Въпрос за избор на масло

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 27 Юли 2016, 18:16

Момчета,дайте мнение по следния мой казус! Колата е Компакт 10.95г с М42В18,230000км (реални са,но това е друга тема).Над 90% от времето през което се кара е ходене на работа (16км в посока,като 8 са градско и 8 извънградско),но не през всички дни от седмицата,а другото е извънградско.Кара се съвсем нормално,без никакви простотии (имам и мотор и с него си правя кефа),рядко вижда над 3-3500об/мин.Седи в подземен гараж (зимата е над 7'С примерно,лятото е малко над 20'С).Маслото,което слагам е Yacco VX600 5W40,защото официалния дистрибутор за страната е в града и би трябвало маслото да е оригинално,уж! От смяна до смяна не правя грандиозни пробези (към/над 5000км),по-скоро сменям защото е дошло времето.Гори към 70-80гр/1000км за целия период,да кажем,като повечето отива към края,нормално! Обаче! Когато мина към 3500-4000км и маслото вече "поостарее",двигателя започва да работи отчетливо по-шумно.Това също е нормално! Въпроса е,че маслото уж не е най-евтиното или "кофти" на пазара,а би трябвало да е поне около/над "средна хубост"! Не би ли трябвало да изкарам повече километри преди да започне по-шумната работа на двигателя? При този "резултат",не е ли по-добре да слагам "някакво" горе-доло добро 5/40 масло и да го сменям на 3000км (т.е. два пъти по-често),вместо да слагам от досегашното? Предполагам,че всяко ще изкара поне толкова километри... Не искам да пробвам с 10/40 или други подобни вискозитети,все пак мотора е в много добро състояние,предписано е 5/40,такова ще си е! Някой ще каже: "-Писахме кои са хубавите масла,слагай от тях"! На над 20 годишна,обикновена кола да слагам масло за 150-200лв ми се вижда нелогично,не че не си я харесвам или неискам да се грижа за нея... Въпроса е да се "примиря с особеностите на руския риболов",т.е. да си слагам от същото и да карам така,да сменя марката(но с какво ли),или да слагам нещо по-евтино и да го сменям двойно по-често? Ще се радвам да чуя различни мнения и няма да се сърдя,обещавам :D !
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от host » 28 Юли 2016, 16:21

Най-често колегите правят между 5 и 8хил км преди да се скапе, но ако не се кара колата ... маслото вътре в мотора си старее - за това дали неотваряно и неползвано масло си губи качествата с годините има доста спорове, последно във форума беше поствано от чуждестранен източник, че НЯМА такова нещо.

Та нищо ненормално. Ако не те кефи цената, минавай на друго, но при 1г престой или пробег над 8к км повечето масълца се предават. И 5w50 и 5w40 и т.н. докато не стигнем до разни естерни масла (не само с присадка естери).

Пробвай друга марка от място което си убеден, че няма да те минат - има и колеги във форума продават, избери си, доста от тях са с години познати и няма проблеми с тях. И избягвай "low SAPS" и щадящи "катализатора" и т.н. "ниски емисии" масла ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 29.05.2011
Местоположение: Плевен/София
Пол: Мъж
Кара: 412 Turbo/323ti
Мечтае да кара: Mig-29
Детайли за колата: Old school!

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от r19 » 28 Юли 2016, 21:21

Глупости.
Карал съм с най-евтиното масло като е седяло повече от 1 година в двигатела без да го сменям и никога не ми е бил по-шумен мотора, дори след 5-6000 км пробег.
Това са теоретични булшитизми, които не влияят реално на колата.
Пробвай с друго масло според мен. :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от host » 28 Юли 2016, 21:31

ми ... не са теоритични, реално с 3 различни марки масла съм го виждал ама се тая .. здраве да е ... иначе в горния коментар има нещо много ключово "най-евтиното масло" ... т.е. реално тия масла никой не ги "имитира" ... не винаги най-евтиното е най-скапаното - само като жокер

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 29 Юли 2016, 16:28

host написа: ... не винаги най-евтиното е най-скапаното - само като жокер


Между другото host,на мен също нещо такова ми се върти в главата! Ще пробвам с друга марка,като едва ли ще е точно най-евтиното,но поне да видя колко ще изкара.Въпреки,че Тотал-а Кварц 9000,който се предлага на 39лв за 5л направо си плаче: "Фалшиво съм",според мен, и едва ли ще е то! Бум-Бум-а казва,че в бранша се работи с огромни надценки,следва ли,че е истинско и го дават на близка до реалната цена? Съмнява ме! Ще взема някакво,на цена между двете граници и ще видя какво ще стане за 1г и 4-5000км.Ако нещо не ми хареса,маслото вън и пак ще мисля! Каква държава само,дали и по другите е така?
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от bum_bum » 29 Юли 2016, 17:31

Якото го мани, не е масло за тая марка това. Карал съм с най-хубавите им уж и ташак работа. Винаги го гори и бъзро деградира. Явно присадките му не ги бива. :dunno:

Маслото щом е в мотора така или иначе е добре да го сменяш всяка година. В туба няма проблем и 10 години да седи, но сложено в мотора е подложено на цикли загряване и изстиване, оксидация, смесване с гориво и вода от конденз и добавките се разпадат.

Пробвай да си вземеш от тия, дето си внасят от чужбина и продават по форумите. За да намериш фалшиво масло за внос трябва да си малко от по-големите играчи. Такива дребни продавачи ми се струват по-сигурни.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 29 Юли 2016, 18:13

:yes: Така и ще направя! Благодаря на всички за съветите!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 539
Регистриран на: 22.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i
Мечтае да кара: Самолет

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от mafiata_ » 31 Юли 2016, 18:42

По-горе някой от колегите беше препоръчал LIQUI MOLY 10w40
1+ и от мене определено се усеща веднага разликата, а дали ще е с добавка или не няма значение някои казват че с добавка не било хубаво за bmw двигателите.
Иначе познавам един шемет на м42 то М10Д беще слагал за 10к. км и още си го кара :mhihi:

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 366
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: Е36 318i
Мечтае да кара: На челна стойка.
Детайли за колата: И умишлено надрана пак е красива.

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ceco_kd » 31 Юли 2016, 19:35

Три смени с Лики Моли с Молибден съм карал и няма дерт. Не знам какво не би му харесало на мотора?
Карам бавно! Стигам Бързо!

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 28.07.2015
Кара: 318 TDS
Детайли за колата: 318 TDS-там където свършват бензина и газта идва дизела

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от rosco » 09 Авг 2016, 17:50

наско четох че имало фабрики за фалшиви масла,в албания или русия,100% е пълно с тях на нашият пазар,където о да отида се предлагат тези туби,например на мотул вътвят от 35-70 лева за едно и също масло,аз го сменям на 8-9 хиляди,нечакам повече,така че ако е среден клас да се сменя по често,некои карат и по 10-12 хиляди,но чух много странни неща от един познат в италия,един си купил нова кола и от магазина му казали 100 000км.да не пипа маслото,и още на 50-60 хил.станали сериозни проблеми :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 11 Окт 2016, 19:36

Само за информация: смених маслото и вече имам над 1000км с новото. Работата на двигателя няма нищо общо с преди! Прави ми удоволствие да го слушам,дори от първия момент,когато го запаля! В жегите също се представя отлично,след седмица без палене отново отлично поведение! Искам да направя поне 5000км с маслото и ще пиша отново! Сложих "Тотал" Кварц 9000 от "проверено място",дано не е грешка! Ако нещо не ми хареса ще го сменя веднага!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 774
Регистриран на: 6.01.2013
Пол: Мъж
Кара: E91 325d
Мечтае да кара: отново E36 318is

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от k.milanov » 11 Окт 2016, 19:45

M44B19 от както съм я взел си шие, цъкат клапаните.
Карам с мотул синерджи6100 10в40. Има ли смисъл да дам още едно 15-20лв за мотул екс цес 8100 5в40 или не? Ще има ли някаква разлика да не цъка толкова или не? :dunno:

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Въпрос за избор на масло

Мнение от b00st » 12 Окт 2016, 11:48

k.milanov написа:M44B19 от както съм я взел си шие, цъкат клапаните.
Карам с мотул синерджи6100 10в40. Има ли смисъл да дам още едно 15-20лв за мотул екс цес 8100 5в40 или не? Ще има ли някаква разлика да не цъка толкова или не? :dunno:

Тя ако на 10w40 и тракат повдигачите, с 5w40 ще е по-зле.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 10 Окт 2017, 19:27

Да дам отчет и за "новото" масло (миналата година сипах "ТОТАЛ" Кварц 9000 5-40) ! Става си на "чорба" и мотора заработва по-шумно,но след 1500км ПОВЕЧЕ,от колкото с "Яко"-то! В моя случай,направих над 5500км,преди да се скапе! Тези дни го сменям пак със същото! За тези пари и това поведение (много по-доволен през цялото време на употребата му) си е направо супер! Препоръчвам!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 780
Регистриран на: 4.04.2009
Местоположение: Лом
Пол: Мъж
Кара: кУлУлО

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ///Mechov » 11 Окт 2017, 5:27

Какво очакваш от тоя румънски Тотал ? В интернет имаше изписани хиледи теми за него .

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook