Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от Hristo » 23 Мар 2016, 14:26

От скоро се появи едно едвам доловимо похлопване отзад в ляво. За да се чуе трябва да е тихо, без музика, да се кара до десетина км по леки неравности - павета примерно.
При влизане в по-големи неравности или с по-голяма скорост на какъвто и да е терен не се чува нищо :roll:
Похлопването е едно такова глухо и може да се сбърка с паразитен звук от кора или от предмет в багажника, но НЕ е.
Свалях корите в багажника да видя тампоните на задните амортисьори, все пак е слабо място а моите станаха на 30-35хил.км
На пръв поглед са ОК, при натиск на багажника не се чува нищо, поддаването нагоре на тампона е 5-7мм. Клатих я и странично и пак няма звуци или странно мяткане на тампона, все пак е стегнат със шайбата и гайката, и си мисля че и да е развулканизирана металната ос пак ще се движи всичко заедно и трудно ще се разбере.
На диагностика на ходовата част ми казаха че точно тези тампони са тръгнали като левия е повече/не са сваляни корите при огледа/ и горните шарнирни втулки към колелото номер 2 на схемата са тръгнали но не е нещо фрапантно и могат да карат.
Изображение

Ясно е че е най добре да се смени всичко, но аз все пак имам съмнения дали тампоните на бомбето са заминали. Възможно ли е при леки неравности с ниска скорост да се обажда тампона на амортисьора, а при големи неравности/дупки, легнали полицаи/ да няма никакъв звук

При разбита шарнирна втулка какви са симптомите, тя е на носача с пружината и ме съмнява че може точно от там да стават леките похлопвания...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 372
Регистриран на: 14.10.2010
Местоположение: София и околностите
Кара: e36 M50B20
Мечтае да кара: e36 M3

Re: Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от shlosera » 23 Мар 2016, 14:35

Колега при мен при много заминали тампони на макферсоните (тези на бомбето) се чуваше точно паразитен звук като кори пластмаси или подскачащ инструмент в багажника. На малки неравности с ниска скорост ги чувах най-много, но и с по-висока скорост също ги чувах, обаче тампоните бяха много заминали.

Sent from my E2105 using Tapatalk

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от pinko_23 » 23 Мар 2016, 15:03

Колега имах подобен проблем, оказа се на амортисьора прашника. Това пластмасово нещо което пази стъблото чисто. Самото то е хванато с гумен тампон за металната шайба която е хваната за купето. И точно по такива неравности се чуваше това тупкане. Погледни под калника и ако стъблото на амортисьора ти е оголено и се вижда от там е проблема. Решение зачистваш хубаво лепило "бизон" като канаколит и здраво лепиш.
Успех
Няма начин да няма начин

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Re: Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от Hristo » 23 Мар 2016, 20:48

Ползвах жокер помощ от приятел да ме повози а аз се ослушвам през дупката на ски-сака при разглобени кори на бомбетата.
Резултата е че има похлопване и от тампоните и много леко някъде надолу, най вероятно ще е от въпросната шарнирна втулка.
В движение по неравности тампона на амортисьора се изпъва доста повече може един сант нагоре да ходи и по-кофтито е че като си сложа ръката на него се усеща луфт и биене кораво в кораво. Много ме е интересно какво може да чука там при положение че металната набивка е стегната между двете шайби, а самата набивка не се е развулканизирала.
Като ги сваля ще му направя дисекция че ми е интересно.
По важното е какви да взема сега.
От е46 кабрио четох че са най-здрави 33 52 6 754 096 - но ми дава че е стар номер и няма наличност.
Има ли някакъв лемфьордер или закс, боге дето да са си спец. за кабрио?

Потребител
Аватар
Мнения: 38
Регистриран на: 11.08.2010
Местоположение: В. Търново
Пол: Мъж
Кара: бмв е36
Мечтае да кара: м3 gts

Re: Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от todor_8888 » 27 Мар 2016, 10:26

Колега да не пускам нова тема понеже имам подобен проблем и аз /е36 318и седан/, имам чукане отзад от двете страни като от тамон на амортисиора.Това е от доста време /около 3г. първо беше леко/, като съм сменил задни амортисиори билщаин, шарнирни втулки, биалетки, тампоните в прага и чукането не се оправя.Онзи ден смених и тампоните на амортисиора понеже майстора каза, че няма от каво друго да е/не ги сминих с амортисиорите тъй като тогава бяха добре/.И чукането в момента стана дори по силно и както е гол багажника без тонколони се чува зверски само да има малка неравност.Возих се в багажника да не би да е от нещо в него но не е.Амортисиорите са стегнати на място като я натиснеш не мръдва.Майстора казва всичко е здраво незнам от какво чука.
Някаква идея кое и как да се провери.
Последна промяна todor_8888 на 30 Мар 2016, 20:25, променена общо 2 пъти

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от bum_bum » 27 Мар 2016, 10:58

Hristo написа:Ползвах жокер помощ от приятел да ме повози а аз се ослушвам през дупката на ски-сака при разглобени кори на бомбетата.
Резултата е че има похлопване и от тампоните и много леко някъде надолу, най вероятно ще е от въпросната шарнирна втулка.
В движение по неравности тампона на амортисьора се изпъва доста повече може един сант нагоре да ходи и по-кофтито е че като си сложа ръката на него се усеща луфт и биене кораво в кораво. Много ме е интересно какво може да чука там при положение че металната набивка е стегната между двете шайби, а самата набивка не се е развулканизирала.
Като ги сваля ще му направя дисекция че ми е интересно.
По важното е какви да взема сега.
От е46 кабрио четох че са най-здрави 33 52 6 754 096 - но ми дава че е стар номер и няма наличност.
Има ли някакъв лемфьордер или закс, боге дето да са си спец. за кабрио?


Вземи си някакво Боге или Лемфьордер от място, където си сигурен че са истински без значение е30, 36, 46 или Z3 + усилваща планка от Z3 и ще изкарат доволно дълго време.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 38
Регистриран на: 11.08.2010
Местоположение: В. Търново
Пол: Мъж
Кара: бмв е36
Мечтае да кара: м3 gts

Re: Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от todor_8888 » 30 Мар 2016, 20:33

:roll: някаква идея
Мисля да сваля амортисиорите за пробно кръгче и ако е добре от тях ще е.Ще ме е яд понеже са билщаин б4 на 4г. и няма да оправдаят качеството си поради което ги купих.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Re: Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от Hristo » 31 Мар 2016, 23:45

И моите амортисьори са същите, ама на повечко лета.
След смяна на тампоните това лекото похлопване пак го има. Сложих 33 52 6 754 096 - е46 кабрио тампон (стават за е36) като от старите си направих планки за отгоре. Бяха поумекналли старите тампонки, но имаше още хляб в тях.
По-натам ще сменя и шарнирните втулки, пък ако и тогава остане значи ще е от амортисьора :banghead:

Потребител
Аватар
Мнения: 38
Регистриран на: 11.08.2010
Местоположение: В. Търново
Пол: Мъж
Кара: бмв е36
Мечтае да кара: м3 gts

Re: Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от todor_8888 » 06 Апр 2016, 16:27

Реших проблема :D оказаха се амортисьори.Сложих каяба с 2г. гаранция и стана много по добре като возия отзад освен че не чука сигурно защото са по меки тия.Не бих рискувал друг път с билщаин много по вероятно е да попаднеш на ментак отколкото на читави.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1130
Регистриран на: 30.04.2004
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i и E39 535i без ваноси
Мечтае да кара: М5
Детайли за колата: много синя и много черна

Re: Похлопване отзад - втулка или тампон на амортис.

Мнение от Hristo » 01 Авг 2017, 7:39

И аз отстраних проблема. Оказаха се шарнирните втулки- горните на шенкела отзад.

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook