Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3743
Регистриран на: 24.02.2009

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от Делян » 26 Юни 2011, 23:10

Така си е, но и тях ги разбирам, все пак и те гърла хранят :D
Тъкмо ми предстои големичък ремонт на ходовата част, тая тема тъкмо навреме я пусна, дано някой колега има нужното инфо :yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от metodi80 » 26 Юни 2011, 23:16

Dpy написа:Така си е, но и тях ги разбирам, все пак и те гърла хранят :D
Тъкмо ми предстои големичък ремонт на ходовата част, тая тема тъкмо навреме я пусна, дано някой колега има нужното инфо :yes:


Еми дано .... , ако не аз мисля тая седмица да ги свалям тия тампони (стига времето да позволи), та ще премеря и на самата каретка , дето лягат тия шайби и вече ще знам какво и как ... Скобата мисля че ще е готова утре , шайбите ще ги направя да речеме до към сряда .... Ако всичко върви по план до края на седмицата ще съм приключил с това ... Но ще е далеч по добре преди да започна да ги свалям да съм готов със всичко необходимо ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2871
Регистриран на: 11.10.2006
Местоположение: Ruse
Пол: Мъж

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от Le Transporteur » 26 Юни 2011, 23:54

Сменях тампоните през февруари и си направих въпросните шайби от твърда гума с дебелина към 10мм. Подкрепям идеята за монтиране на такива шайби, Методи добре е обяснил предимствата, абсолютно тампона няма работа да се движи по оста на втулката. Искам едно допълнение да вметна, това странично укрепване на тампона вероятно ще удължи живота му, възпрепятствайки откъсването на гумата от вътрешната втулка, което знаем е най-честият дефект при тях.
"Башак": ...еее БМВ караш, а ти е скъпо!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от metodi80 » 27 Юни 2011, 11:26

Le Transporteur написа:Сменях тампоните през февруари и си направих въпросните шайби от твърда гума с дебелина към 10мм. .


Принципно аз мисля шайбите да са с външен диаметър колкото е диаметъра на тампона (или "ухото" на носача , където влиза тампона , ще зависи от това колко ще позволи каретката) , това за външния диаметър ...
Вътрешния диаметър на шайбата мисля да е малко по голям от диаметъра на втулката на тампона в която влиза болта .... Реално втлулката е широка 25 мм , толкова е и челото на каретката , където ляга втулката на тампона ... Демек ако направя шайбите с вътрешен диаметър 30мм би трябвало да легне перфектно , ще има малко разстояние от двете страни (по около 2.5 мм ) , точно както би трябвало да е ...
Но дебелината на шайбите много се чудя колко трябва да е .... Мислех да са около 5-6 мм , но сега ти като каза 10мм и ми стана интересно ... Успя ли да ги побереш двете шайби и тампона в каретката с две шайби по 10 мм ... :roll: Кой тип тампони си сложил , от новия ли ? Щото стария е с малко по -дебела гума от страни и ми се струва че не би могъл да влезе с две шайби от 10 мм ?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 3.07.2007
Местоположение: Sliven
Пол: Мъж
Кара: S50 @_@

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от VaLy0 » 27 Юни 2011, 12:18

Плътни ли трябва да са от стената на стойката до тампона, смисъл тампона въобще да не мърда или да остане някъв малък луфт?
ИзображениеБъРзИя ///

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от metodi80 » 27 Юни 2011, 13:01

VaLy0 написа:Плътни ли трябва да са от стената на стойката до тампона, смисъл тампона въобще да не мърда или да остане някъв малък луфт?


Не трябва да има луфт ....
То самия тампон има едни гумени бордчета от страни , които стърчат от металната част на вън около 3 мм , та те изпълняват ролята на "луфт" ... Самата шабйа трябва да ляга плътно на стената на стойката от едната страна , а от другата страна да легне на тия гумените бордчета на тампона ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 3.07.2007
Местоположение: Sliven
Пол: Мъж
Кара: S50 @_@

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от VaLy0 » 27 Юни 2011, 13:46

metodi80 написа:
VaLy0 написа:Плътни ли трябва да са от стената на стойката до тампона, смисъл тампона въобще да не мърда или да остане някъв малък луфт?


Не трябва да има луфт ....
То самия тампон има едни гумени бордчета от страни , които стърчат от металната част на вън около 3 мм , та те изпълняват ролята на "луфт" ... Самата шабйа трябва да ляга плътно на стената на стойката от едната страна , а от другата страна да легне на тия гумените бордчета на тампона ...

Ем значи няма нищо особено! Като извадиш носача мериш с един шублер колко е междината и при стругаря ;) даже може и отдолу да премериш без да вадиш носача, за да не я разглобяваш и да чакаш после някви си шайби :mhihi:
Взимаш примерно няколко болта 8мм-10мм дебели, пъхаш ги там виждаш как е и си правиш извода ;)
ИзображениеБъРзИя ///

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от metodi80 » 27 Юни 2011, 14:50

VaLy0 написа:Ем значи няма нищо особено! Като извадиш носача мериш с един шублер колко е междината и при стругаря ;) даже може и отдолу да премериш без да вадиш носача, за да не я разглобяваш и да чакаш после някви си шайби :mhihi:
Взимаш примерно няколко болта 8мм-10мм дебели, пъхаш ги там виждаш как е и си правиш извода ;)


Ако не ми беше казал , немаше се сетя ... 8)
Само дето има една особеност , че първо в момента на носача е стария тампон , който както вече казах е с по издадени метални бордове от страни и второ от деформацията на старите тампони носача не е застанал точно в центъра , на оста , за да мога да премеря правилно разстоянието от двете страни , пък и гнездото е много неудобно за пъхане на квото и да било (колкото и да се пънеш няма да може да се свалят правилно размерите) , требва си да се свали и да се изкара или някой да каже какви са размерите (което от самото начало не го вярвах , ама те поне пуснах тема да си почешиме езиците)...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 3.07.2007
Местоположение: Sliven
Пол: Мъж
Кара: S50 @_@

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от VaLy0 » 27 Юни 2011, 14:57

metodi80 написа:Ако не ми беше казал , немаше се сетя ... 8)
Само дето има една особеност , че първо в момента на носача е стария тампон , който както вече казах е с по издадени метални бордове от страни и второ от деформацията на старите тампони носача не е застанал точно в центъра , на оста , за да мога да премеря правилно разстоянието от двете страни , пък и гнездото е много неудобно за пъхане на квото и да било (колкото и да се пънеш няма да може да се свалят правилно размерите) , требва си да се свали и да се изкара или някой да каже какви са размерите (което от самото начало не го вярвах , ама те поне пуснах тема да си почешиме езиците)...

Общо взето си знаеш отговорите на въпросите, докато пишеше да беше пробвал ;) виждаш че няма такъв който да е правил такова нещо!
ИзображениеБъРзИя ///

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от metodi80 » 27 Юни 2011, 15:12

VaLy0 написа:
metodi80 написа:Ако не ми беше казал , немаше се сетя ... 8)
Само дето има една особеност , че първо в момента на носача е стария тампон , който както вече казах е с по издадени метални бордове от страни и второ от деформацията на старите тампони носача не е застанал точно в центъра , на оста , за да мога да премеря правилно разстоянието от двете страни , пък и гнездото е много неудобно за пъхане на квото и да било (колкото и да се пънеш няма да може да се свалят правилно размерите) , требва си да се свали и да се изкара или някой да каже какви са размерите (което от самото начало не го вярвах , ама те поне пуснах тема да си почешиме езиците)...

Общо взето си знаеш отговорите на въпросите, докато пишеше да беше пробвал ;) виждаш че няма такъв който да е правил такова нещо!


Прави си и не си .....
Тоя последния коментар беше излишен ! Човек не знае от коя трънка може да изкочи заека ! Щом съм преценил , че първо ще пиша , а после ще правя , значи така трябва ! И как да няма такъв , който да го е правил .... , ето колегата Le Transporter го е правил ... , писаха ми и други колеги на ЛС , които са се опитвали да правят подобна работа .... Това малко или много ме ориентира ... За това моля за по -конструктивни коментари !

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 3.07.2007
Местоположение: Sliven
Пол: Мъж
Кара: S50 @_@

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от VaLy0 » 27 Юни 2011, 15:17

И като цяло какво разбра? От тея ЛС-та, а не написани тук мнения..... колко излиза че трябва да са дебели тея шайби?
ИзображениеБъРзИя ///

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от ~Мишо~ » 27 Юни 2011, 17:49

:OT: Аз съм ти казвал и преди и ще е малко спам,обаче:
- Що не вземеш едни тампони от българските полиуретанови,да ги сложиш и да видиш после дали ще ти се занимава с тия шайби? ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3874
Регистриран на: 21.05.2008
Местоположение: Враца
Пол: Мъж
Кара: 318i 97'

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от metodi80 » 27 Юни 2011, 19:49

VaLy0 написа:И като цяло какво разбра? От тея ЛС-та, а не написани тук мнения..... колко излиза че трябва да са дебели тея шайби?
"Като цяло" някои от хората, които пишат на ЛС, не пишат вече във форума , щото им е омръзнало да подканват да не се спами и да ги дразнят с ехидно -съркастични забележки , въпреки всичко темата постигна целта си !
Размерите са 70 х 35 х 7


~Мишо~ написа::OT: Аз съм ти казвал и преди и ще е малко спам,обаче:
- Що не вземеш едни тампони от българските полиуретанови,да ги сложиш и да видиш после дали ще ти се занимава с тия шайби? ;)
То и на полиуретановите е опция да се сложат такива шайби и става още по стабилно ....
http://i129.photobucket.com/albums/p235 ... G_0308.jpg

костинбродчанин
Аватар
Мнения: 3239
Регистриран на: 18.11.2008
Местоположение: градът на славея
Пол: Мъж
Кара: е60 530д
Мечтае да кара: М3 Компакт
Детайли за колата: Няма много...

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от vladi_a_i » 27 Юни 2011, 20:09

metodi80 написа:
VaLy0 написа:Ем значи няма нищо особено! Като извадиш носача мериш с един шублер колко е междината и при стругаря ;) даже може и отдолу да премериш без да вадиш носача, за да не я разглобяваш и да чакаш после някви си шайби :mhihi:
Взимаш примерно няколко болта 8мм-10мм дебели, пъхаш ги там виждаш как е и си правиш извода ;)


Ако не ми беше казал , немаше се сетя ... 8)
Само дето има една особеност , че първо в момента на носача е стария тампон , който както вече казах е с по издадени метални бордове от страни и второ от деформацията на старите тампони носача не е застанал точно в центъра , на оста , за да мога да премеря правилно разстоянието от двете страни , пък и гнездото е много неудобно за пъхане на квото и да било (колкото и да се пънеш няма да може да се свалят правилно размерите) , требва си да се свали и да се изкара или някой да каже какви са размерите (което от самото начало не го вярвах , ама те поне пуснах тема да си почешиме езиците)...

Е толко ли нямаш едни шестограми с дълги рамена и да подпъхваш там по дзвирките и да видиш и прецениш за дебелината им :yes:
БМВ и пак БМВ и пак БМВ...БМВ

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 669
Регистриран на: 3.07.2007
Местоположение: Sliven
Пол: Мъж
Кара: S50 @_@

Re: Шайби за тампоните на задните носачи - RTAB shims ?

Мнение от VaLy0 » 27 Юни 2011, 20:47

vladi_a_i написа:Е толко ли нямаш едни шестограми с дълги рамена и да подпъхваш там по дзвирките и да видиш и прецениш за дебелината им :yes:

Недей че ше се разсърди като другите и ше пише само на ЛС не щото някой се е дразнел с тях а щото българска му работа-страх ги е да не им изядат хляба и не казват нищо, ама те не са единствени, тя топлата вода и огъня са открити сякаш преди тях :mhihi:

П.С ако това мнение обижда някой моля да бъда извинен :yes:
ИзображениеБъРзИя ///

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook