Всичко за фотографията

В този форум всеки един от Вас ще има възможност да представи автомобила си, но по начин, който хората да оценят като красив и неповторим. За повече информация се обръщайте към модератoрите на този раздел.

Модератори: err0r, SpUd3r, Kroki, Raya

Потребител
Аватар
Мнения: 10
Регистриран на: 22.05.2008

Re: Всичко за фотографията

Мнение от didoriginal » 06 Окт 2012, 15:53

Може би не съм систематизирал нещата правилно.

1) Правилото за скорост 1/х, където x е фокусното разстояние се отнасяше за снимки на кола от кола, т.е. когато обектът е статичен. За останалите случаи е неприложимо, да!

2) И тук нещата са строго индивидуални. Ако искате размазан бекграунд и кола на фокус, то тук е приложимо правилото минимум 1/скоростта на колата, трябва да сте много добри в следенето на обекта, иначе ще получите размазан фон, барабар с колата.

Най-важното е да експериментирате. ;)

Поздрави,
Дидо

daytona violett
Аватар
Мнения: 481
Регистриран на: 10.04.2007
Местоположение: София
Пол: Жена
Кара: e36+24

Re: Всичко за фотографията

Мнение от kOnPuBkA » 18 Окт 2012, 14:00

Общо взето условностите са доста, съм забелязала аз... колко е голям обекта, в каква равнина се движи, на какво разстояние сте от него... Точно зададена формула предполагам и сами сте се убедили че няма :dunno:
Аз лично до някаква степен спазвам правилото, че снимам с приоритет на скоростта и гледам, ако обекта съм преценила, че се движи с 40 км/ч да снимам със затвор 1/40, ако е със 80 - 1/80 и т.н. Не знам претендирам дали е правилно- просто така правя... Нямам и много голям опит, въпреки че се стремя да хващам всякакви обекти в движение :mhihi:

Изображение

Изображение

Изображение

Общо взето, зависи дали снимаш репортажно нещо, т.е. обект който ще мине един път покрай теб и край- няма място за грешки, или ще правиш някаква сесия, с възможност за 100 кадъра, за да улучиш перфектните настройки.
И още нещо, някой занимава ли се със снимане на самолети по авиошоута? За такова снимане, какво препоръчвате? Приоритет на бленда или скорост на затвора? Следящ фокус, фокус в точка, ръчен? Особено при изтребителите нещата са доста сложни, минават супер бързо, разстоянието обикновено не е никак малко...Абе сложна работа... И разбира се не говоря за техника от сорта на 100-400/4.5-5.6, там се случват една идея по-лесно нещата, ако я имаш и знаеш как да я ползваш :mhihi:

Изображение
HAPPINESS IS NOT AROUND THE CORNER, HAPPINESS IS THE CORNER!
Изображение
IMPOSSIBLE IS NOTHING !

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 221
Регистриран на: 28.08.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: на вода!
Мечтае да кара: Airbus A380! :)

Re: Всичко за фотографията

Мнение от JOTTO_DEL » 25 Окт 2012, 16:09

Колеги да ви попитам за Никон Д5100 с обектив 18-105ВР + 16ГБ карта съм го намерил за 649евро, а за още 90евро ми дават 5г. гаранция на апарата и обектива. Заслужава ли си според вас? :roll: Начинаещ съм във фотографията и във фотофорума ме посъветваха, че това е най-добре за тези пари, но искам да чуя и вашите мнения! Имам опит само със "сапунерки", но никога не съм докосвал DSLR. :mrgreen:
Изображение
Sheer driving pleasure BMW


Аватар
Мнения: 625
Регистриран на: 21.09.2007
Местоположение: по света и у вас
Кара: на изпарения
Мечтае да кара: Countach, Diablo, F40, 348, 355

Re: Всичко за фотографията

Мнение от xpl0d » 25 Окт 2012, 16:17

JOTTO_DEL написа:Колеги да ви попитам за Никон Д5100 с обектив 18-105ВР + 16ГБ карта съм го намерил за 649евро, а за още 90евро ми дават 5г. гаранция на апарата и обектива. Заслужава ли си според вас? :roll: Начинаещ съм във фотографията и във фотофорума ме посъветваха, че това е най-добре за тези пари, но искам да чуя и вашите мнения! Имам опит само със "сапунерки", но никога не съм докосвал DSLR. :mrgreen:


Апарата и тялото си заслужават, даже са много за начинаещ. Но цената и тези 5г. гаранция срещу 90 евра....лично мене ме съмнява нещо. А и 650 пак не са далавера. В България 1360 лв. същото тяло с двата китака, карта памет и чанта пак с гаранция с всичко. Та прецени си.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 221
Регистриран на: 28.08.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: на вода!
Мечтае да кара: Airbus A380! :)

Re: Всичко за фотографията

Мнение от JOTTO_DEL » 25 Окт 2012, 16:57

xpl0d написа:
JOTTO_DEL написа:Колеги да ви попитам за Никон Д5100 с обектив 18-105ВР + 16ГБ карта съм го намерил за 649евро, а за още 90евро ми дават 5г. гаранция на апарата и обектива. Заслужава ли си според вас? :roll: Начинаещ съм във фотографията и във фотофорума ме посъветваха, че това е най-добре за тези пари, но искам да чуя и вашите мнения! Имам опит само със "сапунерки", но никога не съм докосвал DSLR. :mrgreen:


Апарата и тялото си заслужават, даже са много за начинаещ. Но цената и тези 5г. гаранция срещу 90 евра....лично мене ме съмнява нещо. А и 650 пак не са далавера. В България 1360 лв. същото тяло с двата китака, карта памет и чанта пак с гаранция с всичко. Та прецени си.

Еми аз съм в Германия и от БГ няма как да го взема! За 5-то години гаранция няма как да ме излъжат, поне така си мисля все пак не е БГ! :mrgreen:
Тук това което ми предлагаш (18-55+55-200) го няма под 750евро, а и като за начало не ми се разнасят много обективи. :)
Изображение
Sheer driving pleasure BMW


Аватар
Мнения: 625
Регистриран на: 21.09.2007
Местоположение: по света и у вас
Кара: на изпарения
Мечтае да кара: Countach, Diablo, F40, 348, 355

Re: Всичко за фотографията

Мнение от xpl0d » 25 Окт 2012, 18:28

JOTTO_DEL написа:
xpl0d написа:
JOTTO_DEL написа:Колеги да ви попитам за Никон Д5100 с обектив 18-105ВР + 16ГБ карта съм го намерил за 649евро, а за още 90евро ми дават 5г. гаранция на апарата и обектива. Заслужава ли си според вас? :roll: Начинаещ съм във фотографията и във фотофорума ме посъветваха, че това е най-добре за тези пари, но искам да чуя и вашите мнения! Имам опит само със "сапунерки", но никога не съм докосвал DSLR. :mrgreen:


Апарата и тялото си заслужават, даже са много за начинаещ. Но цената и тези 5г. гаранция срещу 90 евра....лично мене ме съмнява нещо. А и 650 пак не са далавера. В България 1360 лв. същото тяло с двата китака, карта памет и чанта пак с гаранция с всичко. Та прецени си.

Еми аз съм в Германия и от БГ няма как да го взема! За 5-то години гаранция няма как да ме излъжат, поне така си мисля все пак не е БГ! :mrgreen:
Тук това което ми предлагаш (18-55+55-200) го няма под 750евро, а и като за начало не ми се разнасят много обективи. :)


Е щом тва, което тук е 1360 там го няма за под 1500 не ти ли святка нещо, че не са на добре нещата? Произодителя сам по себе си не дава гаранция 5г. която и марка да е. Кажи кой е магазина/веригата да ти кажат и колегите у швабско дали са доверени, да не се окажеш с втора употреба техника после на цената на нова :mhihi:
А щом не ти се носят много обективи и гледаш да е един универсален...по-добре си вземи някоя турбосапунерка за 400-500лв.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 221
Регистриран на: 28.08.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: на вода!
Мечтае да кара: Airbus A380! :)

Re: Всичко за фотографията

Мнение от JOTTO_DEL » 25 Окт 2012, 19:04

xpl0d написа:
Е щом тва, което тук е 1360 там го няма за под 1500 не ти ли святка нещо, че не са на добре нещата? Произодителя сам по себе си не дава гаранция 5г. която и марка да е. Кажи кой е магазина/веригата да ти кажат и колегите у швабско дали са доверени, да не се окажеш с втора употреба техника после на цената на нова :mhihi:
А щом не ти се носят много обективи и гледаш да е един универсален...по-добре си вземи някоя турбосапунерка за 400-500лв.

Веригата магазини е супер голяма тук SATURN се казва и е има във всеки по-голям град! Няма как да ми пробутат втора ръка, защото като го взема веднага ще проверя колко кадъра са направени с апарата (това не могат да го манипулират). :mrgreen: Почти всичката ми техника съм е купувал от този магазин и затова пак съм се насочил на там. "Сапунерка" си имам, но сега искам нещо ново и различно. За начало искам да се науча на китов обектив, а после е ясно, че ще се взимат и сменят обективи! :mhihi:
Изображение
Sheer driving pleasure BMW

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 456
Регистриран на: 2.01.2010
Пол: Мъж
Кара: 992 turbo, G30 540ixdrive.

Re: Всичко за фотографията

Мнение от Shadowed » 25 Окт 2012, 19:42

JOTTO_DEL написа:
xpl0d написа:
Е щом тва, което тук е 1360 там го няма за под 1500 не ти ли святка нещо, че не са на добре нещата? Произодителя сам по себе си не дава гаранция 5г. която и марка да е. Кажи кой е магазина/веригата да ти кажат и колегите у швабско дали са доверени, да не се окажеш с втора употреба техника после на цената на нова :mhihi:
А щом не ти се носят много обективи и гледаш да е един универсален...по-добре си вземи някоя турбосапунерка за 400-500лв.

Веригата магазини е супер голяма тук SATURN се казва и е има във всеки по-голям град! Няма как да ми пробутат втора ръка, защото като го взема веднага ще проверя колко кадъра са направени с апарата (това не могат да го манипулират). :mrgreen: Почти всичката ми техника съм е купувал от този магазин и затова пак съм се насочил на там. "Сапунерка" си имам, но сега искам нещо ново и различно. За начало искам да се науча на китов обектив, а после е ясно, че ще се взимат и сменят обективи! :mhihi:


Давай с китака ;) Понякога ограниченията отключват креативност.

Олдскул фен
Аватар
Мнения: 1142
Регистриран на: 15.04.2008
Местоположение: Техеран
Пол: Мъж
Кара: Строявайки пешеходците по тротоарит
Мечтае да кара: E34 + s62 ]:)

Re: Всичко за фотографията

Мнение от justboy » 25 Окт 2012, 20:02

18-105 е идеален обектив като за начало : ) особено като за walkarround...
Пък после ще видиш от какво имаш нужда... :yes:
Изображение
E34, E38


Аватар
Мнения: 625
Регистриран на: 21.09.2007
Местоположение: по света и у вас
Кара: на изпарения
Мечтае да кара: Countach, Diablo, F40, 348, 355

Re: Всичко за фотографията

Мнение от xpl0d » 25 Окт 2012, 20:03

JOTTO_DEL написа:Няма как да ми пробутат втора ръка, защото като го взема веднага ще проверя колко кадъра са направени с апарата (това не могат да го манипулират). :mrgreen:


Тей си мислиш, щото си гладен :mhihi: Сменят затвора и въобще няма и да усетиш, че е ползван или дефектен :mhihi: В щатите ги брандират refurbished, затва ми беше идеята да не се озовеш с такъв фотоапарат накрая. Но щом са големи и досега си нямал ядове, взимай смело ;) Все пак да ти препоръчам пак варианта с двата китака, няма да съжаляваш ;) +1 обектив при толкова малка разлика в цените не е такава болка за умиране при носене/транспорт. Тази 105-ца ще ти омалее в дългия край много бързо.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 221
Регистриран на: 28.08.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: на вода!
Мечтае да кара: Airbus A380! :)

Re: Всичко за фотографията

Мнение от JOTTO_DEL » 25 Окт 2012, 21:04

xpl0d написа:
JOTTO_DEL написа:Няма как да ми пробутат втора ръка, защото като го взема веднага ще проверя колко кадъра са направени с апарата (това не могат да го манипулират). :mrgreen:


Тей си мислиш, щото си гладен :mhihi: Сменят затвора и въобще няма и да усетиш, че е ползван или дефектен :mhihi: В щатите ги брандират refurbished, затва ми беше идеята да не се озовеш с такъв фотоапарат накрая. Но щом са големи и досега си нямал ядове, взимай смело ;) Все пак да ти препоръчам пак варианта с двата китака, няма да съжаляваш ;) +1 обектив при толкова малка разлика в цените не е такава болка за умиране при носене/транспорт. Тази 105-ца ще ти омалее в дългия край много бързо.

Незнам как идват тези разлики в цените в БГ и Германия, но в момента точно в SATURN има оферта за ЕОС 1100Д с 18-55+75-300 за 399евро, а в БГ е 1000лв. :mhihi: Ще помисля и утре ще ида да видя какво ще се взима! :mrgreen:
Изображение
Sheer driving pleasure BMW

Олдскул фен
Аватар
Мнения: 1142
Регистриран на: 15.04.2008
Местоположение: Техеран
Пол: Мъж
Кара: Строявайки пешеходците по тротоарит
Мечтае да кара: E34 + s62 ]:)

Re: Всичко за фотографията

Мнение от justboy » 25 Окт 2012, 23:17

Ако имаш възможност, хич не му мисли D90 е прекрасна машинка : ) 18-105 е достатъчно добър на първо време, едно е да носиш тяло с обектив, друго е да размотаваш и още един някъде си. 105мм не са много, но може и да не му трябват повече, всичко зависи от това, какво ще му е интересно да снима :yes:
Изображение
E34, E38

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 221
Регистриран на: 28.08.2009
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: на вода!
Мечтае да кара: Airbus A380! :)

Re: Всичко за фотографията

Мнение от JOTTO_DEL » 26 Окт 2012, 18:07

Колеги от днес съм горд собственик на NIKON D5100 с обектив 18-105VR! :lalala: На първо четене съм много възхитен и с този въртящ екран е голямо удобство! :P Благодаря ви за съветите и от сега се надявам да съм по-активен в подфорума "BMW арт фотография". :mrgreen:
Изображение
Sheer driving pleasure BMW


Аватар
Мнения: 625
Регистриран на: 21.09.2007
Местоположение: по света и у вас
Кара: на изпарения
Мечтае да кара: Countach, Diablo, F40, 348, 355

Re: Всичко за фотографията

Мнение от xpl0d » 26 Окт 2012, 20:36

JOTTO_DEL написа:Колеги от днес съм горд собственик на NIKON D5100 с обектив 18-105VR! :lalala: На първо четене съм много възхитен и с този въртящ екран е голямо удобство! :P Благодаря ви за съветите и от сега се надявам да съм по-активен в подфорума "BMW арт фотография". :mrgreen:


A честито и на фокус :bchug:
Изображение

Photographer
Аватар
Мнения: 726
Регистриран на: 18.02.2010
Местоположение: Крайните квартали на столицата
Пол: Мъж
Кара: му се нещо старо

Re: Всичко за фотографията

Мнение от randity » 26 Окт 2012, 22:05

Колеги/колежки !
Преди малко снимах една кола, вече се беше стъмнило /към 19:30 :banghead: /, без статив, повечето снимки размазани, т'ва нормално, но имаше и такива снимки, които не бяха размазани, но за сметка на това много шумни. Скоростта на затвора беше 0.8, ISO-то беше 6400. Дали, защото е било без статив или аз нещо не съм направил като хората ? Апарата е Канон 550 Д
.. и отново се замислих „Божее, какви автомобили са правени през миналия век. Сега всичко е пластмаса n-то качество."..

Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към BMW арт фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook