Накладки

5-та серия ('88-'95)

Модератор: Технически модератори


Аватар
Мнения: 759
Регистриран на: 17.02.2009

Re: Накладки

Мнение от Хаос » 12 Окт 2015, 11:30

Според точките на сухо и мокро кипене, може да се оценят характеристиките им. Сухо кипене е когато течността е свежа, мокро е когато е абсорбирала известна влага вече - тоест преседяла е известно време в спирачната система. Тоест при каква температура ще закипи течността, тъй като тя е силно хигроскопична - абсорбира влага. При положение, че предните спирачни дискове достигат до 500-600 градуса с лекота при използване на писта, сами можете да прецените колко е важна спирачната течност за спирането.

Спирачните течности са следните:

CASTROL SRF Сухо: 310°C Мокро: 270°C
Най-добрата, литъра е към 130 лева

MOTUL RBF600 Сухо: 312°C Мокро: 216°C
литъра е към 50 лева

Brembo LCF600 Сухо: 316°C Мокро: 204°C
нова на пазара, добра цена от към 50 лева литъра


Като цяло някои от основните фактори, които са важни за правилното функциониране на спирачките са няколко.
1. Правилно разпределение на спирачното усилие отпред/отзад. Това означава да не спирате предимно на предни спирачки, да не ъпгрейднете само отпред дискове, апарати и накладки и да промените баланса. Баланса се смята чрез съотношението на площта на спирачните бутала отпред/отзад
2. Правилно разчетен термичен капацитет на спирачките - според масата на автомобила, предназначението на спирачките - колко да са на диаметър дисковете, колко да са дебели, какво охлаждане да имат -допълнителни въздуховоди към тях, водно охлаждане (тогава диска става консуматив) итн.
3. Правилните разчети и настройки по 1 и 2 водят до баланс на спирачната система, например често се пропуска факта, че задните спирачки прегряват бързо, престават да работят оптимално, следва повишено натоварване на предните и тяхното прегряване съответно.
3. Правилно разчетени накладки според приложението - дали искаме да спират много добре, дали искаме да им е дълъг живота и дали искаме да не цапат или пък да не свирят. Всичко заедно не е възможно.
4. Контактна повърхност между накладка/диск съотнесено към усилието, което спирачния апарат прилага, което пък зависи от диаметъра на буталото. Не винаги повече бутала значи по-голяма площ на спирачните цилиндри. Повечето цилиндри означават само по-добро разпределение на усилието по повърхността на накладката. Накладката има твърд гръб, но все пак две точки на прилагане на усилие е по-добре от една, защото при една точка се получава известно огъване и по краищата усилието не е същото.
5. Дизайн на спирачния диск - дали имат нужда от слотове/отвори за отвеждане на спирачните газове (дали ще е мокро итн) и почистване на спирачната повърхност (прах, пясък итн)
АДМИНИТЕ ДА МЕ БАННАТ ПЕРМАНЕНТНО!!!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Накладки

Мнение от datchko » 13 Окт 2015, 7:21

Тeмaтa тpъгнa в пocoкa "cпиpaчнa cиcтeма", тa дa питaм - зaдeн ляв диcк почти нe ce изнocвa, a ca cмeнeни мapкyчи, течнocт, peвизиpaни aпapaти и нaклaдки. Ocтaнaлитe тpи диcкa ce изнocвaт paвнoмepнo...
Имa ли вapиaнт някъдe пo тpъбaтa дa имa нacлoявaнe oт нечecтa cмянa нa cпиpaчнa тeчнocт oт пpeдишнитe coбcтвeници?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1792
Регистриран на: 4.09.2006
Местоположение: Столичная
Пол: Мъж
Кара: Е34 с ... ръжда

Re: Накладки

Мнение от ивчо » 13 Окт 2015, 9:25

Ако ти се занимава - отвиЙ трубичката и виж какво идва и си отива ..
Механджията написа:е, пример, аз снощи клатих здраво мойта, сутринта с кеф станах, кафенце, после вместо обичайните 15мин до бачкането пътувах близо 25... лежерно така, кефаджийско.... а тия дет бързат, дали са ебали? :mhihi:


The night is dark and full of lo6o :mhihi: :paranoid:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 548
Регистриран на: 18.07.2007
Кара: Е34 Alpinweis Е39 Silver
Мечтае да кара: BMW с несвалени наелони на седалките!
Детайли за колата: С Vanos без Vanos - все М50В20

Re: Накладки

Мнение от intention » 20 Окт 2015, 9:36

Ще използвам темата:

Светна ми датчика за моите накладки ...
Купих си нови предни но само един датчик, правилно ли съм напазарувал или са два и трябва да взема още един?
М50Б20 Седан 91'

Препоръчайте спирачна течност, да не взема да направя някоя глупост и да взема нещо, което няма да върши работа ...
Jordana написа:Аурата на класиките от 80те години леко е претопена в морето от безлични возила .

Чичо Митко
Аватар
Мнения: 2303
Регистриран на: 12.01.2007
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: Х5 и W209
Мечтае да кара: DDT на море :)

Re: Накладки

Мнение от Митко Стоянов » 20 Окт 2015, 9:46

Колега, няколко поста нагоре има повече от изчерпателна информация на тема спирачна течност, ако прочетеш, ще си отговориш сам.
Изображение

Женската жестокост край няма. Аз и подарих милиони животи.... а тя ги изплю :mhihi: :mhihi: :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1011
Регистриран на: 18.01.2009
Местоположение: София, ама съм от село
Пол: Мъж
Кара: 03'Е53 М62TUB44
Мечтае да кара: Е34 540/6 touring
Детайли за колата: Петица с много седмици

Re: Накладки

Мнение от dan-dam » 20 Окт 2015, 10:11

intention написа:Ще използвам темата:

Светна ми датчика за моите накладки ...
Купих си нови предни но само един датчик, правилно ли съм напазарувал или са два и трябва да взема още един?
М50Б20 Седан 91'

Препоръчайте спирачна течност, да не взема да направя някоя глупост и да взема нещо, което няма да върши работа ...

Датчиците са общо два-един отпред в ляво и един отзад в дясно. Ако ще сменяваш само предните накладки ти трябва 1бр.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 548
Регистриран на: 18.07.2007
Кара: Е34 Alpinweis Е39 Silver
Мечтае да кара: BMW с несвалени наелони на седалките!
Детайли за колата: С Vanos без Vanos - все М50В20

Re: Накладки

Мнение от intention » 23 Окт 2015, 0:34

Митко Стоянов написа:Колега, няколко поста нагоре има повече от изчерпателна информация на тема спирачна течност, ако прочетеш, ще си отговориш сам.



Благодаря Колега, видях го !

Благодаря и за инфото за датчика.
Jordana написа:Аурата на класиките от 80те години леко е претопена в морето от безлични возила .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Накладки

Мнение от datchko » 10 Авг 2016, 15:18

Някой в България да внася накладки на EBC?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Накладки

Мнение от vladobate » 10 Авг 2016, 17:41

datchko написа:Някой в България да внася накладки на EBC?

Е ти нищо не каза....в нета не ти ли излиза сайта , даже поръчваш онлайн и си ти . Последно такива жълти забих и са си добри наистина , за втори път се убеждавам . ПС: Пишеш " ебц накладки" :mhihi: и първия резултат е в десетката .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Накладки

Мнение от datchko » 10 Авг 2016, 17:49

vladobate написа:
datchko написа:Някой в България да внася накладки на EBC?

Е ти нищо не каза....в нета не ти ли излиза сайта , даже поръчваш онлайн и си ти . Последно такива жълти забих и са си добри наистина , за втори път се убеждавам . ПС: Пишеш " ебц накладки" :mhihi: и първия резултат е в десетката .

Добре де, видях, че има за 230лв предни. Питането ми е има ли по-евтини от тези, които видях?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Накладки

Мнение от DigitalExile » 10 Авг 2016, 17:57

Мойте са от EBC обикновенните, не ги препоръчвам. Имат си собствено мнение свирят когато си искат иначе са ок. :yes:

Иначе и с GreenStuff съм карал, от тях бях доволен.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Накладки

Мнение от vladobate » 10 Авг 2016, 19:25

datchko написа:
vladobate написа:
datchko написа:Някой в България да внася накладки на EBC?

Е ти нищо не каза....в нета не ти ли излиза сайта , даже поръчваш онлайн и си ти . Последно такива жълти забих и са си добри наистина , за втори път се убеждавам . ПС: Пишеш " ебц накладки" :mhihi: и първия резултат е в десетката .

Добре де, видях, че има за 230лв предни. Питането ми е има ли по-евтини от тези, които видях?

Какво търсиш някви накладки , ебц жълти или други ебц ? Сори ама питаш едно после друго уж си питал. Има по-евтини от Тези ЕБЦ , на 79 пари . ПС: Сори за българо-инглиш-фонетика :mhihi: .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Накладки

Мнение от datchko » 10 Авг 2016, 23:22

Ебц жълти търся :)

Предишна

Назад към E34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook