Темпомат DIESEL (cruise control)

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от stony1 » 04 Дек 2013, 20:38

raptorxbg написа:При мен от както паднаха температурите темпомата се задейства от 2-3 опит (е36 318тдс с бензинов лост преправян за дизел).


Този, който го е правил да провери спойките и да ги презапои.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 827
Регистриран на: 18.03.2007
Местоположение: Някъде по света
Пол: Мъж
Кара: икономично
Мечтае да кара: на 1.2лв/л бензин

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от BMW дизайн » 05 Дек 2013, 21:11

Преди повече от една година си постваих темпомата на компакта. Бях много доволен до преди няколко дена.
Свалям си аз таблото да поразгледам сервизните лампи и се натъквам на нещо много интресно. По рано в темата въпроса беше дискутиран и беше заявено, че няма как да се пусне лампа за CRUIZE CONTROL понеже на Е36 темпомата е винаги активен и нямало лампа. Тук обаче не съм съгласен.
Първо да кажа за колата. Е36 1.8 тдс компакт 6.1998г
Колата е с оригиналното си табло и намястото на инспекцията на инжекторите което го има на по старият модел табла (дизелови) имам инфо лампа за круиза. НО взех един мултицет и почанх едно яко мерене по крушките и кръчетата на буксите. На практика изкарах само няколко различни видове лампи но повечето комуникират по Дата линк на клема 15 и 30 тоест информационна линия. Лошото е че няма конретен пин на които да се пусне кабел от темпомата до таблото и да светне проклетата лампа........
.....после нещо си ръчках с Инпата и викам да пусна един тест на таблото. Тогава всичко светна като коледна елха :mhihi: даже и лампата за круиза, до този момент това никога не е ставало (защото нямаше и крушка там ) :mhihi:
А сега можели някои да ми каже как да пусна проклетата лампа да работи, дали трябва да разбазикам таблото с някоя диагностика или да търся пак схеми....п.с. да кажа, че има доста такива примери за това в youtube.com но пак немога да си обясня как е станало факт. Има го и на клип дори само с лостче, но колите са бензинки и незнам дали там не е по различно заради модула....ако има някои идея нека я сподели.
п.с. А ако намеря решение на проблема ще го покажа или разкажа за да могат и другите колеги да се радват на подобни светлинни индикатори на таболото (стига да ги имат) :mhihi:
...."хайде да продадем България и да си купим нещо по на ЮГ"....
Изображение
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от stony1 » 08 Дек 2013, 0:07

BMW дизайн написа:Преди повече от една година си постваих темпомата на компакта. Бях много доволен до преди няколко дена.
Свалям си аз таблото да поразгледам сервизните лампи и се натъквам на нещо много интресно. По рано в темата въпроса беше дискутиран и беше заявено, че няма как да се пусне лампа за CRUIZE CONTROL понеже на Е36 темпомата е винаги активен и нямало лампа. Тук обаче не съм съгласен....:mhihi:


Добре е да се съгласиш колега. При всяко едно дизелово Е36, което има монтирано лостче за темпомата между 20 пин ан DDE и маса има постоянно съпротивление 333 ома. Това поддържа темпомата постоявно активен.
При бензиновите Е36 има CCM круиз контрол модул, който получва информация от датчиците на колата и в зависимост от положението на лостчето на темпомата, той подава сигнал на актуатора.
Относно индикаторната лампа на таблото в Е36 заводски няма такава, но в Z3 има. Таблата им са еднакви и ако се вземе слюдата с нанесените на нея идикаторни символи от Z3, може лесно да се постави на което и да е табло на Е36. Относно "инспекцията на инжекторите" няма представа, кое точно визираш, но ако става дума за т.н. символ за умната дюза, което също е неточно, то това е символът за проблем или грешки в DDE. Този символ го има на всички дизелови Е36 табла.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 827
Регистриран на: 18.03.2007
Местоположение: Някъде по света
Пол: Мъж
Кара: икономично
Мечтае да кара: на 1.2лв/л бензин

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от BMW дизайн » 10 Дек 2013, 9:23

т.е. това което изкаш да кажеш, че от бмв са ми сложили табло с индикатор за автопилот и неможе да се върже по никакъв начин, още повече, че на тест със задържане на бутона и даване на първи контакт пак светва....? защо така?
...."хайде да продадем България и да си купим нещо по на ЮГ"....
Изображение
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3285
Регистриран на: 25.02.2008
Местоположение: Somewhere In Space
Пол: Мъж
Кара: E38 750iL, 740i, 728i, E39 523i
Мечтае да кара: Е31 и BMW 507
Детайли за колата: E36 Limousine limited edition designed by Stony Style Corporation (SS Co). For more details follow the link: http://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic ... 8&t=179527

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от stony1 » 10 Дек 2013, 22:04

Искам да кажа, че тази лампа няма как да се активира с използването на темпомата, а дали от БМВ са ти сложили такова табло или предишния собственик е правил нещо нямам идея. Ако искаш да напеавиш лампата да свети ще трябва да си монтираш бутон, с който да я включваш лампата.
Българския вариант:
1. Изваждаме предпазителя;
2. Подменяме го с чисто нов, който сме купили минути преди манипулацията;
3. Тестваме дали всичко работи;
4. Ако всичко работи, значи е били изгорял старият предпазител;
5. Ако системата пак не работи, започваме да псуваме и да пускаме теми във форума;
6. Колеги от форума дават съвети, а ние все повече и повече питаме;
7. Изминава една седмица и проблемът все още не е решен;
8. Случайно срещаме познат, който има някаква представа от "тоци" и той ни помага;
9. Пишем във форума (в повечето случаи нищо не пишем), че проблемът е решен с помощта на приятел;
10. Това се повтаря при всеки проблем, възникнал по колата.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 827
Регистриран на: 18.03.2007
Местоположение: Някъде по света
Пол: Мъж
Кара: икономично
Мечтае да кара: на 1.2лв/л бензин

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от BMW дизайн » 11 Дек 2013, 9:45

Възможно е и да е така, нямам идея. Този бутон как се свързва. Би ли ми дал някъква схема.
...."хайде да продадем България и да си купим нещо по на ЮГ"....
Изображение
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 177
Регистриран на: 21.05.2011
Местоположение: г.Пловдив
Пол: Мъж
Кара: E39 520 TU 1999г.
Мечтае да кара: BMW М 5

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от E39 Rider » 15 Мар 2014, 11:46

Някои може ли да сподели как може за се подкара пилота с този волан на 318 тдс
волана е от е39 1997г.
Изображение
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 12
Регистриран на: 29.08.2012
Местоположение: гр.София
Пол: Мъж
Кара: Е-36/2.5TDS
Мечтае да кара: MUSTANG/SHELBI COBRA GT520

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от bat sashko » 18 Мар 2014, 11:07

здравей те колеги,наскоро и аз се сдобих с лостче за темпомат.въпроса ми е имали свободна букса за включване и къде се намира.имам325TDS''97комби и лостчето е за дизел но е с двата кабела а не с 4

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от bmw325tds » 19 Мар 2014, 13:21

E39 Rider написа:Някои може ли да сподели как може за се подкара пилота с този волан на 318 тдс
волана е от е39 1997г.
Изображение
bat sashko написа:здравей те колеги,наскоро и аз се сдобих с лостче за темпомат.въпроса ми е имали свободна букса за включване и къде се намира.имам325TDS''97комби и лостчето е за дизел но е с двата кабела а не с 4
И двамата вземете прочетете темата и ще си отговорите на въпросите.

Потребител
Аватар
Мнения: 19
Регистриран на: 28.04.2012
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: 325 тд
Детайли за колата: Със зелени "очи". ;]

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от MartinGPower » 04 Дек 2015, 20:35

Здравейте колеги и аз се опитвам да си направя темпомат, но без успех... Изпълних схемата с резисторите както е описана, но неще да се задейства. Въпроса ми е: при режим на покой трябва да дава около 1550-1600 ома, при ускорение трябва да праща около 65-68 ома а при намаляне 445-450, така ли е? Поне при мен след сглобяването се получава така.
Силата не е цялата в червено! Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1559
Регистриран на: 26.03.2009

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от bmw325tds » 06 Дек 2015, 20:29

MartinGPower написа:Здравейте колеги и аз се опитвам да си направя темпомат, но без успех... Изпълних схемата с резисторите както е описана, но неще да се задейства. Въпроса ми е: при режим на покой трябва да дава около 1550-1600 ома, при ускорение трябва да праща около 65-68 ома а при намаляне 445-450, така ли е? Поне при мен след сглобяването се получава така.
Ако си сглобил правилно схемата и си запоил всичко без сухи спойки трябва да работи. Провери и къде си го закачил, дали има маса и дали е на правилния пин в кръглата букса. Истината е някъде там.
Нали на tds си го монтирал?!

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 19.04.2017
Пол: Мъж

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от Станко325тдс » 20 Апр 2017, 1:05

Колега bmw325tds искам само да те попитам на долната букса трябва ли да имам на 2ри пин пак зелено кабелче или трябва да го вържа само на горната букса и на маса? :dunno:

Потребител
Аватар
Мнения: 14
Регистриран на: 11.01.2007
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: BMW 325TDS
Мечтае да кара: BMW M6

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от smokar » 08 Апр 2018, 14:05

Здравейте, Христос Воскресе. Имам едно питане имам 2.5тдс и лостче с двата кабела син и жълт. Синият го вързах на маса обаче нещо не разбирам жълтият къде трябва да се свърже? И коя е тази зелена жичка дето я споменавате? Ще съм благодарен на някоя ако може да качи снимка коя е тази жичка или на свързано вече? Благодаря предварително. Весел празник. :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 387
Регистриран на: 29.11.2009
Пол: Мъж
Кара: ше BMW E36 318tds Touring
Мечтае да кара: BMW E26
Детайли за колата: Бавно комби с черни облаци

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от raptorxbg » 09 Апр 2018, 14:33

Изчезнали са снимките и за това не ти става ясно, ще обясня.
Единия кабел го връзваш за маса както си направил, а другия го удължаваш с какъвто кабел имаш под ръка като целта е да стигнеш до кръглите букси в двигателния отсек до кутията с предпазители. Най-лесно става като минеш през снопа с кабели който води от краката на шофьора към кутията с предпазители. Ето на тази снимка дясната кръгла букса е тази която ти трябва http://media.snimka.bg/s1/2578/031400869.jpg?r=0 .
Като я отвориш вътре пиновете са надписани, на теб ти трябва 2-ри пин който е празен. Най-добре е да си намериш подобен кръгъл пин и да го сложиш него. Ето и тема от руснаците със снимки https://www.drive2.ru/l/480176520132821063/

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 14.10.2019
Пол: Мъж

Re: Темпомат DIESEL (cruise control)

Мнение от E Savov » 14 Окт 2019, 15:50

Здравейте, някой да има схемата със резисторите и стойностите на съпротивленията за свързване на бензиново лостче с 6 пина, понеже снимките от първите постове за изчезнали.

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook