Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от jakson » 31 Мар 2018, 23:22

Колеги, днес проверих работата на ламбдасондата. Сложих мултицета на волтметър на черния проводник на буксата и другия щекер на мултицета е на маса. Стойностите се мянят от 0.23, до 0.96 волта. Дали съм я измерил правилно и дали работи. Вижте видеото https://www.vbox7.com/play:3383aef28a Причината за проверката е разхода на гориво, който не пада под 25/100, но пък за сметка на това, стига до малко над 30 (някой път). Мотора е М40Б16. Нов разпределителен вал + кобилици + повдигачи, нови свещи, нова капачка с палец, нов въздушен и горивен филтър, нови температурни датчици, нов дебитомер ( по-точно имам 3 и пробвах колата и с 3-те и с 3те разхода не пада- на старо са). Днес пробвах ламбдата и нямам идея къде да търся проблема! Остана потенциометъра на газта. Някой път колата много върви и не гори, а друг път горивото намаля с минути работа на двигателя, дори и на място, а вървенето е ужасно. Форсира се бавно, не върви без газ, но на място работи добре; като дам газ повече от 15%, мотора заглъхва. Ауспуха е черен, натлачен със сажди. Като не върви и дам газ до пода, в огледалото виждам пушек. Не гори масло.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 31.03.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW 320d, E46,150 hp, 2002, automat
Детайли за колата: facelift

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от xaxo » 01 Апр 2018, 12:58

Аз до колкото съм запознат точно така трябва да работи една ламбда от 0,1 до към 1, в постоянно движение. Имай предвид че тези мултицети са бавни и не можеш да видиш перфектно всичко, което се случва.

Аз на една кола с газово имах подобен проблем, 30 не но няколко поредни пъти разход 20/100, гледах, мерих ... най-накрая се оказа неправилно подбрани разпръсквачи за газта и разбира се лоша настройка на системата. Смених ги, пипнахме софта и всичко заспа.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от jakson » 01 Апр 2018, 16:50

Колега, аз нямам газова, само на бензин я карам. Почти всичко по електрониката съм сменил.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от steeN » 01 Апр 2018, 20:09

Най-добре да закачиш някаква диагностика. Иначе и аз помня, че си бях взел мултицет със стрелка за да видя една сонда преди бая време.
Сега има май някакви осцилоскопчета за USB, също трябва да свърши работа.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от jakson » 02 Апр 2018, 16:24

Ходих на диагностика, но почти нищо не ми разчетоха, но според диагностиката си работеше сондата. Просто работят с нов софтуер е ми обясниха, че не поддържат програма за толкова стари автомобили.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от steeN » 02 Апр 2018, 17:50

Е ми значи продължаваш с другите 2 варианта.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1074
Регистриран на: 2.05.2008
Кара: 520i face

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от bioz » 02 Апр 2018, 20:57

Не ти ли се струва странно че като дадеш газ излиза яко пушек а не гори масло. От къде тоз пушек да не караш на въглища. Сондата и трябва графика за да видиш как работи. Освен ако не е тоталка нищо няма да видиш с тия диагностики. На контакт студена колко ти дава?

Sent from my ZUK Z2132 using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от jakson » 03 Апр 2018, 9:06

Не съм я мерил студена на контакт. Странното е, че някой път си върви прекрасно, двигателя работи много добре на място, последно като карах, от 2400 оборота си тръгва здраво да ускорява, а някой път върви само във високите, над 3500-4000. Рядко върви на първа, без газ, повечето време хълца. Все едно нещо се запушва, дори прекъсвач не удря добре, а просто стига до едни обороти, а като върви добре и прекъсвач си стига и си е много отчетлив. Дали е възможно нещо по тоците, да даде такива проблеми? На място си работи равномерно. Друго, което забелязвам е, че често избива масло от всички възможни места. Последно и от капаха на филтъра беше текли. Сменям 4 гарнитури на капака на вала. Но и това не го прави често, а само някой път.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от ildivvy » 03 Апр 2018, 12:44

Какво е налягането на бензина в рейката? Дюзите в какво състояние са?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от jakson » 03 Апр 2018, 13:49

ildivvy написа:Какво е налягането на бензина в рейката? Дюзите в какво състояние са?


Колега, нямам идея какво е налягането, но сменям 3-ти комплект. На първите им се стопиха пръскалките, после сложих други, но на регулатора му се счупи болтчето от пренатягане, че по едно време течеше бензин. Сега сложих нова рейка с почистени дюзи, но проблема не е от това, защото не е изчезвал. Както казах, почти всичко съм сменил, без потенциометър на газта, ламбда сонда и май е това. Датчика на коляновия вал, разбрах че или работи или не работи. Потенциометъра на газта съм го мерил с мултицета. На диагностика на два пъти ми излзиза грешка в датчика за скоростта. Свалях го веднъж, имаше стружки по него, почистих го, но пак даде грешка, иначе километража си работи.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2009
Регистриран на: 13.11.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 1602, E30 pre-face, E36 coupe
Мечтае да кара: зил 130

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от M10 » 03 Апр 2018, 16:38

steeN написа:Иначе и аз помня, че си бях взел мултицет със стрелка за да видя една сонда преди бая време.

Проблема на мултицетите със стрелка пък е, че са нискоомни - имам няколко и дават грешни показания, защото сигнала от сондата кляка. Трябва електронен, но със стрелка, редки са.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от jakson » 05 Апр 2018, 7:27

Вчера проблема с вървенето се оправи, но ще е временно... Забелязах нещо странно... Пускам по инерция, но на скорост (на 3-та) и колата си върви, като двигателя почти не я спира. Когато не работи добре и няма сила, като я пусна по инерция, като е на скорост, двигателят спира автомобила, все едно съм го загасил (няма разлика). Вчера се възползвах от момента, че работи добре и направих и друг тест. Движа се бавно и давам газ, веднага започва да ускорява, без чудене или забиване, като ускорението се усеща чувствително след 2100-200 оборота, а като двигателя изпадне в онзи режим, който описвам в темата, ускорението се появява на на около 4 000 оборот, а преди това е ужас...! Даваш газ, за да потеглиш, мотора тресе, оборотите падат до 5-600, даваш газ на място, форсира се бавно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 15.01.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW
Детайли за колата: BMW E36 Coupe/ BMW E91

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от kolev5833 » 06 Апр 2018, 8:50

Извинявам се колега, че пиша в твоя пост но проблема ми е същия и ще следя.

М52Б20 само, че аз имам газов инжекцион на диагностика няма грешки(няколко "майстора" са закачали колата), а колата не върви, на бензин празния ход е идеален(при рязко подаване на газ забива + гърмежи), на газ мени оборотите и пусна ли педала на газта гасне. Прекъсвача някой път си е както трябва, друг път до 5000 оборота, датчик на колянов и разпределителен вал сменени, дебитомер проверен, дросел и потенциометър проверени, стъпков мотор също, гофрирания маркуч е здрав, нови свещи, бобините също проверени, чисто нова бензинова помпа + филтър. Проблема ми е още от края на миналото лято и не могат да го оправят. Преди се случваше нещо, когато оставя колата на място да работи докато загрее добре, гася я и я оставям за 5 минути след това, като запаля се оправяше и на газ и на бензин.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от host » 06 Апр 2018, 10:18

колега прекъсвача до 5000 оборота = авариен режим (липса спийд сигнал, липса на някой датчик кол. вал или друг и т.н.)

не се засягай, но като гледам колко части си сменил (а вероятно и бая пари си дал на сервиза) ... смени го тоя сервиз ;) и си намери някой с реален COM port и INPA да ти изчете колата (старите БМВ не ги четат изцяло новите програми) и едва като сте сигурни в проблема ремонтирайте

няма да е лошо и цялата инсталация да си прегледаш, може датчици и т.н. да са нови, но свързващите ги кабели да не са Ок , просто давам идеи

Сонда е много малко вероятно да ти прави проблема , защо ... защото сондата като не ти работи мотора просто гори повече гориво защото не прави корекции... същото като си откачиш и дебимера ... работи , но харчи много защото не са прецизни смесите.

Търси някой в час и с точния софтуер за колата , успех.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1361
Регистриран на: 13.06.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: E38
Детайли за колата: Седан , 1993 , 1.6 I , М40

Re: Проверка на ламбда сонда с мултицет - видео

Мнение от jakson » 06 Апр 2018, 15:29

host написа:колега прекъсвача до 5000 оборота = авариен режим (липса спийд сигнал, липса на някой датчик кол. вал или друг и т.н.)

не се засягай, но като гледам колко части си сменил (а вероятно и бая пари си дал на сервиза) ... смени го тоя сервиз ;) и си намери някой с реален COM port и INPA да ти изчете колата (старите БМВ не ги четат изцяло новите програми) и едва като сте сигурни в проблема ремонтирайте

няма да е лошо и цялата инсталация да си прегледаш, може датчици и т.н. да са нови, но свързващите ги кабели да не са Ок , просто давам идеи

Сонда е много малко вероятно да ти прави проблема , защо ... защото сондата като не ти работи мотора просто гори повече гориво защото не прави корекции... същото като си откачиш и дебимера ... работи , но харчи много защото не са прецизни смесите.

Търси някой в час и с точния софтуер за колата , успех.

Мерси за съветите, колега! Пари съм давал само за частите, аз си ги сменям. За дебитомера, откачам го и нещата се влошават. Запалих колата без сонда и е по-зле. Гледах кабелите и са ок. За прекъсвача, стигам до 6400, но когато не върви колата, просто стига до 6400 и двигателя не иска повече, а като върви добре, стига 6400 и се чува прекъсвача "дзън, дзън..." Ще прегледам пак за кабелите. Съмнявах се в гарнитури, да не дърпа въздух. Пусках газ около двигателя и нямаше промяна в работата му. Ще търся читав диагностик, но може би, ще трябва да погледна кабела на датчика за скоростта, макар че километража си работи, на диагностика 2 пъти ми излиза грешка в този датчик.

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook