Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 11.07.2009
Кара: ше 520i, 325tds, 323i; сега 528i
Мечтае да кара: E46 М3CSL

Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от 5ър » 11 Юли 2010, 20:52

Здравейте колеги.
Днес се хванах и си изолирах ЕГР клапана, както пише в темата "За EGR клапана" - колата е 325 тдс '97г. Извадих маркучето със синята ивица(стрелка 1 на снимката) от стърчащата тръбичка на клапана(стрелка 2), запуших маркучето много плътно с видийка.
След това, за всеки случай сложих и една метална "гарнитура" на клапана от другата страна, където е металната тръба, от която влизат отработените газове, ако не се лъжа(стрелка 3, но не се вижда на снимката, предполагам всички знаят кое е), и там също уплътни много добре.

Та забелязах след това, че като покарах почна да се чува един шум, нещо средно между бръмчене и жужене, от тази черна част, която съм посочил с двете стрелки без номерца, или поне аз от там го локализирах. Като върнах системата(ЕГР) в оригиналното си състояние, не се чуваше.

Някой знае ли каква е тази част и защо се чува това от нея когато изолирам ЕГР-а? Дали някой не се е сблъсквал със същото нещо?


П.П. Като извадих металната гарнитурка, с която запуших клапана, по нея имаше черни сажди - това след 30 - тина километра каране, 15 от който на полигона:) Това нормално ли е - саждите?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Still Speedin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от bmw325tds » 12 Юли 2010, 9:31

Това черното, от което отива мъркуча към АГР, е електромагнитен вентил. Отваря при определени обороти на двигателя и чрез вакуум управлява клапата на АГР-а.
Ако си запушил маркуча с видийка трябва да няма проблеми.

Жуженето може да идва от самия АГР. От щуцера където се поставя маркучлето. Ако АГР-а е повреден е възможно от там да изпуска въздух и да шуми. Запуши и щуцера и виж как е.
Металната тръба по-принцип не се запушва. Тя си е затворена от клапана, който е в АГР-а. Този клапан трудно се разваля.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 11.07.2009
Кара: ше 520i, 325tds, 323i; сега 528i
Мечтае да кара: E46 М3CSL

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от 5ър » 12 Юли 2010, 9:49

Мерси за отговора колега!
Знам, че като запуша маркучето би трябвало да не влизат отработени газове, но реших да запуша и металната тръба, както пише в темите за ЕГР. Интереснето е че, както съм писал, когато махнах металната гарнитурка, с която бях запушил по нея имаше доста сажди. Което ме навежда на мисълта, че ЕГР клапана ми продължава да пуска сажди, дори като съм му откачил вакум маркучето и съм го запушил(маркучето).

А за шума, можеби наистина е от този вентил, защото видях един колега с е46 и той е имал същия шум, при изолиране на ЕГР...
Still Speedin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от bmw325tds » 12 Юли 2010, 10:10

5ър написа:Мерси за отговора колега!
Знам, че като запуша маркучето би трябвало да не влизат отработени газове, но реших да запуша и металната тръба, както пише в темите за ЕГР. Интереснето е че, както съм писал, когато махнах металната гарнитурка, с която бях запушил по нея имаше доста сажди. Което ме навежда на мисълта, че ЕГР клапана ми продължава да пуска сажди, дори като съм му откачил вакум маркучето и съм го запушил(маркучето).

А за шума, можеби наистина е от този вентил, защото видях един колега с е46 и той е имал същия шум, при изолиране на ЕГР...


Най-добре свали АГР-а и виж д не е локирал в отворено положение.
Електровентила при мен не шуми.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от ~Мишо~ » 12 Юли 2010, 10:38

bmw325tds написа:...Металната тръба по-принцип не се запушва. Тя си е затворена от клапана, който е в АГР-а. Този клапан трудно се разваля.

Не съм на същото мнение,по-скоро само нея да запушиш е достатъчно. Целта на това упражнение е точно да не влизат тия сажди и изгорели газове. На ТДСа махнах цялата тръба от колектора,като поставих заглушки и на двете места (на изпускателния колектор и клапана). При това положение дори всичко да е включено - няма изгорели газове и сажди в смукателния колектор. ;)

п.п. Ако не си свалял темп. датчик от колектора - свали го и го почисти.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 11.07.2009
Кара: ше 520i, 325tds, 323i; сега 528i
Мечтае да кара: E46 М3CSL

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от 5ър » 12 Юли 2010, 11:17

Ами не съм, но ще го почистя. Аз от доста време се каня да почистя ЕГР- а и колекторите, ама чак не ми се мисли... като знам за каква гняс става на въпрос.


А относно шума, точно от този електромагнитен вентил е. Днес разговарях с един приятел с Е46 компот(150кс), той го е имал същият шум след изолиране на ЕГР. Получавало се от пренатоварване на този винтил.
Still Speedin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 11.07.2009
Кара: ше 520i, 325tds, 323i; сега 528i
Мечтае да кара: E46 М3CSL

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от 5ър » 12 Юли 2010, 11:46

Мерси за отговорите,но така или иначе след доста четене по наши и чужди форуми достигнах до извода, че е по - добре да го чистя периодично, отколкото да го изолирам.
Админите ако решат, да трият темата.
Still Speedin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 633
Регистриран на: 8.02.2007
Местоположение: Silistra

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от BaHka » 12 Юли 2010, 18:24

Само да поясня, че колегата няма температурен датчик завит под колектора, а е с дебитомер


Аватар
Мнения: 2330
Регистриран на: 6.10.2005
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: от моабет на моабет

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от dinozab » 14 Юли 2010, 23:11

~Мишо~ написа:
bmw325tds написа:...Металната тръба по-принцип не се запушва. Тя си е затворена от клапана, който е в АГР-а. Този клапан трудно се разваля.

Не съм на същото мнение,по-скоро само нея да запушиш е достатъчно. Целта на това упражнение е точно да не влизат тия сажди и изгорели газове. На ТДСа махнах цялата тръба от колектора,като поставих заглушки и на двете места (на изпускателния колектор и клапана). При това положение дори всичко да е включено - няма изгорели газове и сажди в смукателния колектор. ;)

п.п. Ако не си свалял темп. датчик от колектора - свали го и го почисти.

Колега от къде намери такива запушалки че ми омръзна да сменям само ламаринките на тоя ЕГР само прегарят.Отдавна съм си го мислил да махна тая тръба ама не ми идва на ум с какво да запуша дупките :roll:
По въпроса на колегата клапана му жужи щото е запушл маркуча достатъчно е да затапи тръбата или направо да я махне.Саждите са нормални все пак е дизел който се кара с българските качествени горива :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от ~Мишо~ » 15 Юли 2010, 1:00

Използвах оригиналните фланци на тръбата,под тях изрязах подложка от достатъчно дебела ламарина,пробих в нея отворите за болтовете и когато се стегне фланеца всичко си идва на мястото.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 691
Регистриран на: 1.01.2009
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: ше 325tds
Мечтае да кара: e46 330xd

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от Coulthard » 15 Юли 2010, 9:20

5ър написа:Мерси за отговорите,но така или иначе след доста четене по наши и чужди форуми достигнах до извода, че е по - добре да го чистя периодично, отколкото да го изолирам.
Админите ако решат, да трият темата.

само да ми покажеш точно за ТДС-а какви са минусите от изолирането, че ще чистиш АГР-а :)
Изображение


Аватар
Мнения: 2330
Регистриран на: 6.10.2005
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: от моабет на моабет

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от dinozab » 15 Юли 2010, 16:36

Coulthard написа:
5ър написа:Мерси за отговорите,но така или иначе след доста четене по наши и чужди форуми достигнах до извода, че е по - добре да го чистя периодично, отколкото да го изолирам.
Админите ако решат, да трият темата.

само да ми покажеш точно за ТДС-а какви са минусите от изолирането, че ще чистиш АГР-а :)

Само един по-високи норми на вредни емисии ;) Но като държавата не стимулира по никакъв начин колите с по-високи евро норми за какво да си трошим двигателите с катализатори и ЕГР-и.Колега запуши си го дай му глътка свеж въздух на ТДС-чето ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 123
Регистриран на: 11.07.2009
Кара: ше 520i, 325tds, 323i; сега 528i
Мечтае да кара: E46 М3CSL

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от 5ър » 16 Юли 2010, 9:10

Така и направих:) Запуших си клапана с една по - дебела ламаринка, която си легна перфектно и даже оставих маркучето без да го вадя. Изчетох многото теми за това във форума. Има тези за и против, но накрая не можах да издържа като видях колко сажди се натрупват:)

Само не ми стана ясно едно нещо. Тези отработени газове, които блокирам да не влизат, двигателя заменя ли ги с нужното количество въздух? Питам защото наистина не знам.


П.С. Дизелите са ми много непознати, досега карах м50, който е сто пъти по - опростен двигател.
Still Speedin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 25.04.2008
Местоположение: Малко в страни от цивилизацията.
Пол: Мъж
Кара: E46 330i седан .03
Мечтае да кара: Това което има
Детайли за колата: Черна.

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от Dream_BMW » 16 Юли 2010, 18:01

Със запушен ЕГР трябва повече да се внимава да не загрее чайника на машината и да иде главицата и,че се увеличава температурата на горене в цилиндрите поради различното качество на сместта.Това бе нещо свързано с азотния баланс.Повече подробности има във форума,особенно тук:vewtopic.php?t=46769&postdays=0&postorder=asc&start=0 Аз не усетих някаква разлика във вървежа на моята като го изолирах.Писна ми да сменям ламаринката която се изгаряше. Може би ще има такава ако е развален и не работи коректно този клапан и тогава го изолираме.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Странен шум след изолиране на ЕГР клапан - 325тдс

Мнение от ~Мишо~ » 16 Юли 2010, 19:55

Чак пък :roll: да прегрее :arrow: да замине главата... някой доста е потънал в теорията. :mhihi:

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook