Да обобщим за мат-а или т.н. flat цветове

Тунинг на екстериорни елементи.

Модератор: bum_bum

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 313
Регистриран на: 10.03.2006
Местоположение: София

Да обобщим за мат-а или т.н. flat цветове

Мнение от radio_manbg » 06 Фев 2012, 13:19

Здравейте колеги.
Пускам темата с такова название, не защото мога да ви бъда полезен конкретно, а защото има колеги, който могат да се изкажат компетентно, а аз ще се постарая да събирам всичко в първото мнение за да е нагледно и човек лесно да се ориентира.
Тази тема е продиктувана от желанието ми колата ми лятото да стане зелен мат. Но преди да се хвърля натам, искам да се образовам какво е това мат цвят.
С други думи имам няколко въпроса :
1. Мат-а боя или лак е? (от прочетеното досега разбирам че е лак с матов реагент)
2. Възможно ли е да се матира вече боядисана кола покрита с металиков лак без да има нужда от цялостно полагане на боя - тоест само с покриване с лак мат?
2.1. Какви са процедурите?
2.2. Има ли значение от боята и от пръснатият лак (наличие на перли и "размер" на металиковите частици)
3. Колко вида мат има и как се постигат те?
Забелязал съм разлика в матовия ефект. Някой седят по ситни други по едри.
4. Поддържането на матовия цвят - има ли особености при поддръжката му? (миене на колата, полагане на вакса и т.н.)
5. Пребоядисване на повредени детайли? (при пребоядисване на увреден детайл получават ли се разлики и как може да се избегне)

Надявам се темата да е интересна и полезна.
А аз ще съм благодарен за цялата информация която споделите.

Поздрави
ИзображениеИзображение
Изображение
БЪЛГАРИЯ Е ВЕЛИКА ДЪРЖАВА
БЪЛГАРИТЕ - ВЕЛИК НАРОД

Low Is A Lifestyle
Аватар
Мнения: 4262
Регистриран на: 27.12.2004
Местоположение: Пловдив, Сливен
Пол: Мъж
Кара: ниско на земята

Re: Да обобщим за мат-а или т.н. flat цветове

Мнение от SuPeR_FLY » 06 Фев 2012, 20:46

1. Има и матова боя и матов лак! По принцип всяка боя може да стане матова като й се сложи матова добавка и в зависимост от съотношението между двете се постига по-ситен или по-едър мат. ;)
2. Разбира се, че е възможно, но за тази цел боята ти трябва да е перфектна навсякъде, защото няма да можеш да правиш никакви корекци по детайлите! Ако са перфектни детайлите може да се минат само на водно и да се пръсне отгоре мат лак. Базата под лака няма никакво значение дали е металик или не, дори като е металик се получава по-интересен резултат, но все пак зависи какво искаш да постигнеш! :)
3. Разликите в лака идват от различните производители и от това какъв точно ефект придава техния лак и не на последно място голямо значение имат пистолета и ръката на бояджията или по-точно как го е пръснал. 8)
4. Поддръжката му не е толкова трудна, защото хубавите матови лакове са доста корави в сравнение с гланцовите, но проблема на мата е, че няма как да се полират леки драскотини както при гланца... Иначе за миенето ти трябва само автошампоан и нищо по-специално, е малко е филм докато си намериш правилния парцал за подсушаване, но това ти зависи от лака дали ще позволява да се забърсва с гидория или микрофибърна кърпа, защото много си личат петната от варовика иначе :mhihi:
5. Това пак зависи от ръката на бояджията, защото мата има голямо значение как се пръска, за да се докара същия, затова е най-добре да ходиш при един и същи майстор или ако ходиш при друг поне да знаеш каква марка ти е точно мат лака, за да използва същия :D
6. Препоръчвам ти ако решиш да си правиш колата да използваш матовия лак на PPG - на мен най-много той ми харесва на допира, здравина, едрина и визия! :winky:

Надявам се да съм бил полезен, това съм го разбрал от моя скромен опит и не ангажирам никой с моето мнение, нито твърдя, че съм прав ;) :yes:
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 20.06.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е30
Мечтае да кара: е30

Re: Да обобщим за мат-а или т.н. flat цветове

Мнение от rosenelenkov » 13 Сеп 2012, 21:26

Ако може да попитам как седи въпроса с перлените цветове ? Гледах в интернет по чужбина се продават някакви много едри перли които са в пликче или кутйка ? Това с лака ли се меша или нещо друго ?

Назад към Оптичен тунинг

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook