Бакшишите - за и против, как и защо

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Оставяте ли бакшиш и колко?

Не оставям
8
14%
Оставям - 3-5%
14
25%
Оставям - 6-10%
15
26%
Оставям - повече от 10%
9
16%
Оставям - до 10 лева
7
12%
Оставям - до 20 лева
4
7%
Оставям - повече от 20 лева
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 57
кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 193
Регистриран на: 19.11.2009
Местоположение: Царево
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от barabqga » 05 Май 2024, 8:03

наскоро в пицария в Лондон с пос терминала, опция 1 без бакшиш, опция 2 с бакшиш около 4 паунда отгоре на 20 паунда сметка

Изпратено от моят moto g(8) power lite с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от mr_petroff » 05 Май 2024, 8:30

Бакшиша се връща като добро обслужване ,гевезелъци ,отношение и т.н. Тези празници си харесахме таверна на Тасос - първата вечер всичко ОК , много доволни и съответно стабилен бакшиш . Следващите две вечери то не бяха комплименти от заведението , то чудеса - пробвайте това узо , пробвайте на шефа специалитета , десерти 3-4 вида , всичко това без да присъства в сметката , петата бутилка вино от шефа и т.н. Е много ясно ,че за пица и бира едва ли ще оставя нещо , пък за тези ''изпросените'' бакшиши да ме хванат за дедовия . Оставям само когато са ми направили ''гъдел''. :yes:
П.П. Цените по кръчмите в Гърция са поне 15% нагоре от миналата година :!:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 648
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от ivanski_2 » 06 Май 2024, 21:14

Интересна тема, нека да дам и моите 2 стотиники по темата.
Аз в родината честно казано давам почти винаги когато съм на ресторант/заведение, но все по честно се замислям и може би ще спра( намаля драстично).

И пресен случай който ми показва че масово хората дават бакшиш (нали за американци говорите) (само в държавите си), бях в Турция и ми попадна при една вечерна разходка оферта за разходка по Босфора с включена вечеря ( но не с нашите балканци а с американци и малко мексиканци), качваме се с жената на лодката ( имаше си куверт 90 евро който включваше вечера и неограничени питиета), този който ни сервира цяла вечер гледаше чашата да не ми е празна и бирата винаги да ми е студена, каквото поисках го получавах букално за секунди и наистина в момента който си допивах последните глътки идваше с нова чаша, пускаше по някоя шега за 5 те думи които знам на Турски ...... накрая извадих и му дадох бакшиш 500лири ( толкова имах в мен, като в този момен даже нямах ясна представа колко са това, после разбрах че е ок като бакшиш), той ми благодари и така.
На тръгване обясни на жената ( тя говори Турски), че от целия кораб(приблизително 90 човека) аз съм единствения който му е дал бакшиш и ми е много благодарен. А гледам и с други хора се шегуваше забавляваше - обръщаше им внимание, но явно Хамериканците оставят бакшиш само в техните си ширини като минат граница - забрави :D

Другото интересно е че в територията ни ходя понякога в доста елитни заведения, оставяме няколко човека 4 цифрени суми и обслужването няма нищо общо с това, а човека който визирам нямаше интерес аз да си взема още бира ( не я купувам), а тези симпатяги тук имат понеже всяко питие си е покупка, но изобщо нищо общо..... та май спирам бакшишите.

Тази вечер си поръчах от глово, много добра опция са измислили, бакшиш може да дадеш до 15 дни след поръчката, и гарантират че отива при човекО ( е плаща данъци на бакшиша, но нищо) . Платих с карта, взех си нещата, човека ми донесе всичко пред вратата( последен етаж), усмихнат-ведър човек, прибрах се изпратих бакшиш и така. Много добре са го измислили.
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от alekangg » 07 Май 2024, 7:14

Във Вилнюс като дойде сметката и бързат да я начукат на ПОС-а, въобще не се ослушват за бакшиш, че ги спирах да добавят.
Аз съм наобратно, давам в чужбина по-често и до 10% просто защото повече ми допада всичко.
У нас реално не давам или много рядко.

Като цяло българите са от най-даващите бакшиши като цяло, като дават у нас и в чужбина, имам доста широк поглед и познато работили у нас и в чужбина -Европа по хотели и кръчми.
Повечето европейци не дават нищо, говоря примерно за 4 звездни хотели от известно вериги.

В Америка са склонни да правят скандали, ако не дадеш бакшиш като под даване значи 20% поне, затова и се дава чинно, а и така са свикнали.

В чужбина няма да има скандал, е защо да дават ?

Обаче цените в Хелзинки са смърт..
Това е от много евтино кръчме/капанче до пазара.
Кафе 4€, бира 8€

Изображение

В по-хубавите бирата е 12€ чашата, салата започва от 17-18€ и т.н.
Е какво бакшиши би дал някой на тези суми?
Двама за 1,2,3 и две бири отидоха 200€ минимум, ами ако има вино или нещо повече?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от Rainbow » 07 Май 2024, 10:33

За там честно казано наистина ми изглежда евтино. Недей обръщата парите и да сравняваш с България...

Там кутия Малборо е 10 евро и една бира е 3 евро в магазин все пак. Висок стандарт ;)

Та ако сравним и правим като тук - 200 евро хубаво си дал, ама пак бакшиш още 20-ка :lol:
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8328
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от vicho » 07 Май 2024, 11:00

alekangg написа:Като цяло българите са от най-даващите бакшиши като цяло, като дават у нас и в чужбина, имам доста широк поглед и познато работили у нас и в чужбина -Европа по хотели и кръчми.
Повечето европейци не дават нищо, говоря примерно за 4 звездни хотели от известно вериги.


с други думи сме най-комплексирани и искаме да се покажем като баровци :ok:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от alekangg » 07 Май 2024, 14:06

Това вече не знам, а и слабо ме интересува кой за какво ще си даде парите.
Факт е че съм чувал стотици пъти, как някой не е доволен изобщо и пак дава бакшиш, като дори не се оплаква или споменава.


Обаче има нещо ориенталско, да се обърне специално внимание, да се гъделичка, затова и турците се справят на 100%.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 275
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от TNT » 07 Май 2024, 14:21

На мен пък грам не ми се разправя за проблеми. Просто повече не сядам в това заведение и това е. Разправям се, като не идва 2 часа. Миналата година точно след морето в Гърция (с перфектно обслужване, разбира се), на същия ден в ресторант... 2 часа и половина няма ядене. Накрая едното се отказа, щото така и не идваше, след това си доядохме вкъщи :no: За капак бяха сложили отказаните поръчки в сметката. В това заведение юли месец им свърши водата в събота вечер :shock: :shock: :shock: Такива абсурди ми се случват само в нашата държава, в друга държава не ми се е случвало подобно нещо. Също така не съм и пил фалшив алкохол другаде.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Бакшишите - за и против, как и защо

Мнение от barty » 07 Май 2024, 19:23

Сещам се за един мой случай в гр Елена миналата година.
Имах работа в общината обаче им хванах обедната почивка. Ок, ще обядвам и аз :mhihi: въпреки че не бях гладен.
Сядам в едно заведение на главната улица. Вътре съм сам :idea:
Питам сервитьорката какво ще препоръча за обяд. Тя казва "Бургер". Ок, поръчвам го и кафе и вода.
След 1 час чакане още няма бургер а съм сам в заведението :ok:
Реших че нЕма смисъл да чакам бургер. Обаче той е в сметката. Стана скандал разбира се но не го платих. Хвърлих 5 лв за кафе и вода и да ме няма.
Сервитьорката твърдеше че се готвел :mhihi:

Циркове по нашите заведения колкото искаш.
:yes:

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook