Въпрос за избор на масло

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от host » 06 Юни 2018, 10:01

ildivvy написа:Продължавам с отчета! Този път,маслото "приключи" доста по-бързо! Става дума за "Тотал" Кварц 5/40,като слагам такова за втори път! Предишния път бях много по-доволен! Това,още като го сипах,имах усещането,че не е съвсем като предишното (купувал съм ги от различни магазини в Пловдив,но не квартални гаражчета)! Дали е румънски,дали е френски :dunno: ..,кой да ти каже! Сега взех Мобил 3000 Х1 5/40 и ще го сменя тези дни! Ще напиша и първи впечатления веднага! На тубата пише,че е от Италия! Дали е вярно :dunno: ,не знам! Имали завод в Турция,както и Кастрол-а... Може ли да се провери по баркода или нещо друго?


Колко км си минал или моточаса?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 06 Юни 2018, 18:56

Километрите,които съм изминал са 3064км! Едно голямо нищо,поне според мен! Моточасовете трябва да се попресметнат... Колата я карам,когато ходя на работа и няколко епизодични,извънградски курса по 110км,ако трябва да се ходи до лозето на баща ми,веднъж до летището в София,друго не се сещам...Курса до работата ми е 16км в посока и е точно 50%:50% градско-извънградско! Понеже съм на смени,движението в едната посока съвпада с дневния трафик,освен ако не съм нощна смяна,когато и в двете посоки е спокойно! Когато хвана трафика в едната посока,съм сигурен,че повече от половината време,двигателя работи на място! Това прави,примерно,поне 25% работа на място за отиване и връщане от работата! Отделно,пътуването в двете посоки е общо 32км и ми отнема общо 50мин,приблизително (38.4км/ч средна скорост за отсечката)! Ако кажем,че 25% е престоя,то средната скорост на движение е 48км/ч! 3064км са малко и като километри и като мото-часове,дори и с 25% работа на място! С предишната туба "ТОТАЛ" изкарах 5500км преди да се "скапе",което ме устройваше идеално! Преди малко налях Мобил-а! Довечера ще напиша и първи впечатления!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от host » 06 Юни 2018, 19:15

Наистина е много малък пробег под 4хил км и да започне да губи качества. Определено повдига въпросителни към качеството.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 09 Юни 2018, 13:22

В сряда сипах "Мобил"-а и вече съм изминал малко над 100км. За сега съм доволен :yes: ! Двигателя работи тихо и равномерно още със запалването,както и трябва да бъде! Прави ми впечатление,че дори по време на движение,двигателя е малко по-тих,отколкото с "Тотал"-а! Всъщност,още със смяната му,двигателя работи във всички режими,по-добре отколкото с втората туба "Тотал",дори когато беше още "прясно"! Не съм сигурен дали не е по-добре и от първата туба,защото вече мина доста време от тогава! Сега остава да направя поне 5-6000км (а дано и повече :bowdown: ),преди да стане за смяна,и ще съм напълно доволен! Ще пиша периодично с впечатления за маслото,дали и колко ще се появи нужда от доливане и т.н.,за да става темата "по-пълна/полезна"!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1042
Регистриран на: 18.05.2005
Местоположение: СОФИЯ

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от kagebista » 01 Окт 2018, 23:56

Карам 323 автоматик и сега съм за смяна. Малко проточих смяната - 2г вече и пробег едва ~6к км.
Маслото беше 10в40 на АС Делко. Сипах го защото имах странно чаткане откъм звук на мотора. И фактът, че колата преди мен също не е била карана доста време. Идеята беше да сложа 10в40 вискозитет и да покарам малко така да видя дали ще има разлика, и после да сложа по-хубаво 5в40. А то какво било - като загрее и започват да чаткат инжекторите, които спрямо предишната ми 20ка не се чуваха изобщо.
Колкото и странно да ви прозвучи с фактите горе, не го смених. А се канех а днес, а утре а след месец... и така си мина времето. Като цяло до ден днешен останах супер доволен от това масло. Не е пипнала грам от него. Нямам сополиви отлагания по капачката на маслото, по маркучите за картерната вентилацията и прочие. Маслото се оказа добро, спрямо това което е показал мотора с него :shock: Изминалите 2 зими имам по 500 км студени стартове и къси разстояния колкото да раздвижа колата.
Искам да се ориентирам към повече лонг лайф масло, което да запазва по-дълго качествата си във времето сипано във малко развъртан на км мотор. Преобладават мненията на всякъде, че караш не караш трябва да го сменяш всяка година.
Мъжът струва точно толкова,
колкото неговата дадена дума.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от host » 02 Окт 2018, 8:37

90% от маслата които са синтетики са 24м или 15 +++ хил км пробег ;) освен при мотори които са много висок клас там дават супер кратки интервали

6хил км за 2г ... не виждам проблем ако я палиш всяка седмица да може да поработи малко да разкара маслото в мотора или поне 2-3км и другите възли малко да се раздвижат ... че си е бая малко тва, всякакви странни проблеми могат да започнат

10w40 маслото масово е добро, отдавна се прави полусинтетика, цените са ниски и конкуренцията е голяма ... освен ако не попаднеш на фалшификат , аз с 10w40 не бих карал повече от 7-8хил км m52 мотор - ако градско и студени стартове се правят

студените стартове на най-зле от повишаване на съдържанието на вода и бензин в маслото , така скъсяват живота му най-бързо (спря коли каращи се на дълги разтояния с постоянна скорост)

в различните подфоруми има бая теми за маслата разгледай ... трябва да решиш много висок клас синтетика и малко по-дълъг интервал ли ще позлваш (до 12-15хил км) на бая висока цена на маслото или по-евтино масло на смяна до 8-10хил км (това най-най-общо казано ;) )

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 02 Окт 2018, 12:17

Според мен,ако и без това няма да правиш големи пробези през годината,както сам казваш,няма смисъл да инвестираш в много скъпа синтетика! Може би е по-добре да направиш като мен - да намериш нещо добро на ниска цена и да си го сменяш по-редовно! Т.е. две смени (по една смяна на година),отколкото една със скъпо масло,което да сменяш на две години и пак да не си му използвал изцяло капацитета,навъртайки хубави километри!

П.П. При мен нещата са супер към момента! Двигателя работи отлично с маслото,което сипах! Сутрин вече позастудява и отново нямам забележки към него!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1042
Регистриран на: 18.05.2005
Местоположение: СОФИЯ

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от kagebista » 02 Окт 2018, 18:04

Точно това е дилемата която сте написали и двамата.
Аз като цяло се учудвам на км, но като минавам техническия тогава разбирам колко съм карал. Зимата както казах задължително палене поне 2 пъти и каране на къси разстояния да я раздвижа колкото един пазар до магазина и обратно. А като цяло топлите месеци и по-хубави зимни дни се кара предимно градско и пак предимно къси разстояния, като колегата горе до работата му.
И да това се замислих, че колата все по малко ще се кара и за в бъдеще. И накланям на варианта хубава синтетика с подобен пробег и 2 години да си държи качествата спрямо амортизацията.
Колата е читава на 225х.км истински като преди това е карана от 30ти набор първи собственик швейцарец. Звучи като приказка на автоджамбазин, но далеч не е такава. В сервизната книжка до 200к.км са сменяли маслото първите 2 пъти на през 30х.км, а в последствие на 15-20х.км :shock: . Но моторът е читав и си знам колата от-до произхода и какво съм взел като състояние и какво карам до и в момента.
Старатата ми М52ка 20ка беше на по-малко км също истински - италианка. Но харчеше масло. Там какво ли не сменях като последното беше 5в40 лонглайф на БМВ оригинално си го купих от представител. И пипаше по 7-800 грама на 10к. км с премахнати картерни вентилации. С друг вискозитет 10в40 същата работа и пак без значение с клапан за картерни газове или байпасиран.
Та на въпросът - пълна синтетика каква да бъде в моя случай като вискозитет и евентуално марка масло за този м52 с добри отзиви?
Мъжът струва точно толкова,
колкото неговата дадена дума.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 8.08.2017
Пол: Мъж

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от Hip-hopotam » 03 Окт 2018, 22:18

Скоро правих един волво мотор 2.0турбо 2003а година каран в Швейцария и маслото сменяно на 25-30000 първите пъти,следващите на по 15-20000.Мотора беше в ужасни нагари и мръсотии което беше причина на 290000км. да превърти биелни лагери.Беше ми чудно и на мен, че уж стриктно поддържащите швейцарци сменят масло толкова рядко.
Аз карам М52Б25, експериментирах с различни марки и вискозитети заради шум в мотора но скоро ще отварям и ще ревизирам всичко и мисля да подкарвам на 5w40.Иначе от Бардал съм доволен,Мобил не е лош вариант,с Кастрол мотора пее но има разход на масло,Репсол само 5w50 съм пробвал нямам особени впечатления щот веригата ми трака и не мога да преценя а като разход 1-1,5 на 9-10000км с лек теч от картера,това ми е разхода и с почти всички масла които съм пробвал.Според мен разход около литър на смяна е нещо абсолютно нормално.Като цяло мотора трябва да си хареса масалцето.Знам една 520ка нищо особено,на незнаини километри,поддържана супер посредствено,на тази кола в мотора има масло Starline 10w40 което е доста евтин вариант,ами двигателя работи като за пример....перфектен.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 17 Юли 2019, 19:34

ildivvy написа:В сряда сипах "Мобил"-а и вече съм изминал малко над 100км. За сега съм доволен :yes: ! Двигателя работи тихо и равномерно още със запалването,както и трябва да бъде! Прави ми впечатление,че дори по време на движение,двигателя е малко по-тих,отколкото с "Тотал"-а! Всъщност,още със смяната му,двигателя работи във всички режими,по-добре отколкото с втората туба "Тотал",дори когато беше още "прясно"! Не съм сигурен дали не е по-добре и от първата туба,защото вече мина доста време от тогава! Сега остава да направя поне 5-6000км (а дано и повече :bowdown: ),преди да стане за смяна,и ще съм напълно доволен! Ще пиша периодично с впечатления за маслото,дали и колко ще се появи нужда от доливане и т.н.,за да става темата "по-пълна/полезна"!


Поредния отчет! "Мобил"-а също се предаде бързо :( ! Изминах 4100км откакто го сипах и е готов за смяна! В интерес на истината,до последно бях доволен от него! Мислех дори,че ще направи по-добър километраж от "Тотал'-а,но промяната настъпи бързо и днес-утре ще го сменям...Ще пиша отново с впечатления,щом имам нови такива...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от Kurtov » 17 Юли 2019, 21:35

Как разбиарш, че маслото ти е за смяна ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 823
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от turbonetic » 17 Юли 2019, 22:47

Аз за сега съм доволен най-много от тотала!
Когато карах Бмв-то му слагах само 5в40 тотал кварц сменях го на 10 000 км ,не го пипаше! Сега карам с 10в40 пак то ,и пак нямам проблем с разход на масло.Преди това ги карах с мобил ,но си го харчеха...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 29.05.2011
Местоположение: Плевен/София
Пол: Мъж
Кара: 412 Turbo/323ti
Мечтае да кара: Mig-29
Детайли за колата: Old school!

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от r19 » 18 Юли 2019, 0:30

Motull Xcess 5w40 на M42B18. Супер доволен съм за момента, предстоящата смяна ще е пак с такова, но се чудя дали да не сипя и едно фюлеринче на бардал :D :dunno: :driving:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от ildivvy » 18 Юли 2019, 6:29

Kurtov написа:Как разбираш, че маслото ти е за смяна ?


Като сипя ново масло,двигателя работи супер тихо и мазно! Направо си е удоволствие да го слушаш :D ! Когато, според мен, стане за смяна,двигателя започва да работи доста по-шумно и дори леко дразнещо! Започва да наподобява (на звук) работата на ТДС-а,бих казал! Според мен не е нормално,както и да го мисля! Сменям маслото,обикновено е минала и 1г от предишната смяна, и всичко си е отново супер :D ! Момента,в който мотора започва да работи по-шумно и дразнещо настъпва за около 1-200км (т.е. от момента, до който всичко е наред, до момента,в който не мога да го слушам). Всичко това става за около 4000км и според мен е малко (прочети ми мненията назад в темата,за да разбереш,какво имам предвид), Според мен,причината е в многото часове работа на място, лятото в жегата, в задръстванията в Пловдив...,но може и да бъркам! Предполагам,че ако налея ново масло и тръгна на дълъг път,ще направя доста повече километри отколкото правя сега,преди маслото да се 'чорбаляса'.
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес! Вече съм фен съм на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ентусиаст
Аватар
Мнения: 823
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: Въпрос за избор на масло

Мнение от turbonetic » 18 Юли 2019, 9:38

Ако мотора е читав ,не би трябвало да работи като тдс както казваш! Преди да продам Бмв-то го карах с кастрол 5в40 работеше перфектно дори ,и след 6-7 хил км..След това му сложих мобил 10в40 още с паленето се усете ,че работи много по-шумно от преди самия мотор ,и веднага след това като сложих тотала си ,заработи като часовник! Сега отново е с тотал 5в40 и работи перфектно без разход на масло ..

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook