захранване на мощен светодиод

Чип тунинг, Standalone и piggyback електроники.

Модератор: bum_bum

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1053
Регистриран на: 26.06.2006
Местоположение: Мон
Кара: e60ka

захранване на мощен светодиод

Мнение от krasi_bmw » 22 Фев 2012, 21:22

това http://www.tme.eu/bg/details/hpd8b-49k5 ... 5whawpcb/# си поръчах от един магазин ,но не намерих инфо на колко волта работят.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от Nickelback » 22 Фев 2012, 22:52

krasi_bmw написа:това http://www.tme.eu/bg/details/hpd8b-49k5 ... 5whawpcb/# си поръчах от един магазин ,но не намерих инфо на колко волта работят.


Белите светодиоди имат работно напрежение от 3 до 4 волта. Колко точно зависи от мощността на диода и харарактеристиките му... По-мощните диоди (>=3W) обикновено са с работно напрежение по-близо до 4 волта отколко до 3 волта. По-важното е на какъв ток трябва да работи светодиода, за да свети все пак на номинална яркост, но и да не изгори все пак...
Твоят е 5-ватов, което значи, че трябва да има около 1.2 ампера номинален ток (5W / 4V = 1.25A). Препоръчвам ти да му осигуриш с 20% по-малък ток ако искаш да има някаква надеждност за по-дълъг период от време... Това разбира се със съответното охлаждане, защото греят доста :mhihi: Та 1 ампер трябва да е добре. Трябва т. нар. захранване тип "генератор на ток". Тоест трябва ти захранване, което да поддържа тока през диода константа, а не просто батерия или някакъв адаптер... Тока през диода има нормален температурен и времеви дрейф и е нормално да се изменя. Лошо е когато отива нагоре... Тогава загрява повече и тока още се вдига и става лавинообразен процес, което води до... сещаш се какво...
Та охлаждането е тънкия момент и хубавия генератор на ток ;)
В същия сайт предлагат някакви захранвания, обаче те са с номинален ток 350 или 700mA... С второто ще имаш яркост по-близка до номиналната, но все пак си далеч от 1 ампер... Може пък да е за добре :D

http://www.tme.eu/bg/details/pcd-16-700 ... ean-well/#

Имай в предвид, понеже това захранване дава изходно напрежение в диапазона 16...24 V DC (така е написано), трябва да включиш последователно 4-5 диода като твоите за да свети всеки един от тях както се очаква. Ако са по-малко (един) или повече - или ще изгорят или няма да светят достатъчно ярко. Всичко зависи от това захранване как е направено, дали е истински генератор на ток :mhihi: Трябват малко тестове с резистивен товар вместо диодите, за да се провери какво е поведението му.

Надявам се да съм бил полезен и да не съм те объркал много, понеже при мощните диоди нещата са малко по-сложни отколкото при тези, които ги слагат в ключодържателите :D Законите са едни и същи просто при мощните фейлъра е доста по-мащабен :mhihi:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 28.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е36 Турбо?! любима, е39 28-ца бате
Мечтае да кара: е36 с осмак
Детайли за колата: Най-много върви 28мицата от всичко.
Wanna be 1.5 bar.

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от Boyadjiev » 22 Фев 2012, 23:51

Всяко захранване със съответното съпротивление преди диода/веригата диоди върши работа, като за по-гот си слагаш един бушон преди цялата верига с 20% над макс ток който може да протече през веригата и си ти.
Изображение Изображение Изображение
Уважавай другия, независимо каква кола кара.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от Nickelback » 23 Фев 2012, 8:18

Boyadjiev написа:Всяко захранване със съответното съпротивление преди диода/веригата диоди върши работа, като за по-гот си слагаш един бушон преди цялата верига с 20% над макс ток който може да протече през веригата и си ти.


Кофтито е, че ако вземе от масовите 12V захранвания при 1 ампер резистора трябва да е жичен 8 - 10 вата. Това е разсеяна мощност колкото за още два такива диода :idea: Не знам как да го кажа, ама козата си иска пръч... До стотина милиампера може да сложиш баластен резистор, ама нагоре си е просто експеримент за колко часа/минути мощният лед ще даде фира :ok: Или в случая с бушон - експеримент на колко часа (и та са единици, дори не десетки) ще сменяш бушона... ако въобще има смисъл, защото обикновено бушона не може да опази LED-а... Просто е необходимо своевременно активно регулиране на тока през диода... :roll:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1585
Регистриран на: 28.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е36 Турбо?! любима, е39 28-ца бате
Мечтае да кара: е36 с осмак
Детайли за колата: Най-много върви 28мицата от всичко.
Wanna be 1.5 bar.

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от Boyadjiev » 24 Фев 2012, 0:33

Мисля че бъркаш при източника. Нали знаеш колега че в зависимост от товара във веригата и напрежението протича ток... Не си пускаш просто някакъв ток и някакво напрежение...
Изображение Изображение Изображение
Уважавай другия, независимо каква кола кара.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1053
Регистриран на: 26.06.2006
Местоположение: Мон
Кара: e60ka

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от krasi_bmw » 24 Фев 2012, 18:06

Днес се обадих до магазина и ми казаха диода е 0,75 ампера на 7 волта,консултирах се с един техник и ми даде за всеки по един стабилизатор на напрежение на 6 волта -7806 и алум. радиатор да се захванат.Аз ще ги ползвам в автомобила да заменя крушките на ангелските очи с тези диоди.Утре ще ги свържа и ще видим ....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 110
Регистриран на: 26.11.2008
Местоположение: Ruse
Пол: Мъж
Кара: Е36 320i; Е36 318i

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от ognyan 74 » 25 Фев 2012, 19:05

Килега 0.75 ампера е нормален ток за тях. Но 7 волта е много. Такива диоди на 3.6-4 волта светят добре. Като го засиля на 6 волта свети, като слънце и малко след това започва да пуши и се чудиш, какво става.
Най добре го захрани с различни напрежения от 3 волта нагоре, като мериш тока на светене, и оптомалния ток ще разбереш на какви волти ще свети с оптимален ток.
???!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от Nickelback » 25 Фев 2012, 19:43

krasi_bmw написа:Днес се обадих до магазина и ми казаха диода е 0,75 ампера на 7 волта,консултирах се с един техник и ми даде за всеки по един стабилизатор на напрежение на 6 волта -7806 и алум. радиатор да се захванат.Аз ще ги ползвам в автомобила да заменя крушките на ангелските очи с тези диоди.Утре ще ги свържа и ще видим ....


Да, има и такива модификации - два светодиода в корпус вързани последователно. 6 волта е добре, тъкмо няма да ги вкарваш в опасен режим :) За angel eye 5W LED ще свети доооста, колега :yes: Само помисли да монтираш алумиевата плочка на диода на някакво радиаторче, защото греят доста...

@Boyadjiev
Еее, колега обиждаш ме ;) Инженери сме с тебе, сигурен съм, че закона на Ом и двамата го знаем, ама мощния светодиод е полупроводник и "простия" закона на Ом не важи с пълна сила. ЛЕД-а свети, а също така и грее, и то доста... Освен това обратния му ток на насищане е експоненциална функция на температурата и ако не го ограничиш с генератор на ток става thermal runaway и... бум...
Със регулатора 7806, както е тръгнал да го прави колегата, става, защото 7806-цата ще осигури стабилни 6 волта, което е малко под номиналната работна точка на диода, където той няма да загрява толкова. Ако все пак, ако загрее леко тока през диода ще се вдигне, което е стремеж към увеличаване на пада върху него. Но 7806 няма да позволи това - тя дава 6 волта, не повече. В случая играе роля на генератор на ток, като си регулира вътрешното съпротивление.
Така ще имаме точка на равновесие и задачата е решена. Остава проблема с охлаждането и той е по-сериозния... За две години частичен професионален опит с мощни диоди и методите им за охлаждане мога да кажа, че по-добро охлаждане от това със стандарните алуминиеви платки няма :dunno: Но изработката на такава платка е доста скъпа за сега...
Та така... Мощните светодиоди са хубаво нещо - ефективни, дълговечни, управляеми, модерни... Но човек трябва да даде доста пари накуп (главно за алуминий :mhihi: ), които наистина ще избие след немного време... Но самото възприятие на човека, че трябва да даде една шапка пари за лампа, и то 20 вата... Той си казва - "Ми не, не, ще си взема енергоспестяваща 30 вата" :mhihi:...
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1053
Регистриран на: 26.06.2006
Местоположение: Мон
Кара: e60ka

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от krasi_bmw » 26 Фев 2012, 1:14

диодите се продават монтирани върху ал. плочка която предполагам ще им осигури охлаждане,не видях в описанието на колко волта са затова и питам ,може в ориг. номер да е написано ама съм слаб :lol: http://www.tme.eu/bg/details/hpd8b-49k5 ... 5whawpcb/# ще слагам по един във фар .Днес пусках единия и за 15мин. се нагря слабо и доволно свети като сила.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от Nickelback » 26 Фев 2012, 1:30

krasi_bmw написа:диодите се продават монтирани върху ал. плочка която предполагам ще им осигури охлаждане,не видях в описанието на колко волта са затова и питам ,може в ориг. номер да е написано ама съм слаб :lol: http://www.tme.eu/bg/details/hpd8b-49k5 ... 5whawpcb/# ще слагам по един във фар .Днес пусках единия и за 15мин. се нагря слабо и доволно свети като сила.


Ами не знам, може би понеже ги пускаш на по-ниско напрежение (6V) да не греят толкова... Аз такава плочка я хващах с 2 М3 болчета към алуминиев радиатор, със силиконова паста между тях за по-добро топлоотвеждане и ефекта беше добър. Светеха денонощия наред :) По лошо би било лятото, като напече слънцето фаровете... Тогава температурната разлика няма да е толкова голяма и може да се появят проблеми... :dunno: Иначе никакъв дейташийт не успях да изровя точно за тоя диод, да видим какво му е работното напрежение наистина...
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 23.08.2011
Местоположение: Варна
Кара: е36 1.8i
Мечтае да кара: z4/850i
Детайли за колата: коли без тавани, мани

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от zonian » 24 Мар 2013, 0:49

Не мога да сцепя. Към линка си има дейташит ? :?: Както и да е диодите се захранват с ток, не с напрежение (Полупроводници първа част). Ако ги захранвате с напрежение трябва да го преубразувате в ток чрез резистор. Закона на Ом всеки го знае, ма все пак:
Конкретно за този диод :arrow: :arrow: пад на напрежение 4.6V Работен ток ~1А Работно напрежение в колата 13.6V :arrow: 13.6V-4.8V=8.8V трябва да изяде резистора. Понеже искаме 1А ток :arrow: 8.8V/1A=8.8Ohm. Само че сега за резистора трябва да се има в предвид мощността му, а тя е 8.8V X 1A= 8.8W :shock: Това си е бая резистор.

П.С алуминиевите плочки на тези диоди служат за по-добро закрепване към охлаждането, а не за охлаждане. Щом не ти грее без радиатор много много, то ти не го ползваш за повече от един ват.

П.С Незнам кой ви излъга че светодиодното осветление е скъпо. ЛЕД луничките се по-евтини от халогенките. Елементарна проверка в нета (ebay) ще го потвърди. :idea: Мен лично не ме кефи лед светлината ва това не си взимам за нас.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от Nickelback » 24 Мар 2013, 4:47

zonian написа:Не мога да сцепя. Към линка си има дейташит ? :?: Както и да е диодите се захранват с ток, не с напрежение (Полупроводници първа част). Ако ги захранвате с напрежение трябва да го преубразувате в ток чрез резистор. Закона на Ом всеки го знае, ма все пак:
Конкретно за този диод :arrow: :arrow: пад на напрежение 4.6V Работен ток ~1А Работно напрежение в колата 13.6V :arrow: 13.6V-4.8V=8.8V трябва да изяде резистора. Понеже искаме 1А ток :arrow: 8.8V/1A=8.8Ohm. Само че сега за резистора трябва да се има в предвид мощността му, а тя е 8.8V X 1A= 8.8W :shock: Това си е бая резистор.

П.С алуминиевите плочки на тези диоди служат за по-добро закрепване към охлаждането, а не за охлаждане. Щом не ти грее без радиатор много много, то ти не го ползваш за повече от един ват.

П.С Незнам кой ви излъга че светодиодното осветление е скъпо. ЛЕД луничките се по-евтини от халогенките. Елементарна проверка в нета (ebay) ще го потвърди. :idea: Мен лично не ме кефи лед светлината ва това не си взимам за нас.


Преди година дейташийт нямаше :roll: 1 хАмпер е сериозен ток и с резистор е абсурд да работи на номинален ток за повече от 5 минути... Слагай му активен генератор на ток и добро охлаждане и това е...

П.С. LED луничките... Ако визираш китайските боклуци дето ги има масово с по 100-ина светодиода, за мен не са осветлението на бъдещето :!: На повечето хора луничките вкъщи не са им основното осветление, ама може и да бъркам, де да знам :roll: Кой да ни лъже, че е скъпо - то е ясно - за едно сериозно LED осветително тяло 20-30W трябва половин кило алуминий + активно захранване. Няма как да струва колкото халогенките :nono:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 23.08.2011
Местоположение: Варна
Кара: е36 1.8i
Мечтае да кара: z4/850i
Детайли за колата: коли без тавани, мани

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от zonian » 24 Мар 2013, 19:44

1во Извинявам се че изрових темета незнам защо не съм погледнал че е толкова стара. :dummy: :dummy:

2ро Никой не говори за крушки с по 200-300 диода.Говоря за крушки (лунички) където всеки диод е повече от ват. Аз поне който познавам да има лунички ги ползва за основно осветление. Много е просто. Купуваш си евтина китайска луничка 5 вата с 5 светодиода. Отваряш я. Модваш обратната връзка на контролера така че да свети 2-3 пъти по силно (колкото ти е кеф). Ал лично съм модвал 3 ватова луничка да свети на 9 вата. Температурата на радиатора е 92 градуса. Държал съм я включена месец денонощно и тя си живее и светимостта не им пада. :mrgreen: Просто според мене светлината е гадна за това не ползвам такива.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: захранване на мощен светодиод

Мнение от Nickelback » 24 Мар 2013, 19:51

zonian написа:1во Извинявам се че изрових темета незнам защо не съм погледнал че е толкова стара. :dummy: :dummy:

2ро Никой не говори за крушки с по 200-300 диода.Говоря за крушки (лунички) където всеки диод е повече от ват. Аз поне който познавам да има лунички ги ползва за основно осветление. Много е просто. Купуваш си евтина китайска луничка 5 вата с 5 светодиода. Отваряш я. Модваш обратната връзка на контролера така че да свети 2-3 пъти по силно (колкото ти е кеф). Ал лично съм модвал 3 ватова луничка да свети на 9 вата. Температурата на радиатора е 92 градуса. Държал съм я включена месец денонощно и тя си живее и светимостта не им пада. :mrgreen: Просто според мене светлината е гадна за това не ползвам такива.


Де да знам :roll: ... Средностатистически погледнато, поне в България, луничките не са масовите източници на светлина в дома. Не знам колко-стотин хиляди бяха пенсионерите в България, но повечето от тях не знаят за лунички, камо ли за LED, а и повярвай ми не щат и да знаят за цените на такива тела :dunno: Все още си купуват конвенционални лампи с нажежаема жичка. За ромската общност няма да говоря :mhihi:

Не мен представата ми за сериозно осветително LED тяло е да бъде поне 100W еквивалент на конвенционалните лампи. Тоест нещо 20-30W LED - поне нещо такова, да речем:
http://www.amazon.com/Kobi-100R40-Dimma ... 95&sr=1-53

Цената на LED тяло с мощност приведена към еквивалентната на луминисцентна лампа (разните там енергоспестяващи) е 6-7 пъти по-висока. Ако пък ги сравняваш с лампи с нажежаема жичка, включая и халогенните - тогава отношението може да стигне и 20 пъти :mrgreen: Някакси не мога да се съглася, че LED осветлението евтино, при такива разлики в цените с конвенционалните. Още повече потърси по масовите хипермаркети в България дали има сериозни по-мощност и от доказал се производител LED тела - Philips, Osram, да речем. Ако въобще намериш цените ще са x2 - x3 на тези дето споменах по-горе (щото сме в България :mhihi: ).

И една хубава картинка, която показва колко не сме "дорасли" за LED осветление още :ok:

283916_10151586420233360_933467124_n.jpg


Дай да ги видим тия дето ги модваш, че ми стана интересно :yes: И кое е "гадното" на LED светлината? Мирише ли, цапа ли, какво :mhihi:
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Назад към Електроника

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook