Има ли разтоварващ клапан 318 tds?

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 18
Регистриран на: 25.03.2012
Пол: Мъж

Има ли разтоварващ клапан 318 tds?

Мнение от maslinkov » 29 Мар 2017, 6:48

Здравейте колеги. Искам да попитам дали има ли такъв клапан, или ме мотат. Случката е следната - преди тунелите по урвата към София, след Ихтиман нещо гръмна под колата и се появи свистящ звук в синхрон с предно ляво колело. Спрях и излязох с намерение да сменям гума/колело. Нищо нямаше за смяна. Изравни ме една пътна помощ, която бях задминал и твърдеше, че зад колата при гърма се е образувал и черен облак. Накара ме да загася колата, която бях оставил да работи за да се поохлади от зора и после тя отказа да запали. Извлачиха ме до сервиз в София, където нищо не установиха, щото нямаха такъв софтуер, а нищо видимо нямаше. Като се прибрах в Сливен, на канал ми казаха, че клапанът се е спекъл, но трябвало да свалят и пратят турбото за ревизия в София. Моля някой да ме посъветва как да постъпя така, че да ме боли най - малко джоба. Имам съмнение и че тоя от пътната ми хвърли пиратка (щото това се сетих после ми е за втори път, но тогава пътувах на обратно с Поло и гърмът беше от другата лента, пак много удобно като минаваха покрай пътна помощ в същия район. За съжаление бяха минали няколко години и бях забравил, та се вързах и сега.) Благодаря на отзовалите се.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Има ли разтоварващ клапан 318 tds?

Мнение от vladobate » 29 Мар 2017, 12:41

Турбото има разтоварващ клапана ( уестгейт ) . Ако е спекъл , което е възможно , не разтоварва турбината и тя прави свръхналягане . Това което е гръмнало е най-вероятно някой въздуховод след турбината до колекторите някъде по пътя . А дали е пиратка....кой кой ли ще кажеее :mhihi: . В Сливен не ремонтират ли турбини та чак в Софето ? Сега пали ли ?

Потребител
Аватар
Мнения: 18
Регистриран на: 25.03.2012
Пол: Мъж

Re: Има ли разтоварващ клапан 318 tds?

Мнение от maslinkov » 29 Мар 2017, 13:21

Колата запали след като изстина още в в София и се прибрах с нея. После и до Варна съм ходил по магистралата със 140/ч. Имам чувството, че само малко е намалена максималната скорост и стана капризна към нафтата (най - съм доволен от специалната на Лукойл) а и разхода ми падна с около 1 - 1.5л на сто) Мога и така да я карам - не пипа маслото, но искам да я възстановя. Сега си поръчах едно турбо от колега от Пловдив от работеща кола и той също казва, че клапанът е на самото турбо, което дава гаранция, че работи. А в Сливен никой не наема да рециклира турбокомпресори. Пращат ме в Благоевград май беше, че имали нов сервиз. По темата само да допълня - това турбо може да не е било стока още като я купих (казаха ми да не я карам с повече от 10/40 за да не стане мазало от турбото) Иначе веригите са добре - пали еднакво добре и топла и студена. Общо взето съм доволен. Тук четох, че трябва да очистя гребена от който чете предния ляв датчик за обороти на колелото, че ми светна АБС-а и дава тая грешка. Купих датчик, но никой не иска да го сложи, защото е лепен и трябва да ангажира подемника докато свалят и разпробият главината на друго място. Абе, цирк, добре поне че колата има яка душа.:)

Потребител
Аватар
Мнения: 18
Регистриран на: 25.03.2012
Пол: Мъж

Re: Има ли разтоварващ клапан 318 tds?

Мнение от maslinkov » 31 Мар 2017, 10:12

Да допълня - няма гръмнали мъркучи, за това мисля за пиратка, освен ако не гърми директно клапана?

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook