Направи си сам термо датчик и отново следи градусите навън

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1448
Регистриран на: 15.09.2004
Местоположение: София

Направи си сам термо датчик и отново следи градусите навън

Мнение от KickingKing » 26 Дек 2012, 23:33

И за да преродим традицията... :smoke:

Lok-Tar!

Мисля, че съм пускал това и някъде със сигурност го има, но няколко човека ме питаха та го пускам отново.

Преди години благодарение на mitak_o видях как може да се направи датчик за външната температура. Стана ми интересно и направих два. След години когато ми откраднаха ///М бронята заедно с оригиналния датчик реших да не давам 30-60лв (тогавашни цени) за нещо такова и да пробвам направеното от мен.


Изработката:
-----------------
...е адски лесна. Отивате в магазин за електро материяли и търсите NTC термистор 5 kOhm, B25/100. Дори нямам представа какво значи това, но продавачите веднага ми намериха. От там запоявате жичките (препоръчвам да ги изолирате с термо шлаух, който се продава в същите магазини и е стотинки) и връзвате към ваще си кабели или с някаква букса или както си решите.
За да не минава въздушния поток през него резнах на две една химикалка Шнайдер от тия оранжево-жълтите дето всички сме дъФкали ама не става щото се чупят :( От там поставяте термистора в тръбичката и с малко топъл силикон се застопоряват нещата.

Изображение


Показания:
----------------------
Нямам спомен как бяха кабелите от колата, но мисля няма разлика как се запоят. Когато го свържете му трябват 20тина минути да стигне до температурата според, това което съм чел, но при мен отне много малко време. След 1-2 минути почна да се качва темепратурата и за по-малко от десет показваше реалната температура.

От тук следва и въпроса колко точно мери. Сравняван е неколкократно с други е36ци както и други марки автомобили и показва адски точно. Според мен има разлика във времето, за което достига реалната температура т.е. ако излизате от гараж, в който е +10 градуса, навън, където е -10 на оригиналния ще му трябват 2мин за да достигне до показание -10, а на правеният от мен 3-4 мин. (това са измислени цифри, но показват приблизително наблюденията ми). Малките изменения обаче си ги хваща много точно и за тях реагира идеално.


Дългосрочен план:
-------------------------
Първият комплект го сложихме на Shveda и с него кара 7-8 месеца преди някоя от спойките да се предаде. Колата се продаде така и не знам какво е ставало. Така когато го слагах на мойта имах големи съмнения, но след 2-3 години ползване мога да кажа, че съм адски доволен.

Показанията са изумително верни и няма някакви извънземни цифри на таблото от сорта +70 градуса дори когато колата се нагрее много. Тръгвайки да караш до 2-3мин си сигурен, че температурата е показваната на колата ти (при мен отнема 2-3 пресечки докато изляза от квартала точно и то в слънчев и топъл ден след като колата е била паркирана).

Силикона държи всичко на място, а химикалката пасва идеално в оригиналната дупка на въздъховода. Все пак ви препоръчвам малко топло силиконче, защото все пак има хлабини, а там са много вибрациите и може да изпадне. Мойто е закачено със свинска опашка и няма драма.


Цена и съвместимост:
----------------------------
Честно казано не знам с кои модели е съвместим, но за всички, на които парт номера е същия ще стане, а за другите не мога да кажа. Митка спомена, че ако имаш оригиналния лесно мога да се замерят тези неща за да се знае точно какъв термистор да се търси, но не ги чаткам много тия неща аз.

Мисля, че това е един вариянт, който предоставя брутално съотношение цена:качество. За сумата за една бира (ако не броим втората дето ще изпиете докато го правите) получавате идеално работещ термо датчик и сте адски горди, от това че след това работи. Всеки път като видя колко градуса е навън и се кефя адски много, че аз съм си го направил и работи, макар да са 2 спойки :))
Изображение
Изяж бобър - спаси дърво!

Изображение
По-добре да търсиш в google earth къде си пил, отколкото да видиш в youtube как!

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от b00st » 26 Дек 2012, 23:42

bookmarked :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 448
Регистриран на: 28.06.2009
Местоположение: високо в планината
Пол: Мъж
Кара: млади майки да полудяват ...
Мечтае да кара: всичко,без пари да давам

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от vanko 318i » 26 Дек 2012, 23:57

250299_1843333133572_1547921386_31357649_2548977_n.jpg
:yes: , става без проблеми си работи,на борда от снимката съм закачил 5 kOhm въздушен датчик от климатик :kuku: ... мисля че се вижда как се справя спрямо живачния термометър :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 309
Регистриран на: 13.01.2012
Местоположение: На всякъде
Пол: Мъж
Кара: BMW 320i e36 coupe M50B20
Мечтае да кара: M6

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от another90sm » 27 Дек 2012, 0:24

Абе пичове ще стане ли това и за е39?
Евала за идеята :yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 448
Регистриран на: 28.06.2009
Местоположение: високо в планината
Пол: Мъж
Кара: млади майки да полудяват ...
Мечтае да кара: всичко,без пари да давам

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от vanko 318i » 27 Дек 2012, 1:02

another90sm написа:Абе пичове ще стане ли това и за е39?
Евала за идеята :yes:


аз си мисля че би трябвало да стане,НО несъм сигурен на 100% :dunno: на Е36 става,все пак опитай не е сложно,само си намери подходящите материали :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1166
Регистриран на: 19.11.2003
Местоположение: Павликени
Пол: Мъж
Кара: BMW E61 530D
Мечтае да кара: BMW 760Li
Детайли за колата: сива, 06.2004 г.

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от ivopicha » 27 Дек 2012, 9:14

Колега, коя част от химикала взема. Тази , която от едната страна е запушена (горната част) или другата с двата отвора от двете страни? Благодаря ти!
Как да използвате щеката за масло на БМВ:
Вадите я и я забучвате в снега. Ако нивото на снега е над показанието МАХ, оставяте колата в гаража до пролетта. :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Изображение
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от zvetiko » 27 Дек 2012, 9:16

Оргиналният термодатчик не е нищо повече от описаното по-горе. ;) Само термистора трябва да се сложи в метална капсула и да се залее с поксипол или епоксидна смола за да бъде достатъчно устойчив на атмосферните въздействия, спойките също трябва да са в металната тръбичка, да са заляти и от нея да излизат само проводниците, горепоказаната конструкция едва ли ще издържи дълго. ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 144
Регистриран на: 26.04.2011
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: X3 E83 2.0d; 330xd e91; E36 325tds
Мечтае да кара: Е24 635CSi

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от dobrev3 » 27 Дек 2012, 12:02

Това лято прочетох подобна тема и реших и аз да се хвана да си го направя това понеже моя при едни не добри обстоятелства се скъса и както и да е. Написах си аз на едни листче точно каквото пишеше в темата и отивам в магазина с идеята да попитам за цената защото не знаех колко струва пък викам да не ми струва колкото един датчик от магазина на БМВ нов. Продавачката ми каза умопомрачаваща сума... 1 лев. Бях на път да се откажа да го купя висока беше цената :mhihi: . Взех го аз и нямам търпение да го сложа и да го пробвам дали действително ще ми върши работа и не го мислих мн мн да го изкусурявам както колегата в тръбички и такива работи със силикони а направо му вързах жичките с малко тиксо ги изолирах и давам на контакт нищо не става , викам чакай да изчакам малко може да се оправи и постепенно постепенно се промени и дойде до реалните градуси за около 10 мин. Трябваше ми единствено за лятото да показва някакви положителни температури защото климатика не иска да се включва в противен случай в жегите. Направих няколко кръгчета викам да му дойде акъла по бързо и почна да показва някакви съвсем реални градуси и звъннах на един авер да го питам колко градуса показва в неговата кола и точно си показваше , на другия ден пък ходих до един магазин на който имаше пък табло , което показва градуси и час и за мое учудване показваше пак точно. И така вече половин година неизолирано на произвола на съдбата някъде долу във въздуховода вече половин година си седи и си показва верни градуси. Това бяха 2 жички за свързване но бях много горд със себе си че успях да намеря алтернатива и бях много благодарен същевременно на колегите които разбират от такива неща дадоха идеята и помогнаха и с това на много други като мен:)
Едно БМВ и от 100 Гоулфа не го е страх!!!
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 30.12.2012
Местоположение: Враца-Чикаго
Пол: Мъж
Кара: 325tds-X5
Детайли за колата: 4.4 I

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от jorrro85 » 30 Дек 2012, 18:10

Направи си сам термо датчик и отново следи градусите навън.

А къде се намира датчика и къде стои

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 448
Регистриран на: 28.06.2009
Местоположение: високо в планината
Пол: Мъж
Кара: млади майки да полудяват ...
Мечтае да кара: всичко,без пари да давам

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от vanko 318i » 31 Дек 2012, 21:34

jorrro85 написа:Направи си сам термо датчик и отново следи градусите навън.

А къде се намира датчика и къде стои


оригинално датчика стои във левия въздуховод отпред на бронята там си има място специялно за това

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 30.12.2012
Местоположение: Враца-Чикаго
Пол: Мъж
Кара: 325tds-X5
Детайли за колата: 4.4 I

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от jorrro85 » 01 Яну 2013, 18:22

Моята е сменяна и има само букси от всякъде ако някои знае каква буксата и какъв цвят да помага

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 207
Регистриран на: 25.07.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Е53

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от sa_hellrot » 05 Яну 2013, 20:06

жълта трябва да е :yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 30.12.2012
Местоположение: Враца-Чикаго
Пол: Мъж
Кара: 325tds-X5
Детайли за колата: 4.4 I

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от jorrro85 » 08 Яну 2013, 18:40

sa_hellrot написа:жълта трябва да е :yes:

gallery/image_page.php?album_id=6513&image_id=38425

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 30.12.2012
Местоположение: Враца-Чикаго
Пол: Мъж
Кара: 325tds-X5
Детайли за колата: 4.4 I

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от jorrro85 » 11 Май 2013, 16:08

А какви цветове са кабелите примерни жълт с червен или нещо си там

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 30.12.2012
Местоположение: Враца-Чикаго
Пол: Мъж
Кара: 325tds-X5
Детайли за колата: 4.4 I

Re: Направи си сам термо датчик и отново следи градусите нав

Мнение от jorrro85 » 31 Май 2013, 17:42

Направих го кафяв с кафяво сжаълт

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook