Въпросителни относно вързване на стерео

5-та серия ('88-'95)

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 60
Регистриран на: 5.08.2015
Пол: Мъж

Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от jorolino93 » 14 Сеп 2016, 1:44

Здравейт! Незнам дали темата е обсъждана обширно точно за е34 но аз изчетох доста по чужди форуми и никъде ненамерих някаква точна последователност и яснота как се смързва нов модел аудио ресиивър (CD). В момента колата е със заводското си аудио с 10 тонколони, усилвател в багажника и кросоувъри които са вградени мисляче във усилвателя. Тъй като не знам кода на заводското аудио след като купих колата, а пък и е доста по добър варянт ново аудио с блутуут и USB реших да го сменя. Спрялсъм се на Sony mex5100bt. И тук идва проблема. На фабричният касетофон са вързани само плюсовете на колоните, които отиват в усилвателя и от там кросоувърите разделят честотите на ниски средни и високи и пракат сигнала към съответнити колони . Незнам как е ва български но това било някаква common ground система използвана в по старите модели. Но как да вържа новото стерео след като от него излизат и плюс и минус за колоните. Моля някой ако се е сблъсквал със проблема и има време да разясни ситуацията. Не мисля че е удачен варянт да се прекарват нови кабели и на един канал от стереото да се вързват по 3 говорителя отпред и по 2 отзад, а и няма да то има сортирането на честотите. Също мисля че ще е полезно за много хора, ако някой сподели как си е ъпгрейднал аудиото и ако има някой който е запазил начина на възпроизвеждане чрез 10 говорителя но ги е обновил и поставил нов усилвател (ако въобще има нов еквивалент с 10 канала :D) или кросоувъри. Идеята ми е да постигна добра звучност без да правя доработки, бих сменил говорителите с нови но само ако са заменими по размер със старите. Блатодаря предварително на всички! Надявам се в бъдеще да внесем повече разяснение и темата да е полезна :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от Jordana » 24 Сеп 2016, 18:26

Силно ме съмнява да имаш от 20 годишен стерео касетофон 10 канала . По вероятно е да имаш два канала до ресивера и там да са разделени с филтри или най много да са миксирани в някакво псевдо куатро двата .
Дай снимки на този ресивер - изходите и ще стане ясно какво е и защо е .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от dreadx » 24 Сеп 2016, 22:30

Обаче ако някой верно си е играл да изкара 10 канала, било то и 2 канала с филтри и т.н. по-добре ще е да си запази стария касетофон, само да му изкара един AUX - евентуално да вгради и един mp3 плейър, то и без това CD-та никой не ползва вече. (куц ъпгрейд е от касетофон на CD - поне според мен.)
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от Jordana » 25 Сеп 2016, 4:46

То може да има и 10 драйвера на канал , това не значи че е 20 канален ресивера . Естествено има и варианти всяка лента да е на отделен канал ама такова изпълнание с касетофон ми идва малко в повече :lol:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 60
Регистриран на: 5.08.2015
Пол: Мъж

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от jorolino93 » 27 Сеп 2016, 20:36

Ресийвъра не е 10 канален обикновен 4 канален си аз поне не съм виждал 10 канален това би било безумно :D . Просто във фабричният усилвотел има филтри разделящи всеки от каналите на по 3 за отпред и по 2 за отзад. Самоче от стария касетофон излизаха само плюсове за колоните и незнаех как да го вържа. Както и да е вързах го по метода на колего от американски форум http://forum.roadfly.com/threads/937965 ... stallation . Дамоче добавих нещо и от мен което ми се стори по професионално изпълнен вариант, но и по неговия варянт работи. Когато имам време ще опиша нещата със снимки на Български. Просто сторите модели преди 1993 мисля че беше споделят минуса на колоните и за това се вързват само плюсовете и готово :D . Като цяло се получи доста добре и фабричната музика свири прилично ( след като пуснах филтъра на ниските да не криви де :D ) А според мен нов рисийвър от висок клас е най-доброто решение. Много функции и блутута също е голям плюс. https://www.dropbox.com/s/gtkfqf81f9xxa ... 1.jpg?dl=0 . https://www.dropbox.com/s/akw0yo1k1k6nd ... 4.jpg?dl=0 . Така изглежда! Споделете мнения как вие сте ъпгрейднали и вашето аудио.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от Jordana » 28 Сеп 2016, 10:18

Аз съм сменил фабричния касетофон със двд сони някакво , 4 канала изход и някакво DSP за видео и звук . Предна линия 2Х3 ленти задна 2 широколентови в кората . От изхода са суб стерео усилвател херц под задната седалка в бридж и 30см бас пайнер в седалката .
По едно време имаше и монитор но не ми харесва това особено вечер е дори неприятно да ти върви това нещо докато се кара .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от cod-cdbp » 28 Сеп 2016, 13:16

Аз и преди съм писал, но явно трябва пак.
При мен борбата беше да намеря читав оригинален плеър, за да запазя визията на таблото. Е след много дълго търсене намерих BMW Bavaria C Professional RDS, който е двукомпонентен - т.е. има касетофон отпред, и във вторият модул в багажника се намират двата му тунера. Отделно има една кутийка, която разпределя сигнала от чейнджъра.
Реално не държа на блутут или УСБ, а много повече на качествата на заводското озвучаване, затова подмених всички електролити в касетофона, чейнджъра, тунера и усилвателя, което струваше около 4-50лв. Освен това подмених кабелите, които подават входящият сигнал на усилвателя, с ширмовани. Следващата стъпка ще е да сменя входящите операционни усилватели на усилвателя с по-качествени такива (има Plug'n'play аналози).
Промазал съм с масло хартиените говорители, което изключително много промени звука им към по-мек и по-приятен бас.
Отпред в таблото съвсем наскоро, успях да намеря оригиналните хартиени говорители за средни честотити, което допълни липсващият диапазон в звука (също промазани).

Като цяло, оригиналният звук, във варианта с 10 говорителя, е изключително сполучлив, и не си струва да се премахва от колата.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от Jordana » 28 Сеп 2016, 13:25

Най добре си смени всички говорители с качествени нови . Това е 100% по - добре отколкото да сменяш разни елементи по платки с неизвестен ефект . И не знам защо смяташ че промазването с масло ги връща в начален вид ? Че променя TS параметрите на драйвера добре - ама как ги променя един господ знае . За 15 -20 години в колата при зверски жеги и минусови температури хартиените мембрани , трептилки , гофри и окачване на тия драйвери заминава необратимо почти .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от cod-cdbp » 28 Сеп 2016, 13:32

Jordana написа:Най добре си смени всички говорители с качествени нови . Това е 100% по - добре отколкото да сменяш разни елементи по платки с неизвестен ефект . И не знам защо смяташ че промазването с масло ги връща в начален вид ? Че променя TS параметрите на драйвера добре - ама как ги променя един господ знае . За 15 -20 години в колата при зверски жеги и минусови температури хартиените мембрани , трептилки , гофри и окачване на тия драйвери заминава необратимо почти .



Всеки има своята представа за хубав звук, а в кола да търсиш верен звук е безмислено занимание :winky:
Аз съм споделил какво съм направил, и какво ме радва, като е постигнато с минимални инвестиции.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от Jordana » 28 Сеп 2016, 14:18

Това е съвсем друго нещо - да те кефи звука и няма нищо общо с твърдението че държиш повече на " ..... повече на качествата на заводското озвучаване....".
Поради причините които съм изброил по-горе качеството на заводското озвучаваен е компроментирано и то в тоя компонент който оказва най голямо влияние - високоговорителите .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от cod-cdbp » 28 Сеп 2016, 16:12

Jordana написа:Това е съвсем друго нещо - да те кефи звука и няма нищо общо с твърдението че държиш повече на " ..... повече на качествата на заводското озвучаване....".
Поради причините които съм изброил по-горе качеството на заводското озвучаваен е компроментирано и то в тоя компонент който оказва най голямо влияние - високоговорителите .



Добре, ще си знам, че слушам компрометирани говорители :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от Jordana » 28 Сеп 2016, 16:19

Важното е да те кефи :yes: останалото са подробности .
Аз понеже не ме кефи да слушам на спечените 25 годишни хартиени мембрани дето почват да кривят и пращят като усиля малко , ги смених всички говорители с нови . Ама така ме кефи :dunno:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 60
Регистриран на: 5.08.2015
Пол: Мъж

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от jorolino93 » 28 Сеп 2016, 23:05

Благодаря за мненията колеги! Аз също мисля да подменя говорителите, обмислям и електролитите но несъм сигурен дали ще се справя сам и дали някой електротехник би се навил да ги сменя.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 31.03.2011
Местоположение: Sofia, Lozenetz
Пол: Мъж

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от dreadx » 02 Окт 2016, 20:10

Това - смяна на кондензатори - вероятно могат да ти го направят във всеки ТВ-сервиз, компютърен сервиз и всякакви подобни, дето могат да запояват.

/offtopic:
Aз да ви кажа, изобщо не слушам музика в колата. Освен дето понякога в петък, след работа си пускам по радио Вероника предаването "6без10" - само ретро хитове.. ;) Веднъж си бях пуснал Sepultura -- малее, как щях да отнеса едни бабички на една пешеходна пътека.. Искам да кажа, че видът на музиката влияе върху реакциите на водача и не всяка музика подхожда за градско каране. Изкарал съм си един AUX, ама го ползвам много рядко.
- kaji kvo stana,kopele kvo stana?!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Въпросителни относно вързване на стерео

Мнение от cod-cdbp » 03 Окт 2016, 16:12

Аз слушам класика :mhihi: :mhihi: :mhihi:

ПС не се майтапя
Изображение

Следваща

Назад към E34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook