Проблем с M43 - мени обороти и претриса

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 29.01.2012
Местоположение: Асеновград
Пол: Мъж
Кара: m43b18

Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от AmxBg » 14 Апр 2013, 23:01

Ето какви са симптомите:
Като запаля колата оборотите играят от 1000-400 и обратното. (най често като е студена)
Като е студена претриса и предърпва при подаване на газта.
Прави вакум на капачката за доливане на масло.
За последните 10000 км. съм долял 2 литра масло, незнайно къде отиде. Според мен не го гори, нито пуши нито нищо...

Като загрее си върви нормално без проблеми. Мисля че е клапан за картерните газове.
Гледам в клапана влизат 2 маркуча: Единия е от капака на клапаните (най отгоре на двигателя, дано да не се бъркам), а другия идва някаде отдоло, явно от колекторите.

Въпроса ми е може ли този клапан да е проблема и къде отива маслото като колата не го гори?
Така гледам че този клапан е само за екология... viewtopic.php?f=8&t=264676
Ако изолирам клапана ще се оправят ли нещата с липсата на масло и тресене на обороти?
В темата от линка е показано как да се изолира клапана и мисля да го направя така... но искам да събера още малко мнения и тогава да реша какво да правя. За момента нямам излишни 100 лв. да купувам клапан и затова търся по алтернативни варянти.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6218
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от zvetiko » 15 Апр 2013, 8:14

Аз съм от привържениците на идеята този клапан да се изолира- при определени двигатели може да създаде много сериозни проблеми. Ако някой не иска да замърсява атмосферата може да си сложи oil catch tank.
За това къде е маслото- или изтича, или изгаря, без значение на това какво ти се струва, че се случва. ;)
Колата може да претриса и предърпва от доста неща, изолирането на клапана е едно добро начало. ;)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 609
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от don_gori » 15 Апр 2013, 8:23

Точно този клапан ми правеше на мен проблеми. Но си провери също и маркучите , които влизат в клапана. Двата са увити в някаква шлауфка и при мен единия беше скъсан вътре и не се виждаше. Когато е студена явно гумата е твърда дупката беше голяма и смучеше въздух , а като загрее явно гумата омеква и дупката се стесняваше. Та огледай първо всички маркучи , по който минава въздух, защото това притрисане и кофти работа , когато е студена е точно от някакъв паразитен въздух. След това пробвай и този клапан , но при мен като го размърдам леко и започваше да взима въздух и свестеше.
За маслото ще ти кажа при мен какво стана - махнах клапана и оставих маркучите свободни , след като запалих колата маслото изби от щеката и направи малка локвичка :mhihi: Ако е заминал този клапан няма какво да се чудиш сменяй смело - 60лв е нов :yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 29.01.2012
Местоположение: Асеновград
Пол: Мъж
Кара: m43b18

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от AmxBg » 15 Апр 2013, 10:54

ТОва за мененето на оборотите не ми е голям проблем прави го само като е запаля студена... главно ме притеснява маслото. като е запалена и стисна маркуча колата мени обороти. ще пробвам да изулирам клапана но ме притеснява маслото да не изтече че го смених вчера.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 506
Регистриран на: 1.06.2010
Местоположение: София/Русе
Пол: Мъж

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от rhase » 15 Апр 2013, 11:09

Аз също съм го изолирал. Имах същите симптоми. Един съвет - прегледай маркуча който идва до него преди да махаш клапана. При мен беше закъсан, а клапана си беше здрав, но като го отворих да го чистя и му скъсах мембраната, та се наложи да го изолирам. Сложих нов маслоустойчив маркуч и един филтър за картерна вентилация и засега е 6 :yes:

AmxBg написа:ТОва за мененето на оборотите не ми е голям проблем прави го само като е запаля студена... главно ме притеснява маслото. като е запалена и стисна маркуча колата мени обороти. ще пробвам да изулирам клапана но ме притеснява маслото да не изтече че го смених вчера.

Като престои колата някъде има ли маслени петна отдолу? Може да има и друг проблем. Ако е от клапана не би трябвало да тече, а да го гори и наслоява по смук. колектор и т.н. :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1682
Регистриран на: 17.04.2008
Местоположение: Сливен
Пол: Мъж
Кара: E61 530d ; E46 330ci convertible
Мечтае да кара: Всичко що е BMW
Детайли за колата: E61 3.0d ++
E46 3.0i ++

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от Biogame » 15 Апр 2013, 11:40

За мененето на оборотите я си погледни мъркучите от и за стъпковия мотор.
:driving: :dunno: :driving:

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 29.01.2012
Местоположение: Асеновград
Пол: Мъж
Кара: m43b18

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от AmxBg » 15 Апр 2013, 13:20

rhase написа:Аз също съм го изолирал. Имах същите симптоми. Един съвет - прегледай маркуча който идва до него преди да махаш клапана. При мен беше закъсан, а клапана си беше здрав, но като го отворих да го чистя и му скъсах мембраната, та се наложи да го изолирам. Сложих нов маслоустойчив маркуч и един филтър за картерна вентилация и засега е 6 :yes:

AmxBg написа:ТОва за мененето на оборотите не ми е голям проблем прави го само като е запаля студена... главно ме притеснява маслото. като е запалена и стисна маркуча колата мени обороти. ще пробвам да изулирам клапана но ме притеснява маслото да не изтече че го смених вчера.

Като престои колата някъде има ли маслени петна отдолу? Може да има и друг проблем. Ако е от клапана не би трябвало да тече, а да го гори и наслоява по смук. колектор и т.н. :)
под колата не тече нищо нито петна нито локви. кой маркуч да гледам за скъсано този който отива надоло под двигателя или този дебелия който остава отгоре?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1926
Регистриран на: 12.09.2003
Местоположение: с.Градина/гр.Първомай
Пол: Мъж
Кара: 98' e36 318i
Мечтае да кара: e36 ///M3
Детайли за колата: M43B18

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от BMWMHartge » 15 Апр 2013, 15:14

Имам го същия проблем при студена кола, но аз нямам проблеми с липса на масло. Някой ако има снимки на тоя клапан с мъркучите нека покаже.
93' e36 320i coupe
98' e36 318i sedan

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 5.08.2006
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж
Кара: e36 compact '97

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от Mr2faces » 15 Апр 2013, 15:22

До клапана отива само един маркуч, другия тънкия е от тройника, и е за подгряване на колектора.Просто за заедно, за да не се мандахерцат.Клапана се намира до щеката.Ваденето му се осъществява със шестограм 8 мм и е много кофти развиването на вътрешното болче.Успех

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 29.01.2012
Местоположение: Асеновград
Пол: Мъж
Кара: m43b18

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от AmxBg » 15 Апр 2013, 15:25

BMWMHartge написа:Имам го същия проблем при студена кола, но аз нямам проблеми с липса на масло. Някой ако има снимки на тоя клапан с мъркучите нека покаже.

от първия пост съм дал линк към една друга тема в която има доста информация за клапана... ето още една снимка от преди 10 мин. ...
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1926
Регистриран на: 12.09.2003
Местоположение: с.Градина/гр.Първомай
Пол: Мъж
Кара: 98' e36 318i
Мечтае да кара: e36 ///M3
Детайли за колата: M43B18

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от BMWMHartge » 15 Апр 2013, 15:41

Четох и други теми за тоя клапан, забравих да спомена че взе сега да ми капе от тук от там масло от гарнитурите на мотора? Дали е от клапана?
93' e36 320i coupe
98' e36 318i sedan

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 506
Регистриран на: 1.06.2010
Местоположение: София/Русе
Пол: Мъж

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от rhase » 15 Апр 2013, 16:09

Възможно е да е от клапана :yes: при мен мисля че също го имаше този момент.
До него отива само 1 маркуч - този дебелия, който идва от капака на клапаните.
Ето какво представлява отдолу.
Ако можеш смени си го, но няма гаранция новия колко ще изкара. Аз си карам със премахнат клапан и затапена дупка вече 1 година и няма проблеми за сега
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 31
Регистриран на: 29.01.2012
Местоположение: Асеновград
Пол: Мъж
Кара: m43b18

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от AmxBg » 15 Апр 2013, 16:23

rhase написа:Възможно е да е от клапана :yes: при мен мисля че също го имаше този момент.
До него отива само 1 маркуч - този дебелия, който идва от капака на клапаните.
Ето какво представлява отдолу.
Ако можеш смени си го, но няма гаранция новия колко ще изкара. Аз си карам със премахнат клапан и затапена дупка вече 1 година и няма проблемих за сега
Изображение
Като откачим маркуча него трябва ли да го затапим с нещо и къде да го оставим да виси ли? а като премахнем клапата на нейно място с какво да затапим...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 506
Регистриран на: 1.06.2010
Местоположение: София/Русе
Пол: Мъж

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от rhase » 15 Апр 2013, 16:34

Маркуча НЕ се затапва. Или го иставяш да си виси или му слагаш Oil Catch Tank или както аз направих - филтър за картерна вентилация (за такъв ми го продадоха :dunno: не е скъп мисля че около 7лв беше) ЕТО ТАКЪВ

На мястото на дупката която ще остане на колектора, когато махнеш клапана, трябва да измислиш нещо да лепнеш. Аз съм сложил едно парче някаква пластмаса устойчива на високи температури. Залепена със силикон :mhihi: Може да си изрежеш и парче ламарина и да я залепиш (може да ползваш и резбите за да стегнеш пластината, която си изрязал). Гледай да не е нещо което се топи лесно, че лятото и там става жегичка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1926
Регистриран на: 12.09.2003
Местоположение: с.Градина/гр.Първомай
Пол: Мъж
Кара: 98' e36 318i
Мечтае да кара: e36 ///M3
Детайли за колата: M43B18

Re: Проблем с M43 - мени обороти и претриса

Мнение от BMWMHartge » 15 Апр 2013, 18:37

А до този клапан не ходи охлаждане от водата така ли? Само до диса клапата ходи? Немога да видя щото в момента ми няма колата.
93' e36 320i coupe
98' e36 318i sedan

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook