Въпрос за избор на масло

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 25.04.2011
Местоположение: Бяла Слатина,врачанско...
Пол: Мъж
Кара: ...only BMW
Мечтае да кара: ...карам го!
Детайли за колата: ...перфектна!

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ИВАКА » 13 Авг 2011, 9:15

bum_bum написа:След 5к като се разтропа пак се сърди на учените хора ;)

...направо ме застреляхте!Минах към 1000 км и няма промяна в работата на двигателя.Дилемата беше дали 10 или 15-ска,тогава възрастен уж технически инжинер изрази мнение,че двигателя на над 200 000 км има вече нейзбежни хлабини и напълно редно е да сипя 15-ска.Може нещо да съм пропуснал из форума?Споделете?
...за всяка врата има ключ.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 78
Регистриран на: 3.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW Е60
Мечтае да кара: по асфалт

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от iliev21 » 13 Авг 2011, 10:33

Карал съм с различни масла все скъпи,Кастрол,Ажип.Колата ми е М43 на 400 000км реални и откакто сложих Мотул 10W40 работи 3 пъти по-добре и по тихо.Казвам го от личен опит.Не хваля маслото само казвам моето мнение.
Изображение
При далечна опасност е рано да се тревожите,а при близка - вече е късно !

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1384
Регистриран на: 17.01.2008
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: му се с шпер

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от Nikito_nn » 13 Авг 2011, 12:13

Dpy написа:Сложи Лики Моли 10в40 с Молибден, в ценовият си клас, за твоя мотор и тез километри, по-хубаво надали можеш да избереш. Тва е за нормално каране. Вече ако те тресе гъзарията или си рацер има други решения.Ще усетиш рязка промяна(положителна) при студените стартове и не само. Миналата седмица купувах, туба 5 литра ми дойде по 14.30 лв. литърът, иначе на по шишенца от литър, цената беше 15.60 лв.

+1 Аз до преди две години карах само с мобил 10в40 и бях много доволен, но после реших да пробвам на лики моли и честно казано невиждам разлика, а цената му е доста по добра от мобила.
BMW - the POWER
Изображение - малолитражка
Изображение - М3
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 26.01.2008
Кара: 318is;Е36 328i;Е46 330i;E60 530d

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от димитър_81 » 13 Авг 2011, 14:00

ИВАКА написа:
bum_bum написа:След 5к като се разтропа пак се сърди на учените хора ;)

...направо ме застреляхте!Минах към 1000 км и няма промяна в работата на двигателя.Дилемата беше дали 10 или 15-ска,тогава възрастен уж технически инжинер изрази мнение,че двигателя на над 200 000 км има вече нейзбежни хлабини и напълно редно е да сипя 15-ска.Може нещо да съм пропуснал из форума?Споделете?

за кола с хидравлични повдигачи не се препоръчва гъсти масла
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 202
Регистриран на: 27.04.2008
Местоположение: Stara Zagora
Пол: Мъж
Кара: 318ti
Мечтае да кара: 318ti ;)

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от AutoCoil » 13 Авг 2011, 14:02

Така ли след толкова писане не ви стана ясно, че тая приказка
"двигателя е на 200 000км, слагай 15в40" е най-голямата глупост казвана някога!
15в40 не е по-гъсто от 10в40 на работна температура.

Карайте си колите с 10в40, ако не можете да си позволите 5в40, наливайте си масла
с ясен произход и няма да имате грижи :)

Поздрави

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от bum_bum » 13 Авг 2011, 14:19

Точно. Студеният индекс е висок, маслото не е течливо, трудно достига там, където трябва да маже и във времето когато износването е най-голямо имате силно влошено мазане. После идва- повдигачите на М52 са боклук- тропат. М40 е ташак- яде вала. 318тдс е много гаден мотор.. ми не, не са.
Проблема не в тях ами това, че като на книжката пише 5W-40 то това го пише с някаква причина. Ако трябваше след 200к да се кара с 10 или 15W-40 то щеше да си го пише.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 25.04.2011
Местоположение: Бяла Слатина,врачанско...
Пол: Мъж
Кара: ...only BMW
Мечтае да кара: ...карам го!
Детайли за колата: ...перфектна!

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ИВАКА » 13 Авг 2011, 14:57

...полезна дискусия се получи!А на ш....я инжинер ще му предам поздрави!Оказа се за пореден път,че липсата на информация и вредна.Успех колеги!
...за всяка врата има ключ.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1241
Регистриран на: 17.07.2005
Местоположение: София, Божурище
Пол: Мъж
Кара: Alfa 159 JTD :(
Мечтае да кара: настрани

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от maxpower » 13 Авг 2011, 19:44

ИВАКА написа:
bum_bum написа:След 5к като се разтропа пак се сърди на учените хора ;)

...направо ме застреляхте!Минах към 1000 км и няма промяна в работата на двигателя.Дилемата беше дали 10 или 15-ска,тогава възрастен уж технически инжинер изрази мнение,че двигателя на над 200 000 км има вече нейзбежни хлабини и напълно редно е да сипя 15-ска.Може нещо да съм пропуснал из форума?Споделете?

Точно там е проблема, че това не е Волга. Писна ми да слушам стари майстори москвичисти. После дали е 0/5/10/15 няма значение, защото горното(W30/40/50/60) число е това, което показва какъв е визкозитета при работни температури. После полусинтетичните и най вече синтетичните масла си запазват по-добре вискозитета при високо натоварване - катерене на дълъг баир в летните жеги примерно. Не е задължително да карате на писта, за да натоварите маслото. И товагава това уж по "гъсто" 15В40 дето си си взел става на вода и масления слой отива подяволите и ти си мислиш, че правиш добро на двигателя - да ама не :banghead: . На Ладата преди да я продам и сипах 5В30 - много го хареса :mhihi: , а манометъра за налягане доволно си сочеше по високо налягане спрамо това до тогава. После полу и най вече пълната синтетика си запазват по дълго свойствата, по слабо се влият от мръсотията която отмиват и от смесването с гориовото, да не говорим за окисляването на маслото. После идват въпроси ама защо ваноса не ми работи, защо ми тракат повдигачите и т.н. Ако такива неща не ви притесняват карайте си с М10Д и не го мислете двигатели под път и над път вече :bchug: .
Не казвам, че трябва да сипвате най хубавото масло на пазара, но ако двигатля е в добро състояние и нямате намерение скоро да сменяте автомобила струва ли си да спестите някой лев и да рискувате нещо да изтропа.

п.с оп те колегите вече са написали горе долу каквото имах в предвид :oops:
A sleeper (car) - is a car that has high performance and an unassuming exterior.

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 25.04.2011
Местоположение: Бяла Слатина,врачанско...
Пол: Мъж
Кара: ...only BMW
Мечтае да кара: ...карам го!
Детайли за колата: ...перфектна!

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ИВАКА » 13 Авг 2011, 20:06

...благодарен съм отнова за развитието на темата.Сега съм сипал това масло,но втория път няма да повторя грешката.Поне ако се разтропа ще знам от какво е-шегувам се разбира се.Докарах я на платформа ог Германия-със обрани зъби на ремъка,оправих я и я подкарах,на няколко пъти /...около половин литър/доливах дори М10Д.Двигателя не се оплакваше.Просто така се стекоха обстоятелствата.А относно волгаджийте-тоя инжинер найстина е завършил образованието си когато Волгата беше кола,затова ми даде и такъв съвет.Да е жив и здрав,пък аз да съм чел по-добре във форума.Успех на всички!
...за всяка врата има ключ.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от bum_bum » 13 Авг 2011, 21:06

Аз имам един пресен пример с М10-тката :mhihi: 26 годишен двигател, последните 7-8 години беше в нас и се караше само с 5W-40. Разхода му беше под 10/100 градско за София (поне при мен). М10В18 карбуратор.
Купувача (ако не е срам да си каже кой е :mhihi: ) го подкара на 15W-50 и за по-малко от година го окоти.
Айде кажете ми сега, че смяната на масло е "гъзария", както се каза в една друга тема.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1212
Регистриран на: 26.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше E39, сега Нисан 370z с 4 врати
Мечтае да кара: Z8

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от Alexch » 14 Авг 2011, 0:15

bum_bum написа:А
Купувача (ако не е срам да си каже кой е :mhihi: ) го подкара на 15W-50 и за по-малко от година го окоти.


Каква марка 15W50? Че Мотула 15W50, М20-ката много добре си го понася, както съм писал не веднъж :winky:
bai_ILIA написа:стига сте се депресирали с ремонти, наслаждавайте се на колите си и радостта от шофирането понеже те ще се развалят със сигурност :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 478
Регистриран на: 28.05.2007
Местоположение: София

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от biberon4o » 14 Авг 2011, 0:56

Колата ми е на 250 000 км и слагам 5w 40 на Лики Моли. Работи без проблем. Харчи масло според нормите. Никъде не пише след 100 и след 200хил. какво масло да слагаш, а по каталог какво е предписано.
15w 40 на БМВ-никога та ако ще и на 500 хиляди да е!
Има истина една,
BMW се казва тя,
шофирам ли я спира винаги дъха ми,
подавам ли и газ от радост пили гуми,
тази марка е Велика сила, сбъдва тя мечтите,
на всеки верен фен със синьо-бял пламък във очите! ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 202
Регистриран на: 27.04.2008
Местоположение: Stara Zagora
Пол: Мъж
Кара: 318ti
Мечтае да кара: 318ti ;)

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от AutoCoil » 14 Авг 2011, 13:56

Доволен съм, че като постовете по-нагоре става ясно, че малко по малко хората почват да влизат в пътя относно маслата и е крайно време 15в40 да изчезне като вискозитет както е на запад! Просто тия 1.5-2лв на литър, които са разликата между 15 и 10 са сигурно най-добре изхарчените ви пари.


Поздрави и умната, ако не русата :mhihi: :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 25.04.2011
Местоположение: Бяла Слатина,врачанско...
Пол: Мъж
Кара: ...only BMW
Мечтае да кара: ...карам го!
Детайли за колата: ...перфектна!

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ИВАКА » 14 Авг 2011, 14:02

...уверявам Ви,че колата ми е член от семейството и не е било въпрос на пари,просто избора го бях поверил уж на разбирач....,но от старата генерация,с цялото си уважение към тях все пак.Всичко ще се поправи!Успех колеги!
...за всяка врата има ключ.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ares2 » 15 Авг 2011, 9:25

много съм против тези теории за препоръките на разни "маистори" за 15в40...
бил износен мотора и не знам си какво..
абе кви са тия глупости..
М40 ката ми в Е30 е на 340 000 км и никога н съм и слагал нещо различно от 10в40 среден клас..
нито тропа вал и тн.. всичко си е ок с колата...
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook