Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя ?

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от shlosera » 23 Май 2018, 11:48

ildivvy написа:Едно уточнение: Това,че помпата не е сменяна от 10г не е фактор,само по себе си! Въпроса е колко километра е изминала колата за това време и всъщност,колко километра е навъртяла откакто е сложена помпата! Аз също мисля,че проблема е в нея или термостата! Купи и смени и двата "възела",а ако някой от тях излезе "читав",нека стои в колата за резерва!
Принципно изобщо не е фактор, но колегата по 5000км да прави на година са 50000 при него дори точно преди да я вземе да е била сменена вече и е време,особено ако старата е с ламаринена перка, а не с цяла турбинка чугунена.

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от Kurtov » 23 Май 2018, 16:43

BMW Addiction написа:
steeN написа:Няма страшно всички се учим. Сега трябва да я видиш в читав сервиз защо е прегряла и дали си направил нещо.



Какво може да е причинило толкова рязък проблем ? Имам предвид не започва ли обикновно да прегрява "лека полека" ? :roll:
.... :dunno:


Според мен е хубаво, ако при е36 има възможност като на е46 да се гледа температурата от скритото меню в цифри, да се пуска от време на време да се гледа, защото стрелката за температурата седи изправена в голям диапазон от градуси и малко подлъгва, че двигателя държи едни и същи градуси.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от ildivvy » 23 Май 2018, 19:52

Принципно,има такава възможност и при Е36...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.08.2008
Местоположение: Пловдив, Backnang [DE]
Пол: Мъж
Кара: Compact m43tu
Мечтае да кара: E28

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от sobiss » 23 Май 2018, 21:00

Аз не смятам, че охладителната система при Е36 е чак толкова капризна, просто не трябва да се рискува с някакви безизвестни афтърматкет помпи и термостати . Най добре да бъдат подменени с оригинални такива. Същото важи и за всички пласмасови тройници, колена и т.н.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 203
Регистриран на: 5.07.2008

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от BMW Addiction » 24 Май 2018, 13:49

Не успях да вкарам Бавареца в бокса преди празника, вероятно ще остане за утре или събота... :(

shlosera написа:
ildivvy написа:Едно уточнение: Това,че помпата не е сменяна от 10г не е фактор,само по себе си! Въпроса е колко километра е изминала колата за това време и всъщност,колко километра е навъртяла откакто е сложена помпата! Аз също мисля,че проблема е в нея или термостата! Купи и смени и двата "възела",а ако някой от тях излезе "читав",нека стои в колата за резерва!
Принципно изобщо не е фактор, но колегата по 5000км да прави на година са 50000 при него дори точно преди да я вземе да е била сменена вече и е време,особено ако старата е с ламаринена перка, а не с цяла турбинка чугунена.

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk


Дано се окаже водната, че както някои колеги писаха за глава/двигател.... :confused:
Макар че с това мега бързо прегряване.... (не че знам колко бързо прегрява при заминала водна помпа....) :confused:


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от steeN » 24 Май 2018, 14:05

Водната помпа може да е причината за прегяването... Глава/гарнитура може да е резултат от прегряването по-скоро.

Обикновенно когато има истински проблем... колата прегрява точно така... за секунди. Аз съм го виждал при лошо обездушаване, отворена капачка и заминала водна помпа. Най-важното е да се изгради навик да се гледа стрелката както си гледа човек километража.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от b00st » 25 Май 2018, 9:23

Проблемните компоненти при Е36 с охладителната система са радиатор, виско и водна помпа, по приоритет горе долу.
Те са коли на 100г, редно е да се сменят всичките, заедно с термостата и може да се кара сумати хиляди километри, освен ако не са ви пробутали някакви боклуци, което вече е абсолютна тенденция на пазара за алтернативни части.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от host » 25 Май 2018, 9:52

абсолютно подкрепям горното мнение

като пример : идеално поддържана кола, никога не прегрявалаа, сменени винаги навреме консумативи всякакви ... капеше си червенко отдолу и си мислех, че е ATF от рейката, ама съвсем малко ... обслужих всичко по рейката и смених и рейката, другата беше с наченки да заминава ... е оказа се, че съм забравил, че и антифриза е червен (ENEOS) и си капвал по малко от радиатора - от фитингите за маркучите

при опит за сваляне на маркучите пластмасата на радиатора направо се разпада като пясък ... просто радиатора си беше OEM-а от завода

годинките не прощават на нищо и никого, дори да нямате проблем с даден възел в колата, ако знаете, че не е сменяно нищо повече от 5г или незнайно от кога , не е лошо да се обслужи с нови части

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 203
Регистриран на: 5.07.2008

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от BMW Addiction » 25 Май 2018, 13:17

Колеги, благодаря за мненията до момента !

Дано наистина все пак се окаже проблема по охлаждането, а да не е от двигателя, че.... :roll:

==============

А така и така съм се хванал да научвам нови неща, докато чакам да ме приемат за "лечение", да попитам още нещо тук, да не спамя по други теми.


Мога ли да се разбере какво количество масло има (е останало) в двигателя по щеката (за масло) ?
Доколкото знам шестака събира 6 - 6,5 л. масло. Ако съм запомнил правилно, при това количество, маслото маркира средата между горната и долната граница/индикатор на щеката ?

Колко би следвало да е маслото в двигателя на долна граница (долното деление) на щеката ?
(Опитвам се да разбера колко масло съм загубил след като съм слязъл под долна граница.... пък дали загубата е от предхождащ проблем или е следствие на изгаряне в резултат от прегряването, вече се надявам тепърва да разбера като вляза в бокса...)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от shlosera » 25 Май 2018, 14:50

Зависи колко точно под долната граница си, ако си точно на нея си загубил около 0,5л. Ако щеката едвам го отбелязва и си само на върха и вътре има 3.5-4л. Ама ако си изгорил 0,5-1л масло за 30тина км щеше да разбереш.

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 203
Регистриран на: 5.07.2008

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от BMW Addiction » 26 Май 2018, 10:59

shlosera написа:Зависи колко точно под долната граница си, ако си точно на нея си загубил около 0,5л. Ако щеката едвам го отбелязва и си само на върха и вътре има 3.5-4л. Ама ако си изгорил 0,5-1л масло за 30тина км щеше да разбереш.

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk


Хм, ами то с това прегряване, дали реално не съм го разбрал ? :roll:
Или имаш предвид, че някаква други неща, които се случват при спад на маслото (наистина нямам идея какво става при недостиг на масло).

Иначе реално съм под долната граница с доста - да кажем с 1/3 под нея (2/3 до върха са с масло), което си е доста.
Дали може от прегряването да е изгорило толкова масло за ~30 km. (последно като я гледах преди 3-4 седмици бях над долното деление... не беше точно средата, но си беше над долна граница).

Или обратно - нещо да е станало и колата да е "изяла" повече масло за тези 3-4 седмици и оттам да съм прегрял ? :roll:
Теч мисля, че нямам - държа Бавареца в гараж и като го изкарам имам навика да гледам под него за следи от течове. Иначе си гори по малко и периодично му доливам по малко масло, но толкова рязка загуба не ми е правил никога....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от shlosera » 26 Май 2018, 11:08

Колега ако е изгорила 1л масло за 30км примерно ще пушиш като трабант. На мен ми се е случвало да "сваря" маслото на един сеат, но там имаше под 2л в картера и един куп други фактори. Ако си духнал гарнитура може и да е изхвърлило изгорило изтекло и какво ли още не. С гадаене не става, тоя 1л масло ти е последния проблем в момента според мен....

Изпратено от моят G3311 с помощта на Tapatalk


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от steeN » 26 Май 2018, 15:12

Мда, няма смисъл от гадаене. По-добре да си прекараш времето в търсене на читав сервиз, защото това е доста по-сложна задача от самия ремонт/диагностика.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 180
Регистриран на: 3.11.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: вана
Мечтае да кара: DACIA

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от Knoxville_ » 01 Юни 2018, 9:06

Развитие?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 821
Регистриран на: 16.02.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e92 M3 LCI / g30 530d xdrive
Мечтае да кара: всички модели на BMW M GmbH

Re: Какво се прави (не се прави) при прегряване на двигателя

Мнение от Vanqu1sh » 02 Юни 2018, 21:24

А някой знае ли каква температура не трябва да превишава маслото?

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook