DIY задни ел. стъкла е36 купе

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 373
Регистриран на: 12.08.2013
Местоположение: Белозем
Пол: Мъж
Кара: bmw e36 coupe
Мечтае да кара: m3 e36
Детайли за колата: бмв е36 купе 320и. 150к.с. 1996г. кармазЪ червено...

DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от Hellrot » 10 Юни 2017, 18:23

Здравейте поставих си задни ел. стъкла от е46 компакт на моето е36 купе и бих желал да споделя с вас как съм го направил.
Аз предпочетох да не ги свързвам към комфорт модула защото не успях да намеря информация за това как става. Свързал съм ги да работят след подаване на контакт.
нещата които са ви нужни:
1. машинките за ел. стъклата от компакт с букси и малко кабел.
2. двужилен кабел с който ще свържете машинките към копчетата
3. копчета за ел стъкла от тези които не са свързани към комфорт модула (с бели букси и 4 крачета)
4. макетен нож (за да изрежете задните колонки така че да паснат)
5. плат като този на колонките тъй като трябва да се претапицират за да не се вижда рязаното (не е задължително но е препоръчително)
6. лайсни около копчетата
7. термо шлаух за връзките между кабелите.
Да започнем с монтирането на машинките. Сваляте задните колонки,кората която е под задното стъкло както и механичните отварячи на стъклата. Машинките от Компакта пасват идеално на местата на старите отварячи(снимка 1). Добре е да се подложи шайба от вътрешната страна на планката на машинките (само на болтовете които са от към стъклото), за да може стъклото да прибира максимално плътно. Жилата на машинките се отделят от тях и се прекарват през дупка към багажника оставена оригинално незнайно за какво но е идеална за тази цел(снимка 2).
После свързвате жилата обратно към моторчетата и ги прикрепяте към мокета на багажника в двете му страни.Снимка 3и4 (не ги оставяйте да висят тъй като при напрежение почват да се въртят около жилото).
Дойде ред и на кабелите. Измервате си горе/долу колко кабел ще ви трябва за прекарването му от машинките до копчетата (пускате си малко аванс разбира се). Сваляте предните седалки бутате задните облегалки както и седалката махате бордовете които са от страни на облегалките и сваляте задните кори. Зад бордовете (малките облегалки) ще видите отвори запушени с гумени тампони. При мен от дясната страна не минаваха никакви кабели а от ляво минават кабелите за тон колоните стоповете антената и т.н. Здачи.. правите си дупчица в тампона за да прекарате кабела и го изтегляте към багажника. Свързвате кабела към моторчетата (няма значение +/- ).Кабела от другата страна го пускате по калника зад корите до долу до мокета. Добре е да се надигне мокета достатъчно че кабелите да ги прекарате през скарите където минават и другите кабели чак до таблото но аз облякох кабела в изолация(снимка 5) и го прекарах под мокета до барчето където са копчетата. От буксите на копчетата излизат 4 кабела (червен, кафяв, черен и зелен). Червения и кафявия са захранващите кабели (съответно червения е + кафявия е - ) черния и зеления ги свързвате към кабелите които идват от моторчетата според това как искате да се отварят стъклата (натискане напред затваряне, натискане назад отваряне или обратно). Аз реших да вема захранване от Зеления кабел който е под волана тоест 12v. след контакт( и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си слагате гнездо с бушон). Масата я свързах към другите маси на планката която е горе в ляво под кората над педалите.
После сглобявате всичко по обратния ред и се кефите на новите ел. стъка.
П.С... Аз съм ползвал лайсни от кабрио тъй като такива имах и съм свързал средния бутон само да свети.
Забележка: Подсветката на бутоните НЕ може да се регулира заедно с другите тъй като захранването на диода при тези копчета минава директно през главното захранване.

Снимка на монтираните машинки:
Изображение

Снимка на дупката през която се прекарват жилата:
Изображение

Снимки на моторчетата закрепени към мокета:
Изображение
Изображение

Подобна изолация използвах за кабела под мокета:
Изображение

Ето го и кабела който използвах... ползва се и за тон колони
Изображение

Ето и колонките вече изрязани за да паснат на машинките:
Изображение

Ето и крайния резултат:
Изображение

Копчетата които използвах:
Изображение


Ами това е... надявам се да съм бил полезен. Може и да съм пропуснал нещо но общо взето е това.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 149
Регистриран на: 6.08.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 318is '97 M44B19
Мечтае да кара: Е30

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от Missing » 13 Юни 2017, 13:41

БРАВО! :yes:
Отдавна чакам таква тема! :bchug:
Благодаря колега :lalala:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 774
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: E91 325d
Мечтае да кара: отново E36 318is

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от k.milanov » 14 Юни 2017, 12:19

Доживях някой да го осъществи този проект на разумна предполагам цена, а не джамбазите да искат по 400лв за комплект оригинлани от е36 машинки :mrgreen:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 373
Регистриран на: 12.08.2013
Местоположение: Белозем
Пол: Мъж
Кара: bmw e36 coupe
Мечтае да кара: m3 e36
Детайли за колата: бмв е36 купе 320и. 150к.с. 1996г. кармазЪ червено...

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от Hellrot » 17 Юни 2017, 3:01

Ами да ти кажа всичко ми излезе към 80лв. Мисля че е доста добра цена за такава екста.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от steeN » 07 Юли 2017, 21:46

готин мод :yes:

а има ли лесен начин да се вържат към комфорт модула?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 373
Регистриран на: 12.08.2013
Местоположение: Белозем
Пол: Мъж
Кара: bmw e36 coupe
Мечтае да кара: m3 e36
Детайли за колата: бмв е36 купе 320и. 150к.с. 1996г. кармазЪ червено...

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от Hellrot » 08 Юли 2017, 14:56

steeN написа:готин мод :yes:

а има ли лесен начин да се вържат към комфорт модула?

По принцип е възможно но не и с комфорт модул от обикновенно купе с 2 ел стъкла. Трябва да е или от купе с 4 оригинални ел. стъкла или комфорт модул от кабрио с релета и инсталация от задните му ел стъкла... По-нататък ще се впускам и аз в този филм тъй като искам и задниге ми стъкла да се затварят с ключа.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 373
Регистриран на: 12.08.2013
Местоположение: Белозем
Пол: Мъж
Кара: bmw e36 coupe
Мечтае да кара: m3 e36
Детайли за колата: бмв е36 купе 320и. 150к.с. 1996г. кармазЪ червено...

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от Hellrot » 15 Ное 2017, 13:13

Здравейте колеги. Предполагам че като предния път никой няма да помогне ама аз да попитам пак. Какъв е начина да се свържат тези задни ел. Стъкла да работят като предните. Да се отварят и затварят сами след натискане на второто положение на копчето. Сложил съм конзола от кабрио и ми се искаше средното копче да служи за отваряне и затваряне на всички стъкла заедно.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 420
Регистриран на: 2.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от v_p_m » 17 Ное 2017, 11:32

Ами фабрично няма как да стане понеже самите копчета нямат 2-ро натискане , вече с други копчета може да се мисли нещо.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от stony1 » 17 Ное 2017, 11:40

v_p_m написа:Ами фабрично няма как да стане понеже самите копчета нямат 2-ро натискане , вече с други копчета може да се мисли нещо.

Проблемът не е в копчетата, а в управлението. Тази тема е обсъждане още преди 7-8 години и във форума има доста информация за автоматични задни ел. стъкла.
Аз лично си бях направил седана с такава функция, а и за купе също може да стане. Въпросът е, че не е Plug&Play и може да се наложи добавянето на един малък контролер.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 373
Регистриран на: 12.08.2013
Местоположение: Белозем
Пол: Мъж
Кара: bmw e36 coupe
Мечтае да кара: m3 e36
Детайли за колата: бмв е36 купе 320и. 150к.с. 1996г. кармазЪ червено...

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от Hellrot » 17 Ное 2017, 15:09

stony1 написа:
v_p_m написа:Ами фабрично няма как да стане понеже самите копчета нямат 2-ро натискане , вече с други копчета може да се мисли нещо.

Проблемът не е в копчетата, а в управлението. Тази тема е обсъждане още преди 7-8 години и във форума има доста информация за автоматични задни ел. стъкла.
Аз лично си бях направил седана с такава функция, а и за купе също може да стане. Въпросът е, че не е Plug&Play и може да се наложи добавянето на един малък контролер.

В старата тема за задни ел стъкла няма почти никаква информация... Аз друга подобна не успях да открия с търсачката... Затова и пуснах нова тема но всеки казва може ама... Ама никой не обяснява подробно как...
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от stony1 » 17 Ное 2017, 15:15

Hellrot написа:
stony1 написа:
v_p_m написа:Ами фабрично няма как да стане понеже самите копчета нямат 2-ро натискане , вече с други копчета може да се мисли нещо.

Проблемът не е в копчетата, а в управлението. Тази тема е обсъждане още преди 7-8 години и във форума има доста информация за автоматични задни ел. стъкла.
Аз лично си бях направил седана с такава функция, а и за купе също може да стане. Въпросът е, че не е Plug&Play и може да се наложи добавянето на един малък контролер.

В старата тема за задни ел стъкла няма почти никаква информация... Аз друга подобна не успях да открия с търсачката... Затова и пуснах нова тема но всеки казва може ама... Ама никой не обяснява подробно как...

Евала за темата :clap: и не ме разбирай погрешно.
Аз просто отговорих на колегата по въпроса за функционирането на задните стъкла.
В момента нямам Е36 купе под ръка и поне една задна машинка, за да проверя идеята ми дали работи, но си спомням, че я бях споделил и описал някъде. Трябва да потърся къде какво съм писал.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 117
Регистриран на: 4.08.2013
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: 328ца
Мечтае да кара: 320ка

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от ЦецоДоктора » 17 Ное 2017, 17:13

Евала за темата :bchug: :bchug: :bchug:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 373
Регистриран на: 12.08.2013
Местоположение: Белозем
Пол: Мъж
Кара: bmw e36 coupe
Мечтае да кара: m3 e36
Детайли за колата: бмв е36 купе 320и. 150к.с. 1996г. кармазЪ червено...

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от Hellrot » 18 Ное 2017, 1:47

Ще съм много благодарен на всеки който помогне.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 137
Регистриран на: 24.02.2008
Местоположение: PB
Пол: Мъж
Кара: 318 Yes-ka 97''

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от DarkPsy » 19 Фев 2018, 21:57

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 373
Регистриран на: 12.08.2013
Местоположение: Белозем
Пол: Мъж
Кара: bmw e36 coupe
Мечтае да кара: m3 e36
Детайли за колата: бмв е36 купе 320и. 150к.с. 1996г. кармазЪ червено...

Re: DIY задни ел. стъкла е36 купе

Мнение от Hellrot » 20 Фев 2018, 18:08



Аа кажи чесно :lalala: :bowdown: :bowdown: :bowdown: само да се постопли и почвам
Изображение

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook