас на борсата е към 200+ евро, а от аец-а към 20-40... Един мегават е 1000 киловата :paranoid:
На Турция няма как да продаваме за 4е, тъй като само добавките и таксите са повече!


:yes:

В грешка съм. Цената не е в евро/кВч, а в евроцентове/кВч.

П.С. И за да не правя още свободни съчинения.
Цени на ВЕИ,Топлофикации,ТЕЦ
http://www.dker.bg/PDOCS/nek-ead.pdf

Цени на АЕЦ:

http://dker.bg/PDOCS/npp-kozloduy-ead-2016.pdf

* Трябва да се заровите в страниците за синтезирани таблици с цените.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 12 Яну 2017, 18:13

Ето това е Белене , ако оня кабаделията вижда гьолове ....то си е лично негово виждане :mhihi:
Belene_AEZ02.jpg

belene.jpg

belene2.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от vld » 13 Яну 2017, 16:14

Как бихте коментирали истините които е казал този ненормален човек?
https://www.facebook.com/ataka.pobeda/v ... ref=ADS&ft[tn]=FC&ft[qid]=6375082450688074620&ft[mf_story_key]=-2114658944651230418&ft[ei]=AI%4052936fa8e76152ec316277faf38b034e&ft[top_level_post_id]=10154815245779827&ft[fbfeed_location]=1&ft[insertion_position]=237&__md__=1
Аз лично не чух нещо което да не е вярно :roll:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 13 Яну 2017, 20:56

То има лесно. Всички дето искате централа... прави се едно първично предлагане на борсата и си купувате акции на компанията. Обаче едно на ръка, че така по-трудно ще се краде, друго на ръка че малко хора ще искат да сложат свои пари, въпреки че се пенят колко е рентабилен проекта :mrgreen: Това е и най-добрия начин да се приватизират сума ти излишни държави предприятия.

п.с. в същносъ, преди някой пак да ме захапе как това са утопии, малко да се запознае с приватизацията в Чехия
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 13 Яну 2017, 22:49

Приказваш колкото да върви лафа . Някой пита ли те дали искаш да плащаш кредитна линия от 16 милиарда за асфалт фрегати хеликоптери изтребители или да запълваш дупка в КТБ ? Когато от боклуците дето плаща ГЕРБ с държавни пари , от асфалта и другите които ще са изхарчени , потънали в дупките на бюджета няма да е останало нищо , тази централа ще я има следващите 60 години . Поне следващите 60 щото толкова е живота на тези реактори по проект . Това е нещо което за нас може да е нищо , но за следващите поколения ще е изключително важно в социално икономически план.
Мен ми е ясна логиката на противниците на такива проекти . Държавата не развива бизнес , няма нужда от АЕЦ щото държавата няма заводи , гражданите да си плащат скъпия ток от ВЕИтата , бизнеса също и да си го калкулира в разходите .
Само че това са доводи на политици от банановите държави където ги боли хОя за такива неща .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от steeN » 13 Яну 2017, 23:21

Не ме пита, но ако ме питаше щях да откажа. Аз съм против да има изобщо застраховки за депозити. Само за разплащателни сметки и то много по-ниски от сегашните.

Това със следващите поколения не е аргумент. Има много корпорации, които са надживяли няколко поколения.
Англия викаш е бананова държава, че строи частен АЕЦ. Вярно с гаранции, но частен.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от Jordana » 13 Яну 2017, 23:32

Просто факти от реалноста . Има една стара поговорка - перифразирана ще е нещо като : не гледай какво приказват а какво правят . :dunno:
...По света в момента се строят 61 нови АЕЦ. В САЩ нови реактори не са изграждани от 1970 г. Но също като френското правителство американското инвестира милиарди долари в ядрената индустрия главно за модернизиране на съществуващите съоръжения. През 2010 г. Вашингтон одобри 55 млрд. долара за енергетиката....
Тоест правителството на САЩ инвестира в частни енергийни компании , понеже закона открит от ГЕРБ им казва че - държавата не може да изгражда АЕЦ !
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от BMW_POWER » 14 Яну 2017, 2:44

Да сме живи и здрави, да закрият и другите два блока на Козлодуй. Тогава ще се върнете в средновековието

Изображение

И ако при Тато изнасяха ток, как ще обясните режима при демокрацията? Какви енергийни мощности са построени след 89-та?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от vvasilev1 » 14 Яну 2017, 3:31

bum_bum написа:За да не пренасяме дискусията в другата тема отговарям тук.

steeN написа:Икономическа свобода не значи да имаш пари. Това е да си богат. Икономическа свобода значи да имаш свобода купуваш и продаваш това, което искаш както искаш, вкл. и труда си. Икономическа свобода също е да имаш свобода да се разпореждаш със собствеността си. Аз не казвам, че в момента е някаква невероятна икономическа свобода ако се сравняваме с развити държави, но е определено много повече. В момента има още много неща, от които съм се оплаквал... Ей така прозиволен пример...

- за да имаш сергия на пазара да продаваш плодове и зеленчуци някакви, ти трябват един куп бумаги... ако искаш да си купиш сурово мляко е незаконно, ако те изпортят че продаваш ще ти лепнат глоба... яйца не може да продаваш, щото... ? има много по-големи проблеми, но мисля, че сам ще се сетиш за безброй примери.


Щом разбираш икономическата свобода по този начин, значи би трябвало да си върл комунист. :mhihi: В момента ако искаш да продадеш плодовете на труда си ще те разпорят с какви ли не разрешителни.

По онова време баба ми имаше малък излишък от зеленчуковата си градина. Занесе 2 салатки в ХЕИ-то, домати, краставици и каквото там искаше да продава и след няколко дни и дадоха бележка, че са чисти от нитрати + една някакво номерче за пазара. Настани си се там на една сергийка и всичко беше точно. Бюрокрация клоняща към нула.

Както съм споделял и преди единият ми дядо беше занаятчия. Произвеждаше електрическа керамика и продаваше на едро на заводите за печки, електрооборудване и други подобни. Продаваше на едро и на търговците по пазарите. Никой не го е спирал.

Другият ми дядо беше строител. Събота и неделя работеше на частно. След като се пенсионира отново си работеше и никой не го е спирал.

В този смисъл никой не те спъваше да продаваш продукцията или труда си както намериш за добре. Да, имаше разпределения за някои професии. Но това пък беше цената във всяко забутано село да има училище, детска градина, медицинска помощ. В резултат и прираст на населението, селско стопанство и индустрия. Защо сега раждаемостта е по-ниска от тази във войната?

Колкото до собствеността след първоначалното изземване на земите всеки разполагаше с това, което притежава свободно. Баба ми и дядо ми си купиха 4 декара земя, която обработваха. Никой не ги е спирал. Да, може би колективизацията не е най-демократичното решение на онази власт, но след като ги върнаха колко от наследниците разполагат с имотите на бабите и дядовците си? Всичко се продаде и похарчи. И преди ги нямало и сега ги няма. Ама важното е, че демокрация има.

steeN написа:Но трябва да отчетеш неща като жителство например.


За това жителство всеки се жалва ама кой от вас е пострадал от него?

Аз съм живял по тавани, мазета ама буквално мазета, квартири без баня и къде ли още не през цялото си детство. Защото нашите нямаха жителство. Реално до към 35-тата си година, когато си построих къща не съм имал място, което да нарека дом.

Мисля, че трудно ще се намери човек във форума по-пострадал от жителството. И въпреки това, ако това е била цената, която съм платил за нормалното си иначе детство не съжалявам грам за това.

Elesar74 написа:Намирам за голямо лицемерие да се ползваш от благинките на западния свят, а в същото време да сочиш период от българската история, (когато същия този запад беше отречен, обруган и презрян), като нещо добро и достойно за пример. Не може на фона на чуждите престъпления, да неглижираме нашите собствени. Може да не сме запалили световна война, но сме извършили други, също гадни по своята същност неща, макар и по-малък мащаб. Форум, който се ползва от продуките на западна фирма и на тази база е основан даже своебразен култ, да изобилва от мнения за носталгия по времето на комунизма, направо нямам думи. Ама те комунистите(пардон, социалистите) са във възход по целия свят, какво се чудя.
селско стопанство и всичко, щото било комунистическо


Селското стопанство си върна и надминава нивата за производство на зърнени култури от 1989 година.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от vvasilev1 » 14 Яну 2017, 3:48

BMW_POWER написа:Били те "свободни" :mhihi: Някога на робите им жигосвали номера, после им слагали всякакви етикети, докато фюрера само им татуирал цифрите на ръката.

Днес "свободните" провисили един бадж с магнитен носител и снимка и гордо крачат из Бизнес центъра. Къде е разликата? Експлоатация до дупка и плащат колкото да не умреш от глад. Не искам да питам, колко могат да спестяват, да водят семейството на почивка и т.н., без

Колко на 1000 от вас могат да си позволят ипотека, нова кола (на лизинг естествено) и две почивки по две седмици годишно? А и колко от можещите са на заплата?

Свободата Санчо ...


Ти са оля. Две почивки по две седмици. 2017 година сме ако си пропуснал. Една лятна почивка от десет дена си е постижение. И то не от към пари, а защото динамика е различна. Има си хора с ипотека, колата не знам що пък трябва да е нов нужник и от почивка не се лишаваме.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от vvasilev1 » 14 Яну 2017, 4:02

drago_pavlov написа:
bum_bum написа:
Ivo_Borisov написа:Истината е че комунизма ни научи да не работим, да не правим нищо и да си взимаме заплати.

Абсолютно точно. Десетки хиляди километри пътища се самоасфалтираха. Хиляди предприятия изникнаха ей така от земята като гъби. Стотици хиляди тонове селскостопанска продукция сами се засаждаха, отглеждаха, беряха, товареха и качваха по камионите за експорт. Стотици хиляди животни сами се раждаха, растяха и накрая си теглеха ножа за да станат на салам. :yes:

Може и да греша, но от постовете ти съм останал с убеждението, че допира ти с хилядите предприятия е бил само визуален през оградата или по телевизията...
Та в тия хиляди предприятия има едно животно наречено производителност на труда. Когато 10 човека вършат работа, която може да се свърши от 2-ма имаме ниска производителност на труда. Но пък в същото време имаме нулева безработица, всички взимат заплати (ниски, но пък нали са сигурни) и всички са доволни. Освен онези 2-ма работещи, но те са пренебрежимо малко, все пак мнозинството е доволно.
Та това от личен опит.
Сега за селското стопанство какво съм чувал - едно време когато имаше ТКЗС на село в него работеха над 200 човека и обработваха всичките 15 000 дка земя в землището. Пак заплати за всички, пак всички си бъркат в носа.
Сега 30 години по-късно същата тази земя се обработва от не повече от 15 човека, един от които ми е приятел - двамата с баща си обработват 7 000 дка!
Сигурен съм, че и сам не си вярваш на това което пишеш за великата соц икономика, ама е така да си в спора, да не изневеряваш на стила си, винаги контра...

Разликата обаче е, че тези 7000 декара са само зърнени култури. Без плодове, зеленчуци и лозя! При плодове и зеленчуци не става без ръчен труд. Като се повреди трактор или комбайн, викат сервиз! В ткзето си имаше майстори. От към производителност на техниката - там да не говорим.

Така че, сравнението ти не е най- правилно.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от vvasilev1 » 14 Яну 2017, 4:07

B.Stoimenov написа:за износа на слънчоглед си абсолютно прав :) Факт е ! Защото имам и преки наблюдения/участие.

но нека не пропускаме разликата, че всичката продукция, всъщност я "отглеждат" едни 50 човека , окрупнили земята, точещи основно еврофондовете. Ама ще се изместим значително от темата ако подхванем тази. :bchug:

Чак пък 50 човека..? И те нищо не източват. Получават субсидии в пъти по малки от западно европейските.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от vvasilev1 » 14 Яну 2017, 4:15

drago_pavlov написа:
bum_bum написа:Значи заменихме всичко това за слънчоглед и рапица и сме по-добре?

Аз не съм фен на словесните еквилибристики, на които ти си майстор, затова ще го кажа по-просто.

Преди 30 години имаме ТКЗС със 200 служителя:
188 доволни бачкатора - бачкаш, не бачкаш все тая, взимаш заплата и някоя далавера от време на време.
9 доволни бригадира - нищо не бачкаш и все пак взимаш по-голяма заплата от горните и някоя далавера от време на време.
1 председател - хептен нищо не бачкаш, взимаш най-голяма заплата и някоя далавера от време на време.
И остават едни 2-ма недоволни бачкатора, които бачкат повече от останалите, имат повече акъл от тях, но пак взимат същата заплата като останалите 188 бачкатора. Да не говорим, че взимат доста по-малко от 10-те над тях, които акъла им е наполовина.
Сега ситуацията е малко по-различна:
198 недоволни рентиера - нищо не бачкат и взимат 30-50 лв за дка от земята си, без да си мръднат пръста. Но пак са недоволни, рентата малко, тока скъп, айфона скъп, частите за 20 г. бмв и те скъпи... Абе е*ана демокрация...
И в същото време имаме онези 2-ма дето са били недоволни от соц-а, които сега са доволни. Вече могат да работят както искат, да се развиват, да имат къща с басейн, да карат нови премиум коли и т.н. Е и те са недоволни от време на време - не могат да намерят един свестен работник, понеже всеки иска да е рентиер и само да прибира сухото. На никой не му се бачка, иска да виси в кафето и да цъка айфонЯ...
Всяка прилика с действителни лица е неслучайна.

Евала.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: По-добре ли бяхме през соца?

Мнение от vvasilev1 » 14 Яну 2017, 4:23

BMW_POWER написа:
drago_pavlov написа:Защото всички сеят зърнени култури - по-лесно се гледат, по-лесно се складират, по-лесно се продават и т.н.
Вече сме най-големият износител на слънчоглед в световен мащаб, изпреварвайки дори Украйна:
https://www.24chasa.bg/Article/4217709
Тая статия не е лошо да я прочете и на онзи заблудения социалист, на Монтоя брат му, дето питаше в какво сме в челната 100-тица в днешно време.
.


Баси, казвам (и продължавам да твърдя) че преди съм живял по-добре и станах "заблуден социалист". Колега, много късно се сети да гониш вещици :mhihi:

След лавандулата, слънчогледа викаш ще спаси бг-икономихата :bchug: Та колко процента от 2.5 милиона работещи са заети в отрасъла? Колко процента от БВП се пада на това златно растение?

истОчникът и цените не ги коментирам. Ето малко не толкова бомбастични цифри

http://www.banker.bg/pari-i-pazari/read ... ogled-v-es

Ето един линк. Това е родното село на дядо ми

https://www.google.bg/maps/place/2484+R ... 22.4940432

Белите линии са остатъците от стените на обори, в които се гледаха крави и се произвеждаше мляко. Така като гледате г-да теоретици, колко нещастни земеделски стопани е имало тогава и колко щастливи има сега? И това е съдбата на стотици и стотици села.

Да сравняваш съвременен трактор или каквато и да е земеделска машина с такава отпреди 40 години си е меко казано смешно. Дори и произведени от една и съща фирма. Звучи ми странно, хора които през живота си са виждали животно само през ограда (не искам да казвам по ТВ) да дават акъл за селскостопанско производство. Ето колко са зле руснаците в това отношение

http://en.rostselmash.com/

http://www.bgfermer.bg/Article/4662942

Да не питаме колко от вас са земеделски производители, че ще забравим темата :mhihi:

Ростелмаш са произвеждали 25000 комбайна, а сега не - повече от 5000.

Изпратено от моят F3111 с помощта на Tapatalk

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook