Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от ~Мишо~ » 23 Фев 2012, 14:25

Възможно е, аз така направих. Запушваш всички отвори, наливаш течноста и го даваш на някой барман, да го тръска като шейкър... :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 25.04.2008
Местоположение: Малко в страни от цивилизацията.
Пол: Мъж
Кара: E46 330i седан .03
Мечтае да кара: Това което има
Детайли за колата: Черна.

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от Dream_BMW » 28 Фев 2012, 20:46

Хахах и аз така направих,но с бензин и следа от отлагания не остана.Не давах такива акъли,че можеше да отнеса критика,че заблуждавам аудиторията да се откланя от качествената поддръжка.На мен ми се досвидяха 70 лв и не съжалявам за компромиса.

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от b00st » 28 Фев 2012, 20:51

тва само незнам кой ви излъга, че се сменяло казанчето. искам някой да ми даде от каталога тая информация, щото аз съм прочел на ZF и на BMW специално за тая хидравлика 1 pdf с указания за масло и сервизиране на хидравликата и такова нещо НЕ пишеше. незнам кви боклуци трябва да се изсипят вътре да се задръсти цедката чак, ама от наливане на масло от бутилката няма как да стане. тва не е консуматив да го сменяш като другите неща като е здраво си е ок, затва 70лв по-добре за бензин ;)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 102
Регистриран на: 3.11.2009
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: 525 TDS '97

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от mmc » 16 Мар 2012, 10:15

Първо благодарности на колегата @metodi80 за доброто DIY. Аз няколко пъти съм си сменял маслото по описания начин, даже сменях казанчето, на 2 пъти. Но имаше проблем с това, че никога не можеш да изкараш старата течност от рейката и маслото ставаше пак кафяво до няколко дена. При мен имаше и друг ефект - след смяната на маслото, волана олекваше значително , но след време постепенно ставаше все по-тежък , след няколко месеца вече можеше да се усети осезаема разлика. Тия дни гледах пак, че течността в казанчето е тъмно кафява а последната смяна беше само пред 4-5 месеца. И реших за пореден път да го сменя, но този път реших да приложа друг вариант:

Откачих казанчето, промих го с кореселин и после с чист бензин. Не излязоха никакви боклуци, разредителя излизаше чист. Но все пак исках да съм сигурен. След това към казанчето закачих само изходящия му маркуч, а входящия го сложих в една 2литрова прозрачна бутилка. След това напълних казанчето с нова течност и за момент палнах двигателя, веднага го дръпна, и във бутилката си излизаше старата, мътна течност. Изгасих двигателя, напълних казанчето и пак палене. Така прекарах цял литър АТФ и вече в шишето се виждаше новата течност. После все пак на изгасен двигател прекарах няколко пъти пълен ляв, пълен десен, и накрая пак припалване и така прекарах още половин литър, който вече си беше чисто червен. Мисля, че нямаше нужда от въртенето на волана, тъй като помпата вече беше успяла да прекара пълен кръг, но помощника ми настоя че бива и рейката да се раздвижи малко. Но на изгасен двигател, да подчертая. Иначе дебита на течността щеше да е твърде голям. Накрая вързах и входящия маркуч, долях до максимума запалих двигателя и го оставих известно време да изкара малко мехурчетата, като въртях волана наляво надясно. Тази сутрин гледам, че все още си седи толкова бистро, че мога да видя болтчето на дъното на казанчето. А това до сега никога не ми се е случвало, да се надяваме, че така ще си остане ,поне за по-дълго време.

Мисля, че този вариант е по-добър, защото оставяйки помпата да извърти пълен кръг с новото масло, би трябвало да се изкара всичкото старо масло. В интерес на истината, 2литровата бутилка почти се напълни, може би оставаха около 100 грама, на око казвам. Но при всички положения така се източва доста повече старо масло.

Да си кажа, че идеята не беше моя, просто се чудех дали няма друг начин за смяна и се разтърсих из нета. Болшинството информация която намерих съвпадаше със класическия вариант, описан от методи. Само на 1 място мернах този вариант, и ми се стори, че ще е по-добър и рекох да го пробвам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от ares2 » 26 Мар 2012, 10:22

а дали ще е проблем ако откача за малко ремъка и карам така ден два? без да работи хидравличната система? докато и подменям детаили .. ? че имам няколко теча и мисля да я почна днес..? има ли опасност за реиката ако я оставя без налягане и масло?
ясно е че управлението ми ще е твърдо .. но става думи за някакви кратки градски разстояния? или да не мърдам колата ако не работи системата на хидравликата?
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от ~Мишо~ » 26 Мар 2012, 10:30

Ще скъсаш гуменото каре, по-добре не я карай...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6142
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: Regensburg
Пол: Мъж
Кара: Е30Е36Е39E34<---E63E65

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от ares2 » 26 Мар 2012, 11:47

разбирам.. ок
а някои знае ли дифтунките на връзките на реиката и помпата кои размер са? за да ги сменя и тях?
мисля си че от едната ми тече. местих системата напред като си смених мотора и като ги завих от тогава капе
искам да ги набавя за да мога да сменя всичко като разглобя колата..
Изображение

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от b00st » 27 Мар 2012, 22:02

ares2 написа:разбирам.. ок
а някои знае ли дифтунките на връзките на реиката и помпата кои размер са? за да ги сменя и тях?
мисля си че от едната ми тече. местих системата напред като си смених мотора и като ги завих от тогава капе
искам да ги набавя за да мога да сменя всичко като разглобя колата..


Изображение Hydro steering-oil pipes - BMW parts catalog

3 и 7 от схемата, вземи си оригинални, а не от прехвалените медни :idea:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 539
Регистриран на: 22.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i
Мечтае да кара: Самолет

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от mafiata_ » 02 Апр 2012, 17:19

[quote="mmc"]
Откачих казанчето, промих го с кореселин и после с чист бензин. Не излязоха никакви боклуци, разредителя излизаше чист. Но все пак исках да съм сигурен. След това към казанчето закачих само изходящия му маркуч, а входящия...


А КАК ДА РАЗБЕРА КОЙ Е ИЗХОДЯЩИЯ И КОЙ Е ВХОДЯЩИЯ МАРКУЧ ?

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от b00st » 02 Апр 2012, 17:31

no. 1 на по горната схема е входящия маркуч, тоя който влиза в помпата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от ~Мишо~ » 02 Апр 2012, 19:01

Пък и на самото казанче си има стрелки. :idea:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 539
Регистриран на: 22.06.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 328i
Мечтае да кара: Самолет

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от mafiata_ » 02 Апр 2012, 20:32

:yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 23.09.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Bmw e39
Мечтае да кара: Bmw е38

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от patkana1 » 06 Апр 2012, 20:47

Колеги,днес смених маслото на хидравликата но след като го смених се чува много неприятно свирене(май от ремъка)става въпрос за 318 ис м42,много гадно и неприятно е,нз какво може да съм направил,мисля че малко без да искам съм разлял от старото масло върху него но не знам това проблем ли е???? :dunno:

User
Аватар
Мнения: 4609
Регистриран на: 17.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 330XD
Детайли за колата: the silent power

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от b00st » 06 Апр 2012, 21:20

възможно е. свали ремъка и го почисти с обезмаслител или го смени. виж да няма разлято по шайби и ролки. нивото на маслото в контейнера допълни ли го до макс?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 267
Регистриран на: 23.09.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Bmw e39
Мечтае да кара: Bmw е38

Re: Смяна на хидравлично масло на кормилна система.

Мнение от patkana1 » 06 Апр 2012, 21:24

zBoost написа:възможно е. свали ремъка и го почисти с обезмаслител или го смени. виж да няма разлято по шайби и ролки. нивото на маслото в контейнера допълни ли го до макс?

Еми аз ремъка май така или иначе ще го сменям,ама разлях май също по ролката която е зад казанчето,може ли от това да е.... :dunno: ,иначе да колега,в контейнера е на макс маслото,само че нз защо не е бистро червено а е едно такова сиво-кафеникаво,нз що така....уж направих процедурата както му е реда.... :dunno: ,ко да прая нууб съм си в тая област още..... :|

ПредишнаСледваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook