Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от kalin899 » 19 Юни 2018, 17:34

Здравейте. Колата вече 4 години я карам без климатик, но това лято си казах - стига!. Днес я взех от сервиз, беше надута с азот и проверена - нямаше течове. Напълниха ми цялата система с фреон и вече се живее в колата в тази жега.

Обаче нали обичам да я оглеждам и забелязох това - ЛИНК към видео.
Не разбирам какво точно се случва и се надявам някой тук да помогне.
Бихте ли ми обяснили малко по - подробно това нормално ли е и трябва ли да се притеснявам за факта че компресора се върти на обратно когато не е активен? Също така нормално ли е да цъка или "активира" доста често и след това да спира както на видеото.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от Jordana » 19 Юни 2018, 18:04

Не е нормално . При спирането на компресора там вътре има електромагнит с феродов съединител . Ако увлича както при тебе означава че има триене и се загрява от което или ще се запали или ще изгори . Това казвам ако самата система го пуска и спира и се получава това увличане . Ако обаче го прави самопроизволно то тогава е заминал вече този съединител и зацепва когато си иска от някакъв аксиален луфт . Не го карай така щото ще смениш целия компресор ако вече не е за смяна . Вариант е и вътрешно да блокира на моменти , по принцип с откачен ремък и студен мотор кампресора трябва да може да се превърта на ръка без голямо усилие задържане и заклинвания по целия ход .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 783
Регистриран на: 11.10.2012
Пол: Мъж
Кара: e92, f30
Мечтае да кара: M4

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от expl0de » 19 Юни 2018, 20:23

Като гледам, когато не е зацепен съединителят на компресора, ролката си върти нормално. Като зацепи, ако беше съединител, трябваше да си се върти нормално ролката, а вътре да прескача. Това спиране на ролката ми изглежда като запекъл компресор(бутала, лагер...). Сигурно ще трябва да се отвори и да се види дали може да се ремонтира. Наистина не пускай климатика, че може да запече и ще ти запали ремъка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от ~Мишо~ » 19 Юни 2018, 20:29

Не се притеснявай колега, нормално е да се получава така. Два компресора съм сменял, и при двата се получава това връщане назад. Предполагам се дължи на пропуск в клапанчетата. Вторият ми компресор бе обслужен от мен, и въпреки че натегнах клапанчетата, пак превърта назад. Ако вдига необходимото налягане не се притеснявай, карай си и това е, няма какво да блокира. Тоя е лопатков, блокират буталните.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от Jordana » 19 Юни 2018, 21:00

Интересен феномен ако наистина налягането го развърта обратно тоя компресор . Точно такъв компресор на 316 не съм правил но доста коли с роторни компресори съм зареждал такова нещо виждам да първи път . За мене абсолютно не е нормално това обратно завъртане макар и да работи климатика . :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от kalin899 » 20 Юни 2018, 0:40

~Мишо~ написа:Не се притеснявай колега, нормално е да се получава така. Два компресора съм сменял, и при двата се получава това връщане назад. Предполагам се дължи на пропуск в клапанчетата. Вторият ми компресор бе обслужен от мен, и въпреки че натегнах клапанчетата, пак превърта назад. Ако вдига необходимото налягане не се притеснявай, карай си и това е, няма какво да блокира. Тоя е лопатков, блокират буталните.


Тепърва ще имам наблюдения тези дни понеже както казах днес я взех и за първи път я карам с включен климатик.

За сега поне - да. Вдига си явно налягането защото си духа бая студено вътре.

Какво забелязох :
Когато надуя вентилатора в купето на макс въобще не "деактивира" ами постоянно седи на зацепено положение и се върти а вътре при мен - духа студено.
Ако обаче намаля на най - ниска степен вентилатора в купето - компресора доста често спира да "си почива" и зацепва отново, както на клипа. Предполагам тва е нормално?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от ~Мишо~ » 20 Юни 2018, 0:58

Карай и не бой се :D Предния го търкалях 7-8 години така, тоя миналото лято го пробвах на магистралите няколко часа на 5х оборота, няма грижи. Компресора изключва при налягане и температура, това поведение което наблюдаваш е нормално.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2040
Регистриран на: 5.06.2003
Местоположение: Targovishte
Пол: Мъж
Кара: 1996 318i, 1987 318i M10B18
Мечтае да кара: E30 M3
Детайли за колата: 1996-та е36 318 М43В18, 2000-а Е36 компакт М43В19, 1987-ма Е30 М10В18 Л-джет

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от michev » 20 Юни 2018, 9:14

Да споделя моя опит. Имам 2 броя Е36, седан 1996 с М43В18, климатроник с дигитално управление. Другата 36-ца е компакт с М43В19 /колата е от последните компакти, юли 2000, затова е с този мотор/. При седана, който е с климатроник, компресора, при достигане на зададената температура в купето, периодично се изключва. При изключването също наблюдавам леко завъртане назад, обратно на посоката на въртене. На компакта, не съм видял изключване на компресора, включен ли е климатика, си върти постоянно. Седана съм го купувал 2005-та, оттогава до ден днешен, аз климатик не съм пипал, системата си работи без проблем, така че това завъртане назад, не мисля, че трябва да те притеснява. Компакта е в мен от 2 години, също нищо не съм пипал, и двете коли правят сериозен студ вътре.
only rear wheel drive

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от kalin899 » 20 Юни 2018, 14:02

michev написа:Да споделя моя опит. Имам 2 броя Е36, седан 1996 с М43В18, климатроник с дигитално управление. Другата 36-ца е компакт с М43В19 /колата е от последните компакти, юли 2000, затова е с този мотор/. При седана, който е с климатроник, компресора, при достигане на зададената температура в купето, периодично се изключва. При изключването също наблюдавам леко завъртане назад, обратно на посоката на въртене. На компакта, не съм видял изключване на компресора, включен ли е климатика, си върти постоянно. Седана съм го купувал 2005-та, оттогава до ден днешен, аз климатик не съм пипал, системата си работи без проблем, така че това завъртане назад, не мисля, че трябва да те притеснява. Компакта е в мен от 2 години, също нищо не съм пипал, и двете коли правят сериозен студ вътре.


Благодарско за мнението.
Утре имам излизане Варна - Пловдив и ще е идеално за тест драйв. Ще видим как ще се държи :)

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от kalin899 » 22 Юни 2018, 16:59

Така, завърнах се от дълъг път и наблюденията са ми следните :
1. Компресорът така си продължава да активира и деактивира често. Но вече разбрах че това е нормално. Единственото което не ме кефи е че доста натоварва двигателя когато се активира, но предполагам и това е нормално.
2. Като активирам климатика до 20 секунди започва да духа студено. Не е някаква сибирска зима, но си духа студено което е ок. През целият път бях така за което съм доволен.
3. Ето ТОВА се случи днес. Само проблеми :D .... вентилатора работи само на 4-та степен (максимум) което е доста дразнещо. Разбрах че може би е от някакъв Blower Resistor наврян на майка си кътника вътре в таблото, някакви мнения?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 301
Регистриран на: 11.03.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: мфил
Детайли за колата: 120D

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от Evanko » 24 Юли 2018, 13:01

За вентилатора ти трябва ето тази ху..ня. Сменял съм го и е голям кеч, ако си с големи ръце. Намира се при филтрите на купето, трябва да се махне рамката, на която седят филтрите и имаш достъп за смяна на частта.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Това Галактиката е голема работа, фактически!!!

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Re: Това нормално ли е? Е36 316i compact, питане компресор.

Мнение от kalin899 » 26 Юли 2018, 15:26

Evanko написа:За вентилатора ти трябва ето тази ху..ня. Сменял съм го и е голям кеч, ако си с големи ръце. Намира се при филтрите на купето, трябва да се махне рамката, на която седят филтрите и имаш достъп за смяна на частта.


Благодаря много, къде ли не го търсех къде се намира тоя резистор.

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook