Шорт шифтър на е36 купе

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 16
Регистриран на: 15.12.2012
Местоположение: София
Кара: m52b28
Мечтае да кара: s70b56

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от rudolfff » 11 Фев 2014, 0:19

Информативно ... Тези дни поръчах ето този : http://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E30-E36-E ... 1c29d5751c , днес пристигна и го сложих , но хода не стигна за 2ра и 4та. В крайна сметка с една заварка на избирача го направих точно 198 мм по модела на това http://store.uucmotorwerks.com/dssr---d ... -p282.aspx и се получи перфектно. :smoke:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3380
Регистриран на: 10.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от kdl » 13 Фев 2014, 12:17

BMWFen написа:Колеги, аз също съм с шорт шифтър.
Всичко е ок, но по някога и то доста често първа трудно влиза от място. Ако съм в леко движение и вкарам от 2-ра 1-ва, то е ок и няма проблем.
Какво може да пречи на 1ва да влиза трудно от място? Съединителя е сменян нов преди 50 000 км.
Четох темата и ми се мярна някаква шайба, която ако лоста бил еди къв си, можела да опира :)

Някой с подобен проблем? Благодаря ;)

Точно кутията, която се слага на М44 редовно прави драма с първа. Из нета има доста материал по темата, но категоричен отговор няма. Ако не е синхронизатор (ще разбереш, ако е), говорят за различен тип на synchronizator mesh-a, при моделите след 96та година, на които уж трябва да се слага новото АТФ масло. Американците казваха да се слага масло за ръчна, някъде из архивите може да имам копие на статията.
Обикновено се усеща при къс лост, особено на студено масло на кутията, да не говорим като сложиш шортшифтъра.
Това е интересна тема, но не е за шортера. На мен би ми било много любопитно да се намери окончателно решение. Все пак има много хора с опит тук, които могат да споделят как са го оправили. То вече не останаха и 36ици де, но все пак... По-добре да се знае нещо, отколкото да се няма и представа за него.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 178
Регистриран на: 27.01.2013
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Внимателно
Мечтае да кара: Нещо страшно

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от BorisMitev » 16 Фев 2014, 17:51

Рамена. Като ти е по-голямо разстоянието от ябълката до ухото с лоста от твоята страна/топчето/ правиш по-малък ход за да нахлузиш някоя предавка.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1042
Регистриран на: 18.05.2005
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от kagebista » 16 Фев 2014, 18:43

И в един момент се получава недоход, ако се прекали с това разстояние ;)
При 19 мм и при 30 милиметровия от предното ми мнение - аз не усетих разлика в дължината :confused: Въпреки, че не беше за тази кола и не беше центриран - покарах с него и не усетих още по-къс ход. Само по-голяма трудност при превключване на първите 3 предавки.
Мъжът струва точно толкова,
колкото неговата дадена дума.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1042
Регистриран на: 18.05.2005
Местоположение: СОФИЯ

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от kagebista » 17 Фев 2014, 20:03

Върти ми се отдавна и една идейка. Тя е за хората със стоков лост, нооо с пластмасова ябълка!
Та поне моят стар е с метална и не става/въпреки че напъвах здраво/, може вие да пробвате следното:
Разстоянието от втулката до ябълката е някакви нищожни милиметри - към ~5мм. Подпъхвате ключе 9-10 номер между ябълката и втулката и бутате с все сила докато тя почне да се мести нагоре. След това или два ключа един до друг, или друг инструмент според вашата креативност и продължавате с местенето. Има толеранс да я придвижите до толкова, че да стигне почти горе тумбестата част, и да оставите 2-3мм ръб да може да си влезе гумения прахопредпазен маншон. Така хем ще направите шорт ход, хем лоста цялостно ще потъне с толкова мм, с колкото сте придвижили пластмасовата ябълка.
Жалко че нямам такъв под ръка, защото знам че пластмасовите след зор могат да се поместят. Уви гледах моята метална, не видях да има заварка лепната към стъблото и въпреки това не мръдна.
Ако някой има - може да изпробва, а ако е сменил с друг вече и не му се занимава, може да даде да опитам ;) Аз лично очаквам доста добър ефект да се получи.
Мъжът струва точно толкова,
колкото неговата дадена дума.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 368
Регистриран на: 17.03.2005
Пол: Мъж
Кара: '04 330xi touring

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от izzzo » 16 Окт 2015, 9:02

Някой да е слагал шорт шифтър на 328 със ZF кутия? Тоя от Z3 M идва малко дебело...
Номенклатурен номер : 25117527254
Описание : ïðåâêëþ÷âàòåëåí ëîñò
Ед. цена (с ДДС) : 233.328 BGN

* Вари 2000 ООД си запазва право за промени в цените

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 280
Регистриран на: 24.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '98 e36 328i Тouring
Мечтае да кара: e36 ///M3

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от clarcky » 12 Фев 2018, 11:50

Колеги да попитам, някой купувал ли е такова: https://proparts.bg/product/2366/short- ... 83-91.html
На голяма кутия Zf ще скъсява ли хода, защото от доста време се оглеждам за лост от z3m, пък нов си е цифра.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1296
Регистриран на: 14.09.2006
Местоположение: София, ул. Гурко 16

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от Louis » 15 Фев 2018, 16:25

clarcky написа:Колеги да попитам, някой купувал ли е такова: https://proparts.bg/product/2366/short- ... 83-91.html
На голяма кутия Zf ще скъсява ли хода, защото от доста време се оглеждам за лост от z3m, пък нов си е цифра.

колко ти се дават за такъв от з3м? :mhihi:
Упомена!Одере!Сдържам!Учуден! ВанОс! ПрУжина! АкУмулатор! СемеринГ! АУспУх! КлапАн! РезервОар! ГаЗ! ФорУм! ОбрЪч! КУпувам! ВрЪЗка! БОбина! ЛосТче! КаРбУратор! ИталиАнски! ГрадУс
ИзображениеИзображение

Пловдивски Джигит
Аватар
Мнения: 735
Регистриран на: 14.02.2011
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Е38 728 IA

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от Киров » 15 Фев 2018, 21:44

Louis написа:
clarcky написа:Колеги да попитам, някой купувал ли е такова: https://proparts.bg/product/2366/short- ... 83-91.html
На голяма кутия Zf ще скъсява ли хода, защото от доста време се оглеждам за лост от z3m, пък нов си е цифра.

колко ти се дават за такъв от з3м? :mhihi:

Дай да чуем цената колега и аз имам интерес :yes: може и на лично ако искаш ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от Nukem » 15 Фев 2018, 22:23

хах дайте да я видим тази цена, че и аз ще свалям кутията скоро.
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от bum_bum » 15 Фев 2018, 23:06

5лв от договорената цена да пристигне по мойта сметка, че да не търкам мнения :mhihi:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1296
Регистриран на: 14.09.2006
Местоположение: София, ул. Гурко 16

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от Louis » 16 Фев 2018, 22:29

Понеже не малко хора ми писаха и лични :mhihi:
Начална цена 150лв +5лв комисионна за модератора :mhihi:
bum_bum написа:5лв от договорената цена да пристигне по мойта сметка, че да не търкам мнения :mhihi:

Ще ти драсна като приключи търга да разчистиш да не става попара :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Упомена!Одере!Сдържам!Учуден! ВанОс! ПрУжина! АкУмулатор! СемеринГ! АУспУх! КлапАн! РезервОар! ГаЗ! ФорУм! ОбрЪч! КУпувам! ВрЪЗка! БОбина! ЛосТче! КаРбУратор! ИталиАнски! ГрадУс
ИзображениеИзображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Шорт шифтър на е36 купе

Мнение от TheDriver » 19 Фев 2018, 12:04

Изглежда доволно по-къс от стандартния. :yes:


Само бих добавил, че ако ще се прави смяната е много препоръчително да се сервизира целият механизъм(да не кажа задължително). Грехота е да сложиш "късия" лост и да си развалиш цялото усещане с луфт в системата.

Смяната на всички тампони, шайби, пластмасовата втулка на ябълката, както и "чашката" на избирача(нещото с гъбата вътре) води до сериозна промяна. Бих добавил и семеринга на избирача като минимум, за да изкара по-дълго време гъбата в избирача.

Много е важно и дали е здрава втулката долу на лоста! Ако е износена, новите шайби ще си заминат за норматив. Не се предлага като резервна част и ще трябва да си правит втулка от полиуретан или месинг.

Предишна

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook