Проблем с М42 - мени оборотите

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 18.11.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: M3 GTS

Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от bavaromobila » 12 Мар 2015, 17:24

Здравейте колеги. Имам проблем с е36-цата, която е с М42 двигател. От един месец се мъча да оправя играенето на оборотите, какво ли не опитах и пробвах, но резултат никакъв. Като карам продължително извънградско няма проблем, но в момента, в който започна да я карам я карам градско и играенето им започва. В повечето случай направо си гасне колата. Пробвах с друг компютър, дебитомер, нови кабели, свещи, датчик на колянов вал и разпределителен и нищо. Стъпковото моторче е читаво, защото съм си го купувал ново. Съмнявам се в ламбдата, но пробвах да я карам с откачена и пак е същото, което разбира се изобщо не значи, че не е от нея. Общо взето не знам дали ако карам с откачена ламбда е нормално да играят оборотите, защото ако е изгоряла то това, че съм я откачил нищо не значи, след като не работи. Ако можете да помогнете с нещо - пишете.
Мерси
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 172
Регистриран на: 2.09.2011
Местоположение: София/Карлово
Пол: Мъж
Кара: с волан от М5
Мечтае да кара: Scott Gambler 730

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от marto7067 » 12 Мар 2015, 21:29

пробвай с откачена букса на моторчето за празния ход...да си стои на мястото, само му разкачи буксата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от ares2 » 12 Мар 2015, 22:16

потърси в раздела. има много писано за това..
за съжаление малко хора са го оправяли..
моят поне правеше това от дупка в маркуча след дебитомера :dunno:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2009
Регистриран на: 13.11.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 1602, E30 pre-face, E36 coupe
Мечтае да кара: зил 130

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от M10 » 12 Мар 2015, 22:23

Откачи картерната вентилация от клапана и го затапи с нещо временно, да не смуче въздух за пробата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 18.11.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: M3 GTS

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от bavaromobila » 12 Мар 2015, 23:33

Карам с изолирано маркуче за картерните газове, затова че проблема не е там. Утре ще пробвам с откачено стъпково моторче. Най-много ме съмнява ламбдата - не знам дали влияе вднакво като е откачена и като е изхоряла... в смисъл да мени оборотите заради богато смес....
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от zvetiko » 13 Мар 2015, 10:52

marto7067 написа:пробвай с откачена букса на моторчето за празния ход...да си стои на мястото, само му разкачи буксата.


На една Е34- ка, газаджиите ето така бяха решили проблема: :D

Изображение

Колега, с изключване на стъпковото моторче, какво трябва да се разбере?

Най-много ме съмнява ламбдата - не знам дали влияе вднакво като е откачена и като е изхоряла... в смисъл да мени оборотите заради богато смес....


Колега, трябва да се види на живи данни работата на ламбда сондата- така ще разбереш какво е състоянието и. По принцип, ако е забила на ниско напрежение, може оборотите да играят- DME получава информация, че горивната смес е бедна, без реално да е такава, започва да я обогатява и оборотите се вдигат, след това DME получава информация от датчика на коляновият вал, че оборотите са по-високи от софтуерно зададените и чрез стъпковото моторче ги намалява, след което всичко се повтаря многократно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 18.11.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: M3 GTS

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от bavaromobila » 13 Мар 2015, 13:13

Изключих стъпковото моторче, е проблема с играенето на оборотите изчезна. Докато беше студена и помагах да не изгасне с педала на газта, защото е ясно, че тогава няма как да държи нормални обороти без моторчето. Но сега остана загадката от какво може да е проблема като цяло? Май си остава ламбдата.... имам двама познати майстори с диагностики, но техните не могат да ми прочетат колата, били им за по нови или нещо от сорта. Най-много ме учудва факта, че и с откачена и със закачена ламбда промяна в работата на двигателя няма. Даже и в разхода няма.....
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2009
Регистриран на: 13.11.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 1602, E30 pre-face, E36 coupe
Мечтае да кара: зил 130

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от M10 » 13 Мар 2015, 18:54

замери я с мултицет, лесно е.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 172
Регистриран на: 2.09.2011
Местоположение: София/Карлово
Пол: Мъж
Кара: с волан от М5
Мечтае да кара: Scott Gambler 730

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от marto7067 » 13 Мар 2015, 19:59

а гори ли масло? :paranoid:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 122
Регистриран на: 19.08.2011
Кара: Coupe

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от Emilow » 13 Мар 2015, 21:46

Колега и при мен го има този проблем с оборотите може би същия даже, но аз още несъм пробвал с откачена сонда. При мен ако не мени оборотите като и дам газ неможе да се изфорсира както трябва и го прави на моменти, но през повечето време си го има проблема. Дотук от всички теми и клипове които намерих и гледах с това менене на обороти и т.н. 500-1200, 500-1200 всеки казва Ламбда...и за мен е тя проблема, поне при мен щото стъпковото ми работи а и см го сменил за проба и с старото и с новото си е същото.А и незнам при теб как е, но при мен повечето пъти при студен старт не мени обороти и след 2-3 мин почва, което ме навежда на мисълта че е ламбдата.Така, че според мен пробвай с друга сонда и тогава ако се не оправи търси другаде проблема.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 18.11.2009
Пол: Мъж
Мечтае да кара: M3 GTS

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от bavaromobila » 15 Мар 2015, 16:09

Не гори масло.
Тази седмица ще пробвам с читава ламбда и то ще си проличи ;)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 132
Регистриран на: 13.07.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: ибрахим
Мечтае да кара: е36-ца с предно :)
Детайли за колата: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 4#p4004524

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от alexcivic » 15 Мар 2015, 23:21

Ламдата му е майката на тоя мотор,без нея не стават нещата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 172
Регистриран на: 2.09.2011
Местоположение: София/Карлово
Пол: Мъж
Кара: с волан от М5
Мечтае да кара: Scott Gambler 730

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от marto7067 » 16 Мар 2015, 1:29

ако не се оправи с ламбда сонда, ще остане май.......разтегната верига :ok:

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 1.04.2017
Кара: е36
Мечтае да кара: e30

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от kalin_82rr » 24 Май 2017, 12:21

Здравейте колеги, и аз съм със съшия проблем м42 е мотора при мен се форсира от 1500 до 2000 оборота когато изключа сръпковото моторче, кове оборотите на 900. Пробвал съм 3 стъпкови работата на мотора не се променя сменил съм дебитомера 2 ръка е човека се кълне ,че работи. Сменил съм ТПС датчика мисля, че работи защото като го изключа вдига оборотите над 4000 и ги държи там. Когато махна маркучето от вакум клапана на рейката не усещам промяна защото мотора се форсира и не мога да разбера дали работи. Когато запуша входа на дебитомера свива маркучите и мотора угасва, когато притисна леко маркуча на стъпковото обототите падат и ги държи равномерно. Когато изключвам ламбдата няма промяна в работата на мотора. Въпросът е дали тая сонда не е заминала или има и др. вероятности които пропускам....
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2377
Регистриран на: 10.04.2008
Местоположение: СА
Кара: м си...

Re: Проблем с М42 - мени оборотите

Мнение от plradev » 25 Май 2017, 9:45

alexcivic написа:Ламдата му е майката на тоя мотор,без нея не стават нещата.

+1

Преди години имах идентичен проблем . На диагностика ,ламбдата не показа грешка. Под ръка имах друг автомобил с М42 ,напълно изряден и един цял ден си играх да разменям дебитомери,бобини,датчици,стъпкови мотори и т.н.,всичко.Никаква промяна. Остана скапаната ламбда сонда,която след проверка с тестер се оказа,че станала "мудна". Подмяна с нова и мотора се кротна
Изображение

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook