кабелна диагностика за Е36

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори


ентусиаст
Аватар
Мнения: 1318
Регистриран на: 11.04.2008
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: E39 520i touring 2001/9

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от mihal » 16 Апр 2012, 21:37

georgi9909 написа:Дайте схема как да си направим и ние такъв кабел :bowdown: :mhihi:

Не ти трябва да се занимаваш... Сигурен съм че ако помолиш колегата Методи ще измислите нещо, както аз направих.
:wave:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 211
Регистриран на: 19.09.2010
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 316i
Мечтае да кара: Camaro RS/SS 1968

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от georgi9909 » 16 Апр 2012, 23:26

Аз обичам да се занимавам с такива неща :) ,но вече се разбрахме с колегата :bchug:
Колчетата нанасят поражения на вашите коли само в случай на самоотбрана.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 8.01.2011
Пол: Мъж
Кара: БМВ 318
Мечтае да кара: БМВ М3

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от mitaka_m3 » 14 Ное 2013, 20:30

здравйте колеги,искам да попитам някой може ли да ми каже дали този кабел ще стане за е36 http://diag-bg.com/index.php?route=prod ... oduct_id=9


старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от steeN » 17 Ное 2013, 6:07

- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 443
Регистриран на: 10.02.2007
Местоположение: Стара Загора/София
Кара: M40B18 '93

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Don_Mandragon » 08 Май 2014, 10:36

Какво толкова го чоплите тоя АДС. Схеми бол в нета. Има 4 транзистора на кръст и един ЦМОС ключ май беше! Части за 3-4лв. ОБД-то пък е още по-просто 8)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от metodi80 » 09 Май 2014, 0:04

Don_Mandragon написа:Какво толкова го чоплите тоя АДС. Схеми бол в нета. Има 4 транзистора на кръст и един ЦМОС ключ май беше! Части за 3-4лв. ОБД-то пък е още по-просто 8)


Схеми бол ,не бих казал ..... В нета може да се намери една елементарна транзисторна ADS- схема , която има варияции (било чисто транзисторна , било транзисторна в комбинация с чип -аналогови ключове ). Става за четене на някои автомобили и по никакъв начин не могат да се ползват за четене на М50, М51 , освен това е невъзможно кодирането .... демек получаваш толкова , колкото си дал (евтино , но не върши кой знае какво ) ...
Възможностите на OBD-схемата (транзисторна) са същите ....
Принципа на комуникация е асинхронен - тоест изпраща сигнал и чака отговор , съответно ясно е , че тези прекъсвания могат да се реализират с чисто транзисторна схема , но има своите недостатъци ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 443
Регистриран на: 10.02.2007
Местоположение: Стара Загора/София
Кара: M40B18 '93

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Don_Mandragon » 09 Май 2014, 9:34

За М50/1 си прав. Не бих казал обаче, че схемите в нета са малко. Или може би малко са за тези който не знаят какво търсят и как да го намерят. Освен тези две който си споменал има и с бъс драйвери по стандарта ISO9141 както колегата batniky каза. Teзи който колегата steeN е дал от Ибеи са точно по тази схема, като гледам;) Освен пък тези имам и два варианта с програмируема логика. Едната от който си е истинската на БМВ(Имам и файла за GAL-a). Тази пък прозрачната кутийка от Ибей дето струва около 100$ е точно с тоя GAL вътре. GAL-a обаче знаеш е много стар и трудно се намира. Освен това и програматор за него трябва да се прави, защото хората не са виждали такова нещо от 20г. :mhihi: Не съм виждал никъде графики на това какво представлява протокола иначе бих го повторил с едно FPGA. От 4г. ползвам схемата с транзисторите и аналоговия ключ. Пробвал съм я с КОМ порт и ПЦМЦА(през докинг станция), с ИНПА, на М40, М42, М43. Работи перфектно. Виждам всички блокове, чета реални данни от сензори + моторите и си трия грешките. За тия ''прости'' мотори повече не ми трябва. А и който много бара без да разбира после си купува ново ЕКУ :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от metodi80 » 09 Май 2014, 15:58

Don_Mandragon написа:За М50/1 си прав. Не бих казал обаче, че схемите в нета са малко. Или може би малко са за тези който не знаят какво търсят и как да го намерят. Освен тези две който си споменал има и с бъс драйвери по стандарта ISO9141 както колегата batniky каза. Teзи който колегата steeN е дал от Ибеи са точно по тази схема, като гледам;) Освен пък тези имам и два варианта с програмируема логика. Едната от който си е истинската на БМВ(Имам и файла за GAL-a). Тази пък прозрачната кутийка от Ибей дето струва около 100$ е точно с тоя GAL вътре. GAL-a обаче знаеш е много стар и трудно се намира. Освен това и програматор за него трябва да се прави, защото хората не са виждали такова нещо от 20г. :mhihi: Не съм виждал никъде графики на това какво представлява протокола иначе бих го повторил с едно FPGA. От 4г. ползвам схемата с транзисторите и аналоговия ключ. Пробвал съм я с КОМ порт и ПЦМЦА(през докинг станция), с ИНПА, на М40, М42, М43. Работи перфектно. Виждам всички блокове, чета реални данни от сензори + моторите и си трия грешките. За тия ''прости'' мотори повече не ми трябва. А и който много бара без да разбира после си купува ново ЕКУ :mhihi:



Имах предвид, че транзисторните схеми не са много, понеже ти спомена за евтин вариянт на интерфейс от порядъка на 3-4лв ...... Иначе е известно какви схеми има и с какво са реализирани , пробвал съм ги всичките , още преди да разработя моята схема .... Тествал съм възможностите на повечето, bus transciever - 33290 , L9637 , SI9241 , SI9243. Само че тези други схемни вариянти далеч не са толкова евтини , като пример един L9637 се движи м/у 8-15лв (а за схемата са нужни два ) , отделно е нужен RS232 преобразувател от сорта на MAX232 (между 3-5лв) , стабилизатор на напрежение , няколко R-C елемента , платка (която често се налага да е двустранно фолирана ) и цената стигат до >40 лв. Вариянта пък с микроконтролер (независимо от избора на такъв) е дори още по скъп (както и ти спомена, трябва програматор и т.н).
Ако пък искаш интерфейса да не е само ADS , a да е ADS + OBD и/или да работи на USB , нещата стават по -сложни , съответно цената отива нагоре защото се налага да се мисли вариянт за превключване м/у двата режима и добавяне на FTDI... за капак ако ще се набутва електрониката в букса от типа 16pin-BMW или 20pin-BMW , хептен се усложняват нещата , защото платката трябва да е много малка , с висока интеграция на елементи (демек по -скъпа платка , по долу е снимано какво имам предвид)....

Изображение

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 443
Регистриран на: 10.02.2007
Местоположение: Стара Загора/София
Кара: M40B18 '93

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Don_Mandragon » 10 Май 2014, 16:57

Добре се е получило. Евала за ентусиазма. Доста време си изгубил за четене и разработка, а и сигурно маса време ''утрепваш'' за запояването на елементи... Честно да си призная отдавна изгубих интерес към автомобилната електроника :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от metodi80 » 10 Май 2014, 20:14

Don_Mandragon написа: Доста време си изгубил за четене и разработка, а и сигурно маса време ''утрепваш'' за запояването на елементи...


Почел съм , да, има, няма 8 години, като се има предвид , че съм инженер проектант- електроника и разработчик софтуер (C++, Assembler) ... Проектирането на схемата, превръщането й в живо дело и тестването , отне около 2 седмици , а за запояването, да са живи и здрави техниците от фирмата в която работя. Както и да е , отклоняваме се малко от темата .... :OT:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 443
Регистриран на: 10.02.2007
Местоположение: Стара Загора/София
Кара: M40B18 '93

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Don_Mandragon » 11 Май 2014, 10:38

metodi80 написа:...., като се има предвид , че съм инженер проектант- електроника и разработчик софтуер (C++, Assembler) ...


Какво съвпадение :mhihi: :OT:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 4.09.2009

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от mitaka21 » 11 Май 2014, 10:43

Аз преди време си взех диагностика от колегата metodi80 и съм предоволен. :) Ако някой си търси диагностика за бмв на добра цена, той е човека! :lalala:

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 14.09.2017
Пол: Мъж

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от bmw_manqk123 » 17 Мар 2018, 23:28

колеги някой от тези 2 кабела ще стане ли да се чете бмв е36 от 90-96 година ?
https://www.ebay.com/itm/K-DCAN-USB-Int ... 0011.m1850

https://www.ebay.com/p/INPA-Ediabas-NCS ... 0011.m1850

а ако нестават може ли да ме насочите някой от вас продава ли направо кабел да мога да си чета колата ?

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook