Не пали! Проверка бенз. помпа/ лед в резонатора

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Не пали! Проверка бенз. помпа/ лед в резонатора

Мнение от Hristo » 24 Фев 2019, 14:35

Здравейте, след престой от 4-5 дена вчера не можах да запаля. Завъртя си нормално, възпламени за секунда и половина и огасна, след това само върти без да пали, все едно на сухо. Странното е че подмириса на бензин. Въртях 5-6 пъти. Помислих че се е одавила нещо и я оставих. Днес е същата работа само дето въобще не възпламени. Пробвах я два пъти и я оставих. Не ми е мирисала днес.
За момента няма възможност за диагностика и като виновници на първо време набелязвам бенз помпа, някой датчик(разпр, вал, колянов вал) или замръзване около резонатора/стеснението на ламбдата.
Датчиците така от раз могат ли да сгънат, не съм имал случай до сега да не запаля - топло, студено, горещ мотор. винаги е чакмак и не е гаснала никога.
Идеята за замръзването ми хрумва понеже я карам на късо и си събира доста конденз, а и съм спрял с муцуната надолу на баир и всичко което е в генерацията ще се стече горе-долу където е ламбдата. Случвало ми се е в друг студ да запаля и да фъсти генерацията като на изпърдяна, но след 10-20 сек. отшумява(явно лед който цепи въздуха и се стапя бързо) Остава сега да се е събрал повечко :mhihi: Чувал съм и др. такива случаи и се надявам да е това :D
Като се стопли ще го отметна този вариант, но как да проверя бенз. помпа дали работи. Ако отворя резервоара дали трябва да се чува/усеща постоянно когато колата е на контакт?
Запалването за сега не го слагам под въпрос-свещи и лули са почти нови, бобините да сгънат всичките наведнъж не ми се вярва

Благодаря


Решен: лед в резонатора/двуцевката
Последна промяна Hristo на 26 Фев 2019, 18:58, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Не пали! Проверка бенз. помпа

Мнение от zvetiko » 24 Фев 2019, 15:59

Дали работи правилно помпата се проверява с манометър- активира се принудително и се следи какво налягане прави в горивопровода. Дали има проблеми в електрическата част- активираш я с диагностичен интерфейс и следиш дали работи, ако не работи премерваш дали на буксата има напрежение, ако има премерваш съпротивлението на двигателчето и за да разбереш дали няма прекъсната или дала на късо намотка.

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Не пали! Проверка бенз. помпа

Мнение от streetz » 25 Фев 2019, 12:05

Залагам на бензинова помпа, два пъти ме е оставяла и симптомите бяха същите. Ако беше датчик разпределителен вал щеше от време на време да припалва, а и на бензин щеше да мирише. Замръзване няма как да е.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Re: Не пали! Проверка бенз. помпа

Мнение от Hristo » 25 Фев 2019, 15:30

свалих капака над резервоара и на контакт не се чува нищо.
дали трябва постоянно да работи и без да е запалена стига да е на контакт.
преди при първо даване на контакт я чувах от шофьорското място, ако не въртя стартера, а върна ключа, после и три пъти да давам контакт не се чуваше помпата.
затова и сега не знам трябва ли да избучава при първо даване на контакт за деня

освен да я сваля , да я потопя във вода и да и пусна директен ток от акумулатор. предполагам трябва поне 2 метра струя да прави


едит: откачих маркуча на помпата - на контакт не излиза бенз. на стартер изхвърли съруя 15-тина см. голяма смрад стана :mhihi:
събрах маркуча и при следващото даване на контакт се чу хубаво помпата как подкачва. мисля че отпада като вариант.
още е студ тука и не знам леда в генерацията може ли да прави ядове. като въртя на стартер на ауспуха няма никаква реакция от въздух да излиза от мотора.
утре като стопли ще видим дали е от това и ще търся комп. за диагностика, макар че това м50 е кофти за четене и трябва нещо да е тотал неработещо за да излезе
Последна промяна Hristo на 25 Фев 2019, 16:07, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Не пали! Проверка бенз. помпа

Мнение от streetz » 25 Фев 2019, 16:06

Помпата работи само при запален двигател (или при въртене на стартер). Евентуално може да се включи за кратко при подаване на контакт, ако е паднало налягането в системата. Може да провериш дали идва ток до помпата като закачиш на буксата мултицета, завъртиш на стартер и видиш дали се мени напрежението.
Ако никога не е сменяна помпата най-вероятно ѝ е дошло времето.
Друг вариант е запушен горивен филтър, но там обикновено не става изведнъж, докато помпата умира най-ненадейно.
Това, че прави някакво налягане, не значи, че прави нужното налягане. И при мен старата помпа хвърляше бензин, но си беше заминала.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Re: Не пали! Проверка бенз. помпа/ лед в резонатора

Мнение от Hristo » 26 Фев 2019, 19:02

Колата е жива! Оказа се замръзване около резонатора и двуцевката! Веднага я обърнах с муцуната нагоре и изтече бая вода
Един час и половина работи и още вади пара и прокапва конденз!
Каране и повечко обороти му е майката

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook