Шорт шифтър на е36 купе

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 142
Регистриран на: 22.05.2006
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Кара: BMW X5 E53 4,4
Мечтае да кара: Всичко що е М

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от cool_ice » 30 Сеп 2013, 19:30

Да се включа и аз по въпроса с тежестта моя лост го напълних с олово и стана значително по тежък после му навих отгоре пак оловна лента уж да стане по тежък, но разлика не намерих превключването си беше пак същото. Аз също съм със шортшифтър и е много приятно карането така , но това с тежестта нещо неми се връзва, по моята логика би трябвало самия лост над ябълката би трябвало да се напълни за да стане по тежък тогава може би превключването ще става по лесно и с по малко усилие.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1042
Регистриран на: 18.05.2005
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от kagebista » 30 Сеп 2013, 20:05

И аз го умувах гледайки системата на лоста. Ами не е измислена перфектно. Ако избирачът беше двоен и усилен или пък вместо тоя измислен щифт с луфт за закрепяше към шифтъра с гайка по-плътно - страничния луфт ляво дясно на скорост щеше да се обере до минимум, та почти да изчезне. А относно тежестта на избирача - логично е той да е тежък защото хем дърпа и прибира шифтъра на долу още. Хем с разпределената тежест по хоризонтална дължина се спомага за бутането и дърпането по-лесно. Хем притяга още фабричните хлабини от недосмислиците на Гюнтер.
Ако тежестта е над ябълката - няма да е удачно, защото така няма какво да го тегли към земята толкова, колкото тежък избирач. И няма да донатегне почти неосезаемите луфтове. Но има и резон с тежка топка - тоест да има и тежест дърпане към земята, и тежест натискане горе. Не напразно спортните топки тежат бая... Поне от това което видях отдолу - изхождам в такава логика. Но дали е правилна не знам :)
:driving: сега заради тоя шифтър почнах да мисля за още магарета и ново окачване :mhihi:
Какви чудеса правят дребните неща и жестове :mhihi:
Мъжът струва точно толкова,
колкото неговата дадена дума.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2009
Регистриран на: 13.11.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 1602, E30 pre-face, E36 coupe
Мечтае да кара: зил 130

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от M10 » 30 Сеп 2013, 21:43

Не е трудно да се изкопира
http://www.uucmotorwerks.com/dssr/
въпреки че с втулки от полиамид тоя луфт отсъства
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3380
Регистриран на: 10.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от kdl » 30 Сеп 2013, 23:03

kagebista, към 97-98г. са вече с пластмасова сфера. Втулките са променени при 97-98ма. Аз намерих шифтър от някаква по-стара и беше метална сфера с малко по-различна втулка. Извадих самия лост, монтирах от новия модел втулка и си заспа работата. Старият модел не може да се поръча. Сменили са дизайна и са запазили парт номера.

С нови пластмасови шайби, литиева грес и тежка къса топка, се сменят перфектни и няма нужда от утежняване според мен.
Леката топка не знам как е като усещане с шортшифтър при Е36.

И аз бях залетял по на UUC щангата, но не ми се занимаваше. Луфт практически няма, вероятно е половин сантиметър на неутрална ляво/дясно.

По-смислено е да се заиграеш с полиамидни втулки за педала на съединителя.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от host » 20 Ное 2013, 16:09

Колеги пуснал съм тема в купува за избирач от 328 или м3.0 ама нещо още удрям на камък. Ще изкопирам дизайна на UCC за избирача ама ми трябва оригинален да му снема размерите ... ако някой вече ги има или може да ми ги замери да ми пише. После ще споделя цялото инфо по-това как да си направите къстъм избирач за шортшифт естествено в специална тема.

И полиамидните втулки някой от форума прави ли ги? В на ферариста темата не съм видял (за избирача).

__________________
Колеги и някой дали е замервал z3M лоста какви са му параметрите.

Мечтае за Z3 M Coupe
Аватар
Мнения: 8695
Регистриран на: 9.02.2003
Местоположение: Сoфия
Кара: '99 530dА Touring

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от err0r » 23 Ное 2013, 10:28

Имам избирач от z3м между другото за продажба, че смених скоростните кутии и ми остава излишен. Става шортшифтър за ZF при 328, М3 3.0 и 325тдс. :)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от host » 23 Ное 2013, 12:20

Идеята да направя още по-къс, идеята ми е да видя колко е неговото разтояние от ябълката и да го увелича с около 5мм. Иначе ми драсни на лично какви пари е твоя.

Мечтае за Z3 M Coupe
Аватар
Мнения: 8695
Регистриран на: 9.02.2003
Местоположение: Сoфия
Кара: '99 530dА Touring

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от err0r » 23 Ное 2013, 23:57

Изображение
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 305
Регистриран на: 4.09.2009

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от mitaka21 » 24 Ное 2013, 9:25

Този от Z3M само на ZF кутии ли става? :)

Мечтае за Z3 M Coupe
Аватар
Мнения: 8695
Регистриран на: 9.02.2003
Местоположение: Сoфия
Кара: '99 530dА Touring

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от err0r » 24 Ное 2013, 12:41

За да получиш ОЕМ шортшифтър на троята Гетраг кутия, трябва да сложиш лост от ZF. :)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от host » 24 Ное 2013, 13:17

Числата са? Не може да е дължината под ябълката. Така на "окомера" като гледам з3м е около 5мм повече от 2.8 шифтера. А като види човек е тоя >

Изображение

според моя окомер е поне около 5мм повече от з3м и 10мм повече от 2.8 :) т.е. от 2.8 за да получим тоя ултимейт раЦинг трябва от 19мм да направим разтоянието под ябълката 29мм при запазване на ъгъла.

_____________________________

Още нещо. Някой знае ли партномерата на всички втулки вкл и тая около ябълката, щото се оказа, че колегите във форума с полиуретана не ги правят, та явно обикновени трябва да взема от Мкар. Или ако ги има нещо като ремонтен комплект всичките.

_____________________________

Намерих ги >
Изображение

02 BUSH BEARING OVAL 1 25117507695 7.54лв (няма наличност)
07 Bearing, shift lever 1 25111220600 18.30лв
04 Bearing, shifting arm 1 25111222015 30.82 (няма наличност)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от host » 27 Ное 2013, 23:05

Частта (избирача) ще е готова до другата седмица, техническия чертеж ще ви го сканирам да може всеки да си направи, но искам първо да видя дали всичко ще е за директен монтаж, да не ме псува после и някой че не става.

И пак имам питане относно е тоя метален цилиндър в дясно >

Изображение

Разбрах, че функцията му е леко да вдигне леко центъра на монтажа защото при някои е36 тоя избирач опирал. Предполагам е обикновен цилиндър с намален вътрешен диаметър. Ако някой е правил такъв нека ми драсне на ЛС. Смятам и за него да направя проект (на дали при мен ще трябва), но да е завършено като хората изпълнението на проекта и всеки да може да го ползва.

Втулката за шифъра на която седи сферата ако също някой ме насочи дали има по-успешен вариант от фабричния (полиуретан?) или да си викна от М-кар / някой колега от форума обикновена

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 262
Регистриран на: 28.09.2009
Местоположение: Варна
Кара: E30&E36

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от Ba4oIlia » 28 Ное 2013, 1:21

Лагера-втулката в който се набива сферата е един от най-старите елементи в лостовата система и едва ли има по-добри афтърмаркет продукти , освен разни подобни на унибал .Нов оригинал не е толкова скъп .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1042
Регистриран на: 18.05.2005
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от kagebista » 28 Ное 2013, 10:16

И стар лагер много трудно се разбива. По-скоро от "некадърно" сваляне, а толкова елементарно се сваля. Доста колеги там виждат трудността.
В момета карам с Мкова къса топка. Имах М обикновена висока и доста лека. Имах и Е46 стандартна но доста по-тежка от първите 2! Разликата и при трите е огромна и най-приятно се превключват с Е46цовата като усет :) Не очаквах, че и това ще даде толкова значение но ето че се усеща.
Интересен ми е развоя на колегата с крайния продукт... че искам още шорт :yes:
Ще помогна - имах избирач свален от 328 и беше удължен на точно 30мм. Но като го сложих - при включване на задна лоста почти ми удряше трима при копчетата. Тоест трябваше да се гъне към пасажера във форма "(" и да мръдне с 5-10мм да е центриран на неутрална!
Последна промяна kagebista на 17 Фев 2014, 21:26, променена общо 1 път
Мъжът струва точно толкова,
колкото неговата дадена дума.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 117
Регистриран на: 4.06.2005
Местоположение: Морската СТОЛИЦА
Кара: e36 m44b19

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от BMWFen » 30 Ное 2013, 23:17

Колеги, аз също съм с шорт шифтър.
Всичко е ок, но по някога и то доста често първа трудно влиза от място. Ако съм в леко движение и вкарам от 2-ра 1-ва, то е ок и няма проблем.
Какво може да пречи на 1ва да влиза трудно от място? Съединителя е сменян нов преди 50 000 км.
Четох темата и ми се мярна някаква шайба, която ако лоста бил еди къв си, можела да опира :)

Някой с подобен проблем? Благодаря ;)
BMW 318is M44B19

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook