За изтриване - тъпи правила изтрийте и потребителя

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

Мечтае за Z3 M Coupe
Аватар
Мнения: 8695
Регистриран на: 9.02.2003
Местоположение: Сoфия
Кара: '99 530dА Touring

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от err0r » 10 Сеп 2014, 9:08

Кутията от е90, каквато беше моята бивша, е с по-ситни и повече на брой шлици, съответно в опашката влизаше феродов от е90 240 мм. Ако, обаче, си с маховик 6 кг, демек 224 мм, трябва феродов диск по диаметъра на маховика и сърцевина по броя и едрината шлици. Ауе мейд ет хоум. :)
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 84
Регистриран на: 11.09.2009
Местоположение: Горна Оряховица
Пол: Мъж
Кара: 318ti компот
Мечтае да кара: самолет

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от MadSc » 10 Сеп 2014, 9:24

Аз изтървах момента, че говорим за кутия от е90... :confused:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от stony1 » 10 Сеп 2014, 11:32

err0r написа:Кутията от е90, каквато беше моята бивша, е с по-ситни и повече на брой шлици, съответно в опашката влизаше феродов от е90 240 мм. Ако, обаче, си с маховик 6 кг, демек 224 мм, трябва феродов диск по диаметъра на маховика и сърцевина по броя и едрината шлици. Ауе мейд ет хоум. :)


Феродовият диск може да е и от Е46 320d или 330d, като диска от 330d има 4 пружини, макар маховикът да е демпферен. Зъбите (шлиците) са 22 и са по ситни. При диаметър на феродовия диск 240 мм и олекотен маховик, по-лесната процедура е преправата на маховика за новия феродов диск.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1278
Регистриран на: 25.02.2005
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: Е30 и Е36 и Е90,Е93
Мечтае да кара: Турбо кола със задно
Детайли за колата: Е30 318iS RennAuto

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от Cosworth » 11 Сеп 2014, 15:02

stony1 написа:
err0r написа:Кутията от е90, каквато беше моята бивша, е с по-ситни и повече на брой шлици, съответно в опашката влизаше феродов от е90 240 мм. Ако, обаче, си с маховик 6 кг, демек 224 мм, трябва феродов диск по диаметъра на маховика и сърцевина по броя и едрината шлици. Ауе мейд ет хоум. :)


Феродовият диск може да е и от Е46 320d или 330d, като диска от 330d има 4 пружини, макар маховикът да е демпферен. Зъбите (шлиците) са 22 и са по ситни. При диаметър на феродовия диск 240 мм и олекотен маховик, по-лесната процедура е преправата на маховика за новия феродов диск.

Тамън тунинг м20 маховик, леко се зачиства площа където ляга феродото до 240мм и няма грижи с това феродо :bchug:
ИзображениеИзображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2009
Регистриран на: 13.11.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 1602, E30 pre-face, E36 coupe
Мечтае да кара: зил 130

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от M10 » 11 Сеп 2014, 18:59

А притискател какъв?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3911
Регистриран на: 11.12.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 Coupe 328i , Е36 Sedan 316i
Мечтае да кара: E36 M3 , E30 M3 , E31 850csi и все такива гадни стари кочини

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от DirtySouth » 12 Сеп 2014, 8:29

По къса е на дизела и не стига до направляващия лагер , този проблем как решихте ?
I'm slowly drifting
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 32
Регистриран на: 3.10.2014
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: e36 320i
Мечтае да кара: M series

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от Emo MM BS » 19 Яну 2017, 20:33

Колеги подновявам темата с един въпрос , тъй като след всичко изчетено пак не ми стана ясно . Случая е следния : е36 + м54б30 --> моята 20-ва кутия не става ,а 6 степенна от 3.0 йок и пак се стига до въпроса дали 6 степенна дизелова ще стане ? Как ще стане ? Какъв съединител , кардан и т.н ? Моля някой да каже дали знае или дали го е правил. Вариант си е и 5 скоростна бензинова , но така и така ми е паднало да осъществя мечтата е36 + 6 скорости та ,ако става казвайте :lol: :lol: :lol: !!! Гледам има от 1 серия има и от е90 .. не знам какво става и какво не .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от TheDriver » 20 Яну 2017, 11:27

Emo MM BS написа:Колеги подновявам темата с един въпрос , тъй като след всичко изчетено пак не ми стана ясно . Случая е следния : е36 + м54б30 --> моята 20-ва кутия не става ,а 6 степенна от 3.0 йок и пак се стига до въпроса дали 6 степенна дизелова ще стане ? Как ще стане ? Какъв съединител , кардан и т.н ? Моля някой да каже дали знае или дали го е правил. Вариант си е и 5 скоростна бензинова , но така и така ми е паднало да осъществя мечтата е36 + 6 скорости та ,ако става казвайте :lol: :lol: :lol: !!! Гледам има от 1 серия има и от е90 .. не знам какво става и какво не .


Защо не става твоята 20кова? Притеснява те здравината или самото пасване?

Дизелова кутия става с преправяне на доста неща и err0r ги е изброил. Както многократно сме коментирали бензиновите и дизеловите мотори са под различен ъгъл. Правил съм опит да кача на М52 кутия от М51 и от М57, по спомен наклона беше различен между тях.

Дизеловата кутия от 330Д примерно ще пасне към М54, но се сблъскваш с проблемите назад по веригата. Лостовият механизъм трябва да си го изработиш( рязане, усукване ,заваряване и т.н.) Гредата на кутията също трябва да си я изработиш, за да коменсираш ъгъла. След което идва кардана - трябва ти кардан от Е36 328 или М3 т.е. кардан за ZF кутия.
Намериш ли такъв кардан вероятно ще е на кола която все още има и ZF кутия.

Ако си готов да правиш такива луди модификации и да правиш по-големи разходи ще стане дизеловата кутия.
Аз имах достъп до две дизелови ZF кутии, загубих маса време и пари да качвам свалям, меря и да опитвам да преправям. В крайна сметка намерих 328 донор взех си цялата карантия и я качих за няколко часа.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от stony1 » 20 Яну 2017, 15:38

Emo MM BS написа:Колеги подновявам темата с един въпрос , тъй като след всичко изчетено пак не ми стана ясно . Случая е следния : е36 + м54б30 --> моята 20-ва кутия не става ,а 6 степенна от 3.0 йок и пак се стига до въпроса дали 6 степенна дизелова ще стане ? Как ще стане ? Какъв съединител , кардан и т.н ? Моля някой да каже дали знае или дали го е правил. Вариант си е и 5 скоростна бензинова , но така и така ми е паднало да осъществя мечтата е36 + 6 скорости та ,ако става казвайте :lol: :lol: :lol: !!! Гледам има от 1 серия има и от е90 .. не знам какво става и какво не .


Явно не си чел достатъчно. Тук съм описал как се монтира шестстепенна кутия в Е36 с М51 и съм показал разликите с бензиновите кутии и защо трябва да се внимава при избора на кутия: viewtopic.php?f=8&t=383464
Ако инфото там не ти помогне, по-добре намери някой който да ти изчисли нещата и да ти завинти една скоростна кутия.

Кутия от дизел ще стои усикана на една страна, защото дизеловите двигатели са монтирани под различен ъгъл. Това ще е супер предизвикателство за реализация, което е възможно, но си трябват солидни познания и доста преработка. Шестстепенна кутия от 3.0 става, не виждам къде е проблема :dunno:
Ако очакваш всичко да е Plug&Play ще ти трябва кутия шестстепенна кутия от Е36, но се чудя каква ли ще и е цената. Иначе няма кутия, която да пасне без необходимост от преправяне на гредата, напасване на съосието на изходящия вал на кутията с кардана и преработка на лостовия механизъм, който държи шифтъра.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от ogata » 20 Яну 2017, 21:54

Нали знаете оная приказка, където нещата могат да бъдат свършени евтино, качествено и бързо.
Като може да изберете 2 за сметка на 3тото.
Търси си бензинова кутия.

Па ако не ти е толкова мерак да ръчкаш скорости кат невидял, вземи си сметни оувърдрайва и си набий подходящият диф и си спести една пропиляна част от живота.
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 24.09.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 3 литра.. компот

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от edimen » 24 Яну 2017, 9:08

Ето го осъществено bmw e36 m54b30 + 6spd кутия от Е90 320д:


Но има,голямо НО трябва да се скъси хода на скоростния лост. Толкова е кофти хода, че се замислям да махам кутията, като вкарам 5-та и маншона изскърцва на гума и му се иска да се извади от топката на скоростите..
Предната част на кардана е преправена/рязана и балансирана от тази гледна точка работи добре.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 779
Регистриран на: 10.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 413
Мечтае да кара: 628CSI

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от Haddess » 27 Яну 2017, 18:08

edimen написа:Ето го осъществено bmw e36 m54b30 + 6spd кутия от Е90 320д:


Но има,голямо НО трябва да се скъси хода на скоростния лост. Толкова е кофти хода, че се замислям да махам кутията, като вкарам 5-та и маншона изскърцва на гума и му се иска да се извади от топката на скоростите..
Предната част на кардана е преправена/рязана и балансирана от тази гледна точка работи добре.

Нема паре за накладки :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 24.09.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 3 литра.. компот

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от edimen » 27 Яну 2017, 18:13

Haddess написа:
edimen написа:Ето го осъществено bmw e36 m54b30 + 6spd кутия от Е90 320д:


Но има,голямо НО трябва да се скъси хода на скоростния лост. Толкова е кофти хода, че се замислям да махам кутията, като вкарам 5-та и маншона изскърцва на гума и му се иска да се извади от топката на скоростите..
Предната част на кардана е преправена/рязана и балансирана от тази гледна точка работи добре.

Нема паре за накладки :mhihi:

По скоро няма датчик изобщо за накладките :oops: и няма кой а оправи светещия алтернатор :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4859
Регистриран на: 7.02.2003
Местоположение: София
Кара: на 1,6 бара
Мечтае да кара: 911

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от bmwdriver » 29 Яну 2017, 22:06

Добре де,защо ви е мерак да слагате дизелова кутия от Е90,като има и бензинова.
Аз имам Getrag 217 и скоро мисля да я качвам. И двата варианта са - или маховик и съединител от Е90,
или преправен феродов за сегашния плътен маховик. Ако някой му хрумва по-добра идея - да сподели ;)
'91 Е36 32?i 24V- тия с детските болести и многото екстри 8)
Изображение
Driver's Racing Team
KBDremap

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 171
Регистриран на: 7.04.2012
Местоположение: Плевен
Кара: пил
Мечтае да кара: пил и да стигне жив
Детайли за колата: мътни

Re: 6-степенна скоростна кутия за М52

Мнение от EH0260BB » 30 Яну 2017, 12:18

bmwdriver написа:Добре де,защо ви е мерак да слагате дизелова кутия от Е90,като има и бензинова.
Аз имам Getrag 217 и скоро мисля да я качвам. И двата варианта са - или маховик и съединител от Е90,
или преправен феродов за сегашния плътен маховик. Ако някой му хрумва по-добра идея - да сподели ;)


Лошото на този Getrag 217 или GS6-17BG, е че е слабичък. Монтира се първо на Е90 на бензиновите двигатели от 1.600 до 2.500см3, но често се поврежда при най-мощният вариант на двигателя. Имаше инфо, че препоръчителният въртящ момент на тази кутия е само 250Нм, а вече чак в по-късните версии при Ф30 е до 350Нм. Аз ползвам варианта на кутията 2004-2008г, който е с дългият първичен вал лагеруващ в коляновия вал (обаче само варианта за 4цил. са с такъв вал - за 6цил. са с късия, но кутията е еднаква на вид и здравина).

Иначе по-добре вземи двумасов маховик за М52, феродо с 22 шлици и притискател за съединител за М52. Ако вземеш маховик от Е90 не съм сигурен дали стартера ще стане, пък като цяло комплекта ще е по-скъп. А пък дизеловата кутия която използват колегите държи на много повече нютони.
Последна промяна EH0260BB на 30 Яну 2017, 13:40, променена общо 1 път
40345

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook