Съвет за спортен филтър и масло?!

5-та серия ('88-'95)

Модератор: Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1212
Регистриран на: 26.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше E39, сега Нисан 370z с 4 врати
Мечтае да кара: Z8

Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от Alexch » 08 Апр 2010, 16:32

Двигателя е М20В20. Наскоро се сдобих с един зъл чип (с изместен на 7200 об. прекъсвач)благодарение на колегата methanol. Колата тръгна повече, особено в ниските обороти, ама как да е. Сега идва време за смяна на масло и съм решил да сложа спортен въздушен филтър. Става въпрос за ефтините от по 20-30 лв. Доколкото разбрах два са вариантите за такъв. Първият е филтър, който да влезне в кутията. Вторят е да се махне кутията и да се сложи филтъра. Има и две теории по въпроса. Едната е, че ако филтъра е без кутия въздухът ще има по-свободен достъп до него. Другата теория обаче е, че като няма кутия във филтъра ще влиза топъл въздух от двигателя (понеже нали са си близо един до друг). Според вас кой вариант е по-добър и защо? Споделете и личен опит, който има.

Второ, чудя се какво масло да сложа този път. В момента съм с Кастрол 10W40 и не съм много доволен. Вярно е, че клапаните са за реглаж и че двигателя си харчи по 1-2 литра от смяна до смяна, ама кастрола след 6000 км е станал като олио, а ако почакам до 9-10000 може би ще стане на водичка :mhihi: Какво мислите за Мотул 15W50? Очаквам препоръки и предложения за маслото?
bai_ILIA написа:стига сте се депресирали с ремонти, наслаждавайте се на колите си и радостта от шофирането понеже те ще се развалят със сигурност :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 5014
Регистриран на: 18.05.2005
Местоположение: PB
Пол: Мъж
Кара: 7er

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от Stanchev » 08 Апр 2010, 16:52

по въпроса за филтъра не те съветвам да си взимаш евтин.
1. не филтрира качествено (или пропуска твърди частици, или кой знае какво ще е)
2. от тия конусните почват да се люпят като лют пипер парченца и познай къде влизат ;)

или провери K&N панелен, а ако ти е скъп се ориентирай към JR също панелен! може да попиташ Nikolay1 и Breyton, те ги продават :yes:

за маслото ако ти се дават пари направо скачай на кастрол едж 10в60 и не се замисляй, ще останеш много доволен :yes:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1461
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: Варна
Кара: bmw 328-turbo
Мечтае да кара: ГОЛФ 3

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от kirililiev » 08 Апр 2010, 17:01

Alexch написа:Двигателя е М20В20. Наскоро се сдобих с един зъл чип (с изместен на 7200 об. прекъсвач)благодарение на колегата methanol. Колата тръгна повече, особено в ниските обороти, ама как да е. Сега идва време за смяна на масло и съм решил да сложа спортен въздушен филтър. Става въпрос за ефтините от по 20-30 лв. Доколкото разбрах два са вариантите за такъв. Първият е филтър, който да влезне в кутията. Вторят е да се махне кутията и да се сложи филтъра. Има и две теории по въпроса. Едната е, че ако филтъра е без кутия въздухът ще има по-свободен достъп до него. Другата теория обаче е, че като няма кутия във филтъра ще влиза топъл въздух от двигателя (понеже нали са си близо един до друг). Според вас кой вариант е по-добър и защо? Споделете и личен опит, който има.

Второ, чудя се какво масло да сложа този път. В момента съм с Кастрол 10W40 и не съм много доволен. Вярно е, че клапаните са за реглаж и че двигателя си харчи по 1-2 литра от смяна до смяна, ама кастрола след 6000 км е станал като олио, а ако почакам до 9-10000 може би ще стане на водичка :mhihi: Какво мислите за Мотул 15W50? Очаквам препоръки и предложения за маслото?

маслото е добре да е пълна синтетика,запазва си качествата по дълго време,10/60 слагай и си свиркай.
филтъра е хубаво да е външен,най ефективен е но трябва да е изолиран,от вътрешен ефект почти няма,самата кутия служи като рестриктор.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 5600
Регистриран на: 24.11.2006
Пол: Мъж
Кара: Жи55АЕМЖИ
Мечтае да кара: 911 turbo
Детайли за колата: 630cc - injectors
HX52 Holset
MS 1 Extra - ECU
Inovate wide band

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от ///peter » 08 Апр 2010, 19:13

Аз съм с конус за 39лв, няква бесна куче марка... 6 месеца, до сега нищо не се е отлюпило и мотора още дъни. :mhihi:
Не съм го изолирал, и при външна температура ~20 градуса, в колектора влиза на 40, това при работа на място :)
Но аз лично не те съветвам да си харчиш парите за филтри на този мотор, с този дебитомер :)

Пълна синтетика за М20, не съм сигурен че ще понесе добре :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1461
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: Варна
Кара: bmw 328-turbo
Мечтае да кара: ГОЛФ 3

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от kirililiev » 08 Апр 2010, 19:22

///peter написа:Аз съм с конус за 39лв, няква бесна куче марка... 6 месеца, до сега нищо не се е отлюпило и мотора още дъни. :mhihi:
Не съм го изолирал, и при външна температура ~20 градуса, в колектора влиза на 40, това при работа на място :)
Но аз лично не те съветвам да си харчиш парите за филтри на този мотор, с този дебитомер :)

Пълна синтетика за М20, не съм сигурен че ще понесе добре :)


понася перфектно пълната синтетика,тествано е вече и по пистите много хиляди километри ;)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 5600
Регистриран на: 24.11.2006
Пол: Мъж
Кара: Жи55АЕМЖИ
Мечтае да кара: 911 turbo
Детайли за колата: 630cc - injectors
HX52 Holset
MS 1 Extra - ECU
Inovate wide band

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от ///peter » 08 Апр 2010, 19:27

Но на ревизиран мотор :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1461
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: Варна
Кара: bmw 328-turbo
Мечтае да кара: ГОЛФ 3

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от kirililiev » 08 Апр 2010, 19:43

///peter написа:Но на ревизиран мотор :)

не,на мотор от английско комби никога не отварян ;)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 899
Регистриран на: 23.04.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530d

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от kraininski » 09 Апр 2010, 13:39

според изминатите километри маслото започва от пълна синтетика минава през полусинентика и като надхвърли да кажем 300 000 км колата нищо друго освен минерално не и се отразява добре....относно кое масло кога се кара си пише по каталозите
"And You'll Always Be My Whore Cause You're The One That I Adore"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 5600
Регистриран на: 24.11.2006
Пол: Мъж
Кара: Жи55АЕМЖИ
Мечтае да кара: 911 turbo
Детайли за колата: 630cc - injectors
HX52 Holset
MS 1 Extra - ECU
Inovate wide band

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от ///peter » 09 Апр 2010, 13:42

kirililiev написа:
///peter написа:Но на ревизиран мотор :)

не,на мотор от английско комби никога не отварян ;)


Не знам въпросния мотор в какво състояние е бил, но на М20 аз лично не бих сипал пълна синтетика, особено имайки предвид славата на м20 като масларка :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 899
Регистриран на: 23.04.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530d

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от kraininski » 09 Апр 2010, 13:57

мдааа...имах такъв на 140 000 км с пълна синтетика от тука до морето и обратно каране с колкото може 1 литър заминаваше с полусинтетика от смяна до смяна гореше по литър което си е 10 пъти по-малко ;)
"And You'll Always Be My Whore Cause You're The One That I Adore"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1212
Регистриран на: 26.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше E39, сега Нисан 370z с 4 врати
Мечтае да кара: Z8

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от Alexch » 09 Апр 2010, 14:56

Колеги, 10W60 според мен е много гъсто масло за този двигател. Колата е евридейка и не я ползвам за дрифт или други подобни. Въобще не мога да достигна оптималната работна температура за 10/60. Би трябвало дори такова масло да я спъне малко. Кажете някой пробвал ли е 15W55?

Кире, какво имаш предвид под изолиран филтър - с тръба ли? Вижте на какво съм се спрял: http://www.topspeed.bg/view_product.php?pid=838# Разбира се ще трябва и адаптор за дебитомера и може би една тръба от домашни потреби :mhihi:
bai_ILIA написа:стига сте се депресирали с ремонти, наслаждавайте се на колите си и радостта от шофирането понеже те ще се развалят със сигурност :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 5600
Регистриран на: 24.11.2006
Пол: Мъж
Кара: Жи55АЕМЖИ
Мечтае да кара: 911 turbo
Детайли за колата: 630cc - injectors
HX52 Holset
MS 1 Extra - ECU
Inovate wide band

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от ///peter » 09 Апр 2010, 15:09

Колега , по-добре си дай парите за друго :) Личен съвет :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1461
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: Варна
Кара: bmw 328-turbo
Мечтае да кара: ГОЛФ 3

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от kirililiev » 09 Апр 2010, 16:44

момци,незнам кви глупости говорите,моя мотор вече е на 480 000км,кара се основно по пистите,зимата като го карам с 10/40 на пълна гас гори 2 литра на 1000,като сложа 10/60 за 7000км доливам 200 грама.ако някой беше направил темата за маслата важна щяхте да сте по наясно за кво точно иде реч,м20 го дават с допотопно масло щото през 80-те години са нямали друго,са щом експлотационния клас одговаря на мотора тва значи че може да се кара с него.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 5600
Регистриран на: 24.11.2006
Пол: Мъж
Кара: Жи55АЕМЖИ
Мечтае да кара: 911 turbo
Детайли за колата: 630cc - injectors
HX52 Holset
MS 1 Extra - ECU
Inovate wide band

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от ///peter » 09 Апр 2010, 19:31

Щом казваш :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 899
Регистриран на: 23.04.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 530d

Re: Съвет за спортен филтър и масло?!

Мнение от kraininski » 10 Апр 2010, 8:59

kirililiev написа:момци,незнам кви глупости говорите,моя мотор вече е на 480 000км,кара се основно по пистите,зимата като го карам с 10/40 на пълна гас гори 2 литра на 1000,като сложа 10/60 за 7000км доливам 200 грама.ако някой беше направил темата за маслата важна щяхте да сте по наясно за кво точно иде реч,м20 го дават с допотопно масло щото през 80-те години са нямали друго,са щом експлотационния клас одговаря на мотора тва значи че може да се кара с него.



принципно имаш право....важното е мазане да има...но пък и високия разход на масло е кофти все пак литър качествено такова е 10+ лева
"And You'll Always Be My Whore Cause You're The One That I Adore"

Следваща

Назад към E34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook