Алтернатор Е36 ?

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ildivvy » 15 Юни 2012, 20:24

Абсолютно не!След като вади 14-14,2В още на празен ход,значи няма проблем!Методи80 го е обяснил възможно най-добре с "прости" думи.Мога и по-технически издържано да го обесня,но вече ще е по-неразбираемо за повечето хора.Ако консумацията,която колата "дърпа" е по-голяма от това,което "произвежда" алтернатора,то ще започне да пада зарядното напрежение.Когато падне под 12,8В,ще започне да черпи ток от акумулатора вече.Може да си сложите един волтметър в колата и да следите напрежението постоянно.Въпроса е,че когато палите,се "взима" ток от акумулатора.който след това трябва да се възстанови/дозареди един вид.Това става в процеса на каране.Ако е на къси разстояния,акумулатора няма да може да се възстанови на 100%.Така малко по малко ще се разрежда един вид и е добре да се дозарежда от време на време.4-5 часа са достаъчни обикновено (все пак не е разреден до "дупка").
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 539
Регистриран на: 22.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i
Мечтае да кара: Самолет

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от mafiata_ » 16 Юни 2012, 17:51

ildivvy написа:Абсолютно не!След като вади 14-14,2В още на празен ход,значи няма проблем!


Ок ама за зареждането не е ли важен ампеража
примерно 65Аh като зарежда алтернатора ( по нагоре пишеше, че м42 е толкова та предполагам и моя на йс-ката е такъв ), то те зи 65А на празен ход прави ли ги ?
Нали (Аh) е силата на тока с която зарежда в случая а не напрежението.
Дано ме разбрахте какво искам да кажа, защото при мене имам впечатлението, че 15мин. на място не е като 15мин. каране.
:)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ~Мишо~ » 16 Юни 2012, 23:03

Бъркаш тока на заряд с мощноста на алтернатора. Това че алтернатора е 80А не значи че зарежда акумулатора с 80А.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от b00st » 16 Юни 2012, 23:18

Така е, той не е 65Ah ми е 65A. И на ис-ката погледнах сток неможе да е 65, моя е 80A.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ildivvy » 17 Юни 2012, 11:37

Колата ми е с двигател М42В18.Първи собственик съм след вноса от Германия (там също е имала един собственик).Взех я с акумулатор 55Ач.Беше доста стар,но ме изкара още две години!В книжките за модела също пише,че акумулатора може да е от 55Ач.Смених го с 62Ач,но скъса вътрешна връзка и сега съм с 60Ач.По ел.системата на колата ми освен липса на климатик,едва ли има други разлики с твойта.Амперите,които се дават за алтернатора са максималните,които може да "изкара".Колко се черпят във всеки един момент,могат да се пресметнат.Пример: колата само се движи през деня с включено само радио примерно."Запалването" е 25W,управляваща електроника 10W,радио с нормална сила 15W.Общо 50Вт.Делим на 14В (примерно напрежение на ел.системата в момента): излиза около 3,6А!Ако акумулатора не е дозареден се зарежда с 4-5-7А примерно.Алтернатора не се натоварва въобще,от акумулатора не се черпи също.Друг пример: освен всичко по-горе пускаме фарове (дълги,къси и габарити,"халогени" 110Вт+110Вт+30Вт+110Вт) климатик ???Вт силно радио 40Вт.Общо над 435Вт.Делим на 14В: 31А (още поне 2-3А за климатика).Пак има достатъчно "сила" да се зарежда акумулатора.Може да се пусне отопление на задния прозорец (то е доста мощно),вентилатор на купето и т.н.Тогава на къси разстояния ще стане по-трудно зареждането на акумулатора.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 203
Регистриран на: 5.07.2008

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от BMW Addiction » 17 Юни 2012, 13:01

ildivvy написа:...Пример: колата само се движи през деня с включено само радио примерно."Запалването" е 25W,управляваща електроника 10W,радио с нормална сила 15W.Общо 50Вт.Делим на 14В (примерно напрежение на ел.системата в момента): излиза около 3,6А!Ако акумулатора не е дозареден се зарежда с 4-5-7А примерно.Алтернатора не се натоварва въобще,от акумулатора не се черпи също.Друг пример: освен всичко по-горе пускаме фарове (дълги,къси и габарити,"халогени" 110Вт+110Вт+30Вт+110Вт) климатик ???Вт силно радио 40Вт.Общо над 435Вт.Делим на 14В: 31А (още поне 2-3А за климатика)...


Хм, със сигурност разбирам малко от токове, но тази калкулация направо ме уби... правилно ли разбрах, че Ватовете (W) се делят на Волтове (A) и се получават ампери (A) ? :banghead:

Доколкото разбирам, това, което искаш да кажеш е, че дори във вариант с многото консуматори, които си изредил (фарове, музика, климатик и т.н.), алтернатора следва да зарежда ОК и даже да остава за трупане в акумулатора ? Така ли е ?

И в крайна сметка има ли времева или по-скоро "километрична" граница, след която алтернатора започва да вкарва ток в акумулатора - в началото бях чувал, че след като покараш 3-5 км., реално започва да се зарежда батерията... а наскоро някъде четох дори за нещо ор рода на... 30 км. :banghead:

Мога ли (и как) да си замеря консумацията във Ватове с включени всички консуматори, за да мога евентуално да направя калкулацията на ildivvy, т.е. да разделя на 14 V. и да видя колко ампера ми гълта ?! :roll:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ildivvy » 21 Юни 2012, 7:50

Ами консумацията във ватове няма как да я премериш.Може,обаче, да се премери големината на тока с амперклещи.Формулата за мощност при постоянно напрежение е точно такава: W=U.I .Затова се делят ватовете на напрежението на ел.системата на колата (може да се премери с волтметър).Примера беше с примерни,но много близки до реалните стойности."Зареждането" започва още от момента на запалване на двигателя.Просто това е и първия момент,в който "вуншното" напрежение е по-голямо от това на акумулатора (това е "силата",която го зарежда).В първия момент е доста голям зарядния ток (напрежението на акумулатора е по-ниско и има по-голяма потенциална разлика),след това намалява (намалява потенциалната разлика,защото акумулатора се зарецда - повишава у се напрежението).Като стане около 1А можем да го "броим" за зареден.Това няма как да се каже в километри,колко ще е.Може да си сложиш един портативен волтметър в колата,който да мери напрежението на акумулатора,преди да си запалил (като запалиш,той вече ще показва напрежението в ел.система на колата).Ако е 12,6В примерно,си е отлично зареден!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ares2 » 21 Юни 2012, 13:10

и аз това гледам .. ис сток до сега с 65А не бях срещал.
за това съм решил да сложа едно 80А което разбира се ще рециклирам профилактично и така..
много интересни мнения колеги. мерси за качествените отговори по темата


а сега да продължа с шантавите ми питания.. като имам М50Б25 в Е30 ката и неиния алтернатор е 140А? каква батерия е добре да сложа? самата кола е с почти никакви консуматори.. 6 фара.. парно и това е.. а има и ел. перка..
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ildivvy » 21 Юни 2012, 13:18

Според мен,слагай най-малкия,който се дава за този мотор!Ако визираш мен за стоковия "ис" с минимален 65Ач,моя беше и в книжките си пише 55Ач!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ares2 » 21 Юни 2012, 13:37

аз преди години минах от м40 на м42 и ползвах м40 ковия алтернатор на който му смених само шайбата за да се получи съосието.
както разбирам от теб ти си имал ИС със 55 излязъл от завода?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ~Мишо~ » 21 Юни 2012, 18:06

ildivvy написа:......

:yes: Ти поне имаш търпение да обясняваш :bowdown:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ildivvy » 22 Юни 2012, 7:30

Колата ми е Компакт с двигател М42.Беше с 55Ач,а сега е с 60Ач.В "руската" книжка (а и другаде) пише,че М42 може да е с акумулатор от 55Ач.Купето няма значение,това е ясно.

П.П. Сега видях в "реалоем"-а,че може от 50Ач до 65Ач.Алтернатора е 70А или 80А.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ildivvy » 29 Апр 2017, 22:24

Здравейте колеги! Днес свалих алтернатора,Bosch 70A,за да сменя гарнитурата и О-пръстените на тялото на масления филтър! За съжаление долния болт се скъса (нормално-не е развиван от над 21г)! Успях все пак да сваля алтернатора от колата,защото болта се беше скъсал съвсем в края до ухото (за мой огромен късмет :bowdown: )! Въпроса ми е как се сваля гайката от ухото на алтернатора? Сваля ли се изобщо някак или трябва да разпробивам парчето от болта на място? Това нещо като втулка ли е,на резба ли е завито към ухото или? Ще се радвам на всякакви съвети!

П.П. Знам,че не е най-точната тема,но не намерих друга! Ако има такива,ще се радвам на някаква препратка!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1530
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Алтернатор Е36 ?

Мнение от ildivvy » 30 Апр 2017, 19:38

Извадих парчето! Тази втулка няма как да излезе след над 21г от ухото на алтернатора! Явно се е "заварила" с годините или ще иска преса! Както и да е! Нов болт и всичко е тип-топ!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

Предишна

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook