кабелна диагностика за Е36

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 1.09.2009
Местоположение: Варна - София
Пол: Мъж
Кара: Е39 530i Touring,E36 328i Coupe, X3
Мечтае да кара: E92 GTS

кабелна диагностика за Е36

Мнение от Sagat » 11 Апр 2012, 14:30

Здравейте,

Имам желание да си купя кабел за диагностика за моята Е36 ца 94-та. Изчетох много неща, но искам мнение за този интерфейс:
http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Diagnosti ... 336675aa13

Дали ще свърши работа този PA software и дали може да му се подкара INPA на този интерфейс. Моля някой с повечко опит в областта да сподели как стоят нещата.

Поздрав,

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 130
Регистриран на: 5.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Купето с Усмивка на лицето

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Vampi » 11 Апр 2012, 14:35

има един връзва се около 110лв потърси GT1 DIS

едит:
опаа е за тва ти говора http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-INPA-Ediabas-OBD-ADS-Interface-/260858091658?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item3cbc5a988a#ht_3384wt_934
Изображение RIP my love 02.04.2013

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 1.09.2009
Местоположение: Варна - София
Пол: Мъж
Кара: Е39 530i Touring,E36 328i Coupe, X3
Мечтае да кара: E92 GTS

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Sagat » 11 Апр 2012, 14:50

Този по-горе който аз съм посочил не върши работа така ли ?

Другия е бая по-скъп! Освен software-a който не влиза в цената има ли нещо друго което трябва да се вземе (изключвам и Com ския кабел)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 293
Регистриран на: 26.10.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 Compact

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от jdl » 11 Апр 2012, 16:19

Колегата правилно е посочил какво да търсиш, това е интерфейсът, който ще прочете с INPA и DIS колата ти. Но забрави за успешно ползване с преходник USB->COM, ако това имаш предвид под "COM-ски кабел"! Трябва да ползваш интерфейса на компютър с реален COM порт на дъното, евентуално има вариант с PCMCIA карта с COM порт, която дава реален I/O адрес, и програмка, която модифицира ads.dll към този адрес, но това е допълнително усложнение.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 1.09.2009
Местоположение: Варна - София
Пол: Мъж
Кара: Е39 530i Touring,E36 328i Coupe, X3
Мечтае да кара: E92 GTS

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Sagat » 11 Апр 2012, 16:52

Имам реален COM на лаптопа.Под комски кабел имам в предвид RS242 мъжки/женски

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от metodi80 » 11 Апр 2012, 21:55

Това , което си посочил - бмв скенера няма да ти свърши никаква работа за Е36 ! Да не говориме , че с него няма да можеш да видиш живи данни .... БМВ скенера е предимно за кодиране .... Освен това него можеш да го намериш и на БГ пазара , няма нужда чак от е-bay ... Другия кабел (с прозрачната кутийка от e-bay) e АДС/ОБД , той ще ти свърши работа .... Ама ценичката му лично на мен не ми харесва (а има вариянт и за обмитяване май ) ...

Вече има светлина в тунела и тя идва от Враца :mhihi: .... Изображение


И на мене ми беше писнало да не може да се намери свестен кабел за диагностика ( и особено за Е36 , много костелив орех се оказват ),какво ли не бях пробвал ... Карсофти (тема даже пусках как се прави DIY) , Виза -унискан (неудобна е че иска два ком-порта и чете Е36 до към 94-95 , но за по новите - тцъ... :mhihi: ) , скенери , менери , какво ли не ... Разните вариянти с една кола работят , с друга -не .... абе чудо .... ! Реших , че ще си купя АДС кабел.... , тука АДС , там АДС - никъде нямат наличен , а па цената - откачена работа ! Единствения вариянт беше е-bay - този прозрачния , но пък първо трябваше да чакам известно време за него , второ се оказа , че имало вариянт за обмитяване и т.н .....
Та ядосах се , седнах и разработих АДС/ОБД схема (има няма две седмици почти денонощно се занимавах с това ) , а също и устройство , което е алтернативно (но разбира се ПО-ДОБРО!) на посоченото в e-bay .... Все още не съм пуснал информация във форума, понеже има още някои неща , които трябва да взема в предвид .... Само ще кажа , че кабела работи с програмите ИНПА и ДИС за БМВ , а за ВАГ , работи с ВАГ-КОМ .... Тоест чете и ваг групата ! Работи в два режима АДС и ОБД , в АДС режим ползва един хардуерен ком-порт , а в ОБД режим работи с ком или с usb-to com ....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 1.09.2009
Местоположение: Варна - София
Пол: Мъж
Кара: Е39 530i Touring,E36 328i Coupe, X3
Мечтае да кара: E92 GTS

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Sagat » 12 Апр 2012, 8:57

Браво колега,

но аз не искам да се занимавам 1 месец да правя кабел (ако изобщо мога да се справя). :bowdown: за труда и ентусиазма. Намерих един, който не ми се струва скъп. Също много важното че е USB :), защото тия Комове са отживелица за съвременния hardware.

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-USB-OBD-D ... 3f15cb81bb

Кажи ми какво мислиш? Виждам, че и на теб ти е болна тема.
Мен ще ми го донесат лично от Англия другия месец, така че няма да плащам мито :).

П.П. Ще е добре ако имаш желание да споделиш опита си с нас относно врачанския продукт :mhihi:.

:wave:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 293
Регистриран на: 26.10.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 Compact

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от jdl » 12 Апр 2012, 9:43

Sagat написа:Браво колега,

но аз не искам да се занимавам 1 месец да правя кабел (ако изобщо мога да се справя). :bowdown: за труда и ентусиазма. Намерих един, който не ми се струва скъп. Също много важното че е USB :), защото тия Комове са отживелица за съвременния hardware.

http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-USB-OBD-D ... 3f15cb81bb

Кажи ми какво мислиш? Виждам, че и на теб ти е болна тема.
Мен ще ми го донесат лично от Англия другия месец, така че няма да плащам мито :).

П.П. Ще е добре ако имаш желание да споделиш опита си с нас относно врачанския продукт :mhihi:.

:wave:


Колега, с този няма да можеш да четеш най-интересните модули, напр. двигателя ;)
Това е OBD интерфейс, трябва ти ADS, само с него ще прочетеш модулите, които работят и по K, и по L линия (има такива в колите до '96-та).

Иначе - аналогичен кабел на този, който си посочил, може да се вземе за около $10 от ebay, а и този далеч не е с най-новия FTDI чип, ами с най-евтиния :D Диагностичната букса за BMW също се намира за почти без пари.

Относно покупката от китайско, чакането е около 2 седмици максимум, няма обмитяване, защото seller-ите знаят и обявяват покупката като подарък на стойност 10-15$.

Аз също се бях зарибил по идеята да си изработя ADS интерфейс, но себестойността на частите (ама честно сметната - с кутийки, букси и всичко) подмина 50лв, оттам прецених, че времето, което ще загубя да подкарам и стабилизирам интерфейса, ще надхвърли вероятно въпросните 2 седмици, и реших да си вложа труда в изработката на неща, които са по-уникални и полезни за мен от АДС интерфейса, а него да си го купя от ebay за малко над 100лв, макар че и на мен не ми хареса цената.

А към Методи - хвала за знанията, труда и ентусиазма :clap: Малко са въобще хората, които творят, и те заслужават уважение!! :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 1.09.2009
Местоположение: Варна - София
Пол: Мъж
Кара: Е39 530i Touring,E36 328i Coupe, X3
Мечтае да кара: E92 GTS

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Sagat » 12 Апр 2012, 10:56

Вече цялата ситуация ми се изясни с тия ОДБ и АДС интерфейси. Това защо колеги, казват че не виждат цялата информация, че има две линии, и че готов кабел с АДС/ОБД интерфейс не може да се намери в момента под 67 паунда(с softwear-a). Това е което аз видях докато се ровех в нета :(

http://www.tek-tronics.co.uk/product_in ... cts_id=130

Парите са му много при положение, че не искам да изкарвам пари с него, а да го ползвам за себе си и евентуално да направя добро за някой приятел :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от metodi80 » 12 Апр 2012, 11:06

Колега ,много се смях на тая "обява" в e-bay ... ! :mrgreen: :mrgreen:

Добре , ще кажа някоя и друга дума , за да стане малко по -ясно кое става и кое не ....

Значи ....
Какво казваш тоя кабел не ти излиза скъпо .... еми 35 британски лири (по сегашния курс на лирата) са малко над 80 лв , наистина не е скъпо ... , НО , пак ти казвам , не търсиш достатъчно , същия , ама същия кабел го има и в БГ, да не говориме , че е и по- евтин - ето : http://sklad66.com/cms/BMW-OBD-INPA-GT1-DIS-USB.html
ето и тук : http://www.programatoribg.com/bmw.htm


Търговеца в е-bay , малко е спестил информация .... . Тоя кабел чете примерно по стари автомобили (имам предвид тези , които са ПРЕДИ Е46 и са със 20 пинов БМВ конектор , диагностичната букса е в двигателния отсег ) , НО само някои Е36 които са от последните години - 96- 97 -98 ! Абсолютно няма да може да се прочете примерно Е36 от 95г и по на долу като година , а и като модел ! Защо ли , защото за да прочетеш по старите бмв-та ти трябва АДС режим на диагностика , а той пък от своя страна ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изисква ХАРДУЕРЕН COM , самата програма ИНПА в режим АДС просто не позволява друго освен хардуерен COM 1 (даже при инсталирането й в този режим , няма възможност за избор на друго освен COM1) ! С този кабел ще можеш да четеш спокойно всичко от Е46 (включително) на горе ... , но не и по-стари коли ! Сега ще ти обясня какво представлява тоя кабел ! Ако си прочел внимателно информацията вероятно си видял , че там ясно пише , че кабела ползва К-line протокол в ОБД2 конектор (J1962) ... Демек липсва L-line ( тя не е нужда на по -новите коли ), която в по -старите модели служи за "събуждане" на модулите (и не само) ... Този кабел е реализиран с FTDI чип ... При FTDI архитектурата има винаги един RS232 преобразувател (независимо в каква форма) , най -общо този чип служи за преобразуването на сигнала от някакъв порт (в случая последователен -COM) към USB . Цялата тая щуротия наречена FTDI , може спокойно да бъде реализирана по много начини , хората занимаващи се с електроника го знаят добре това .... Един max232 вързан в подходяща схема в комбинация с някакъв ISO K -line чип (има ги свободно продаващи се в магазините за електроника) , правят АБСОЛЮТНО същата , да не кажа и по добра работа от FTDI чипа ... , защото не изискват глезотиите , от които има нужда "специалния" чип :mhihi: , да не говориме , че са по -бързи (не , че това е кой знае какъв фактор , защото тук не се изисква сериозна скорост)... Та след FTDI чипа има вързан някакъв К-line чип , както вече обясних ... и айде готово , само че по усложнена от към хардуерна реализация ,а функционалността същата като да вържеш применро една чисто транзисторна схема или хибрид от транзисторна схема и RS -преобразувател (само дето транзисторанта схема примерно няма да има нужда от излищни филтрации и стабилизации на напреженията). Другото , което ме разсмя в "обявата" - " has TRUE ignition sense detection circuit built within the cable head allowing auto detection of ignition on/off .... Това па се реализира точно с един транзистор в ключов режим !!! Защо подчертават нещо , което е било факт още в най -старите схеми , разработени в зората на бмв -диагностиката !

Това първо ... :)
Второ по въпроса за USB и COM ....
Какво казваш , COM -порта не бил добър ..... Наистина , не позволява автоматично конфигуриране и "горещо включване " (на което всички много му се радваме ), изисква хардуерни ресурси - най -вече IRQ канали (които често са дефицит , серийния порт изисква свой собствен канал за прекъсвания (IRQ) и входно-изходен порт. Входно-изходните портове в един PC е достатъчен, но каналите за прекъсвания са малко -16 ,а при контролер APIC контролер - 24, повечето от които са заети от други устройства. Някои PC имат само 5 свободни IRQ канала преди инсталирането на периферните устройства. При USB (независимо от броя на устройствата) се използва само един IRQ канал, тъй като те не консумират директно системни ресурси като прекъсвания, входно-изходни портове и DMA канали. Единственият необходим ресурс е системна памет). COM-а има ниска пропускателна способност в сравнение с USB (чисто информативно серииния (последователния) COM порт има максимална пропускателна способност 115кб/с , докато при USB 1.0 пропускателната способност достига до 12 Mb/s – вход/изход (1.5 MB/s) а при USB 2.0 – 480 Mb/s (60 MB/s) , просто няма място за сравнение ! ) ... Отживелица казваш ... , ФАКТ, така е .... ама и колите ни са баш от това време на същата тази отживелица ! Имай предвид , че когато е проектиран хардуера и софтуера на колата ти (става дума за Е36 и по ранните модели ) , COM -порта е бил точно толкова на мода , колкото е сега USB -то .... , с самото USB изобщо , ама изобщо и помен не е имало от него ! USB- порта се появява през 96г и мисля , че всеки може да събере 2+2 и да се сети защо само последните Е36 могат евентуално да бъдат разчетени със хардуер (кабел), който ползва USB ... (въпреки , че пак е относително , някои модули се отварят , други не и така ... ) .

Та да обобщя ... Ако искаш да си четеш Е36-то с тоя кабел , дето си нацелил в е-bay - Много е вероятно да не стане ! Трябва ти L-liniq а тя липсва в FTDI архитектурата с USB комуникация !
Последна промяна metodi80 на 16 Апр 2012, 22:03, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 8.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Compact E36 Individual

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Graphite » 12 Апр 2012, 11:18

metodi80 написа: ...


колега, чакам с нетърпение резултата от твоята разработка ;) преди много се бях надъхал да подкарам твоята схема за CarSoft-а но така и не успях , така и не разбрах причината - вероятно съм изгорил нещо по схемата, защото имах един, два успеха да прочета някой друг модул...след което нищо... така или иначе следя твоите теми с много голям интерес!
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 146
Регистриран на: 1.09.2009
Местоположение: Варна - София
Пол: Мъж
Кара: Е39 530i Touring,E36 328i Coupe, X3
Мечтае да кара: E92 GTS

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от Sagat » 12 Апр 2012, 13:37

Колегата определено знае какво прави. Много се радвам, че има такива хора в този форум. Що се отнася за диагностиката при мен нещата се изясниха на 100%. До сега ми беше мъгла каква е причината да чете едно, а друго да не може. Посещавал съм и сервизи, който не виждат цялата информация, а са наляли сума пари за апаратура.

Благодаря на всички!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от metodi80 » 12 Апр 2012, 14:49

Graphite написа:
metodi80 написа: ...


колега, чакам с нетърпение резултата от твоята разработка ;) преди много се бях надъхал да подкарам твоята схема за CarSoft-а но така и не успях , така и не разбрах причината - вероятно съм изгорил нещо по схемата, защото имах един, два успеха да прочета някой друг модул...след което нищо... така или иначе следя твоите теми с много голям интерес!


Carsoft кабела , за който бях пуснал DIY тема работи , но е с ограничени възможности що се отнася до Е36 и по-ранните модели ..... Както вече казах те са най -костеливия орех за диагностика , но вече НЕ ... :mhihi: М/у другото този кабел работи и с карсофт програмата ... (освен с ИНПА И ДИС) .... работи и с ВАГ-КОМ за ваговете ... Ето малко показно на моята кола , на едно Е46 и на ауди а3 : http://vbox7.com/play:ac2415e448
http://www.youtube.com/watch?v=hbPdBFwi ... e=youtu.be
http://vbox7.com/play:a5f9557ba2

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от ~Мишо~ » 13 Апр 2012, 14:28

Това на последния клип е моят кабел... :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 211
Регистриран на: 19.09.2010
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: BMW 316i
Мечтае да кара: Camaro RS/SS 1968

Re: кабелна диагностика за Е36

Мнение от georgi9909 » 13 Апр 2012, 17:50

Дайте схема как да си направим и ние такъв кабел :bowdown: :mhihi:
Колчетата нанасят поражения на вашите коли само в случай на самоотбрана.
Изображение

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook