Относно малкия борд

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 248
Регистриран на: 20.11.2007
Местоположение: Бургас
Кара: BMW 318i M40

Относно малкия борд

Мнение от bmwmaniq » 12 Яну 2010, 21:58

Здравейте .... имам въпрос за малкя борд . Днес преминах от аналоговия часовник към малкия борд и всичко стана ок ... Изпълних всичко както е описано в полезни само където буксата е свалихме от компакт и пин 17 16 и 14 бяха празни но я преправих и сега всичко е ок... Въпросът ми е че от тези 18 пина има 9 кабела ... аз ползвах 4 ... Един постоянен + който взех от запалкта един + който е към фаровете една маса и кабела за тернометара ... да обаче остават още 5 свободни кбела и ако някой знае за какво са нека да сподели... Единия предполагам за това на всеки кръгал час да тътка (на един приятел му тътка че за това си мисля че е за това) а на моя не о и сигурно трябва и да има някакъв зумер или незнам и аз ... ако можете помагайте...
Благодаря ви предварително
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 215
Регистриран на: 2.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 3-ка Black Edition
Мечтае да кара: много неща...
Детайли за колата: много черна....

Re: Относно малкия борд

Мнение от PiMPi » 12 Яну 2010, 22:37

Виж това дали ще ти свърши работа:

Изображение
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 248
Регистриран на: 20.11.2007
Местоположение: Бургас
Кара: BMW 318i M40

Re: Относно малкия борд

Мнение от bmwmaniq » 13 Яну 2010, 12:54

Нещо не работи както трябва този борд ... сложих терморезистор 6.8 по близък до 7 не успях да намеря обаче сега проблема е че като покаже примерно 18 градуса и от там не мърда .... изкарвам го на вън и температурата почва да пада но като го вкарам пак вътре не се вдига ... 100 пъти преверих дали да не съм объркал нещо но уви всичко е ок ... купувах нови и нови сменях правех струвах но резултата е същия ... можели самия борд да е прецакан ?? сега е само за тест за това е вътре в купето с кабел 2.5 метра ...... ИДЕИ ?

Четох и за този Гонг че малкия си го има вътре но така и не просфири
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3678
Регистриран на: 28.03.2007
Местоположение: Хасково
Кара: e36 318is M44
Мечтае да кара: камаро.

Re: Относно малкия борд

Мнение от Nukem » 13 Яну 2010, 13:16

Купи си един дачик за 10лв не се излагаи!
Германеца кадет бутне друг не може да бутне така!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 293
Регистриран на: 26.10.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 Compact

Re: Относно малкия борд

Мнение от jdl » 13 Яну 2010, 17:12

1. Гонгът ще сработи при показание на температурата под 3 градуса.

2. Скоростта на актуализиране на температурното показание зависи от движението на колата, когато компа вижда, че стоиш на място, много бавно реагира на промяна на съпротивлението на датчика.

3. Колегата е казал - зарежи тия напасвания с термистори, ами сложи си оригиналния датчик, ако не ти се дават 43лв за нов, потърси във форума - няма начин да не се продава втора употреба; също така имаше постове за алтернативни решения с датчици от OPEL, но мен това не ме кефи ;-)

Още един огромен минус на варианта с термисторите - тия, дето са по магазините за електронни компоненти, обикновено са с възможна грешка 10%, 5%, ако е 3% - направо джакпот ;-), докато фабричните датчици са, по откъслечна информация, която не е потвърдена, с точност 1%, което е доста важно - нали те интересува температурата с приемлива точност - примерно 1 градус, а не компа да ти казва дали е зима или лято най-общо :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 248
Регистриран на: 20.11.2007
Местоположение: Бургас
Кара: BMW 318i M40

Re: Относно малкия борд

Мнение от bmwmaniq » 13 Яну 2010, 21:36

Мене не ме бърка дали показва 2-3-5-10 градуса повече яд ме е че не работи аз по цял ден съм с колата и тази температура не се вдига дори с един градус а изкарам ли го на вън почва да пада ... борда го взех вчера и не знам в какво положение е ... може и той да е прецакан за това толкова ме интересува защото и аз мога да греша някъде ...сега даже мисля и гонга да си купувам защото и тои не бачка а до колкото четох той си имал вграден но не съм му чул гласа под 3 градуса ...
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 5.11.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж

Re: Относно малкия борд

Мнение от PeReZ » 13 Яну 2010, 22:25

Възможно е малкия ти борд да няма вграден гонг (зумер) в него, затова няма да пищи (следователно няколко кабела за оставени за отделен гонг). Ако нямаш вграден и не си вържеш допълнителен гонг - няма "на всеки кръгал час да тътка". :)

Има няколко кабела, които по принцип се връзват към таблото.
Един за датчика за осветеност (ако го свържеш борда ще променя яркостта си автоматично, в зависимост от това колко тъмно е в колата, а датчика за осветеност се намира точно в края на скалата на километража :)), а твоя борд сега си свети на максимум постоянно.

Друго друго.... Абе сигурно има още някои кабели, които не се сещам в момента за какво са, но не бих те съветвал да се разправяш с тях, да сваляш таблото и т.н. за някви дреболии. Ако ще сваляш табло и ще се занимаваш сериозно - намери си направо големия борд и връзвай него :)

И да, с термистор не е оферта. Отчита по-бавно, по-неправилно и т.н. И в крайна сметка никога не знаеш дали това което пише на борда е истинската температура вън. Не че е жизнено важно да я знаеш... Но си губи смисъла цялата функция след като ще ти отчита грешно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 215
Регистриран на: 2.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 3-ка Black Edition
Мечтае да кара: много неща...
Детайли за колата: много черна....

Re: Относно малкия борд

Мнение от PiMPi » 13 Яну 2010, 23:53

Между другото и при мен температурата не е много точна, но аз и не съм го монтирал на правилното място и предполагам и това ме бърка. Ще пиша като си намеря въздуховод и го преместя. А за гонга всякакъв зумер ли ще върши работа или трябва специален ?
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 293
Регистриран на: 26.10.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 Compact

Re: Относно малкия борд

Мнение от jdl » 14 Яну 2010, 8:19

Да споделя относно отчитането - и при мен до скоро показваше с около 3 градуса по-малко от реалното (измерено с гарантирано точен до 0.5градуса термометър). Сбърках се от чудене... Докато не разкачих акумулатора преди няколко дни (по друг повод) - и о, чудо! :shock: Взе, че почна да показва вярно. :D Тогава си спомних, че като монтирах борда, бях ползвал термистор първоначално на жички (без корпус), колкото за пробата, и след като се убедих, че е нефелна тая работа, взех както си му е реда датчик и букса и ги сложих, ама БЕЗ ДА РАЗКАЧАМ акумулатора, т.е. "в движение" ;-) Та ако борда има някаква процедура (не го знам, предполагам просто) за самокалибровка при вклчюване на захранването му, това обяснява защо вече ми отчита вярно. Та не пречи, ако някой сменя термодатчика, да го направи при откачен акумулатор (или борда от буксата му), за да "опознае" после борда новия си термодатчик. :!:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1182
Регистриран на: 23.11.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: БМВ Е36
Мечтае да кара: Е46 М3

Re: Относно малкия борд

Мнение от baitun » 17 Яну 2010, 14:18

Някой колега беше писал, че всеки малък бордкомп има гонг, но не е така, аз си взех по негово мнение и се оказа модел без вграден гонг и аз се чудех като падне температурата под 3 градуса защо не пищи, но сега взех друг и няма проблем, по въпроса за точното отчитане на външната температура сигурно всеки ще изкаже различно мнение-моето е да си вземете оригинален термодатчик на стойност във форума 15-20 лева втора ръка и да си го монтирате както си пише по книгите в левия въздуховод за да не купувате различни термистори на стойност около лев с различна стойност в килооми за да го напаснете по температурата на друг колега или от термометъра на някой хотел/все пак и да има разлика с 1-2 градуса няма да е голям проблем според мен/, но го има и проблема, че като отчете една температура в началото, после се променя само като се изгаси колата и се даде отново на контакт-някои колеги имат този проблем и ако някой знае да им помага

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: Столицата
Пол: Мъж

Re: Относно малкия борд

Мнение от fedoracore » 17 Яну 2010, 15:13

2 оригинални купувам за 2 години и вече двата не бачкат за по 20 лева .
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 215
Регистриран на: 2.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 3-ка Black Edition
Мечтае да кара: много неща...
Детайли за колата: много черна....

Re: Относно малкия борд

Мнение от PiMPi » 17 Яну 2010, 15:28

Колега кво ще рече не бачкат - показват измислена темп или нищо не показват ?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1573
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: Столицата
Пол: Мъж

Re: Относно малкия борд

Мнение от fedoracore » 17 Яну 2010, 18:41

-37 показа единия,което значи че е заминал
а другия бачка 1 година и пак -37 +50.
за тва си трябва нов.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 248
Регистриран на: 20.11.2007
Местоположение: Бургас
Кара: BMW 318i M40

Re: Относно малкия борд

Мнение от bmwmaniq » 17 Яну 2010, 23:08

Незнам ама накрая ще се ядосам и ще хвана някой маняче жичкаджия да го накара да исписва БМВ и хакам и го на температурата и яко :driving: :driving: :driving:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 509
Регистриран на: 3.11.2007
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж
Кара: Is Hybrid
Мечтае да кара: M1

Re: Относно малкия борд

Мнение от phantomas » 06 Фев 2011, 23:44

може ли да ми кажете кои са пиновете на малкия борд за гонг понеже моя няма вграден а искам да му се чува звука
BMW 318is

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: didodido

Последни теми
Facebook