Шпер - оригинал vs алтернатива

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 152
Регистриран на: 11.04.2008
Пол: Мъж

Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от integral » 22 Яну 2020, 0:22

Знам, че има доста писано по темата, но така и не разбрах кое е по - добре (качество/цена) - да се закупи оригинален шпер на старо и да му се направи пълна ревизия или да се вземе някаква чисто нова алтернатива: https://www.mfactoryeurope.com/mfactory/bmw/helical-lsd/mfactory-bmw-e36-323i-325i-328i-m3-z3m-auto-90-00-helical-lsd-differential.html

Преди около седмица четох доста негативен отзив за един известен сервиз в Бургас който се занимава специално с шперове и доколкото знам цените им са доста приемливи като за нашата БГ- реалност :paranoid:
- Татко, това е новият ми приятел. Той е влогър, трейдър, маркетинг гуру и инфлуенсър...
- Абе дъще, абе дали няма как да се съберете пак с онзи циганин? :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от M17cH » 22 Яну 2020, 17:33

Различни шперове са като операция стандартния с фрикционни дискове диф, афтърмаркет такъв и този който си показал.

Стандартния стоково е до 25% заключване. Уж се натяга до повече проценти блокировка, но рядко е 100% (ако изобщо е възможно)
Хеликал (torque sensing) диференциала (който си показал) заключването се случва чрез червячни предавки, и абсолютно никога не е на 100%, динамично се променя спрямо разликата в усилието на въртенето между двете колела.
Афтърмаркет диференциала с фрикционни дискове работи по същия начин като стандартния шпер, но поради повече фрикционни дискове и различни рампови ъгли може да има различно поведение (1way; 1.5way и 2way) като всички могат да заключват и до 100%.

3-те горе споменати вида имат преимущества и недостатъци спрямо дисциплината в която ще ги караш. Аз съм се возил/карал автомобили със стоковия не отварян, helical, 1.5way и 2way ( е и заварка също). Ако парите не са проблем хеликал и 1.5way са най-приятни за каране без изключителни шумове при опериране (ест. зависи от 100 неща всичко). Освен този на Mfactory погледни и Kaaz диференциалите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 152
Регистриран на: 11.04.2008
Пол: Мъж

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от integral » 22 Яну 2020, 19:26

Колата е за ежедневно ползване, няма да се кара по състезания, тоест не се търси шпер за професионална употреба.
Доколкото съм запознат за ежедневно каране 25% са напълно достатъчни.
За заварките съм чел, че са цигания като цяло - колата недозавива при ниска скорост, постоянно се чуват пукания, тракане и тем подобни, те., заварката изобщо не се разглежда като опция.
Ако не се лъжа стандартният заводски шпер от М3 Е36 е с 25% заключване? Наясно съм, че ако си намеря такъв или пък от 28-ца то и двата ще имат нужда от пълна ревизия. Правилно ли си мисля, че покупката + ревизията могат да ми стъпят като пари горе долу толкова колкото и чисто нов (алтернатива), например този който съм дал в първото мнение (Хеликал)?
На няколко пъти бях чел в Е46 раздела, че има колеги които са си купили шперове от тук:https://shop.quaife.co.uk/catalogsearch/result/?vehicle=&q=bmw
Доколкото си спомням уж били с ''life-time warranty'' :confused: , но сега търсих и не можах да намеря шперове за Е36 на страницата им?

Ако не бъркам този на Кааз трябва да пасне:https://kaazusa.com/product/bmw-6cyl-e28-e30-e34-e36-z-series-1-5-way/

Сега видях, че този на М-фактори в описанието му никъде не пише колко е 1,5 или 2 way?

Иначе разликата в цените на двата е +/- 200 лв
- Татко, това е новият ми приятел. Той е влогър, трейдър, маркетинг гуру и инфлуенсър...
- Абе дъще, абе дали няма как да се съберете пак с онзи циганин? :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от M17cH » 22 Яну 2020, 22:31

Според мен си търси фабричен някакъв. До колкото знам може просто да се освежи без да се донатяга и се получава за не много пари.
Другите видове са по-скоро за пистови дисциплини.

Иначе хеликал-а не спада към 1-1.5-2way дифовете, тъй като реагира на диференциал в скоростите между двете колела по подобен начин измежду различните марки (има разлика в ъгъла на червячните предавки, които леко променя характера но не съществено.)
Дифовете с фрикционни дискове, са 3 вида спрямо 'рамп' ъглите. Там е дълга и широка. Мисля че ОЕМ дифовете са 1way тоест заключва само при ускорение, или може би 1.1way с много 'тъп' ъгъл при спиране.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 1.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Z4 3.0i & Mini F60 JCW

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от TheFreeRider » 22 Яну 2020, 23:06

Аз карам с МФактори и съм много доволен - значително по-трудна загуба на сцепление отколкото с отворения диф. Колата се кара като ежедневна и чат-пат на Калояново. Няма никакви шумове и т.н., няма нужда от честа смяна на масло. Не съм карал обаче диф с фрикционни дискове и нямам база за сравнение.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от ogata » 23 Яну 2020, 0:47

Търси си стоков шпер с подходящо число за твоя мотор.
Има си начини как да го провериш в полеви условия какво му е състоянието.
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от M17cH » 23 Яну 2020, 10:56

ogata написа:Търси си стоков шпер с подходящо число за твоя мотор.
Има си начини как да го провериш в полеви условия какво му е състоянието.


Виждам си унагледил с подписа си начините? :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 152
Регистриран на: 11.04.2008
Пол: Мъж

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от integral » 23 Яну 2020, 20:35

Продават ли се изобщо фабрични шперове все още за Е36 които да не са тотално смлени от бой? :paranoid:
Колко му излиза ревизията?
Възможно ли е още при получаването / покупката, ако бъде отворен от човек който знае какво да гледа да се разбере на какъв хал е като цяло? :confused:
- Татко, това е новият ми приятел. Той е влогър, трейдър, маркетинг гуру и инфлуенсър...
- Абе дъще, абе дали няма как да се съберете пак с онзи циганин? :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 152
Регистриран на: 11.04.2008
Пол: Мъж

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от integral » 25 Яну 2020, 20:31

- Татко, това е новият ми приятел. Той е влогър, трейдър, маркетинг гуру и инфлуенсър...
- Абе дъще, абе дали няма как да се съберете пак с онзи циганин? :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от ogata » 26 Яну 2020, 1:10



Вятър и мъгла. Правят го в Сърбия ... пълен ташак. Особено като изметне една от 4те пружини и направи пиньона и короната на салата. Да не говорим за разходите за отнемане на материал за да може да пасне ..
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 244
Регистриран на: 29.05.2011
Местоположение: Плевен/София
Пол: Мъж
Кара: 412 Turbo/323ti
Мечтае да кара: Mig-29
Детайли за колата: Old school!

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от r19 » 26 Яну 2020, 11:19

Какво ще рече ежедневна употреба :mhihi: Ако искаш да си караш нормална кола и от време на време да правиш слънца, донъти, бърнаути си търси оригинален шпер за БМВ. Ако искаш да тръгва да се пързаля супер лесно - заварка(100% заключване шпер вежен) :mhihi:
Другите варианти са неоправдани финансово според мен...
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 152
Регистриран на: 11.04.2008
Пол: Мъж

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от integral » 27 Яну 2020, 21:49

Вятър и мъгла. Правят го в Сърбия ... пълен ташак. Особено като изметне една от 4те пружини и направи пиньона и короната на салата. Да не говорим за разходите за отнемане на материал за да може да пасне ..


:mhihi: И на мен ми се видя прекалено ''добра оферта'' на фона на всички останали.....
- Татко, това е новият ми приятел. Той е влогър, трейдър, маркетинг гуру и инфлуенсър...
- Абе дъще, абе дали няма как да се съберете пак с онзи циганин? :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от bum_bum » 29 Яну 2020, 19:42

Те ги има по 30-40лв, тия много са се изхвърлили.

Стоковия БМВ шпер има живот на дисковете в заключено състояние около 12 часа, ако добре си спомням. Предвид възраста на колите си правете сметка колко от тия часове са останали. Да не се окаже като 28-ците по 150 коня :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 233
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от drifty » 30 Яну 2020, 11:42

Аз мисля скоро да поръчвам от Бургас шпер за 39ката. Имам приятел с 320д е46, който над 3 години кара с шпер от там и няма никакви проблеми, а го съсипва от каране.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1668
Регистриран на: 29.06.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 320i
Детайли за колата: e36 coupe

Re: Шпер - оригинал vs алтернатива

Мнение от host » 30 Яну 2020, 12:54

разгледай внимателно форума преди поръчка от Бургас (аз нямам преки впечатления, но има публични постове с някои неща споменати) ... аз не бих купил шпер от там без да му се свали капака и да се види какво и що има за $$$ които се дават :yes:

давам линк към канал в Youtube на човек който от години дава инфо за различни интересни неща свързани с БМВ тунинг и до сега не е имало "спестяване" на информация или "реклама" на неща които не работят >>>
https://www.youtube.com/watch?v=C_Y4WwwPHxg (има субс на английски)
с две думи онея неща от Сърбия са просто загуба пари

Следваща

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook