Купуване на кола от Германия

Това е главният форум за дискусия на автомобилите с марка BMW и всичко друго от автомобилния свят, свързано с тях.

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 21.11.2008

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от dimodi » 19 Сеп 2014, 19:39

Колеги, един въпрос - как става тук регистрацията на кола с червени номера от Германия и какви документи са нужни? Колата още няма регистрация в България. Има издаден немски талон оттам на името на купувача - физическо лице. Аз я купувам тук от него. Как да стане прехвърлянето и директно да я регистрирам в КАТ на мое име? Достатъчен ли е договор за покупко-продажба и трябва ли да е заверен от нотариус? Не съм се сблъсквал с такъв случай досега. Докарал съм три коли от Германия с червени номера, но всички първо ги регистрирах на мое име и после ги караха роднини и чак след години ги прехвърляхме, а едната си остана за мен и още си я карам. :roll:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от bordo_77 » 21 Сеп 2014, 17:53

Регистрира купувача и после ти продава с договор нотариално заверен. Отиваш в КАТ и само сменяш талона на твое име на база на договора, няма да минаваш канал, ако сте от една област, сиреч ако не се налага смяна на табели.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 21.11.2008

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от dimodi » 21 Сеп 2014, 19:07

bordo_77 написа:Регистрира купувача и после ти продава с договор нотариално заверен. Отиваш в КАТ и само сменяш талона на твое име на база на договора, няма да минаваш канал, ако сте от една област, сиреч ако не се налага смяна на табели.


Този вариант ми е ясен, но си мислех, че може да има някакъв друг, с който да се спестят таксите по прехвърляне при нотариус. Четох из интернет евентуално за някаква декларация от продавача, че съм му възложил да я купи и докара за мен, но не знам доколко това минава пред КАТ. Може би колегите, които се занимават с търговия с коли ще предложат нещо? :roll:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от bordo_77 » 21 Сеп 2014, 19:33

Няма друг вариант. Не можеш да възлагаш покупка от твое име с декларация.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10391
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от Leon » 22 Сеп 2014, 8:33

Ако договорът с немския продавач е сключен на твое име, не прехвърляш нищо. Тоест ако ти я докара доверен човек и пише твоето име в договора си ОК. Но на случаяе търговец не бих имал доверие за такова нещо, защото всички последствия са си за твоя сметка после.
Never mistake motion for action...

Пантерчо
Аватар
Мнения: 4699
Регистриран на: 16.03.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: WBS нов внос
Мечтае да кара: Е30 от скъпите

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от Bavarcho » 22 Сеп 2014, 9:27

bordo_77 написа:Няма друг вариант.


Колко си сигурен в това :idea:
Говори с такава сигурност тогава когато си на 100% си сигурен в това което казваш.
тука не заслужавате да ви се обяснява..
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от bordo_77 » 22 Сеп 2014, 13:46

Bavarcho написа:
bordo_77 написа:Няма друг вариант.


Колко си сигурен в това :idea:
Говори с такава сигурност тогава когато си на 100% си сигурен в това което казваш.
тука не заслужавате да ви се обяснява..


Няма какво да ми обясняваш на мен, вземи се запознай малко с вещното право, почети за договорите, договорни отношения, промени след като влязохме в ЕС и т.н., защото аз с това се занимавам от много години.
Да има вариант, с измама, но мен лично не ме устройва да фалшифицирам подписи по договори, защото за това се носи наказателна отговорност. Няма декларации и други такива, КАТ приемат договора и издават документ за собственост на името на купувача. Единствения вариант собственика да отчужди лична вещ е като прехвърли, сиреч продаде, дари веща, като това може да направи и негов редовно упълномощен представител, разбира се. Много често нашите тарикати вкарват колата с един купувач по договор, после фалшифицират подписа на Кунц в друг договор тук с нов купувач, да на пръв поглед няма проблем защото Кунц е продал колата и си е получил парите, договора отива в КАТ, няма нужда от нотариална заверка и не се води в някакъв регистър за да го проверят дали е редовен, само един превод му се прави. Съответно купувача последния си взима талона и всичко е ок. Който иска да рискува по този начин, аз обаче не бих го направил, защото утре всичко се случва. По този начин даже не се знае дали изобщо Кунц, който се води собственик по немския талон е подписал договора, продал е колата и си е получил парите там в Германия примерно, нито се е легитимирал с документ за самоличност, аз не съм го видял с очите си това за да съм спокоен. Ти като много ги разбираш нещата, би ли купил кола за 30 бона по този начин??? Мисля че бях достатъчно изчерпателен.
Последна промяна bordo_77 на 22 Сеп 2014, 16:22, променена общо 5 пъти

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 701
Регистриран на: 21.11.2008

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от dimodi » 22 Сеп 2014, 13:55

Bavarcho написа:Колко си сигурен в това :idea:
Говори с такава сигурност тогава когато си на 100% си сигурен в това което казваш.
тука не заслужавате да ви се обяснява..


Това е точно отговора, който очаквах, дори дойде със закъснение. Аз не виждам с какво точно не заслужаваме да ни се обяснява, но явно съм в грешка относно замисъла на форума. Колегата просто изказа мнение, ако някой знае нещо различно и проверено е свободен да го сподели. Най-добре дайте по една банкова сметка и някакъв ценоразпис да знаем кое колко струва за да можем направо да си плащаме, в случай, че решим най-човешки и възпитано да зададем въпрос.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 582
Регистриран на: 25.11.2007
Пол: Мъж
Кара: и БМВ кара
Мечтае да кара: по А-8

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от toncho83 » 23 Сеп 2014, 8:08

Аз имам много близък приятел,който живее в Германия и е вкарал доста коли на мен и познати.Договора за колата го прави на негово име.Като си дойде в България с колата, пише нов договор и на мястото на неговото име пише името на този,който ще я регистрира в КАТ.От порядъка на 5-6 години все така процедира...

Новият ПИКАСО
Новият ПИКАСО
Аватар
Мнения: 5525
Регистриран на: 29.04.2002
Местоположение: гр.София
Пол: Мъж
Кара: The Dark Side of the Force
Мечтае да кара: S
Детайли за колата: E30 325i - RIP
E30 320is - RIP,sold
E24 635csi - sold
E36 316i coupe - sold
E46 320d sedan- sold
E36 325i coupe - sold
E36 318tds SW - sold
E36 316i sedan - sold
E39 525d sedan - sold
E46 320d SW - sold
E61 530xd LCI - sold
E30 318is coupe - sold
E46 320dA SW - sold
MB CLK270-sold
Е46 320Ci
E87
E30 320 cabrio

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от madpetio » 23 Сеп 2014, 9:06

Да,единия начин е да се подмени договора...
ОБАЧЕ ИМА И ДРУГ при който не се подменя оригиналния договор,но и аз няма да го споделя точно заради "капацитетите"!!!
"В крайна сметка влезнах в този спорт, защото обичам да карам коли, но не само да ги карам, а да ги карам възможно най-бързо! Ако трябва да искам да бъда запомнен с нещо, то нека нещото да бъде това!" Колин Макрей

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 31.03.2009
Пол: Мъж
Кара: го по тъч линията на живота..

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от M3 E92 » 24 Сеп 2014, 15:35

Колеги, един бърз въпрос - става въпрос за 3-та серия купе, продавана от дилър на BMW в Германия. Нека вземем примерна цена на колата за по-лесни сметки:
100 000€ бруто - 84 033€ нето

Има 3 варианта за плащане по банков път: чрез български BMW дилър - фирма на ДДС, чрез частна фирма - НЕ Е на ДДС, или чрез частно лице.
Автомобилът ще бъде докаран от Германия до България с автовоз. Впоследствие автомобилът ще се регистрира в КАТ на частната фирма. Затова ще ми трябва и фактура за закупуването на автомобила на името на частната фирма.
В кой от трите варианта е най-добре да се плати автомобилът, за да се постигне възможно най-ниска цена на автомобила и да се избегне даването на ДДСто на нашите мили политици?

Надявам се да сте ме разбрали правилно :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от bordo_77 » 24 Сеп 2014, 16:42

M3 E92 написа:Колеги, един бърз въпрос - става въпрос за 3-та серия купе, продавана от дилър на BMW в Германия. Нека вземем примерна цена на колата за по-лесни сметки:
100 000€ бруто - 84 033€ нето

Има 3 варианта за плащане по банков път: чрез български BMW дилър - фирма на ДДС, чрез частна фирма - НЕ Е на ДДС, или чрез частно лице.
Автомобилът ще бъде докаран от Германия до България с автовоз. Впоследствие автомобилът ще се регистрира в КАТ на частната фирма. Затова ще ми трябва и фактура за закупуването на автомобила на името на частната фирма.
В кой от трите варианта е най-добре да се плати автомобилът, за да се постигне възможно най-ниска цена на автомобила и да се избегне даването на ДДСто на нашите мили политици?

Надявам се да сте ме разбрали правилно :bchug:


Данъчен кредит в БГ можеш да ползваш само за товарен или 7 местен автомобил. В твоя случай не виждам как можеш да си спестиш ДДС-то.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 31.03.2009
Пол: Мъж
Кара: го по тъч линията на живота..

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от M3 E92 » 24 Сеп 2014, 16:51

На мен не ми трябва да го спестявам, аз питам дали е възможно да платим колата чрез частната фирма , като цената си включва немското ДДС, т.е. бруто, и да не дължим нищо на нашата държава?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 485
Регистриран на: 26.09.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 530 XD

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от bordo_77 » 24 Сеп 2014, 17:54

M3 E92 написа:На мен не ми трябва да го спестявам, аз питам дали е възможно да платим колата чрез частната фирма , като цената си включва немското ДДС, т.е. бруто, и да не дължим нищо на нашата държава?


Можеш.


Аватар
Мнения: 627
Регистриран на: 4.03.2005
Местоположение: София-Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E90 330xd
Детайли за колата: Черен фолиран седан.

Re: Купуване на кола от Германия

Мнение от body » 30 Сеп 2014, 22:06

madpetio написа:Да,единия начин е да се подмени договора...
ОБАЧЕ ИМА И ДРУГ при който не се подменя оригиналния договор,но и аз няма да го споделя точно заради "капацитетите"!!!

И да ги овикат в КАТ. :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Основен Форум

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook