Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от kalin899 » 09 Ное 2016, 20:35

Здравейте колеги.
Накратко - колата е е36 316i compact 1994. Двигател - M43B16 - бензин. Притежавам я от 2 години вече. От както съм я взел съм сменил няколко неща ,като предни и задни изпуснали амортисьори, клапа картерни газове, износени маркучи, накладки, горна и долна помпа съединител и т.н. и т.н... Взех я за 1400лв. с ремонтите на горепосочените неща стана около 2000 - 2500 лв.
От тогава насам си я карам без никакви грижи. Мотора си пали от раз, нямам падове в оборотите, като я настъпя на магистралата без никакво колебание си вдигам 160км/ч. , когато трябва мога да се изстрелям от място, зимата в най-големия студ и сняг я карах, никакви грижи нямах.
Но тук идва едно красиво "НО". От както съм я взел колицата все си събира масълце някакво в разширителният съд за антифриза. Ако го изчистя с парцал , след 2-4 седмици отново става като на тази снимка : МАСЛО
Носих я в сервиз и ми заявиха че трябва да разглобяват основно целият двигател. Само за това ще ми излезе 200лв, а вътре най-вероятно гарнитура и какво ли още не ще имам за смяна, по техни думи така че ще е доста повече като пари.

Пиша тази тема защото тук има много хора със опит в тези неща а може би и със подобен проблем като моят и се интересувам от мнения как да постъпя.
Лично аз съм доволен от колата, за 2 години от както я имам 1 път не е спряла. Единствено и само разхода ми е лек проблем понеже си харчат тея колици.... но просто се чудя - да я правя и забравя..... или ... ?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от (bubsa) » 09 Ное 2016, 22:38

Ако ти харесва колата си я оправи :dunno:
Само смени сервиза,че по това което си написал не ми се струват от най-компетентните.
На този мотор не е никаква философия да се смени гарнитурата на главата и ако ти искат 200лв само за сваляне и качване са луди :kuku:
Има и други начини да се провери дали е духнала гарнитура,но както казах отиди в читав сервиз :idea:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от ~Мишо~ » 09 Ное 2016, 23:55

Дай цена, така както е. :D

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 680
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от wladio » 10 Ное 2016, 9:17

Почти съм сигурене си за гарнитура на главата. Нищо друго не пипайте. Намери доверен майстор и действай.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2104
Регистриран на: 17.01.2009
Местоположение: София-Коньовица
Пол: Мъж
Кара: F10

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от (bubsa) » 10 Ное 2016, 9:43

Вчера когато писах,не ми отваряше снимката.Сега като я отвори ми се струва,че просто имаш чъжда в охладителната система.От това което виждам не е станала боза.
Откарай я някъде да я промиете и смени антифриза.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение


...и всички разбират от всичко...

Да пишеш на БЪЛГАРСКИ език с ЛАТИНСКИ букви е като да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от kalin899 » 10 Ное 2016, 12:04

Забравих да добавя, че това съм го правил, за което се извинявам. Антифриза ми е нов на няколко месеца. Правихме промивки с един майстор познат. Пълнихме с вода, загрявахме, източвахме и така 5-6 пъти, накрая сипахме чист антифриз и така. Със стария антифриз излезе какво ли не - пясък ръжда и какво ли още не.
На снимката е със новия антифриз когато след изчистване на 2-4 седмици пак става така.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 187
Регистриран на: 8.03.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж
Детайли за колата: BMW E36 320i touring
Mercedes c230 cl203 sport coupe
Opel Corsa C 1.2

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от Mpower94 » 10 Ное 2016, 14:00

На служебния бус,всяка година се промива с добавки и се сменява антифриза. Сега ако отвия капачката може би ще мога да обера гняста със пръст. Евтин антифиз си е по зле от чиста вода , според мен.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 13.09.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i Touring '96

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от georgivar » 10 Ное 2016, 15:21

Какво питаш всъщност? Дали да

а) продадеш за 2200 и да си купиш друга 20-годишна кола, в която със сигурност ще вложиш XXX или XXXX лева ( в зависимост от късмета)
б) или да правиш твойта за 200 лева и да си караш спокойно?

ако не те дразни нещо в самата кола не бих я сменил на твое място.

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от kalin899 » 10 Ное 2016, 20:22

georgivar написа:Какво питаш всъщност? Дали да

а) продадеш за 2200 и да си купиш друга 20-годишна кола, в която със сигурност ще вложиш XXX или XXXX лева ( в зависимост от късмета)
б) или да правиш твойта за 200 лева и да си караш спокойно?

ако не те дразни нещо в самата кола не бих я сменил на твое място.


Имаш право. За сега клоня към ремонт, понеже , кво да си кривя душичката, колата ми харесва, макар че си гори доста бензинец. + това ми е първа кола и някак ми е трудно да се разделя с нея лекомислено.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 53
Регистриран на: 3.02.2012
Местоположение: Троян

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от ///MBlitzz » 10 Ное 2016, 23:31

За две години смених 4 бмв-та и единственият извод до който стигнах е че ако доходите ти не са на ниво "да поддържаш състезателна кола" и ти е необходима да си вършиш работа с нея ,да пътуваш и да возиш семейството си - няма никакъв смисъл за един ремонт да сменяш колата. Карай ,ремонтирай и колкото повече я правиш - толкова по-сигурна става и повече си я опознаваш. Каквато и да вземеш - все ще трябва да кърпиш нещо по нея и то без да знаеш какво ще изскочи. На 3 от тях си ми е закон да сменям радиатор ,защото тече и генератор защото не зарежда. Просто винаги изскача нещо и таман я направя и постегна - и я продам. Една 320ка имах - гореше масло в несвяст ,но пък и вървеше много но не смогвах въобще на масло. Продадох я за смешни пари само и само да се отърва от нея ,а имаше сантиментална стойност за мен. В последствие се оказа ,че е от клапана на картерните газове ,но не ми се занимаваше да свалям глава за гумички ,за обслужване ,вероятно и за сегменти предвид разхода на масло и ме хвана много яд ,че човека си я направи и си я кара сигурно и до днес.
Моят съвет е - мини през няколко майстора ,може проблема да е незначителен но дори да се наложи да се отваря мотор - по добре го направи на кола, която познаваш отколкото да се хвърляш в непознати води с друга кола.
Успех с ремонта! :yes: Не я продавай ,че много хора така се разделиха и с Е30ките си както аз и като се сетя - :banghead:

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от kalin899 » 10 Ное 2016, 23:35

///MBlitzz написа:За две години смених 4 бмв-та и единственият извод до който стигнах е че ако доходите ти не са на ниво "да поддържаш състезателна кола" и ти е необходима да си вършиш работа с нея ,да пътуваш и да возиш семейството си - няма никакъв смисъл за един ремонт да сменяш колата. Карай ,ремонтирай и колкото повече я правиш - толкова по-сигурна става и повече си я опознаваш. Каквато и да вземеш - все ще трябва да кърпиш нещо по нея и то без да знаеш какво ще изскочи. На 3 от тях си ми е закон да сменям радиатор ,защото тече и генератор защото не зарежда. Просто винаги изскача нещо и таман я направя и постегна - и я продам. Една 320ка имах - гореше масло в несвяст ,но пък и вървеше много но не смогвах въобще на масло. Продадох я за смешни пари само и само да се отърва от нея ,а имаше сантиментална стойност за мен. В последствие се оказа ,че е от клапана на картерните газове ,но не ми се занимаваше да свалям глава за гумички ,за обслужване ,вероятно и за сегменти предвид разхода на масло и ме хвана много яд ,че човека си я направи и си я кара сигурно и до днес.
Моят съвет е - мини през няколко майстора ,може проблема да е незначителен но дори да се наложи да се отваря мотор - по добре го направи на кола, която познаваш отколкото да се хвърляш в непознати води с друга кола.
Успех с ремонта! :yes: Не я продавай ,че много хора така се разделиха и с Е30ките си както аз и като се сетя - :banghead:


Благодаря за мнението! :)

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от kalin899 » 17 Ное 2016, 8:16

Реших да я правя ( може би се очакваше... трудно ще се разделя с първата кола :D )
Тази седмица ще я отварят . Ще пиша отново след ремонта.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1665
Регистриран на: 17.04.2008
Местоположение: Кукерландия
Пол: Мъж
Кара: Тъпата кака да маа с черпака
Мечтае да кара: Кадилакът на Долън
Детайли за колата: да има джам таван, кожни седалки, музика сватба, 320спринцофка, барнеш копче джам пада....

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от saleen » 19 Ное 2016, 7:45

Писал си, че понахарчва - е колко точно ти гори този компакт?
Иначе за ремонта си взел правилното решение - поне ще знаеш, че си имаш ревизиран мотор и няма да ти създава повече ядове :yes:
Никой не мое ма връне на селу!

Потребител
Аватар
Мнения: 46
Регистриран на: 25.06.2015
Пол: Мъж
Кара: BMW 316I Compact

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от kalin899 » 22 Ное 2016, 22:14

Ремонта мина успешно. Тотално изсъхнала и напукана гарнитура беше причината, както може би се очакваше. Нямаше други забележки по мотора. Сменихме и масло, филтри, всичко е точно.
Към колегата по - горе - на моето каране ( въобще не я ръчкам ами точно обратното ) ми харчи 10/100 градско , 6-7 извънградско, което е нормално за тая колица. Ама като вземат да ме дразнят едни познати с техните дребни колички как им горели по 4 - 5 градско..... и просто ме вкарват в мисъл , но е**л съм ги :D

Малко страничен въпрос - от както я имам не съм сменял помпи момпи, термостати едно друго, само основно обслужване всяка година, промивка антифриз и така си я карам. Наложително ли е да сменям и нещо друго всяка година при обслужването или не?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 13.09.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i Touring '96

Re: Да я ремонтирам... или не? е36 316i compact 1994

Мнение от georgivar » 23 Ное 2016, 11:48

Водна помпа, термостат, ремъци / ролки се сменят на пробег. За маняци - на всеки 60 000 км. За нормални хора - макс. 120 000 км. Ако не си ги сменял - по-добре ги смени, щото най-вероятно са си още оригиналните 20-годишни части.

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook